| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Токозахранвания за усилватели  (Прочетена 10351 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

gruyo

  • Гост
Токозахранвания за усилватели
« -: 11 Януари, 2013, 11:28:52 »
Искам да  започнем  тази  тема   защото  виждам  че  няма такава  А  има разни  тънкости  при  изработката   най -вече  за  лампови  усилватели . Нека да  споделим  кой-какво  за да  не  се  мъчат  хората  .Придружено  със схеми и  снимки  Като  гледам   форума е  сравнително  отскоро   ще е полезна  информация  Много  люде  са се  мъчили  бая  над  тези  неща  да им  улесним  живота   Аз например  съм направил захранване  с тези 2 схеми с  двата диода  за  пред  а с кенотрона   за  краино стъпало  трафа е ТС 270   напреженията са  320 в  и  170 ма  с  голямата  лампа  и  300 в и 17 ма   с двата   диода  Стана  като  чекмедже  но  и трафа и  дроселите са  вътре
« Последна редакция: 11 Януари, 2013, 11:44:30 от gruyo »

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Токозахранвания за усилватели
« Отговор #1 -: 11 Януари, 2013, 11:58:52 »
Хубава тема наистина. Аз много не разбирам и правя точно както е дадено по схемата. Понякога правя схема, която познавам с кенотрон - кондензатор 47uF - дросел или мощен резистор 10W - кондензатор 200uF

Ще бъде интересно да се видят различни видове захранвания за НЧУ

gruyo

  • Гост
Re: Токозахранвания за усилватели
« Отговор #2 -: 11 Януари, 2013, 12:15:50 »
Да  например  когато  трафа е с  240  волта  го  правя с грец  да  не  гупбя  ток и напрежение   имам  един  усилвател дето е   с  ключ  кенотрон/грец   ей  така за  разкош  но  разликата се чува

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Токозахранвания за усилватели
« Отговор #3 -: 11 Януари, 2013, 16:56:36 »
200 мф му е много за кенотрон.50 мф му трябва не повече за първия говоря.Когато е с диоди може 200 но му трябва предпазно съпротивление за ограничаване на зарядния ток.Виж схемата на едно компютърно захранване и ще се ориентираш за какво говоря.

gruyo

  • Гост
Re: Токозахранвания за усилватели
« Отговор #4 -: 13 Януари, 2013, 10:30:33 »
Още  захранвания 
« Последна редакция: 13 Януари, 2013, 10:34:48 от gruyo »

gruyo

  • Гост
Re: Токозахранвания за усилватели
« Отговор #5 -: 13 Януари, 2013, 10:44:25 »
Интересна е  схемата с 5У4Г  защото  намотката  на  отоплението  става  един  вид  дросел  и  както се  вижда  кондензаторите  след  него са  големи ...Jean Hiraga     И още едно  много  интересно  захранване от Германско
« Последна редакция: 13 Януари, 2013, 11:14:13 от gruyo »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Токозахранвания за усилватели
« Отговор #6 -: 13 Януари, 2013, 12:28:01 »
Схемата с 5U4G е чертана наизуст от човек незапознат с особенностите на кенотроните.В справочника за лампа 5U4G пише дословно
" .
Maximum ratings
NOT possible simultaneously
AC input voltage    
550Volts
DC output current    
225mA
First capacitor, connected to plates    

40uF

Total copper resistance of complete HV winding.
   

Not below 170 Ohms for curves 1...6

Not below 230 Ohms for curves 7...8"

Превишаването на тоя капацитет е недопустимо,убива лампата,това сме го дъвкали в стария форум :)

gruyo

  • Гост
Re: Токозахранвания за усилватели
« Отговор #7 -: 13 Януари, 2013, 12:42:36 »
http://diyaudioprojects.com/Schematics/Jean-Hiraga-12AX7-SE-KT88-Tube-Amp-Schematic.htm    Не съм  го  измислил аз  Хирага е  майстор  от  висока  класа    Пак  обръшам внимание  на  отоплителната  намотка  става  като  дросел  а след  него  може да се слагат  големи  кондери  Апропо  руската схема  с  кенотрона е  подобна ...
« Последна редакция: 13 Януари, 2013, 12:50:22 от gruyo »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Токозахранвания за усилватели
« Отговор #8 -: 13 Януари, 2013, 12:49:39 »
След дросела може,в справочниците е указан максималния капаците за първия електролит :) това не е случайно.Не налагам мнение :drinks:

gruyo

  • Гост
Re: Токозахранвания за усилватели
« Отговор #9 -: 13 Януари, 2013, 12:56:10 »
Аз съм  с  това  захранване

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Токозахранвания за усилватели
« Отговор #10 -: 13 Януари, 2013, 13:52:07 »
Правих подобно,проблема е направата на дросела.Имаше някаква особеност за въздушната междина свързана със силата на изправения ток през дросела. :)

gruyo

  • Гост
Re: Токозахранвания за усилватели
« Отговор #11 -: 13 Януари, 2013, 14:18:22 »
Стана  дросел от  Рубин   не  съм му  мислил  много  .....150 ма  идеално  за  2 крайни   лампи  , пред  лампите са  на  друго захранване

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3920
Re: Токозахранвания за усилватели
« Отговор #12 -: 13 Януари, 2013, 19:26:00 »
Искам да попитам следното: ако се използва примерно траф само с 6.3 В изходящо за отоплението, а анодното да се получава от изправяне на мрежовото с Грец примерно и електролити, ще е удачно ли? Целта е да се избегне тежкия и скъп захранващ траф, мисля че някои български (не само) радиа използват подобно захранване.

gruyo

  • Гост
Re: Токозахранвания за усилватели
« Отговор #13 -: 13 Януари, 2013, 20:23:55 »
Да  има такава  категория  радиа  даже  отоплението е  на  220 волта  като  лампите са  няколко и  се  "топлят " с 30-50  волта  и се  навръзват  последователно   но  може и с  6,3  волта  траф  Но  незнам  (не съм пробвал) без  траф за  усилвател дали е  удачно  То мрежов  траф  не е  кой знае  колко скъп 15 -25  лева  Лошото  е  ако е  без  траф  че "тока  приятели  няма"  гадно е  да  проспиш и  да  те  плеснат 300 волта  аз "подрипам" редовно  хихихи
« Последна редакция: 13 Януари, 2013, 20:28:05 от gruyo »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Токозахранвания за усилватели
« Отговор #14 -: 13 Януари, 2013, 20:49:01 »
Така е,трансформатора дава някаква сигурност.Въпроса ми е има ли някаква методика за изчисляване на въздушната междина на дросела.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |