Ето и обещаните схеми на линейно захранване. Схемата има следните параметри:
Ефективната стойност на изходното напрежение на трансформатора под номиналния товар трябва да бъде 14 волта.
Изходно напрежение 12.5V с 13 волтов ценеров диод.
Номинален изходен ток 10A.
Диапазон на мрежовото напрежение при който стабилизатора е в режим: 190 до 250V
Ефективност на стабилизатора без отчитане на загубите в мрежовия трансформатор и мостовия изправител при номинално мрежово напрежение 220V: 55%
Коефициент на потискане на входните пулсации: 50dB.
Изходни пулсации: 2mV.
Изходно диференциално съпротивление: около 5 милиома. Или изходното напрежение кляка с около 40 миливолта при промяна на товарния ток с 9A.
Схема на стабилизатора без ограничение на изходния ток:
Тъй като самото ограничение по ток не усложнява кой знае колко схемата, а спестява доста активни елементи при едно евентуално късо съединение било то за части от секундата, прилагам и принципна схема на стабилизатора с ограничение на изходния ток на 19 ампера. Ограничителя на тока не се отразява на нито един от параметрите на стабилизатора, само малко загуби в резисторите по 0.1 ома свързани паралелно:
Стойността на тока на късо съединение може да се променя чрез промяна на съпротивлението база-емитер на T7. На схемата съм написал стойността за разсейвана мощност на отделните транзистори със синьо в нормален работен режим при изходен ток 10 ампера и номинално мрежово напрежение 220 волта, а с червено в режим на късо съединение в изхода и отново номинално мрежово напрежение 220 волта. Това с цел да се предвидят адекватни радиатори. Забележка: При късо съединение тока се ограничава на 19 ампера но цялото захранващо напрежение пада върху регулиращит транзистори. Както се вижда от схемата разсейваната мощност се увеличава над 5 пъти, при това в режим на късо съединение стабилизатора бързо ще прегрее и ще изгори, но ще спаси транзисторите при късо съединение траещо до 1 - 2 секунди. И още при специално в случая посочените 2n3055 режима с 14 волта пад на напрежение и ток 19 ампера излиза извън областта на безопасна работа на транзистора и вероятно ще настъпи вторичен пробив. Затова е добре защитата по ток да се направи така че тока да спада след превишаване на определена стойност т.е. тока на късо да е по-малък от максималния работен ток. тогава ще се спести и проблема с прегряването и проблема с вторичния пробив, но схемата се усложнява и става неизгодно да се прави с транзистори. Отворен съм за въпроси, дискусии и модификации по схемата. Успех и дано съм бил полезен.