| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиокасетофон Вега 326 реставрация и пренастройка на УКВ  (Прочетена 4822 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ще ви запозная с процеса на реставрация на съветски радиокасетофон Вега 326. Трябва да започна първо с предисторията - защо съм решил да отделя такова голямо внимание именно на този радиокасетофон. На когото не му е интересно да чете предисторията която е доста дълга, може да премине директно на второто мнение от тази тема. Историята започва в далечната 95-та година, когато бях на 6 години. Тогава намерих изхвърлен такъв радиокасетофон. По мое настояване го прибрахме в къщи, и след като майка ми го изми обилно със сапун и вода започнах да го „изучавам“. Състоянието на касетофона беше доста лошо, имаше липсващи парчета от корпуса и като цяло вероятно беше в неработещо състояние. Така или иначе никога не се стигна до там да бъде включен в електрическата мрежа. Неговата задача по онова време беше съвсем друга. Хвахме го със баща ми и му казах да счупим корпуса за да извадим тъй интересните платки и чаркове отвътре. Той се опита да ме убеди да не го чупим а да използваме отверка за да го разглобим, но така или иначе аз надделях и корпуса бе премахнат чрез дърпане с ръце, то не му трябва много :). От там нататък си спомням една дълго продължила (години) игра с чарковете от този касетофон. Любимият ми чарк от него беше касетния механизъм. С ръка въртях маховика и пренавивах лентата на касети с него. Светодиода индикатор за УКВ настройката бъзро предаде богу дух след неколкократно директно свързване към 1.5 волта батерия :). Алуминиевия барабан върху който е отпечатена скалата също ми беше много любим и си играх с него до пълно изтриване и на последната следа от боя :). Стрелковата система за отчитане на нивото на записа и напрежението на батериите, също ми беше фаворит, играх си дълго време с нея, подавах й напрежение от батерии и се радвах че стрелката отива в края :) не се сещах как да я накарам да се отклони само до средата. С платките сравнително малко съм си играл, явно не са ми били интересни на тогавашния ми етап на развитие. Мрежовия траф години по-късно подарих на съученик, който за съжаление го изхвърли. УКВ блока пазя и до днес :) С алуминиевата рамка на гнездото за касетата си бях направил стойка за телескопична антена с която хващах канал едно с телевизорчето Юносты 603 още тогава в далечната 95-та. В последствие, към 2000 - 2001 година вече като по-напреднал в електрониката бях направил постановка с която записвах звук върху аудио касети с касетния механизъм, който е толкова як че беше оцелял невредим след всичкото подмятане и игра с него. Естествено без подмагнитване записа на звука беше трагичен, но въпреки това аз се радвах че все пак се записваха звуците върху лентата. Мога да кажа само че съм си играл стотици часове с чарковете от това радио, и най-вероятно на него се дължи голяма част от интереса ми в областта на електрониката. След това спомена за радиото постепенно избледня, и остана само името Вега, топлия спомен за безкрайна детска игра с чаркалака и няколкото чарка които се мотаеха из къщи. Всичко това до Февруари месец тази година (2014) когато се сетих отново за това радио, и че не знам кой точно модел е било. Никога повече не бях виждал същото радио, нито на снимка нито да се продава някъде нито нищо. Реших че правилното място да го търся е сайта http://www.rw6ase.narod.ru/. Започнах да преглеждам снимките на всички радиокасетофони с наименование Вега. Оказа се че не са малко. Спомнях си като отличителни белези вида на врътките на предния панел, барабана на скалата, УКВ блока, касетния механизъм с маховика, глимката отпред, светодиод, стрелковата система и мрежовия трансформатор. Имайки предвид спомена за вида на тези неща лесно с помощта на сайта достигнах до това че става въпрос за Вега 326. Не се и надявах че може да се намери този касетофон в България още повече че той никога не е внасян. Все пак реших да пусна една обява по форумите и в „Продавалник“. Получих съобщение от човек в продавалник, твърдящ че има такова радио, но когато му казах каква цена съм готов да платя, и му казах да прати снимки той се изпари, явно сделката не му беше изгодна или блъфираше. Почти се бях отказал от търсенето когато през Юни месец 2014 получих ново съобщение от потребител на Продавалника, отново твърдящ че има радиото. Този път се оказа сериозен човек, и така за 34 лева се сдобих с тъй мечтания радиокасетофон спомен от детството. Оказа се в по-добро от очакваното състояние, на практика с изключение на няколко пукнатини по задния капак и малко запрашаване вътре, нямаше никакви липси и повреди от механична гледна точка. Прилагам сервизното описание със схемите на касетофона.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Дойде ред и за реставрацията и пренастройката на УКВ
Естествено на първо място бяха подменени всички електролитни кондензатори в касетофона - 30 на брой. От които след измерване се оказа че 10 са предали тотално богу дух, останалите 10 са средна хубост и само 10 са наистина с отлични параметри. С оглед на това смятам че замяната на всички кондензатори е била наложителна.
Иначе имаше стандартни работи за реставрация почистване на праха отвътре, касетния механизъм имаше някои проблеми - вдървена гума на фрикционната ролка на приемащия куплунг, друга фрикция търкаше някъде произвеждайки странен шум и притискащата ролка беше относително за смяна. Набавих каквото можах, къде с подръчни материали и поправих неизправностите. Особено голямо усилие ми костваше да разбера защо азимута плува на някои по-некачествени касети. Проблема си остава комплексен, но като цяло се оформиха причините: 1.От едната страна на касетното отделение пластинчатата пружина която притиска касетата беше сплескана и не притискаше добре корпуса на касетата. 2.Касетофона фабрично не е предвиден да работи с 90 минутни касети с тънка лента. Сега проблема почти го няма дори на 90 минутни касети, а на качествените 60 минутни касети няма и помен от такъв проблем. Всички балкантонски оригинални касети свирят прекрасно. Само една куче марка касета със запис, която има очевидна асиметрия на едната ролка свири доста зле на касетофона.
Имах проблем с НЧУ някой „майстор“ по неизвестни причини беше пипал, презапоявал, мазал, беше сложил кондензатор 100 нано вместо 1.5 нано в НЧ филтъра между първото и второто НЧУ стъпало, в смедствие на което радиото винаги звучеше като на средни вълни :). След обстоен оглед на цялото НЧУ ремонта му бе завършен.
Някои други дреболии имаше за донаправа, като например превключвателя който превключва захранването от батерии или от мрежата при включване на мрежовия кабел не работеше, по тази причина и касетофона не даваше признаци на живот когато го взех. Една метална пластинка беше поизкривена, и трябваше да й се придаде подходяща форма, и всичко заспа. Променливия кондензатор за средни и дълги вълни правеше проблеми - пращеше при настройка особено в единия край на обхвата. При този радиоприемник кондензатора е същия като в джобните приемници Селга, с полимерен диелектрик. Проблема слава богу не беше в диелектрика, а в износване на втулката на оста, което е довело до преместване на оста назад, като контакта с ротора се е влошил. Поставянето една метална шайба реши проблема напълно. Остана най-важната част от реставрацията - планираната пренастройка на УКВ блока.
За настройката на УКВ блока си направих един много полезен уред, честотомер цифрова скала с LC7265 и LB3500:
18625-0
18627-1
18629-2
LB3500 от Пасат се оказа проблемен - без чувствителност на входа, не изкарваше на изхода си адекватни импулси, явно някакво менте. Закупих същата схема от Пулсатор и нещата си дойдоха на мястото. Придимството на този честотомер пред другите е високата чувствителност на входа и безпроблемното отчитане на честотата само при доближаване на проводника запоен за входа на няколко сантиметра до осцилаторната бобина, това елиминира влиянието на измерването върху честотата, както би било ако трябва да се свържа в точка от схемата. Друго предимство е че интегралата е настроена да вади 10.7 мегахерца като на дисплея директно получавам стойността на честотата за която съм настроил да приема УКВ блока. Препоръчвам на всеки който се занимава с пренастройка да си направи такъв честотомер, единственото нещо което в тази схема е „косъм от камила“ е кварца на 7.2MHz такъв намерих само в Ибей, но сега си имам 20 броя за 5 долара, така че който иска да прави може да ми пише и ще му изпратя.
Тук УКВ блока е със силициеви транзистори 3 броя - същия тип като на по-новите Селени.
18631-3
Ръководих се от схемата и табличката на УКВ блока за Селена с три транзистора, и съветите на колега радиолюбител:
18641-4
Започнах със смяна на всички кондензатори както е дадено в табличката. Около 1/4 от кондензаторите се преместват от едно място на друго в УКВ блока, а останалите 3/4 съм сложил керамични дискови кондензатори NP0 от Комет (тези с черна лентичка в горната част). Свалих по една навивка от L2, L3 и L4. При първото пускане УКВ блока покриваше обхвата от 86 до 103.5MHz с ниска чувствителност. Премахнах кондензатора паралелно на осцилаторния трептящ кръг - С19 - 3.3пико по табличката и след настройка на сърцевината на осцилаторната бобина обхвата стана 87 - 105.7 мегахерца. Още не достига ширина, увеличих стойността на С16 - 36 пико по табличка на 22 пико в паралел с 28 пико - 50 пико еквивалент. След донастройка и на бобината обхвата стана 87 - 108.3 което е търсения резултат. Остава настройката на L1-L2, L3 и C5 за постигане на добра чувствителност във всички части на обхвата. С L3 се настройва чувствителността в долната част на обхвата, с C5 се настройва в горната част на обхвата. Ако се наложи се променя C6 (на мен не ми се наложи). След няколко итерации на донастройка на чувствителността долу с L3 и горе с C5 се постигнаха задоволителни резултати. Добър показател за точна настройка е това при включване на АДЧ в центъра на обхвата точката с най-добър звук да съвпада с тази без АДЧ. Остава настройката на L1 L2, която се извършва на слаба станция в средата на обхвата за постигане на максимална сила на сигнала.
Ето как изглежда УКВ блока след пренастройката:
18635-5
Този приемник е с изключително нестандартна схема за УКВ. Приемника е с двойно преобразуване, като първата междинна е стандартна 10.7MHz а втората междинна е 465kHz. Честотната демодулация не е със стандартния дробен детектор а е на принципа на импулсния брояч (схема която се ползва в оборотомерите на колите). Да пипам МЧУ не посмях на настоящия етап, макар че сигурно след 30 години има нужда от донастройка. Донастроих само честотата на втория хетеродин, беше леко избягала, това допълнително подобри чувствителността.
Ето две снимки от приемника в края на процеса на реставрация:
18637-6
18639-7
Това е което се сещам горе-долу свързано с процеса на реставрация на касетофона. Прилагам видеоклип в който може да се види пълната функционалност на уреда:
(проблем с качването в Ютюб, клипа скоро ще бъде наличен, благодаря за търпението)
В следващото мнение прилагам снимки на радиоприемника отвън.
« Последна редакция: 22 Септември, 2014, 16:13:56 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
В това мнение прилагам снимки на завършения и сглобен радиокасетофон.
18643-0  18645-1
18647-2  18649-3
18651-4  18653-5
18655-6  18657-7
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ето видеото във ютюб:
/>но времето за редактиране второто ми мнение е изтекло, много съм разочарован, трябва да се удължи времето за редакция задължително, така за нищо не става, ще помоля администраторите да преместят линка към видеото във второто мнение където става въпрос за видеото, дето в скоби пише че има проблем с ютюба, защото разчитах да си вмъкна линка там. Благодаря на всички за отделеното време и внимание.
« Последна редакция: 22 Септември, 2014, 17:06:17 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3921
Супер е станало  :good: .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Мога само да кажа че това което видях ми хареса изключително.Работата извършена перфектно и описана много подробно :good: Поздравления за търпението и извършения труд!

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Радиокасетофонът изглежда като нов след подробно описаната реставрация.
Пренастройка на УКВ е много добра.
Пожелавам да го слушаш дълги години с кеф !  :)

Какво е постигнал производителя по отношение на приемането на УКВ с усложняването на МЧУ ?
Има ли по-подробни снимки на механизма на скалата ? 

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
За съжаление не съм снимал никъде кордата как минава, но можеш да видиш чертеж на кинематиката в сервизното описание което съм качил в първото мнение. Иначе останалото се вижда на снимката отпред без панела. Барабана просто е скала и се върти, а през него със зъбна предавка се върти и променливия кондензатор за АМ обхватите. Какво точно е постигнал производителя с различната концепция за МЧУ не знам. Просто определено техническо решение. Вероятно е постигната по-лесно необходимата селективност по МЧУ с по-ниската втора междинна, защото условно при еднакъв качествен фактор на филтъра при 10.7 мегахерца ще имаш по-широка честотна лента от колкото при 465к. Иначе по параметри не знам какво точно са постигнали. Може би са спестили някой друг активен елемент като са комбинирали част от МЧУ за УКВ, СВ и ДВ. Несъмнено техническото решение е много нестандартно и интересно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |