| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ТВ "ПИРИН"  (Прочетена 85770 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #150 -: 13 Февруари, 2013, 22:54:53 »
Има го, надписа "ПИРИН" със златен бронз е на това стъкло. То (стъклото) представлява две стъкла залепени едно за друго и сякаш има нещо като фолио между тях. В описанието за "ПИРИН"-а пише, че това стъкло правело възможно гледането на ТВ през деня  :unknown: .

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #151 -: 13 Февруари, 2013, 23:46:55 »
Относно стъклото:тези дни се сблъсках с този проблем и се наложи да го проуча в детайли.
Стъклото по спесификация е 3 мм антирефлексно/светлината не прави бликове/.Основен производител е СентГобен-Франция .Успели са да осигурят доставки само за първите партиди.Впоследствие с производството се заема "Кристал"-Перник по технологията на двуслойни автомобилни стъкла-където антирефлексния ефект е около 70%.
« Последна редакция: 13 Февруари, 2013, 23:55:05 от rkounev »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #152 -: 14 Февруари, 2013, 13:58:51 »
Освен "ОПЕРА", "КРИСТАЛ" и "ПИРИН", не знам друг български ТВ да има стъкло.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 356
  • Населено място: София
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #153 -: 14 Февруари, 2013, 21:49:08 »
Това стъкло се слага на телевизори, на които кинескопите са от по-старите и има опасност от имплозия, стъклото предпазва хората при евентуално самоволно "гръмване" на кинескопа.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #154 -: 15 Февруари, 2013, 14:46:04 »
Със съдействието на колегата ркунев, се сдобих с нови електролитни и полипропиленови кондензатори, и смених няколко в платката на развивките. Смених С325, 327, 328, 326, 323 и всичките катодни електролитни. Всичко си дойде на мястото  :) , почти може да се каже, че геометрията на картината и нейната стабилност е добра. Не съм вярвал, че сухите кондензатори се скапват толкова. Предполагам, че ако сменя и от другата платка кондерите, ще се подобри изображението.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #155 -: 15 Февруари, 2013, 14:49:24 »
Аз от давна те бях посъветвал  да ги смениш Валери. Остава и да подмениш и лампите с нови , които обещах да ти дам :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #156 -: 15 Февруари, 2013, 14:52:22 »
За лампите, ще се обадя  :) , а кондензаторите снощи ги получих. Бях се обрал дошушка от страна на кондерите  :) .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #157 -: 15 Февруари, 2013, 15:24:10 »
Ако електролитите в захранването са били италиански марка ITT не е трябвало да ги сменяш, много са добри и все още ги бива. Освен това те се сменят при определени симптоми а не просто така. За другите - да. Българските както и повечето хартиени кондензатори имат относително кратък живот, после се скапват - увеличава им се утечката. За съвременните полимерни се твърди че са вечни, времето ще покаже колко това е така. Иначе ПТК трябва да остане функционално. НЕ го слушай Оги. Верно е че ще спират телевизията, но ще си направим ТВ сендери и ще си гледаме сандъците, не си мисли че така лесно ще се дадем. Иначе Оги ако иска може да започне срещу заплащане да вгражда DVB-T MPEG-4 приемници в лампови телевизори  :lol: представяш ли си Пирин с дистанционно и OSD  :yes: със съвсем малко модификации може да се направи дори да се пуска и спира от дистанционното на приемника. Но така или иначе най-добре е сандъците да си останат автентични.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #158 -: 15 Февруари, 2013, 22:14:15 »
Електролитите в захранването са Тесла и не съм ги сменял, проверявах ги, мисля, че са добре. ПТК-то ми е 100% функционално, с него хващам кабелната.
Май взех да се "пристрастявам" към телевизорите, еех да имаше един "Кристал" или "Дунав" ...
« Последна редакция: 15 Февруари, 2013, 22:20:27 от Валери »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #159 -: 15 Февруари, 2013, 22:23:51 »
@ Origo...

Е какво толкоз на пирина нищо няма да му пипаш по схемата:

-слагаш вътре един разделителен: TC180 ще свърши работа, приготвил съм си

+ един мпг4-  приемник, а някой от тях плейват и от флашка и имат вход HDMI...  :D

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #160 -: 16 Февруари, 2013, 18:21:51 »
Ето сменените кондензатори и как изглежда картината:
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.29711103
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.29711104
Гледам си го в работилницата  :) , чакам капака и е завършен. Донесоха ми и един "Плиска", сякаш всичко си има, утре може да го снимам  :) .

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #161 -: 16 Февруари, 2013, 18:50:21 »
На тоз Пирин ще може ли да щракнеш със високо качество от страна спойки и от страна елементи лявата платка - със звуковата лампа...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #162 -: 16 Февруари, 2013, 20:58:40 »
Значи ако DVB-T приемника се монтира ИЗЦЯЛО ВЪТРЕ В ПИРИНА не е необходимо да се слага разделителен трасформатор. Само буксата за антената трябва да се изведе през кондензатори И масата и централното жило, иначе няма никакви проблеми. Кондерите са от порядъка под 1 нанофарад. Не съм казал че има лошо, дадох го като идея принципно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #163 -: 17 Февруари, 2013, 09:08:34 »
Какво е "DVB-T", приставка за цифрово приемане ли? Цифровизацията няма ли да бъде само при ефирното излъчване, т.е. кабелните оператори би трябвало да разпространяват сигнала по кабелите си както досега. Ако си сложа антена за "Пирин"-а примерно "Яги", тогава ли ще ми трябва тази приставка?
Пичага, днес ще се опитам да направя снимки на платката.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #164 -: 17 Февруари, 2013, 10:44:03 »
Да DVB-T значи Digital Video Broadcasting - Terrestrial т.е. ефирно цифрово разпространение на видеосигнал. Да, цифровизацията засяга само ефирната телевизия, кабелната продължава да поддържа аналоговите програми засега. Ако сложиш на пирина едно Яги, ще можеш да гледаш ефирно канал 1 до първи септември, след това ще ти трябва DVB-T приемник. Който обаче няма вграден модулатор както на видеата, и има само изход за аудио и видео сигнала. За това за да ползваш такъв на пирина трябва да си намериш модулатор на метровия диапазон и носеща на звука 6.5 мегахерца, такива аз на живо не съм виждал, има ги в много старите видеа. Другия вариант е този с вграждането на риемника вътре в телевизора, но това е непрепоръчително за музейни екземпляри при които се иска автентичност.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
29130 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2012, 21:40:23
от Ricarq
"София 81 "

Започната от Bengata История

6 Отговора
27550 Прегледи
Последна публикация 17 Февруари, 2019, 19:42:16
от Shreek
50 Отговора
29454 Прегледи
Последна публикация 08 Юни, 2023, 02:29:43
от iss
7 Отговора
32843 Прегледи
Последна публикация 17 Февруари, 2013, 17:30:47
от ONZI
65 Отговора
25120 Прегледи
Последна публикация 07 Април, 2013, 19:35:15
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |