| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Внимавайте с SA-508 - усилвател на "Pioneer"  (Прочетена 12116 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен W6344

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Re: Внимавайте с SA-508 - усилвател на "Pioneer"
« Отговор #15 -: 02 Септември, 2014, 22:44:21 »
  ДидоФ...:rofl:  Я обясни тези предпазители по 3.15А от какво предпазват усилвателя ? ;)   Това са предпазители които пазят усилвателя от ПРЕТОВАРВАНЕ !  ;)  Но представи си при едно "евентуално късо в изхода тези бушони не изгарят веднага и крайните транзистори пробият...  Какво става по-нататък ? Остава само бушона 1.4 А във входа на усилвателя... :D  На теб оставям да си изчислиш 1.4 А бушон на колко вата отговаря - първична мощност или по-просто казано 'Р1"= на ? ...  :D
W6344

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Внимавайте с SA-508 - усилвател на "Pioneer"
« Отговор #16 -: 02 Септември, 2014, 22:46:22 »
Колега, на почти всеки усилвател, крайните му транзистори (като минимум) ще изгорят, ако му се "закачват" по 3-4 паралелно свързани 4омови тонколони (както правят основно братята "роми", но не само те). Само че за едно си прав - при западните (капиталистическите) усилватели всичко е на ръба, няма грам презапасяване. При старите български и съветски техники не е така - може толеранса на параметрите да е по-голям, но пък почти винаги е в плюс и почти винаги апаратурите са изработени и изпробвани при условия на експлоатация, многократно по-тежки от реалните. Само няколко елементарни примери, ако може да са такива изобщо. Два усилвателя, правени от мен за познати - единия с EL84 Mullard (западна фирма), а другия с 6П14П (даже не военните версии -В, -Е или ЕВ). И двата усилвателя са еднотактни, клас А, 300V на анода, 50мА аноден ток, както се вижда, работят в леко претоварен режим. Едната EL84 след около 1500 часа работа (около една година по три часа на ден средно) при мерене с лампомер показва спадане на емисията с около 10%, другата с около 15%. Да, цифрите не са големи, но за два пъти повече часове "наработка" и двете 6п14П на другият усилвател показват под 2% спад в емисията. Мой познат, предубеден, че "руското не струва" не можеше да повярва, докато не видя измерванията. Друг пример от годините, когато се занимавах и с цифрова схемотехника - К155ЛА3 работи нормално при до 12V захранващо напрежение, западния й аналог 7400 - при над 7V започва да ухае на бакелит. Още един пример - руснаците за 2x20W усилвател оребряваха и двете страни на кутията с масивни алуминиеви отливки, "западняците" слагат една охлаждаща пластинка, по-малка от тези, които се слагат на интегралните схеми за ВО на китайските телевизори. А после ще има: "Свързах му паралелно две 4-омови колони и изпуши". Аз на съветски усилватели съм правил проби с 2 ома резистивен товар и освен, че напичат яко, нищо друго не се случва. Да не говорим за това какви захр. трансформатори се използват в т.нар. "маркови" усилватели - с 50 вата траф се изкарват 2x100 изходна мощност, ей това си е не перпетуум мобиле, ами не знам какво. Дори нашия "Студио 2", за 2x35W има трансформатор около 120W, което напълно съответства на консумацията при режим AB.
С това не искам да казвам, че българските и съветските техники са съвършени, напротив - далеч са от такива. Всички знаем за арменските електролитни кондензатори, за гадните гетинаксови платки (използвани и в много западни усилватели), но за уважение е факта, че са правени с желание и идея да служат дълги години, а не предимно от финансов интерес като западните. Та така...
« Последна редакция: 02 Септември, 2014, 22:55:37 от Chervenoarmeec »

Неактивен W6344

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Re: Внимавайте с SA-508 - усилвател на "Pioneer"
« Отговор #17 -: 02 Септември, 2014, 23:03:57 »
Chervenoarmeec напълно съм съгласен с теб...   Даже при Българските усилватели "Студио 2" които се продават по 20 - 30лв. по форумите е помислено за защита от "късо" в крайните транзистори, че даже да са 2N3055... А "умните" Японци сложели 1.4 А на входа и 3,15 А на изхода... :D ;)
W6344

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Внимавайте с SA-508 - усилвател на "Pioneer"
« Отговор #18 -: 02 Септември, 2014, 23:24:22 »
Като стана дума за японците, ако мога да се отклоня малко от темата, за мен те в голямата си част са хора с психически отклонения, меко казано. Дали поради особеност на самия народ (към което клоня най-много), заради увреждания от атомните бомби или промиване на мозъците от американците (с които са дупе и гащи), не знам, но е факт. Примери много. Народ, който яде сурова риба, която разрязва още преди да е спряла да диша, не може да се дава за пример, както ни се натрапва сега. Да не говорим за умопомрачителните им примери за екстравагантен дизайн. И още нещо, което преди време видях - http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1939662

Неактивен W6344

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Re: Внимавайте с SA-508 - усилвател на "Pioneer"
« Отговор #19 -: 02 Септември, 2014, 23:38:09 »
 :rofl: Нали знаеш има една приказка, че на лудите не им свалят гащите за да ги разберат дали са луди, а им гледат акъла...  ;)  Така и с почитателите на тази "бира"... :D
W6344

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: Внимавайте с SA-508 - усилвател на "Pioneer"
« Отговор #20 -: 03 Септември, 2014, 05:51:14 »
ей хора, какво ви става? нещата тръгнаха от два пирона вместо предпазители и стигнаха до диагноза за цяла нация  :o
историята от последните има няма 40 години показва че никоя нация не може да достигне високите стандарти за качество на масовото производство на японците.
китайците се опитват, и резултата е на лице, всичко вече е мейд ин чайна. да, има и европейско и американско производство, но цената..... е различна. а сравненията със соц производството са неуместни, руснаците може да правят качествени лампи, но крайните изделия куцат....
казано иначе, ако въпросния усилвател беше експлоатиран адекватно (според указанията в упътването) щеше да си е жив и здрав до днес, а руски/български такъв щеше да е спрял я от лоша спойка, я от калпав елемент....
все едно да заключа че москвича е смотан щото само един час го карах по магистралата със 100 на втора и взе че му гръмна двигателя, трябвало е да предвидят защита по обороти, температура или още по сигурно - с вграден тъпомер на шофьорското място  :lol:
събрала се почерпена група, вързали де що намерили колони на усилвателя, пълна газ цяла вечер, пък той взел че изгорял. е само за протокола преди 3 дни бях на купон, озвучавахме се с един техникс с две адекватни за него колони, усилвателя беше върху каса от бира навън в хладната нощ, и въпреки това на няколко пъти му сработи термичната защита. домашното аудио си е за домашно ползване, за озвучаване на събития се използва професионална апаратура  :---

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Внимавайте с SA-508 - усилвател на "Pioneer"
« Отговор #21 -: 03 Септември, 2014, 23:53:24 »
Chervenoarmeec напълно съм съгласен с теб...   Даже при Българските усилватели "Студио 2" които се продават по 20 - 30лв. по форумите е помислено за защита от "късо" в крайните транзистори, че даже да са 2N3055... А "умните" Японци сложели 1.4 А на входа и 3,15 А на изхода... :D ;)

Ти виждал ли си "Студио 2" на което да му е сработила защита???? Аз защото съм виждал-сработва винаги единствената защита,която тоя усилвател притежава- изгарят крайните транзистори и от там горят бушони! Само за този усилвател не ми говори! Излизаха от завода с крайни транзистори,стегнати към подобията на радиатори с гайки завити на ръка! Само ден-два в каквото и да е заведение и "усилвателят" пътуваше към сервиза. Да не говорим за разликите в параметрите на двата канала, липса на каквито и да са настройки! Те затова и се продават по 20-30 кинта. Щото никой не ги иска,освен колекционери.
Червеноармеецо,не знам какви лампи си мерил, но те вероятно са били дефектни! В сервиза на времето ме научиха че за ламповите радиоприемници има една каскада от дефекти,водеща до ремонт за около 30 лева,което тогава си беше сума! В какво се състоеше "комедията": изгорял мрежов траф,селенов изправител,крайна лампа. Обяснението-с течение на времето 6П14П,която по дефолт си беше крайната лампа в радиата (EL 84 се слагаше само ако няма руски) гълта малко въздух,естествено  анодния ток се увеличава и изгаря бушона. Веднага бушонът се заменя с парче тел от самият собственик- как така,да не сме прости??? Започва да се появява ухание на развалено кисело зеле,ама кой да обърне внимание-може пък жената да е завивала сърми :P. Следва издънване на селеновия изправител и понеже токът по онова време беше без пари-нищо не се изключваше. Еле пък радио-нека дудне денонощно! Докато не се опече и мрежовия траф. И радиото цъфваше в сервиза. Лампа-4.50, траф- 7.50, селен-май беше 3 кинта. Ремонт-помня ли,но вероятно 10-15 лева. Нищо против руските лампи нямам. 6С 33С-лампа легенда. Защо-някои знаят. Но да си кривим душичките-аз поне няма да го направя. Хайде да разменим EL84 на SIEMENS ,TELEFUNKEN или VALVO за 6П14П ;) Ако си съгласен- имам няколко броя от руското чудо!
А за финал предлагам на W6344 да смени ника си например с ЬI 1944 :bravo:
Съжалявам,не се сдържах! :flag_of_truce:
 
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Внимавайте с SA-508 - усилвател на "Pioneer"
« Отговор #22 -: 04 Септември, 2014, 07:19:07 »
 :rofl: Убивати мъ!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен W6344

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Re: Внимавайте с SA-508 - усилвател на "Pioneer"
« Отговор #23 -: 12 Септември, 2014, 23:23:07 »
Аз мисля, че темата е изчерпана и е за триене...  Излишно е да се коментират тези, които създадоха това което се нарича HI-Fi...  :hi: :hi: :hi: Просто исках да опиша един конкретен случай... ;)  :hi:
W6344

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
7623 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
8 Отговора
7203 Прегледи
Последна публикация 07 Септември, 2013, 22:23:22
от Валери
16 Отговора
12875 Прегледи
Последна публикация 08 Август, 2013, 09:28:01
от Валери
3 Отговора
7207 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
2 Отговора
957 Прегледи
Последна публикация 25 Май, 2019, 00:59:53
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |