| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация  (Прочетена 33210 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #90 -: 10 Юли, 2015, 20:33:47 »
За магнета Gruio хвърли цели дни помощ та и той да се чуства поканен да го прослуша, ще му напомня и на скайпето  :D.

Вече е в кутията и изглежда чудесно както и работи :
(Връзка към прикаченият файл)
  Ще  го  чуя  колко  му е  ще  изровя  някоя  от  останалите  ми  ролки !!! Ако  пък решиш да скочиш  в дълбоката вода   на  "ролковите"  ще  ти  подаря  ролки   понеже  си  ми симпатичен . :empathy2: :empathy2: :empathy2: :empathy2:  Май имам 50-- 100  останали 
Удрииии!!

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #91 -: 26 Юли, 2015, 10:43:14 »
Оги  нищо  не  казваш за  Акайчето,  взе  ли си го  човека  ,хареса  ли  му !! :drinks: :drinks:
Удрииии!!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #92 -: 26 Юли, 2015, 11:55:39 »
Май още текат преговори за цената на ремонта.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3322
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #93 -: 26 Юли, 2015, 15:48:31 »
Да , взе си го. Всичко е точно. Скоро може да имаме следваща тема Пак за Akai
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен cmdj7

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: Плевен
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #94 -: 26 Юли, 2015, 17:11:35 »
Дааа.... , определено ще е пак AKAI и сервизното вече е качено от мене за преглед /размисъл от потребителя !

Стягай се, Оги ... очакват те евентуално нови приключения, а благодарение на фоторевюто по възстановката и нас също !

 :drinks:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3322
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #95 -: 26 Юли, 2015, 19:25:34 »
А дано следващия е в по-добро състояние.  :drinks:
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #96 -: 02 Февруари, 2016, 20:02:35 »
Колеги искам да помоля за съдействие във връзка с проблем с   ремонтирания AKAI GX1820D - след като поработи примерно 10-на минути  започва да променя обороти  да забавя и спира , даже ми скъса лента, питах тук там по форумите ми казаха да сваля капака и да погледна по детайлно няколко неща, та така погледнах и установих  че причината е в натиска на тонролката , ако придам допълнителен натиск с ръка на рамото на което е монтирана тонролката движението на лентата се възстановява, обаче не мога да се ориентирам откъде се регулира натиска -в техническото описание има указания, натиска се мери и силата требе да е 1.5 кгр ала не виждам как става , някой ако има опит моля да сподели :hi:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #97 -: 02 Февруари, 2016, 20:23:08 »
Не, щом е скъсал лента проблема не е в натиска на тонролката. Като го увеличиш ти просто заобикаляш първичната причина която както вече каза в другия форум е затягане на движението на отдаващата ролка. Намери причината поради която отдаващата ролка затруднява хода си и там трябва да се ремонтира. Разгледай спирачките и другите неща не знам как е устроен отдаващия възел на този магнетофон знам че е реверсен, вероятно има отделен мотор за отдаващата ролка но врежим на просвирване в права посока този мотор ползва ли се като спирачка да създава обратна тяга или има отделно спирачка реализирана по някакъв начин, това не е ясно. Ако пък има спирачка (или ако мотора създава тягата) то има ли някакъв датчик за опъна на лентата по пътя и и съответно да се регулира спирачното усилие по време на просвирване. Ако има такова регулиране трябва да се види дали механизма / електрониката за регулиране не прави проблемите. Отговори си на тези въпроси и трябва да стигнеш до източника на проблема. Обаче като гледам на къде си тръгнал с натиска на тонролката май няма да се справиш с ремонта сам. Търси навитак да ти го ремонтира, макар че не знам до колко е разумно да наливаш още пари в тая машина. Очевидно е принципно че е стигнала до този момент на износване в който по-често трябва да се ремонтира от колкото се слуша. Има го тоя момент и като настъпи или трябва да се направи сериозна дълбока профилактика (и ако и тя не помогне както в случая) просто трябва да се оттървеш от машината.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #98 -: 02 Февруари, 2016, 21:38:09 »
Натиска  на тон ролката се  регулира  от  самото  и  рамо  вътре  не е  сложно,има вариант  тон ролката да  е "чао" .Машината е  от трета "династия" на Рамзес .Ако е  тон ролката  намирането  на  "нова" ще  ти  скъса нервите и джоба .оборотите  кога  падат  когато на  подаващият  куплунг  има  или няма  лента .Ако  е  когато  няма  лента или е  малко   тогава  виж  тока  на  задният  мотор той  работи  като  спирачка .но  това се  прави  когато  фактора тон ролка  е решен  инак си е  "перпетуммобиле". Всичко е  от тракта заден куплунг- тон  ролка  предният  не е  важен в  момента .Пожелавам ти  успех с  машината  .Сетих се  за  тази http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=1627.0  тема    мисля че  акайа на Васето  е  добре  механично  пробвай да се  разберете  нещо  , те и  требва да са  почти  еднакви  като  механика  ,хем  че  си имаш чаркове  хем и васето   може да  избие  некой  лев  ако  го  продава !!
« Последна редакция: 02 Февруари, 2016, 21:48:23 от gruyo »
Удрииии!!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #99 -: 02 Февруари, 2016, 22:39:15 »
Регулира ли се спирачното усилие на този мотор за да се поддържа постоянен опън? Дали по пътя на лентата има някакви ролки които да следят опъна на лентата и от тях да се взима информация и да се дава на мотора колко спирачно усилие да оказва? Може проблема да е електронен, или пък механичен със механизма който следи опъна, ако има такъв.
P.S. Ето на тази снимка от процеса на реставрация се вижда как е осъществена спирачната сила при просвирване:

Около левия куплунг се вижда една лентичка с кече, това е спирачката, лостовете в дясно задвижвани от нещо (не знам какво точно) регулират опъна на тази лентичка с кечето и по този начин се регулира спирачното усилие на отдаващата ролка. Има два варианта - кечето да се е омаслило или навлажнило по някакъв начин или просто от годините да е започнало да оказва по-голямо усилие при триене за същия опън, или другото да се е променил опъна поради някакъв механичен проблем. Виж дали там е проблема и как евентуално да се регулира. Вероятно едно почистване на повърхността към която търка и преглед на самото кече ще дадат информация за какво става дума.
« Последна редакция: 02 Февруари, 2016, 22:56:27 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #100 -: 02 Февруари, 2016, 23:06:28 »
Не  Мите  бъркаш  това си е  чиста спирачка ,магнета е  3  моторен и  има само тази спирачка   опъна се  постига с  лек  ток  с обратна  посока.  А за  датчици  няма  никакви  нито за  опън   нито  нищо   моторите са с  тахо  генератор  и  само  толкова .Проблем 1   тонролка , проблем 2  задният  мотор  ..... повтарям се
 :writer: :writer: :writer:
Удрииии!!

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #101 -: 02 Февруари, 2016, 23:45:39 »
Не  Мите  бъркаш  това си е  чиста спирачка ,магнета е  3  моторен и  има само тази спирачка   опъна се  постига с  лек  ток  с обратна  посока.  А за  датчици  няма  никакви  нито за  опън   нито  нищо   моторите са с  тахо  генератор  и  само  толкова .Проблем 1   тонролка , проблем 2  задният  мотор  ..... повтарям се
 :writer: :writer: :writer:

Според мен Грую е прав, спирачката в  ляво в работно положение е напълно свободна , левия мотор леко опъва в обратна посока , но според мен щом  като работи магнета в нормален режим след пуска тока му е в  норма , проблема започва като поработи 5-10 мин,всъщност ако знам откъде се намаля обратния ток , вероятно тример в схемата бих го намалил, но според мен иска усилване притискането на тонролката , на снимката по долу позиция 1 в жълто  е пружината регулираща натиска, позиция 2 е оста на тонролката , някъде в тази зона трябва да има регулиращи винтчета,  четох в други упътвания за употреба на ролкови  Акай  че има такива , не смея да почна да развивам наред болтчета и да разглобявам механика щото имам горчив опит от една  унитра - не можаш да я сглобя после , тонролката е някаква особена , с лагер, ни в ебей ни в БГ намерих такава , обикновено продават тонролки без лагер, та така ... мога да направя детайлни снимки на зоната около тонролката , ако някой е имал подобен проблем може да подскаже де са настройващите винтчета или там каквото има

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #102 -: 03 Февруари, 2016, 07:57:05 »
Тоест търсим схема .на всичките  ми  Акай дето  съм имал   тон ролките  бяха  без  лагер и  имаха и  ограничител  на  хода  на  рейката с  ролката  тоест ако   тон ролката е с  по  малък диаметър няма  начин да   притисне  като  хората  ,за мен  това си е  идиотско  но  пък  за  японеца е  решение ,там  проблем с частите  нямаха .Имам схема  на  акай М 10   пак е  3  мотора  но  незнам  как е  електрически  с  твоят ..
« Последна редакция: 03 Февруари, 2016, 08:08:40 от gruyo »
Удрииии!!

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #103 -: 03 Февруари, 2016, 11:31:44 »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #104 -: 03 Февруари, 2016, 15:17:39 »
Добре, ако приемем че може проблема да е с тонролката значи няма как да ти е скъсал лентата. Няма как проблем с тонролката да доведе до скъсване на лентата това е според мен. Може да я хапе но да я скъса ми се струва невероятно. В DIY Audio форума по спомен ми се струва че беше казал че когато се случила случката си се опитал с ръка да развиваш лентата от лявата ролка и ролката се въртяла изключително трудно. Ако това е вярно и продължаваш да го твърдиш значи или се увеличава много тока към мотора по някаква причина, или нещо друго започва да запира. Дали тази спирачка е центрована правилно и дали при загряване и промяна на размерите на детаилите не започва да търка и да затруднява ролката? Винаги ли се появява проблема след около 10 минути или понякога не? След проявяване на проблема пробвал ли си да пуснеш просвирване в обратната посока и същия проблем има ли го или не?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
30 Отговора
13585 Прегледи
Последна публикация 06 Септември, 2013, 01:57:29
от vasiliazz
7 Отговора
5462 Прегледи
Последна публикация 22 Април, 2015, 09:04:11
от rolling_heads
7 Отговора
3599 Прегледи
Последна публикация 16 Август, 2015, 21:36:58
от mjet
11 Отговора
4453 Прегледи
Последна публикация 11 Април, 2016, 23:10:08
от rolling_heads
4 Отговора
4376 Прегледи
Последна публикация 14 Май, 2016, 22:50:58
от ivcho1996

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |