| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ТВ "ПИРИН"  (Прочетена 91128 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #30 -: 24 Януари, 2013, 22:02:37 »
ще се справиш.

На моя на дясната платка: Твое дясно като го гледаш отзад  при свалено шаси, Всичко беше в судени спойки..., всикчи цокли и потенциометри се клатеха...

Запаси се с малките електролити и Тинол  и си в джаза.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #31 -: 26 Януари, 2013, 20:42:20 »
Днес се занимавах с ПТК-то, почистване, смазване, студени спойки и т.н. Прави ми впечатление, че е от доста старите модели ПТК-4 сякаш пишеше на една хартиена лепенка отгоре. Не знам все още дали работи. Прегледах и селена, в права посока омметъра показваше 160 килоОма, а в обратна 500 килоОма, дали е здрав ?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #32 -: 26 Януари, 2013, 21:35:47 »
салгай един диод 1n4007 + 30 ома  ЯКО(50W) съпротивление след него и си в джаза, Тоя селен е зел дал...

+ провери голямото съпротивление дето е баш даоселена едно жично зелено от 2 части. Ако си е променило стойността тр да го смениш. Аз взех друго дето беше по-близко до фабричната стойност от донорно шаси и го боядисах на спрей ,че беше паднала боята и при вибрации мърдане допираше проводника в различните навивки и падаше съпротивление...
« Последна редакция: 26 Януари, 2013, 21:39:51 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #33 -: 26 Януари, 2013, 22:02:18 »
Днес се занимавах с ПТК-то, почистване, смазване, студени спойки и т.н. Прави ми впечатление, че е от доста старите модели ПТК-4 сякаш пишеше на една хартиена лепенка отгоре. Не знам все още дали работи. Прегледах и селена, в права посока омметъра показваше 160 килоОма, а в обратна 500 килоОма, дали е здрав ?

Не е,имаш прекъсната шайба.Може да го възстановиш обаче.Още по добре е ако имаш още един повреден селен.Развиваш гайките и с омметър проверяваш всяка шайба поотделно.Отделяш работещите и ако имаш достатъчна бройка ги събираш отново.Трябва да се внимава с изолацията под плочките,съответно изолиращите пръстенчета преди гайките.Някой плочки имат частични пробиви.Изглеждат като малки черни язви по повърхността покрита със селен,ако са малки може да се изрежат с остър нож или скалпел.Допуска се до 5% сваляне на слоя.Когато тия телевизори бяха на мода селените бяха една от болестите на тия телевизори.На техниците не им се занимаваше да го правят и слагаха диоди SY205 в паралел на селена и съсипваха лампите :D Плочки с ликаж могат да се възстановяват.Ако ликажа е частичен и не е отровил селеновия преход,а само е увеличил съпротивлението на прехода.Това става по следния начин.На всяка плочка поотделно се извършва "лечение" Първо се загрява до около 50 градуса във фурна примерно за да излезе влагата проникнала през порите на боята.После всяка плочка поотделно се натоварва с номинален ток за около 2 часа,след това с максимален за около час.Недопустимо е да се "лекуват" няколко плочи едновременно вързани последователно понеже състоянието им е различно.Напрежението през плочката е около 12-16 волта и ток според площа на пластината.за номинален се приема около 50-60 ма на кв.см. За малксимален около 100 ма на кв.см.Това се изчислява по площта на плочките.Това е стара и работеща технология от времето когато основни изправители бяха селеновите и медноокисните :D Сега вече полузабравена.Кой ползва вече селени :) Селените показват значително съпротивление в права посока мерени с обикновен стрелкови мултицет по причина че напрежението на отпушване на селеновия преход е доста по високо от това на диодите.Здрав нормален пакет в обратна посока трянва да има около 300-500 килоома а в права 1-2 килоома.
Успех!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #34 -: 26 Януари, 2013, 22:03:05 »
Иска ми се да е с оригинален селен, но ако не става ще трябва диод. А 50 вата съпротивление не е ли много, т.е. доста обемисто ще трябва да е. Още не съм преглеждал мощното съпротивление и другите елементи колко да наред  :( .
Всъщност намерих още един селен и той е горе-долу така: в права посока около 100 килоОма, в обратна около 300 кило. На едно място имам още един селен, но и той сигурно е същия. Най-вероятно от трите ще се опитам да направя един.
« Последна редакция: 26 Януари, 2013, 22:07:50 от Валери »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #35 -: 26 Януари, 2013, 22:15:56 »
Аз ползвам едни японски съпротивления в  алуминиев корпусрадиатор-жълт , диаметър  1 см  дълги към 3 см.

50W  си е точно вервай ми, яко се напича, и съм го монтирал с термопаста за шасито да се охлажда.

Това е гасящо съпротивление да не таковаш мамта на лампите с диода... по препоъка от Origo  и Bengata съм го слагал. Без него - лошо...



« Последна редакция: 26 Януари, 2013, 22:19:05 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #36 -: 26 Януари, 2013, 22:18:15 »
Асене, като разглобя селена, всяка една шайба със съответното ребро трябва да е като диод така ли? Никога не съм ремонтирвал такъв селен  :o , обаче се амбицирах  :) .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #37 -: 26 Януари, 2013, 22:29:05 »
Точно така всяка шайба е отделен диод,Трябва много са се внимава като се сглобяват да не объркаш последователноста.Токопроводяшите части на пластините се почистват съсвем внимателно с финна шкурка,металните шайби също :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #38 -: 26 Януари, 2013, 22:32:34 »
Само шайбата ли или заедно със реброто. Мисля, че шайбите се отделят от ребрата като се разглобят  ??? .

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #39 -: 26 Януари, 2013, 22:33:52 »
Това ако го направите със снимков материал цена няма да имате... И аз съм с 2 селена в шакафа в това състояние, с радост бих изхвърлил диода  и ресистора ако мога да възстановя поне един от тях,
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #40 -: 26 Януари, 2013, 22:38:21 »
Пластината независимо да ли е квадратна или кръгла е селеновата шайба,помежду тях има съединителни шайбички които са или от стомана или от бронз,Трябва да се почистят много внимателно селеновите за да не се изтрие селеновия слой,за другите които служат за контакт между селеновите шайби може да ги търкаш "със злоба",няма да им стане нищо :D Хубаво е да намериш още един селенов стълб,дефектен за да си събереш достатъчно количество плочки,Броя им зависи от изправеното напрежение,номинала е 12-16 волта на плочка.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #41 -: 26 Януари, 2013, 22:40:05 »
Добре,ще има снимки и описание но в понеделник.На работа имам няколко селенови блока от различни техники.Ще разглобя единия и ще покажа как става :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #42 -: 26 Януари, 2013, 22:43:13 »
Ами тогава да не бързам, ще изчакам до понеделник (ако не ми хрумне нещо друго утре след референдума  :D ).

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #43 -: 28 Януари, 2013, 18:38:35 »
Надявам се да си устискал до  сега :)
Описанието ми на ремонт на селенов изправител не е меродавно,искам да предупредя че то е плод на многогодишен опит на колеги.Освен това е описано в брошурите на Маргарит Серафимов които преди доста години се разпространяваха из сервизите.По нататъчната процедура всеки я прави на свой страх и риск :) Не правете това в къщи :D както казват братята американци по телевизията ???
Положението е следното,
1 Взимаме набедения за дефектен селенов изправител,тоя тук е от някакъв лампов телевизор.Предполагам Опера3.Самият селенов блок показва в права посокаоколо 80 килоома в обратна около 800 килоома,явно има прекъснала шайба

photo storage
2 Внимателно развивама гайката на стълба като се стараем да не се завъртат плочите когато е натегната защото се поврежда конатктната повърхност на селеновия слой.Внимава се с поредноста изолационни,контактни и дистанционни шайби.Трябва да се внимава да не се повреди изолационната тръбичла върху шпилката.

image hosting
Така изглежда не повредена селенова плоча,сивото по плочата е боя която се е стекла при боядисване на вече сглобения селенов блок във фабриката.

image hosting sites
4 Измерва се съпротивлението на всяка плоча във права и обратна посока.В права за единична плоча е около 50-100 ома,в обратна около 10 килоома.Това разбира се зависи от размера на плочитв.За по големи плочи е по малко

free photo hosting

image hosting
Ако селеновите плочи са с контактни пластини добре е да не се правят опити да се отлепят при липса на опит,често това поврежда плочата.Изкубва се заедно със лежащия отдолу селенов слой.Внимателно се изшкурва с финна шкурка контактната повърхност от двете страни.Почистват се всички токопроводящи шайби и контактни пера на мястото където се съединават

photo sharing
Трябва да се внимава ако има пробив в пластината който може да бъде отстранен с изтъргване на язвата.На тази се вижда къде е прецъркало.С остър нож или скалпел се премахва селеовия слой около пробива като се внимава да не се повреди здравата част

picture sharing
5 Така изглежда плоча с пробив,съпротивлението е около 2-3 ома

free image hosting
6 Внимателно се събира селеновия стълб в обратен ред. Повредените плочи не се слагат.Стават плочки от други дефектни селенови стълбове.Различават се по площа,тя определя максимално допустимия ток през плочката.Работното напрежение на една селенова плочка е около 16 волта и е еднаква за всички типове.За по високи напрежения се свързват последователно.

photo sharing

Накратно това,който има нещо да пита :drinks:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #44 -: 28 Януари, 2013, 19:00:55 »
 :drinks: Благодаря, много полезна и нагледно е всичко Асене  :) . Не съм го почвал още моя селен (днес съм зает  :) с друго), събрах обаче 4 бр. селени, все дефктни  :( . Не са със такива нарязани контактни пластинки между плочките като показания от тебе. Прави ми впечатление на моите, че едната страна на плочките е по-грапава, а другата е гладка. Ще ги почна евентуално утре. Ще питам доста неща в процеса на работа  :) .

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
31619 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2012, 21:40:23
от Ricarq
"София 81 "

Започната от Bengata История

6 Отговора
30065 Прегледи
Последна публикация 17 Февруари, 2019, 19:42:16
от Shreek
50 Отговора
34653 Прегледи
Последна публикация 08 Юни, 2023, 02:29:43
от iss
7 Отговора
35574 Прегледи
Последна публикация 17 Февруари, 2013, 17:30:47
от ONZI
65 Отговора
28808 Прегледи
Последна публикация 07 Април, 2013, 19:35:15
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |