| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?  (Прочетена 32329 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #60 -: 27 Септември, 2013, 20:59:48 »
Някой от София може ли да каже дали хваща други програми освен БНТ1 и БНТ2 ?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #61 -: 28 Септември, 2013, 22:38:19 »
В София в Дружба 2 с антена от срязан пазарджишки магнитен диск хващам всички обявени за района цифрови програми. България он еър, БТВ, ТВ7, Нова ТВ, БНТ1, БНТ1 ХД, БНТ2, БНТ1 на 64ти канал, ТВ Европа, The Voice и ВТВ. Относно антените на повечето места в софия става с парче проводник или пиклива стайна активна антена, в Дружба в моя блок е малко по-лош сигнала и си иска добрия стар пазарджишки диск с който изкарвам между 75 и 85 процента сила на сигнала на всички канали. Но скоро инсталирах цифров декодер в Св. Влас (Бургаско), първо там целия град се пада малко в сянка на предавателя на Еделвайс, поради тази причина с никакви стайни антени и активни "пластмаси" не може да се приема. С пазарджишки диск също не става работата. 3 дни се въртях с едно 13 елементно яги. Хубавото е че успях да постигна стабилно приемане. По едно време ме шашнаха, тъкмо съм го насочил и всичко е ок, и изведнъж спада качеството на сигнала до минимума и забива, е падна едно въртене на антената едни щуротии най-накрая спряха сигнала изцяло за събота и неделя, и по този начин разбрах че са правели някакви експерименти и за това съм имал проблеми, накрая като го пуснаха в понеделник и всички проблеми изчезнаха и започна да се приема стабилно. Е стабилно - явно е на границата защото при всяко запалване или гасене на лампа в къщата забива за около 1 секунда образа, нещо което в София със същия декодер не се наблюдава. Иначе попринцип за Влас си има ретранслатор за аналоговата ефирна телевизия на хотел Бургас в Слънчев Бряг към който аз имах пряка видимост от къщата, уви тази зима Братя Диневи построиха поредния "палат" с който ми скриха видимостта и аналогова телевизия - международен знак за отрицание с три букви. Ако някой ден пуснат ретранслатора да работи за цифровата също никак няма да ме ползва а местността е такава че от никъде не може да се хване и някакъв по-силен отразен сигнал. Така е предполагам и във всички по-отдалечени от големите градове населени места в планинския регион. Решението е много далеч от кабела на антената от едната страна, и на телевизора от другата. Трябва си сериозна логопериодична или яги антена качена някъде високо и насочена в правилната посока което отнема доста време и усилия. Като цяло в София съм доволен от цифровизацията защото никога не съм имал пряка видимост към кулата и аналоговия ми сигнал беше с незадоволително качество, така че сега имам и повече канали, и с много по-високо качество. Попринцип това е бъдещето но докато се развие мрежата в цялата страна с необходимите ретранслатори за стабилно приемане на всякъде ще минат години. Относно качеството на булсатком и други такива мошеници определено е ниско, но на цифровата ефирна ТВ качеството е доста добро наистина. Е има си недъзите на цифровото излъчване, и при пряка видимост към кулата аналоговата е за предпочитане. Обаче LCD телевизорите също не са цвете да ти кажа. Ако сравниш образа на един телевизор с кинескоп и едно ЛЦД със сходен размер на екрана и приемащи един и същи аналогов ефирен канал ще останеш потресен колко гаден е образа на ЛЦД-то има ги квадратите, простотиите и всичко останало. Причината е че кинескопа си изписва растера по редове и каквато и разделителна способност да му пуснеш изкарва един приятен за окото образ. LCD - то има точно определени по положение и размер пиксели, като винаги всички пиксели трябва да "светят" в някакъв определен цвят или яркост, и тъй като почти всеки сигнал който подаваш е с по-ниска резолюция, трябва стойността на "липсващите" пиксели да се изчисли по метод наречен интерполация, така че да се получи едно загладено изображение а не описаните от теб квадрати. Обаче това са си доста пиксели и 25 кадъра всяка секунда, не е по силите на процесор намиращ се в ТВ или цифров декодер, за това алгоритъма на интерполация е сравнително опростен и не до там добър, за това виждаш квадратите. Когато пуснеш сигнал от компота, там всичко се пресмята във видеокартата на компа, която има доста добра изчислителна мощ и интерполацията е доста по-добра за това и образа е далеч по-лицеприятен. За това аз лично LCD не мога да понасям, и не смятам да си махам CRT телевизорите поне още 30 години защото те по образ са несравними.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #62 -: 30 Септември, 2013, 04:06:45 »


Сбогом  :flag_of_truce:  :unknown: :(

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #63 -: 30 Септември, 2013, 15:48:47 »
За Русе може ли някой да каже колко програми хваща.Аз хващам 8 но в един сайт пише,че се хващат 11. ???

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #64 -: 30 Септември, 2013, 15:56:18 »
Обикновено има повтарящи се канали които може би не си преброил. Свърши се, наистина окончателно се изключи аналоговата телевизия! За първи път от 26 Декември 1959-та година днес 30 Септември 2013 вече няма аналогово телевизионно излъчване от телевизионната кула в борисовата градина. Краят на тази епоха настъпи за добро или лошо. Предоставям ви репортаж от церемонията по изключването на аналоговата ефирна телевизия, както и запис на последните секунди аналогово ефирно телевизионно излъчване в София:
http://vbox7.com/play:45d7b940d0
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #65 -: 30 Септември, 2013, 21:18:03 »
Ето и едно нескопосано видеоклипче което направих днес за инсталиране на DVB-T приемник с модулатор на стар телевизор без AV вход. Свързването е през антенния вход на телевизора. Може да е полезно за някого:
http://vbox7.com/play:9f13022778
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #66 -: 30 Септември, 2013, 22:00:04 »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #67 -: 30 Септември, 2013, 22:10:14 »
Цифровата телевизия - ок , качествен сигнал, повече телевизии на един канал , не отричам предимствата и . Все едно да сравнявате качествата на звука от УКВ сигнала на радиоизлъчване с този на средни , къси и дълги вълни. Само не ми е ясно защо трябваше да спират аналоговата , като може и двете да се излъчват в паралел ???? То по тая логика трябва да спрат излъчването на станции  на средни (което почти го направиха), къси и дълги вълни - да но все още се излъчва на тях !

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #68 -: 30 Септември, 2013, 22:31:03 »
И аз мисля че трябваше да останат някои от аналоговите предаватели работещи, поне в по-големите градове, но честотния ресурс е кът и като си направиш сметката колко канала са необходими за цифровата телевизия, и се оказва че не стигат, защото имай предвид че ако примерно 40ти канал се използва за покриване на София от Копитото, то в радус от поне 100 тина километра примерно не може същия канал да бъде използван било то за ретранслатор или друг основен предавател и така каналите твърде бързо "свършват". Но мисля че можеше да остане аналоговата мрежа на БНТ1 на метровия обхват, който не се използва за цифровизацията и по този начин щеше да се избегне това информационно затъмнение в което изпаднаха голяма част от възрастните хора по селата, но явно и парите са проблем.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Nasko-Kan4ok

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Varna
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #69 -: 30 Септември, 2013, 22:49:51 »
Парите отдавна предполагам са ги опапали под формата на информация за прословутата цифровизация... С тия пари спокойно можеха да ги инвестират за поддържане на съществуващите аналогови ретланслатори и да има 2 сигнала в паралел, за да не се прецакват хората, които живеят в тези региони.

EDIT: Сега за протокола си боднах стайната антена в телевизора. Смея да твърдя, че с наличната куца стайна антена за 2,5 лв някъде, се приема доста по-качествено в сравнение със сигнала на Булсатком. Хванах 11 програми. Хващат се тези: БТВ Лейди +1, Ринг БГ+1, Диема Фемили+1, БНГ2, БНТ 1 HD!, БНТ1, TV7, NOVA, News 7, БТВ, BG on Air
« Последна редакция: 30 Септември, 2013, 23:06:05 от Nasko-Kan4ok »

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #70 -: 30 Септември, 2013, 23:14:12 »
И аз мисля че трябваше да останат някои от аналоговите предаватели работещи, поне в по-големите градове, но честотния ресурс е кът и като си направиш сметката колко канала са необходими за цифровата телевизия, и се оказва че не стигат, защото имай предвид че ако примерно 40ти канал се използва за покриване на София от Копитото, то в радус от поне 100 тина километра примерно не може същия канал да бъде използван било то за ретранслатор или друг основен предавател и така каналите твърде бързо "свършват". Но мисля че можеше да остане аналоговата мрежа на БНТ1 на метровия обхват, който не се използва за цифровизацията и по този начин щеше да се избегне това информационно затъмнение в което изпаднаха голяма част от възрастните хора по селата, но явно и парите са проблем.

За метровия обхват - там въобще не трябваше да я спират защото наистина не се използва при цифровизацията , но за другото не съм на твойто мнение  - как до сега вървяха от м. Март цифрови и аналогови в паралел на дециметровия обхват. А  за припокриването на честотите виж радиостанциите - колко на гъсто  са разположени в 2 съседни града - за пример Габрово и В. Търново (над 10 различни радиостанции и в двата града ) въпреки това (не мога да твърдя на 100% че не си пречат , защото има много места в селски предимно зони което точно това се получава) положението е приемливо.

Неактивен Nasko-Kan4ok

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Varna
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #71 -: 01 Октомври, 2013, 07:16:02 »
Вече трети ден във Варна вали, ситно но продължително и най-вече мокро. На моменти сателита прекъсваше, а на антена е бетон сигнала. Ако зная, че ще има Дискавъри и Нейшънъл джеографик ефирни, отсвирвам тия от Булсатком.
Интересно ми е защо не почнаха да модернизират първо ретланслаторите в най-затънтените и крайни райони, а в големите градове последно. Там болшинството са със съвременни телевизори и са на някакъв кабелен оператор, така че вероятността някой да остане без телевизия е минимален. Снощи докато бях на ефирна телевизия, гледах по Нова "Господаи на ефира" къде на майтап къде сериозно, бяха във Врачанския регион по селата, хората са си купили прословутия "Сет топ бокс", активна антена уж да усилва сигнала, само дето сигнал няма. А твърдят, че уж сме се подготвили за цифровизацията. На такива работи им казвам "хубава работа, ама българска"...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #72 -: 01 Октомври, 2013, 10:09:02 »
Невъзможно е цифровизацията да се случи в обратния ред т.е. първо в малките селца после в градовете. Освен това логиката ти не ми харесва че в големите градове хората не ползвали ефирната, първо има такива хора (включително и мен), и това че са малко не значи че трябва да останат без телевизия. Дискавъри и нешинъл джеографик ефирни няма да има никога, а и да ги има сигурно ще са платени, но така или иначе ефирната е много добра, особено от както цифровизираха специално тук в софия е супер тия булсатком и други са си за боклука, не стига че си плащаш ами е и некачествена услугата. По въпроса с Рицаря: предавателите на УКВ са масово по 500 вата, само на Хоризонт е 10 киловата, докато аналоговите телевизионни предаватели бяха по 10 киловата, следователно трябва да се осигури по-голяма зона около предавателя в която да не се използва този канал. Освен това цифровата и аналоговата до сега си съжителстваха поради слабото развитие на цифровата телевизия, и именно това че все още не беше изключена аналоговата и не беше освободен честотния ресурс не можеше да се доразвие напълно цифровата мрежа. Мислиш ли че никой не се е сетил че може първо да развие на 100 процента цифровата и чак тогава да спре аналоговата? Така или иначе остава моето мнение че не трябваше да се пипа БНТ1 на метровия обхват, просто той не пречи на цифровизацията а нямаше да останат толкова хора без телевизия докато се развие напълно цифровата мрежа, ама явно европедалите натискат да се спира, и аз не знам защо.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #73 -: 13 Октомври, 2013, 20:23:25 »
Здравейте
Имам малък въпрос свързан с приемниците за цифровата телевизия.
Притежавам от много месеци приемник модел - numeriqs ht4402fa
В града се представя добре, само с парче кабел вместо антена, си приема без проблем всички канали. НО, на село , на вилата сигнала е много слаб, с настойчивост и доста отделено време успях да наглася антената /активна/ да се приема на пресекулки.
Та въпроса ми е: Дали има някой наблюдение върху чувствителноста на този приемник в сравнение с други модели? Явно съм на границата на приемане, и малко по-високочувствителен приемник, би свършил работа.
И втори въпрос - ако взема усилвател за кабелна телевизия, и го включа меджу антената и цифровия приемник, дали ща имам стабилно приемане?
« Последна редакция: 13 Октомври, 2013, 20:40:23 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #74 -: 13 Октомври, 2013, 20:43:08 »
Попринцип съм фен на Strong и техните приемници са много добри и чувствителни, така че препоръчвам някой техен модел, но преди това следва да се опита с качествена антена, защото вероятно и за него ще трябва. Активните антени се характеризират с малки размери и са най-подходящи за градски условия където сигнала попринцип е силен. За село ти трябва хубава насочена антена, например този логопериодик: http://www.stbbg.com/?page_id=21&record_id=10112 Относно усилвателите и активните антени: Както се казва най-добрия усилвател е антената! Никакъв усилвател не може да свърши работата която върши една хубава антена. От антената излиза определен сигнал с фиксирано съотношение сигнал - шум. Като сложиш усилвател ти усилваш сигнала заедно със шума, а това не ти върши никаква работа защото съотношението на сигнала към шума остава същото (в най-добрия случай) и пак не можеш да приемаш. Единствено хубавата насочена антена повишава нивото на полезния сигнал, като дори намалява нивото на шума заради тясната диаграма на насоченост. Така че моят съвет е да си купиш една такава антена като от линка, и мисля че проблема ще се реши, но ще трябва да се монтира някъде навън, което за съжаление е неудобство, ама няма как. Добър вариант е и някоя стара Яги антена за дециметровия обхват ако имаш, трябва да е с 13 или повече елемента за да осигури нужното усилване, но попринцип Ягитата са теснолентови и може и да не покрие всички канали на които предават цифрова телевизия в района.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |