| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Преработка на скалата, така че да светят и надписите...  (Прочетена 1805 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Много ме дразни в Хармония20 (а и в доста други приемници от този период), че надписите на скалата са боядисани с непрозрачна боя (нещо като бронз) и пречи да се виждат нощно време. Някой има ли идея как (и дали) може да се махне това покритие? Или да се прави нова скала?
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
        Купих 30 см  лента светодиоди за 12 волта, но добре светят и на 6 волта, мисля да пробвам като ги поставя отгоре на самото стъкло на скалата и то да стане световод.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Взимаш една тестова скала, мощна лампа под нея и почваш от задната страна да експериментираш с разредители/разтворители, клечки за уши, скалпели и длета докато уцелиш технологията да изрязваш и или почиствап надписите ,където са зацапани.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
 Мисля ,че със светодиоди няма да стане.Болшинството скали са от обикновено стъкло,а то не "пречупва " светлината.За да се получи ефекта на дисперсия стъклото трябва да е "чисто",по народному му викат кристално.Сред нас има и фотографи-нека те обяснят по-научно процесите.
Мисля, че светодиодите ще светят отпред и отзад на скалата но не и самото стъкло.
Ефекта,който иска да постигне колегата може да стане с нова скала.Отива във фирма "Кристиан Нейко" и му режат ново стъкло за скала с дупки барабар от един вид стъкла за картини-противобликово,нова скала на лепенка-многократно коментирано.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
     Опитах с една Тесла, просто допрях лентата зелени диоди най-горе  и отпред на скалата и доста добре се получи -освети надписите сякаш отвътре. Разбира се, това е далеч от естетиката, но исках да видя става ли /ако не става-ще го режеме.../
       Мисля да пробвам на един Орфей или Мелодия, техните скали са много плътно боядисани,  за тях са подходящи жълти или червени диоди.     

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
лента топло бяло слагай
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3921
Според мен няма смисъл от такива модвания  :empathy2: .

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
          Орфея ми стои на вилата и си го ползвам като НЧУ, а пък истинското радио свети в тъмното  :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3921
Свети, но с оригиналните си светлини, не с присадени светодиоди  :P .

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Идеята на Лъчо е отлична, аз също пробвах нещо подобно, но с аксиални лампи с нажежаема жичка. Такъв "Мод" не е проблем, защото винаги може да се махне без никакви следи. Все пак най-добре щеше да е, ако имаше начин да се махне бронза без да се засяга другия слой боя. Ще поекспериментирам някой ден.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Безсмислено е! Чара на тези приемници е именно златистата боя на надписите, ти сега искаш да ги махаш... относно подсветката - най-добре скални крушки както са си предвидени, ако не е възможно да се намерят скални крушки с такива параметри (както е случая с транзисторен радиоприемник Селена например) в никакъв случай топло бели светодиоди или каквито и да било бели светодиоди не вършат работа, говоря от собствен опит. Единствения вариант е жълт светодиод. Скоро сложих жълти светодиоди на  Селена-та и съм изключително доволен, приликата с крушките с нажежаема жичка е поразителна, трудно можеш да кажеш че не са оригиналните крушки, така че това е за мен. Ще кача и снимки, скоро идва темата за Селена-та.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
            Слагал съм жълти диоди на една Латвия и един Грундиг, вярно е че цвета е почти неотличим от този на крушките и най-добър ефект се получава, когато диода е под малък ъгъл към скалата  и е по-високо от нея, така че да хваща и ръба на стъклото.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |