| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация  (Прочетена 36288 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #60 -: 04 Юли, 2015, 22:02:07 »
Има и друго , ако  не са съосни  мотора и  маховика  пада  ремъка,и  другото е   при пускане  на   мотора да  прави аксиално  движение и да пада ремъка .Също и  ако маховика  "халтави " напред назад в оста си !! Става и от прекален  натиск на тон ролката  връз вала ... нещата  при тези антики са  почти  недоказуеми  :drinks: :drinks: :drinks:
Удрииии!!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #61 -: 04 Юли, 2015, 23:20:00 »
Мда, мисля че проблема не е електрически, тия кондензатори за мотора това че не са по схемата не значи че е пипано, нали знаеш по българската, руската и останалата техника предполагам и тук отдолу на схемата с дребни буквички пише: Завода производител запазва правото си да изменя схемата. Така че не е невъзможно да има модификации спрямо това което виждаш. Ако тия работни кондензатори на мотора изглеждат японски а не руски, значи едва ли са сменяни и пипани. Виж останалите неща по отношение на изхвърлянето на ремъка. Виж дали не си сложил по-тесен на ширина ремък (ако чудото работи с плосък ремък) или пък да не си взел по-хлабав от колкото трябва. Виж и това което е казал gruyo за аксиалното движение, обърни внимание дали след сглабянето по някаква причина не се е увеличил аксиалния луфт на ротора, защото той при включване се „самоцентрира“ от полето и може от това да изхвърля ремъка.... Най-малко вероятно е да е променяно нещо по мотора, а между другото виж ако мотора има отделни изводи за 110 и 220 волта да не си ги разменил, то ако го беше направил сега темата щеше да е - мотора се опече ама все пак виж да не е станало нещо такова. Относно кондензатора, едва ли с промяна на стойността на дефазиращия кондензатор може да му се увеличи пусковия въртящ момент даже напротив.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #62 -: 05 Юли, 2015, 02:34:23 »
Ремъка трябва да е 8мм широк -плосък поне по ширината на маховика за тази скорост , но по следите от стария изглежда да  е бил 6мм като тоя, . Тоя в момента е 6мм.    Маховика е центриран отзад и не плава също върви много леко. 

Утре ше получи маховика един супер лек поликарбонатен стопер, за да няма да има изваждане на ремъка в начлния момент.

Мотора тръгваше много бавно и явно е затегнал  преди да  го отворя и за това сигурно не е изхвърлял ремъка даже и години преди това със стария . Сега обаче се развърта много ударно и в началния момент директно излита. Размера на дължина е точен- най близкия е до оригиналния за подобен модел за който има инфо и по меренията ми... При по-бавно въртенена маховика беше Ок.

Мотора не е блъскан при разглобяването и ос-та е ОК - супер добре центрирана,даже ме учуди, че няма голямо износване и тънкото масълце я затравя доста плътно.  Всички елемнти са събрани по снимки, както и кабелите . Няма разлики в събрания мотор, освен че след почистването и смазването върти много по-леко- ест преди това беше сух.

Съосието на моторра се гласи от 3-тия от общо 3-те болта за захващане на мотора към носещата ламарина- има размери инструкци ии всичко.  При прекалено къс ремък преди изхвърляше. Този НЕ е прекалено къс. Предполагам иска по Дебел ремък, който да предава начлния напън без  предполагаемо случващата се деформация, ама такова нещо по нашите ширини няма.

ПРи началното пускане натиск върху капстана няма, а и тая ролка си има доволен луфт и в лагера и във втулката където е обиран по селск иначин с бой с чук и отверка, което няма да го коментирам ,за момента явно им е свършило работа.

Аксиални движения в ролката на мотора няма . Оста е иделна и плътна  и прегледана за такива. Струва ми се, че началното усиле сега е доста по-голямо, скоростта поне се вдигна със сигурност.
« Последна редакция: 05 Юли, 2015, 02:53:00 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #63 -: 05 Юли, 2015, 09:24:17 »
ХЪМ (леко озадачено) :negative: :negative: :negative: :negative: ??? ??? ??? ???
Удрииии!!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #64 -: 05 Юли, 2015, 16:12:18 »
Маховика Почистен, беше абсолютно сух и той...:
следва да получи стопер .
32198-0
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #65 -: 05 Юли, 2015, 23:27:17 »
Какъв стопер мислиш да му сложиш? Във всеки случай ако ще е нещо което ще се върти заедно с маховика не е добра идея, много лесно ще го дисбалансираш и от там ще последват само неприятни работи.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #66 -: 06 Юли, 2015, 01:04:35 »
Поликарбонатна плака с тежест 2-3 грама  един  ринг. Маховика е доста масивен сигурно 2 кила... Няма да го усети.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #67 -: 06 Юли, 2015, 21:43:52 »
Не го усети. Бачка със стопера чудесно  :blum2: :blum2: :blum2: Идеята дойде от един 3кв мотор, който преди години изхвърляше ремъци, на една металообработваща машина, е там стопера го правихме от ламарина  :D
« Последна редакция: 06 Юли, 2015, 21:49:52 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък
« Отговор #68 -: 06 Юли, 2015, 21:59:42 »
В нета на много места съм срещал писано, че машините на Akai от тия години имат проблем с деградиране на транзисторите. Конкретно 2SC458LG които май ги има и в този магнетофон.


С тях е изпълнен пре-ампа. Моля някой да даде съвремнен аналог на 2SC458LG, който го има в Comet, защото там са гарантирано истински...

Този BC549C дали е ОК за заместител на набора от 8 броя 2SC458LG   в преамповата схема на Магнета:
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/20980/
PDF
http://store.comet.bg/download-file.php?id=7204

Оригиналния 2SC458LG е стези характеристики:
http://alltransistors.com/transistor.php?transistor=16331

заместителя го покрива по няпрежения и е еднакъв по ток, по честота го превъзходжда с +85мхз. Коефициента на усилване не говиждам в пдф-а назамесителя...както и капацитивни данни не видях.

« Последна редакция: 06 Юли, 2015, 22:07:13 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #69 -: 06 Юли, 2015, 22:43:06 »
Не съм сигурен че е подходящ заместителя, BC549C се чуват лоши неща за новото производство - всичко направено с тях е неукротимо и се самовъзбужда. Иначе никак даже не го превъзхожда по честота  BC549C е 100 мегахерца, а 2SC458LG е 230 мегахерца. Определено е със 130 мегахерца по-високочестотен, не че това е високочестотен усилвател де, но все пак може и да има причина да са сложили такива. Не знам, на първо място се убеди че транзисторите са повредени, после мисли за смяна, за целта първо им премери ПОСТОЯННОТОКОВИЯ РЕЖИМ и виж дали отговаря по схемата, по нататък ще видим. Че накрая като гледам как е тръгнало от Akai ще се превърне в NAkai дето имаше едни ментета китайси радиа и касетофони :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #70 -: 06 Юли, 2015, 22:59:10 »
Оги  не съм сигурен че  ще съм ти в  полза  но  погледни схемите  на УХЕР    742 или  Вариокорд   или  подобни  там  масово се ползват  БЦ та  в SG 560 ROYAL  са  на преда  BC 315A   .Има и  други схеми  погледни   и си намери твоите  транзистори  ........Все нещо  ще ти върже .Аз повече вярвам на Немеца   .Ориго  наистина  не е  ВЧ  усилвател  но  според  мен   ВЧ транзисторите  се  държат  по  нестабилно   като  се  ползват  в НЧ техника  защото  им се  ползват 1/10 от възможносттите  и  нагоре са "затиснати " с разни РЦ/ЛЦ/ или РЛЦ вериги само и само   да  не   "звънят".... :drinks:
« Последна редакция: 06 Юли, 2015, 23:08:06 от gruyo »
Удрииии!!

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #71 -: 06 Юли, 2015, 23:00:14 »
имам 2SC1815/C1815 няма ли да го замести  :hi:
както и
2N5551
BC237

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #72 -: 06 Юли, 2015, 23:27:07 »
2SC1815 би трябвало да го замести, не ми харесва че тока му е с 50ma отгоре .

Тоя тука е писал за таква заменка, че е  успешна

http://www.audiokarma.org/forums/archive/index.php/t-236372.html
Цитат
In my Akais I used 2SC1815 (Y), and they seem to work perfectly. This has been on a GX-255 and GX-280D-SS.

I replaced all of them together which may or may not make a difference. In both units some of the originals had failed.

Ще видя дали ще стигнем до там.  Не ми се иска хич. да не стаяне NAkai както казва Митко.
« Последна редакция: 06 Юли, 2015, 23:32:29 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #73 -: 06 Юли, 2015, 23:34:24 »
Не съм сигурен че е подходящ заместителя, BC549C се чуват лоши неща за новото производство - всичко направено с тях е неукротимо и се самовъзбужда. Иначе никак даже не го превъзхожда по честота  BC549C е 100 мегахерца, а 2SC458LG е 230 мегахерца. Определено е със 130 мегахерца по-високочестотен, не че това е високочестотен усилвател де, но все пак може и да има причина да са сложили такива. Не знам, на първо място се убеди че транзисторите са повредени, после мисли за смяна, за целта първо им премери ПОСТОЯННОТОКОВИЯ РЕЖИМ и виж дали отговаря по схемата, по нататък ще видим. Че накрая като гледам как е тръгнало от Akai ще се превърне в NAkai дето имаше едни ментета китайси радиа и касетофони :)

2SC458LG е 115mhz
http://alltransistors.com/transistor.php?transistor=16331
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: AKAI GX1820D ремък/ Пълна реставрация
« Отговор #74 -: 06 Юли, 2015, 23:57:25 »
Изобщо не му се доверявай на тоя сайт, не съм видял до сега коректна информация в него. Не знам нищо по-точно и меродавно за тоя транзистор освен дейташийта предоставен от производителя му: http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/62941/HITACHI/2SC458LG.html
В него пише 230 мегахерца. Относно това че е по-нежелателно да са ВЧ е вярно, но искам да кажа че и посочения от теб BC е доволно ВЧ и МНОГО нестабилен по мои наблюдения и такива на колеги. Ако намериш от някъде от старото производство в метални корпуси - ДА но от новите не знам, просто това съвременното не е същия транзистор, съвсем друг е. Остава въпроса ми, измери ли първо захранващите напрежения към платката с предусилвателите и после постояннотоковия режим на всеки транзистор? Ако не си няма защо да коментираме изобщо, не е необходимо да има повреда. Това че някои транзистори от тоя тип деградират, съвсем не означава че ВСИЧКИ такива транзистори деградират и че точо твоите са деградирали.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
30 Отговора
15057 Прегледи
Последна публикация 06 Септември, 2013, 01:57:29
от vasiliazz
7 Отговора
6310 Прегледи
Последна публикация 22 Април, 2015, 09:04:11
от rolling_heads
7 Отговора
5233 Прегледи
Последна публикация 16 Август, 2015, 21:36:58
от mjet
11 Отговора
5836 Прегледи
Последна публикация 11 Април, 2016, 23:10:08
от rolling_heads
4 Отговора
5660 Прегледи
Последна публикация 14 Май, 2016, 22:50:58
от ivcho1996

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |