| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ТВ "ПИРИН"  (Прочетена 91127 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #60 -: 02 Февруари, 2013, 22:01:26 »
Ще се радвам ако излезе някой селен здрав. А ако е с диод, съпротивлението последователно след диода ли трябва да бъде и каква да му е стойността?

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #61 -: 02 Февруари, 2013, 22:25:53 »
Последователно.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #62 -: 02 Февруари, 2013, 22:45:07 »
Айде Валери ,  още ли не си го подкарал  :D  Виж моето Пиринче в аватара ми :) , Снимката е релана , аз съм я правил Това БМВ беше от една реклама по Канал1 преди 5 години :)

Не дей  задаваш тъпи и елементарни въпросчета , на които и сам знаеш отговора  :---

За 2 часа работа е да въстановиш захранването на този твой дядо .

Нали може да работеш по схема - задължително ако се занимаваш сериозно с реставрирането - а ти си сериозен  трябва да ползваш схема.  За захранването - схема с напреженията.

http://tvpovreditablca.hit.bg/

Понеже волтажа е голям , съпротивлението поне 10W , за да не ти все пак грее и по-малко може ватове - паралелно на селена на двата му извода - съпротивление с мощен диод последователно , съпротивлението преди дали или след диода според мен малко глупав въпрос защото няма огромно значение , даже може би по-добре да е преди диода , че да  намаля напрежението - ако има въобще значение дали на анода на диода са 300V или 350V , но дадох ти мой линк който съм си играл да разработвам сайт за тези телевизори навремето - виж напреженията - нагоди ги - естествено това са стойности под товар , малко по-високи да са без да са натоварени отделните възли. Така че със съпротивлението експериментираш   - крайната цел (още колко пъти съм ги сменял съпротивленията в захранването ти е бедна фантазията - окончателно трябва да са издокарани що-годе заводдските стойности.

Следваща стъпка - кондензаторите - внимавай , че гърмят , ако си шунтирал захранващите бушончета с жичка  :writer: , да не направиш тази глупост ,ей ! За това се казват  предпазители , да горят именно те , да предпазват другите елементи.
Много е вероятно да не са ти всички електролити изправни .  В един елемент са 2 електролита в един корпус .  Много лесно се сменят , държат се с гайки , по-скоро не ми е ясно от къде ще намериш същия модел - аз от други пирински шасита вземах :D , май , че 2 ми създаваха проблем. като не са изрядни , при утечка много товарят и държт ниско напрежението. По скоро при изсъхнал електролит е скрит визуално ефекта - нисък филтраж и за това ти трябва осцилоскоп .

Напреженията докарваш - А , Б , В ,Г .... - всичките, сменях аз съпротивленията което не е много правилно , защото по-ниските напрежения се дължат на по-голяма консумация от предвидената


Следваща стъпка - поставяш лампите , отопленията на всичките са последователно , общо 220V И на кинескопа минава през веригата , и 2 лампи от каналния превключвател ,доста време се занимавах докато ми светнаха опустели се и крушки

Следваща стъпка - подкарваш НЧУ с PCL86  - трябва да докараш всичките напрежения на изводите на цокъла и като доближиш отверката на входа трябва да има ясен и читав брум :)
С това ще се справиш без проблем

Следваша стъпка - генератора за хоризонтално отклонение - там заеби за автентичноста или си дръш телевизора за украса , сменят се задължително всичките кондери . Честотата - 15 625 Hz е много прецизна , ако ти избяга с малко забрави да ти се корегира от веригата за синхроннизация , няма просто да има захват. Естествено всичките тези проби нма генератора се правят при разкачен товар. Може да му свържеш високочестотно говорителче ( пищялка , тази честота се чува като пишене, пробвал съм аз лично на широколентов , по-точно бяг взел говоритела  от един мой Електон 380Д, на който му развакумирал бях без да искам кинескопа

Следваща стъпка  :morning1: -  Крайното за ХО , .....  айде стигни първо до тука , това е най-малкото половината ремонт и пак ще ти пиша :D



« Последна редакция: 02 Февруари, 2013, 23:01:58 от Ricarq »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #63 -: 03 Февруари, 2013, 09:17:34 »
Всичко което пишете  г-н Савов за мен сте прав, едва ли ще мога да пусна телевизора. Разбира се, че най-лесно и най-добре е да го занеса на ТВ техник който аз изобщо не съм. Но така какво ще е моето участие, никакво, една кутия само. Вие предложихте добър начин за възтановяването на "Пирина"-а, но сам разбирате, че искам да опитам сам, с помощта на всички вас колеги. Всички съвети които давате за мен са полезни, ще продължавам да питам и да търся съвети. Смятам, че тук във форума има много добри специалисти.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #64 -: 03 Февруари, 2013, 09:46:59 »
До къде стигна с ремонта Валери, нищо не споделяш. Значе си докаръл растера  - това е огромно постижение    :drinks:

Не ти дава точната честота 15625 Hz генератора за хоризонталното затова са тези изкривени образи.  Най-лесно ако имаш честотомер да измериш честотата която дава. Мойя съвет го знаеш - смени всички кондензатори с нови , не можеш да разчиташ на точна честота с овехтели кондензатори , особенно тези които са в pF!

Съгласен съм с г-н Савов, че не е хубаво да се променят стойностите на съпротивленията в захранването ,(естествено гасящото последователно на диода не виждам как ще олучиш точната стойност без експерименти) а да се търси причината за по-голямата консумация другаде. Но когато се касае за 5-10mA в повече много трудно се намира - трябва да провериш цялата елементна база (промяна на стойностите на някой елемент следствие на стареенето) А трябва да се докарат в режим лампите. Затова ги сменях с близки стойности - говорим в рамките +-  15-20 oма. Примерно от 180 ома на 150 ома ...... , но съгласен съм , че не е за препоръчване  ами да се търси причината за по - голямата консумация.

И това с обратния ток на селена предполагам е също прав г-н Савов. Не знам дали разполагаш с осцилоскоп да видиш обратния ток при изправянето в захранването . Но наистина ако е голяма стойността на обратния ток на този селен , няма смисъл от него. А и щом старее и да го подкараш така или иначе ще се появят пукнатиниу по плочките и няма да е качествено изправянето. Хайде напиши до къде стигна с ремонта ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #65 -: 03 Февруари, 2013, 10:00:11 »
Няма смисъл да се извинявате господин Савов :) Дайте конкрени съвети на нас и колегите ни.Просто си говорите високопарно от високата камбанария на егото си.Дайте конкретни съвети,това така се прави ,това онака.Имате някакъв опит.Вместо да хейтвате темата и да обявявате всички нас тъпи.Форума не е за професионалисти.Вашия тон е познат,нищо ново под слънцето.Пожелавам на Валери да успее с ремонта :hi:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #66 -: 03 Февруари, 2013, 10:15:04 »
Всъщност измерих изправеното напрежение непосредствено след селена, показа около 175 волта, мисля че е малко. Явно селена не го бива. Иначе ето:
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.29609069
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.29609071
Снимките ги направих сега, втората трябваше да е вечерта за да се вижда по-добре растера. Синхронизацията по вертикали и хоризонтали е нарушена, може ли да е вследствие на по-ниското напрежение след селена 175 волта? (Цялата ми работилница е разпиляна, лампи, селени, други части, като след цунами  :D ).

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #67 -: 03 Февруари, 2013, 10:18:28 »
Ниско е напрежението,явно съвсем си е отишъл.Провери ли изправителя,колко волта има по другите точки за които ти писа Рицаря

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #68 -: 03 Февруари, 2013, 10:33:36 »
Имаш в предвид точките от нисковолтовия изправител А, Б, В, Г, Д и Е на съответните електролитни кондензатори ли? Не, още не съм ги измерил, нали за тях става въпрос?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #69 -: 03 Февруари, 2013, 10:43:45 »
На анода на PY88 (9-то краче) ли трябва да се мерят тези 800 волта, не на катода (качулката) спрямо шаси така ли?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #70 -: 03 Февруари, 2013, 10:49:12 »
Да за тях.Също и бостерното напрежение колко е.Трябва да е около 800 волта,внимавай.Тази книга имаш ли я

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #71 -: 03 Февруари, 2013, 10:51:48 »
Не, тази я нямам. Имам почти всички книжки от поредицата за задочен курс по ремонт на ТВ приемници на Сокачев. Отивам да меря напреженията.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #72 -: 03 Февруари, 2013, 10:58:05 »
На анода на PY88 (9-то краче) ли трябва да се мерят тези 800 волта, не на катода (качулката) спрямо шаси така ли?

После ще се занимаваш с него,сега само виж да не е много високо да не ти пробие повишаващата.За всеки случай :)





Ако я нямаш тая книга тия листи ще ти ги пратя на лични

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #73 -: 03 Февруари, 2013, 11:38:41 »
Валери, ама ти всичко ли към захранването ти е включено ??

Ниските напрежения са вследствие голяма консумация в някоя верига - откачай всички точки там А,Б,В....Е. При тези стари сандъци трябва да се действа много бавно и внимателно.  Закачаш само тази , който блок ще правиш , всичките на куп след като си отстранил всички повреди , я си представи че някъде к. с. ти товари някоя верига , а ти се занимаваш по съвсем друга  верига.

http://tvpovreditablca.hit.bg/

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #74 -: 03 Февруари, 2013, 16:15:21 »
Всъщност сложих един друг селен който по-малко загрява. На празен ход дава около 210 волта, като го свържа към ТВ, всички напрежения са по-ниски с около 30-40 волта. Съответно пак няма синхронизация, може ли да е от по-ниските напрежения?

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
31619 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2012, 21:40:23
от Ricarq
"София 81 "

Започната от Bengata История

6 Отговора
30065 Прегледи
Последна публикация 17 Февруари, 2019, 19:42:16
от Shreek
50 Отговора
34653 Прегледи
Последна публикация 08 Юни, 2023, 02:29:43
от iss
7 Отговора
35574 Прегледи
Последна публикация 17 Февруари, 2013, 17:30:47
от ONZI
65 Отговора
28808 Прегледи
Последна публикация 07 Април, 2013, 19:35:15
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |