| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Запознайте се с Берта  (Прочетена 33634 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 907
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Запознайте се с Берта
« -: 26 Декември, 2012, 17:41:52 »
Tornister empfanger (Torn. E.B.)= Преносим радиоприемник Берта
Тип- комуникационен и  любителски приемник
Години на производство-1935-1945
Принцип работа -линеен регенеративен приемник
Обхвати-СВ, ДВ, КВ
Използвани лампи- 4бр.RV2P800
Производител- Телефункен

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Запознайте се с Берта
« Отговор #1 -: 26 Декември, 2012, 18:08:18 »
Браво,това се казва придобивка :hi: имам някъде схемата му.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Запознайте се с Берта
« Отговор #2 -: 26 Декември, 2012, 18:53:47 »
Лелееее, чудна е. Като прочетох заглавието се сетих за Голямата берта и си викам брех, кво стана тука :)

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Запознайте се с Берта
« Отговор #3 -: 03 Юни, 2013, 16:20:36 »
Невероятно "чисто"радио. :good:Не помня колко часове съм прекарал със слушалки на уши като радиолюбител- слушател  на 7мхз на телеграф.Едната Берта си работеше на RV2P800, а другата я преработих на 6Ж2П и съответно мрежово захранване. Работеше и слушаше добре,но собственият шум беше доста по-изразен..Ех спомени :)

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: Запознайте се с Берта
« Отговор #4 -: 04 Юни, 2013, 23:44:43 »
Супер придобивка!!! Поздравления!

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Запознайте се с Берта
« Отговор #5 -: 05 Юни, 2013, 00:35:06 »
Това не е ли на вермахта-военно.

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Запознайте се с Берта
« Отговор #6 -: 05 Юни, 2013, 03:14:18 »
Честито за придобивката и от мен! Винаги съм искал да притежавам това радио или поне да се докосна до него, както и до Р-311 и други подобни военни приемници :) Това е образец за направа - стабилно, масивно и екранирано.

Невероятно "чисто"радио. :good:Не помня колко часове съм прекарал със слушалки на уши като радиолюбител- слушател  на 7мхз на телеграф.Едната Берта си работеше на RV2P800, а другата я преработих на 6Ж2П и съответно мрежово захранване. Работеше и слушаше добре,но собственият шум беше доста по-изразен..Ех спомени :)
Няма как да не е чисто приемането, все пак това все пак си е регенеративен приемник, без преобразуване на честотата и, за разлика от суперхетеродините, в него шумовете са много по-малко, дори бих казах, че липсват, като изключим собствените шумове на лампите. Да не говорим за проблемите с приемането по огледална честота и породените от това свистения. При суперхетеродините се налага да се използва двойно, а понякога и тройно преобразуване на честотата, за да се решат тези проблеми, схемата излишно се усложнява, а звукът отива на кино. Изобщо според мен линейните приемници, въпреки трудностите по първоначалната им настройка и "оживяване", са по-добри от хетеродините по много показатели. Ако се решат проблемите с лентовите филтри и настройката им, те възнаграждават слушателите с много по-чист и естествен звук. Това тук е военен приемник и естественото възпроизвеждане и честотната лента са последни грижи, така че Берта-та напълно си изпълнява предназначението.
« Последна редакция: 05 Юни, 2013, 03:19:55 от Chervenoarmeec »

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Запознайте се с Берта
« Отговор #7 -: 05 Юни, 2013, 09:18:51 »
Честито за придобивката и от мен! Винаги съм искал да притежавам това радио или поне да се докосна до него, както и до Р-311 и други подобни военни приемници :) Това е образец за направа - стабилно, масивно и екранирано.
Няма как да не е чисто приемането, все пак това все пак си е регенеративен приемник, без преобразуване на честотата и, за разлика от суперхетеродините, в него шумовете са много по-малко, дори бих казах, че липсват, като изключим собствените шумове на лампите. Да не говорим за проблемите с приемането по огледална честота и породените от това свистения. При суперхетеродините се налага да се използва двойно, а понякога и тройно преобразуване на честотата, за да се решат тези проблеми, схемата излишно се усложнява, а звукът отива на кино. Изобщо според мен линейните приемници, въпреки трудностите по първоначалната им настройка и "оживяване", са по-добри от хетеродините по много показатели. Ако се решат проблемите с лентовите филтри и настройката им, те възнаграждават слушателите с много по-чист и естествен звук. Това тук е военен приемник и естественото възпроизвеждане и честотната лента са последни грижи, така че Берта-та напълно си изпълнява предназначението.
Явно сме единодушни в преценките за "линейките"!Няма и как по-различно да се оцени.Още повече като погледнеш как е изпълнена механиката...връх на инженерна конструкторска мисъл,прецизност и съвършенство.Имам Берта и с удоволствие си я слушам,като я сравнявам с трансивър с ДСП филтри,нископропускащи кварцови и механични филтри и цена..не ми се коментира.А линейката, с 4 ламбета си слуша спокойно,не уморява,не се притеснява от многобройните източници-кабеларки,клетки,СОД и каквито се сетите комбинации от честоти!Моята е произведена през 1939 и досега само изходната RV2P800 e сменена.Мисля че не необходим коментар за качество на лампите на Телефункен.Ех май се поувлякох,но дано са разбрани правилно моите емоции :good:
П.П. Череноармеец,в случай че те интересува Р311,мога да помогна с един, в прекрасен вид,със сменени всички лампи с нови,евентуално и резервни нови!Пиши на лични,ще се договорим.. :drinks:

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Запознайте се с Берта
« Отговор #8 -: 05 Юни, 2013, 19:12:32 »
Прав си колега, и аз съм забелязал, че линейките по-малко се влияят от импулсни захранвания, gsm клетки и подобни. Правил съм два регенератора - с EF12 и 6Ж5П преди няколко години, ако има интерес мога да направя 1-2 клипчета на приемането с тях, но като намеря с какво, че телефона ми снима много лошо на видео режим. Ще е интересно и някой да снима как работят Torn E.b. и други подобни регенератори и линейки :good:
За Р-311 съм ти писал ЛС :)

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Запознайте се с Берта
« Отговор #9 -: 05 Юни, 2013, 20:46:13 »
Остава да кажете какво толкова слушате, че и за качество говорите.  :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Запознайте се с Берта
« Отговор #10 -: 05 Юни, 2013, 22:20:44 »
На практика целия диапазон на дълги вълни,средни вълни и долната част на къси вълни до 7 мхц :) Torn E.B. е аудион и при него отсъстват всички недостатъци на суперхетеродинните приемници.При мен приемника се появи с повредени RV2P800 и се наложи да го преработя с аналогичните 2К1Б.После му намерих оригинални.Приемника има осем модификаций тъй като е произвеждан от почти всички немски фирми по време на войната :) Ако го погледнеш вътре ще видиш че е направен от силуминиеви отляти блокове.Много стабилна конструкция за разлика от тенекиените шасита на руски,американски,английски и т.н. аналогични приемници от тоя период.Нашата родна армия го е ползвала до 60-те години на миналия век.После са ги раздавали на радиоклубовете в ДОСО.Друга особенност е че ако се ползва като стационарен приемник може да се захранва от 12 волтова акумулаторна батерия и унформер :) Много добър и надежден приемник :good: Като в оня виц в който германците в рая са инженери,а в ада полицаи :D

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Запознайте се с Берта
« Отговор #11 -: 05 Юни, 2013, 22:34:41 »
Остава да кажете какво толкова слушате, че и за качество говорите.  :)
Каквото и да слушаш, винаги ти е по-приятно когато приемника ти шуми по-малко и гласовете се разбират по-ясно :)

Понеже виждам че доста хора го притежават или са го работили с него (противно на очакванията ми), как се представя като чувствителност и избирателност? Аудионите след прага на регенерацията дори са по-чувствителни от суперите, но как стои въпроса при АМ приемане и как е селективността? С тези 3 трептящи кръга предполагам няма да отстъпва много на средно сложен суперхетеродин?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Запознайте се с Берта
« Отговор #12 -: 05 Юни, 2013, 22:51:32 »
.................................. С тези 3 трептящи кръга предполагам няма да отстъпва много на средно сложен суперхетеродин?

Аудиона по чувствителност превъзхожда в пъти суперхетеродин с единично преобразуване,конкретно Берта има нискочестотен филтър които може да се изключва това като селективност по съседен канал.Като селективност по огледален канал изобщо в аудиона такъв липсва :good:

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Запознайте се с Берта
« Отговор #13 -: 06 Юни, 2013, 12:29:03 »
Някой ако има схемата му е хубаво да я качи.
За информация.

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Запознайте се с Берта
« Отговор #14 -: 06 Юни, 2013, 13:02:36 »
Аудиона по чувствителност превъзхожда в пъти суперхетеродин с единично преобразуване,конкретно Берта има нискочестотен филтър които може да се изключва това като селективност по съседен канал.Като селективност по огледален канал изобщо в аудиона такъв липсва :good:
Ясно е, че в линеен приемник не може да става въпрос за приемане по огледален канал, точно за съседния ми беше въпроса :) Той главно зависи от качествения фактор на трептящите кръгове при тези приемници, който пък донякъде се компенсира от обратната връзка. Тя и нейната настройка са разковничето при регенераторите, а в Берта-та не се и съмнявам че нещата са изпълнени както трябва.

Ето я схемата с много добро качество:
http://radiostation.ru/home/images_museum/photos/11/scheme.gif

Чудя се защо, при положение, че е използван пентод в аудиона, не са направили обратната връзка да се регулира чрез промяна на напрежението на втората решетка, а по този "архаичен" начин, който обаче както се вижда също върши добра работа :) В старите книги този метод на регулиране се отрича, защото влияел на настройката, но не съм го пробвал на практика.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |