| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ТВ "ПИРИН"  (Прочетена 91126 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #45 -: 28 Януари, 2013, 19:30:17 »
Внимавай да не ги обърнеш :) Ще имаш плочки за смяна

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #46 -: 28 Януари, 2013, 21:49:18 »
Страхувам се че ремонта на тези селени е излишен труд. След като не може да се намери  нов. На времето ги изнизвах целите и слагах на мястото на селена едно яко 18 ома съпротивление  и един диод . Работата заспива. Още трябва и всички електролитни кондензатори да се изхвърлят. Това е толкова старо нещо . Не мога да твърдя но вероятно и диелектричната способност на платката може да е нарушена следствие на времето .Тя е от гетинакс. В това отношение Оперите са по добре защото са но обемен монтаж. Няма нищо вечно още повече че съдбата на тези телевизори е окончателно решена след септември 2013г.  Просто не ми идва на ума за какво ще стават тези апарати освен с някъкъв сендер да се модулира от  видеосигнала на цифровия приемник и да се кефиш в съседната стая. Не знам Валери ти там като си на Дунава може румънците да хващаш ама и те ще се цифровизират ако вече не са сторили това.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #47 -: 28 Януари, 2013, 22:59:15 »
Ремонта е безсмислен тъй като изисква много време и труд и не е рентабилно.Когато става дума за реставрация и възстановяване е друго :) Остава удоволствието :drinks:

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #48 -: 28 Януари, 2013, 23:01:17 »
...и гъдела ,че сам си го направил :hi:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #49 -: 28 Януари, 2013, 23:20:03 »
Точно той е важен :drinks:

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #50 -: 29 Януари, 2013, 00:09:25 »
  Не знам при мен от това че са ми писнали като млад да ги правя не ги възприемам така. За мен реставрацията трябва да е такава че да като от фабриката излязъл. Тук гаранция давам че ако е с руско кино пиши го бегал. Но в интерес на истината хубаво е че човек все пак се чопли с нещо. Така се учи и добива рутина.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #51 -: 29 Януари, 2013, 00:16:40 »
Да така е, всичко което казвате дотук е вярно, но все пак не трябва да изхвърляме всичко старо, а да го спасим, нали за това са "Сандъците"  :) .

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #52 -: 29 Януари, 2013, 10:21:34 »
Валери отдавна голяма част от тези телевизори е изхвърлена . В селата където има много свободно място и поради това че селяните са много консервативни хора и нищо не изхвърлят все още има сандъци. Лично аз съм свидетел  на това как един наш колега от форума  след като му казах че в едно село до Пловдив един приятел съхранява телевизор Хемус дойде до Пловдив аз бях на работа и по мобилния телефон го напътсвах как да отиде до това село и да намери моя приятел. В края на краищата са се намерили и той му дал телевизора. Но учудването ми беше голямо като разбрах че той е отишъл там с рейса без кола и с голи ръце го е мъкнал по обратния път до София. Това момче наистина заслужава адмирации.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #53 -: 02 Февруари, 2013, 17:00:15 »
Днес разглобих два селена, на някои плочки имаше едва видими точици от пробиви. Някои плочи пък нямаха точици, но бяха пробити, т.е. в двете страни съпротивлението беше малко десетина ома. На здравите плочки съпротивлението на всяка варираше: в права посока от 10 до 50 Ома, в обратна от 5 до 30 килоома. Изшкурках съединителните шайби, но когато го събрах обаче в права посока пак показваше голямо съпротивление 60-150 килоома, като при по-ниските обхвати на уреда съпротивлението беше по-малко, на обхват до 200 килоома примерно показваше около 130 килоома. В обратна посока беше около 300 килоома. Струва ми се, че уреда не мери точно при по-високи съпротивления. Включих го през една лампа с нажежаема жичка 75 вата и се забелязваше трепкането на светлината вследствие изправянето на тока, т.е. би трябвало селена да работи. Но и започва да загрява като работи с лампата. Дали това е нормално? Шасито почти съм го завършил и него, утре ако остане време ще му бодна лампите и ще го пробвам. 

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #54 -: 02 Февруари, 2013, 17:13:20 »
Показва голямо съпротивление защото напрежението на мултицета не може да отпуши толкова много клетки наведнъж :D идва малко ниско.На въпроса с лампата,каква лампа 60 вата? 100 вата :) това е множко.Селена ако не греша е за около 200 ма изправен ток максимум.Лампата не повече от 25 вата иначе ще убиеш изправен селен :---  дано не си го прегрял.Имам няколко селена.Ако има мераклий подарявам ги,обаче са за ремонт :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #55 -: 02 Февруари, 2013, 17:28:51 »
Не съм го прегрял, две-три минути светеше и почна да загрява (да топли, не да пари) 75 вата е крушката. Да считам значи, че съм го оправил  :blush: ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #56 -: 02 Февруари, 2013, 17:30:56 »
Считай :) би трябвало да работи

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #57 -: 02 Февруари, 2013, 19:42:33 »
Няма алуминиеви шайби,всички са бронз или месинг.Вижда се на снимката по горе.Технологията по горе е описана в брошурите на Маргарит Серафимов и Ангел Сокачев които се появяваха по някога в сервизите.Така наречения "така наречения "ремонт на изправителен селенов пакет" е описан в такава бошура.Ориентировачно 1973-75 година.За жалост при мен не са се запазили.По старите техници може би ги помнят.Ако някой ги има ще е много интересно да ги видим пак.Нямам намерение да оспорвам Серафимов.За мен това е име с голям авторитет.Относно диода със съпротивлението,това работи но за клиент в сервиза.Смятам че такъв телевизор трябва да бъде във оригинален вид без всякакви други притурки и добавки нямащи нищо общо с оригиналната схема.Разбира се пластините стареят за това се търсят подходящи.Мерят се налични,търсят се  и се прави в оригинал както е било.Иначе се получава нещо пошло,нито рестварация нито ремонт.Няма за къде да се бърза,реставрацията е бавно и търпеливо действие.Части все още се намират и не са на такива огромни цени,относно селените те си стареят и без да се ползват :) Няма за къде да се бърза.Това разбира се е лично мое мнение :hi:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #58 -: 02 Февруари, 2013, 20:42:46 »
Колегата Савов говори за разделителните шайби, те наистина са алуминиеви. Иначе нямах търпение и го включих, първо едно голямо нищо  8) , лампите обаче светеха. На качулките на PY88 и PL500 почти нямаше искра, смених ПЛ500 с друга и о, чудо появи се растер, екрана светна и започна да трепти. Привързах го към кабелната и тук-таме се появиха наченки на картини. Малко силно казано картини, нестабилност по редове и кадри което не се оправя с никакъв регулатор. Лампите разбира се които ползвам са изцяло употребявани и предполагам от тях да е проблема. Моля за малко напътствия  :blush: . Трябва да кажа, че селена доста загрява, не знам дали така трябва да бъде, пари почти.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #59 -: 02 Февруари, 2013, 21:18:31 »
Това че грее не е добре,ще трябва да потърсим работещ за да го смениш.Съпротивлението в права посока е доста голямо.Вътрешните наистина са  алуминиеви,контактните при мен са месингови и бяха зеленясали.При тебе вероятно не са с тия пеперуди :) възможно е.Аз поразрових в моите архиви и намерих поне още 4 стълба.два от тях не са запоявани.В понеделник ще ги огледам и ако са добре може да ти пратя.Иначе слагаш диод и съпротивление,поне докато намериш нещо да свърши работа :) Пожелавам успех :drinks:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
31619 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2012, 21:40:23
от Ricarq
"София 81 "

Започната от Bengata История

6 Отговора
30065 Прегледи
Последна публикация 17 Февруари, 2019, 19:42:16
от Shreek
50 Отговора
34653 Прегледи
Последна публикация 08 Юни, 2023, 02:29:43
от iss
7 Отговора
35574 Прегледи
Последна публикация 17 Февруари, 2013, 17:30:47
от ONZI
65 Отговора
28808 Прегледи
Последна публикация 07 Април, 2013, 19:35:15
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |