| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?  (Прочетена 32300 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #75 -: 13 Октомври, 2013, 21:00:19 »
В момента съм с Яги антена, купена от пазара с вграден усилвате. Някаква китайска история, но без нея, преди цифровизацията въобще не се гледаше нищо. Предишната ми янтена също бе тип Яги, без усилвател и с нея не се хваща НИЩО. Естествено че антената е вън на двора, по-точно на определено място на покрива на лятната кухня :)
Само там единствено излиза сигнал, макар и с накъсване...
А може би трябва да търся пак активна антена с повече елементи...ако въобще се продават някъде такива.

Сравних моя приемник с някакъв купен от ЗОРА. Моя работи стабилно, с парче кабел, а този от ЗОРА на същото място със същия кабел вместо антене не отлепя изобщо, само периодически пуска по няколко думи и до там. Картина изобщо няма. Та може да се окаже че без да искам съм уцелил що-годе читав приемник...
« Последна редакция: 13 Октомври, 2013, 21:12:28 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #76 -: 13 Октомври, 2013, 22:02:04 »
Приемника ти е с по-качествено усилване  на сигнала от входа на антената , цифровата ефирна телевизия излъчва в дециметровия обхват и то във вертикална поляризация ; Яги антена едва ли е най-поодходящата защото е за хоризонтална поляризация освен ако не я обърнеш вертикално (на 90 градуса) .  Но имаш и още един проблем - в дължината на пръчките - най-старите са настроени за метровия обхват а по-новите са всевълнови но на теб все пак ти трябва антена за UHF ( дециметров обхват ) , дължината на вълната е в сантиметри  а и е и вертикална поляризация => антена с дължина на пръчките до 20-30 см . и да са насочени във вертикалната равнина . Едва ли ще разполагаш с точно с такава антена. По-добре пробвай с оригиналната антена към декодера , ако има такава. Има и в менюто за силата на сигнала  - от там се дирижира насочването на антената а също в тази опция дава и качеството на сигнала. Ако решиш да ползваш антената към комплекта на  декодера - задължително опцията "захранване към антената - включено"

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #77 -: 14 Октомври, 2013, 08:36:19 »
Антената си е наред и работи. Насочена е вертикално с елементите. При хоризонтално положение няма никакъв сигнал. Явно съм на "магия" с нивото на сигнала. В приемника няма антена и не мисля че стайните активни антени са по добри от външна АКТИВНА антена тип ЯГИ.
Явно никой няма информация относно чувствителноста на приемниците, пък и никъде на видях технически данни...
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #78 -: 14 Октомври, 2013, 10:08:47 »
Ами аз мисля че отговорих, за мен фирмата е Strong - занимават се от години със сателитна техника и цифрова телевизия, просто имат достатъчно опит в областта. На моя Strong му дават от -82 до -20dBm ниво на входния сигнал. При сравнение с компютърния тунер Асус стронга приема напълно стабилно без никакви прекъсвания, докато Асуса със същия сигнал прекъсва непрекъснато така че си прави сметката какви разлики има, въпроса е че не знаем как е твоя приемник в сравнение със стронг-а, най-добре ще е да вземеш от някой твой познат ако има Strong да го пробваш дали ще се подобри работата. И отново да се върнем на антените, както вече споменах усилвателя при антената има смисъл САМО ако свързващия кабел от антената до приемника е повече от 15тина метра, за да компенсира загубите по кабела но в противен случай той само пречи. Не можеш да компенсираш недостатъчното усилване на антената, с усилвател. Както вече споменах Ягито е добра антена но теснолентова, не е ясно за кои канали е оразмерена тази антена която имаш, ако е комбинирана за метровия и дециметровия обхват със сигурност не е най-добрия вариант защото не работи добре нито за единия нито за другия обхват, за това препоръчвам логопериодична антена за дециметровия обхват. Логопериодичната антена е широколентова и спокойно покрива целия дециметров обхват. Така или иначе не съм пробвал тази антена която съм ти дал в линка, но мисля че е по-добър вариант от твоята. Може да я комбинираш с един такъв усилвател монтиран близо до антената http://www.stbbg.com/?page_id=21&record_id=10113 в случай че имаш повече от 15 метра свързващ кабел, в противен случай определено по-добре без.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 634
  • Населено място: Сандански
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #79 -: 14 Октомври, 2013, 11:47:13 »
Да, май не съм споменал, но кабела е почти 15 метра...може би един два по-малко което не променя нещата.
Ще търся вариант с добра антена. Благодаря за съветите.
А някаква препоръка за ХУБАВ кабел от антената до приемника. Че в момента съм с този купен заедно с антената, ама много хилав ми се вижда...
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #80 -: 14 Октомври, 2013, 12:35:20 »
Мда, кабела също е от съществено значение и трябва да е качествен с малки загуби. От къде да закупиш наистина не знам, купувал съм от железарията български гамакабел който е хубав но вече май не съществува, по едно време имаше и един Хамерикански също не беше лош, последно купих един китайски боклук ама се оказа не чак толкова лош, но тук сигнала е силен, така че не е показателно. Нека колеги които повече се занимават да кажат от къде се купуват качествени коаксиални кабели 75 ома. Най-вероятно при дължина на кабела 15 метра няма да ти е необходим усилвател, но в случай че не става без, ще се наложи да се постави един на кабела в близост до антената. Добре е да кажеш и как вървят силата и качеството на сигнала, с някой бутон на цифровия декодер трябва да се изведе техническа информация на екрана, където ги има двата параметъра, и улесняват много настройката на антената. Моите впечатления са че силата не е показателна за качеството на приемане, но все пак е ориентир при насочването на антената. Качеството на сигнала (signal quality) е съществения параметър който трябва да бъде винаги в границите от 97 до 100 процента. Понякога може и при по-малка сила на сигнала да докараш максимално качество а това е важното за да имаш приемане без прекъсвания и разпадане на образа. Успех.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 359
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #81 -: 14 Октомври, 2013, 13:16:50 »
В тази тема: http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=93723&topicshow=%D2%E5%F1%F2%20%ED%E0%20%E5%F4%E8%F0%ED%E8%20%EF%F0%E8%E5%EC%ED%E8%F6%E8
колеги са разисквали по отношение на качествата на различните марки декодери. Добри думи по отношение на чувствителността са казали за декодери NOT ONLY TV BOXHDA2. Продават се в Практикер
Иначе аз лични наблюдения имам само за Strong  и NEO, и както може да се очаква, NEOто е пълна скръб.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #82 -: 14 Октомври, 2013, 15:05:50 »
Темата наистина е информативна, но както може да се очаква няма единодушно мнение кой се представя най-добре поради това че няма база за сравнение между данните дадени от различните потребители поради твърде различните условия при които са извършени тестовете. И като цяло най-вероятно няма най-добър, очевидно някои се справят по-добре в някои случаи други в други случаи. Важното е че се е формирала групата на добрите приемници, и тази на лошите които трябва да се избягват. Аз лично съм тествал Strong модели SRT8105, SRT8113 и SRT8115. Сравнението показва сходни почти идентични резултати за трите. Също така при сравнение с компютърен тунер Асус на PCI express слот Асуса е тотал леж, не става за гледане на същия сигнал с който стронг-овете си работят без забележки.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен nakatasan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: Варна
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #83 -: 03 Декември, 2013, 09:20:50 »
Здравейте, ако цифровия приемник е Strong и е добър, къде обичайно може да се намери? Питам Техномаркет, Технополис, Метро? Все ми са по път. Не е за мен, а за приятел. Не разбирам от такава техника, а иска да си вземе нещо, което да лови добре и да не създава проблеми, съответно да е евтинчок сравнително, ако нещо няма сигнал.
Благодаря за съветите.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #84 -: 03 Декември, 2013, 11:27:26 »
И на трите места които си посочил има чат пат стронг, не знам къде в момента ще намериш последно в метро нямаха, а купих от Техномаркет.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Nasko-Kan4ok

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Varna
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #85 -: 03 Декември, 2013, 11:46:27 »
Значи не държа да е конкретна марка, защото не разбирам, държа да е евтино и да върши работа. Не е за мен, просто търся инфо, кое е добро и кое не е. Този модел добър ли е? Strong SRT 8108  - 38 лв от Техномаркет.
Ако някой има такъв и го ползва да сподели мнение добър ли е.
Благодаря за разясненията.

Неактивен dobringeorgiev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
  • Населено място: Пазарджик
За мен цифровизацията е по-скоро по малко и от двете.
Неизбежно е, защото старата технология е морално остаряла.
А е необходимост, защото зрението много по-добре възприема цифровият образ.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |