А всъщност тези радиота могат ли още да работят като такива?
Първото след като го почистих, го пуснах и превъртях през всички възможни честоти, но освен малко повече шум тук-там, нищо друго не чух
Миро, има 1-2 неща, които да се изяснят, преди да заработят радиата.
Всичките ти приемници имат Средни, Дълги и Къси вълни.
На ДВ денем е останал само предавателят на БНР във Вакарел (261кХц), но вечер се промъкват (поне за нормално работещо радио) поне още 5-6 станции от околните 2000-3000 километра.
На СВ, предимно вечер и нощем, имаш един мощен (Видин, 576 кХц) и няколко по-слаби регионални канала от нашите и до 25 чужди станции. Вечер съм ловил и англия на средни. СВ денем са пълна шумотевица и мазало от всичките импулсни устройства около нас, но ако си направиш прдавателче можеш да си слушаш каквото ти е кеф на радиата (не, не е трудно, прави се за 2-3 часа и излиза евтино
).
Късите вълни са друга супа! От единия край на обхвата до другия, с подходяща антена и зеаземяване, може да си домъчкнеш целия свят в хола! Логвал съм над 70 станции за едно превъртане на двата КВ обхвата на моя Орион. То не беше Европа, щатите, Азия, Япония, Русия, Африка, Австралия... в зависимост от времето, сезона, часът и честотата. На КВ е много интересно и си заслужава да се почете и да се понаучи разпространението на вълните.
Има какво да се чуе, но трябват някои условия. Трябва ти външна жична антена (поне 15 метра дълга) и заземяване (в блок и тръбите за парното играят). Но ти слушай колеготе, не бързай и давай повече информация за радиата - снимки и т.н. Както и кажи някоя дума за това къде живееш и какви условия има при теб да се организира радиоприем от класа.
П.П. рАдиота не е на доставно линго, а си е архаична форма множествена. Просто нямаме А с ударение тука