| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радио "Saba" - ремонт.  (Прочетена 8449 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Радио "Saba" - ремонт.
« Отговор #15 -: 27 Юли, 2018, 20:00:06 »
Добре, ще ги подменя. А големият електролитен трябва ли също да се смени?
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: Стражица
Re: Радио "Saba" - ремонт.
« Отговор #16 -: 27 Юли, 2018, 22:29:34 »
Първо ги провери измери.. Ръководи се по схемата в коя част се намират. Пак да са неполярни мкр мкт и тнт. Гледай да не буташ керамичните особено тея които участват във вч кръговете.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1926
  • Населено място: Пловдив
Re: Радио "Saba" - ремонт.
« Отговор #17 -: 27 Юли, 2018, 22:40:04 »
Запази оригиналните части.
Те ще вдигат цената на апарат.(вероятно)

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Радио "Saba" - ремонт.
« Отговор #18 -: 30 Юли, 2018, 01:30:39 »
Благодаря за съветите, ще се заема с тази задача. :batt:

Междувременно ми направи впечатление, че отоплението на UABC80 свети забележимо по-слабо от тези на останалите лампи. Дали е нормално?
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радио "Saba" - ремонт.
« Отговор #19 -: 30 Юли, 2018, 10:15:50 »
Има един С87 паралелно на нейното отопление - в случай че е здрав а не утечен, всичко е нормално. Виж също така дали свети отоплението на всички части вътре в лампата, тази лампа ако не се лъжа имаше 3 катода в балона.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Радио "Saba" - ремонт.
« Отговор #20 -: 30 Юли, 2018, 16:56:29 »
Добри спомени имаш, тази лампа се оказа, че е доста рядко срещана в България. Действително е с три катода и мисля, че и трите отоплителни елемента светят. Казвам "мисля" , тъй като само тя има около цокъла някакъв метален ръкав и от него малко трудно се виждат дребните детайли. Сигурно е за да разпределя топлина към шасито или пък някакъв вид екранировка?  :unknown:
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Радио "Saba" - ремонт.
« Отговор #21 -: 03 Август, 2018, 18:58:15 »
Здравейте! Днес реших да разгледам подробно елементите. Описах общо 13 кондензатора (битумни и хартиени) за смяна. Покрай това ми изникнаха няколко въпроса.

1. На някои кондензатори има отбелязани две стойности на напрежение. Като ето този например:
99390-0
Някои от битумните също имат две стойности, но просто са изброени една под друга. Въпросът ми е какво точно да търся? По-голямата стойност ли ме интересува?

2. Един от кондензаторите сякаш има екранировка. От всяка страна има по два извода, както следва: От едната страна единият е свързан с 8-мо краче на UABC80, а другият с центъра на същия цокъл. Предполагам второто е екранировката, свързана с маса? :unknown: От другата страна и двата извода се свързват към крачетата на потенциометъра за звука. като на едното има и резистор. Прилагам снимки:
99392-199394-2
Какво да правя с него? едва ли се продават такива екранирани? :unknown:

3. Един елемент (предполагам резистор) ми се струва доста съмнителен (изгорял). Свързва центъра на цоклите на UY85 и UL84. 99396-3

Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Радио "Saba" - ремонт.
« Отговор #22 -: 03 Август, 2018, 23:45:23 »
Резисторът е изгорял или много си е променил стойността, трябва да се смени. Вероятно това е катодният резистор на крайната лампа, 180 Ом. През лампата е текъл голям ток, значи трябва да се проверят прехвърлящият кондензатор и този за обратна връзка - между анода и първа решетка 10 пФ (С73 и С80). Също С74, 75 и 78 в обратната връзка за тонкоректора, ако виждам правилно... Има смисъл да смениш всички хартиени кондензатори на куп. Този, който е екраниран, пак можеш да го екранираш - увий го в медно фолио, запой един проводник за фолиото. Накрая всичко в голям термошлаух... На кондензаторите са означени максималното постоянно напрежение и отделно от това - допустимото променливо напрежение между изводите. Променливото напрежение е показател за диелектричните загуби в кондензатора. Те са важни за други приложения, в това радио не е нужно да се съобразяваш с този показател.
« Последна редакция: 03 Август, 2018, 23:52:15 от NHB »

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Радио "Saba" - ремонт.
« Отговор #23 -: 04 Август, 2018, 19:58:52 »
Като гледам всички тези кондензатори така или иначе съм ги нарочил за смяна, тъй като са от този тип (тъмнокафяви, марка WIMA). Някои са напукани, други изглеждат напълно здрави външно. Ще ги сменя заедно с хартиените.

Забелязах, че невинаги съвременните кондензатори съвпадат точно по капацитет със старите. Колко е допустимо да се разминават?
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Радио "Saba" - ремонт.
« Отговор #24 -: 04 Август, 2018, 20:29:34 »
В нискочестотните кръгове много! :)

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Радио "Saba" - ремонт.
« Отговор #25 -: 04 Август, 2018, 22:03:47 »
Важна е стойността на кондензаторите в обратните връзки, защото са изчислени на определени честоти и задават тонкорекции или гарантират стабилна работа без самовъзбуждане, За прехвърлящите и филтровите обикновено важи правилото "колкото повече - толкова повече"... Кондензаторите в трептящите кръгове ВЧ част не могат да се сменят без следваща донастройка на радиото, дори ако намерим точно същата стойност

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Радио "Saba" - ремонт.
« Отговор #26 -: 05 Август, 2018, 14:42:21 »
Благодаря Ви за съветите! Ще докладвам като стигна до някъде.
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1926
  • Населено място: Пловдив
Re: Радио "Saba" - ремонт.
« Отговор #27 -: 05 Август, 2018, 17:51:22 »
Н ми харесва тази смяна на сляпо на кондензаторите :master2:
Не е ли по добре да се пусне радиото през лампа и да се измерят напреженията по лампите.
При всичките ми ремонти повечето кондензатори се оказват здрави.
Да не говорим колко труд коства смяната на кондензатори сравнение с измерването.
Предлагам Cosmiclight да пусне радиото през крушка да измери напреженията и да ги напише тук.
От нататък ние ще разберем какво има за смяна

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Радио "Saba" - ремонт.
« Отговор #28 -: 05 Август, 2018, 19:34:10 »
Кондензаторите "Вима" от онзи период, не са толкова качествени. Наскоро ремонтирах една Филета 254У, кондерите Вима почти до един бяха или се стопили, или с утечки. Интересното е, че филтровият електролит си беше наред.

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Радио "Saba" - ремонт.
« Отговор #29 -: 05 Август, 2018, 20:35:00 »
Нямам против да ги измеря, но разполагам само с електронен мултицет от не много висок клас. А и не знам какво точно трябва да се измери. Ако някой има нерви да ми обясни като на аматьор ше съм му благодарен.

Постановката с последователно свързаната крушка я имам, направих си я точно за това радио.  :D
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
4 Отговора
1031 Прегледи
Последна публикация 03 Септември, 2019, 22:40:54
от Любо Божков
60 Отговора
7056 Прегледи
Последна публикация 12 Декември, 2021, 22:04:03
от slavi
30 Отговора
3254 Прегледи
Последна публикация 13 Юли, 2023, 23:35:35
от dragan
5 Отговора
559 Прегледи
Последна публикация 27 Декември, 2023, 15:00:26
от Валери
2 Отговора
182 Прегледи
Последна публикация 14 Февруари, 2024, 21:56:54
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |