| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ТВ "ПИРИН"  (Прочетена 85786 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #105 -: 08 Февруари, 2013, 21:05:24 »
Тия Пирини имат НЯКОЛКО схеми и то само за един модел!!! Моя е от тях...

Не променяй схемата освен ако не са очевидно друг тип елемнти а не зелените резистори и черните кондери.

ВАристора го има в 2 варианта зелен и сив.

Имам някакви , кажи с какви данни беше тоя. да видя дали имам такъв да ти пратя.

Pichaga , то варисторите до колкото си спомням визуално имат цветове  и цветни кодове , но не и надписи по тях :D Мисл я ,че зеления беше за вертикалното.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #106 -: 08 Февруари, 2013, 21:06:46 »
моите са некви по съвремнни 71г. производство....

ако искаш ша ти ги снимам ако ги изровя...

пишеше на единия май къде сработва.. като напрежения.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #107 -: 08 Февруари, 2013, 22:20:47 »
Сменяните елементи не са оригиналните, но все пак имам известен напредък, когато смених С323 не с 22 а с 33 нано горе-долу по вертикали картината се постабилизира, но няма стабилност по хоризонтали. Обаче сякак премигва самото изображение, смятам вече , че за всичко е виновен този варистор. Оригиналния беше сякаш със сив цвят, може и зелен да е бил но с времето да е посивял. Аз сложих един друг сякаш имаше надпис 680/10 нещо такова, не знам дали ще мога да запоя на стария крачета. Както и по-горе бях писал, напрежението отначало е добре, а като загреят лампите, пада, т.е. може да сработва некоректно този варистор и затова да пада напрежението, възможно ли да е това?

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #108 -: 08 Февруари, 2013, 22:57:19 »
Ех, Валери , Валери. Пишеш направо без да мислиш ! 
 Направо ме  :---  с разсъжденията си   :o

И как ти дойде тогава идеята да пробва ш с близки по стойност кондензатори ? :hi:

Но я помисли добре ,честотата на един генератор ще се промени ли от елемент , който да шунтира пиковите  от kV на трионообрзното напрежение?

И голямата консумация като загреят лампите се получава вследствие , че  този варистор черпи голям ток. Защо не споменеш и за заграването на лампите и почват да отдават топлина в стаята  , телевизора става на ел. печка и за това пада  :D
Каквото искаш измисляй , но според мен някой от лампите не са в режим и за това пада . Това да намаляш омовете на съпротивлениетто на входа е много погрешна стъпка , защотоо може да зачервенее анода на някоя лампа като реотан и да замине .  Като намаляш стойността на резистора в входа на захранването дали отстраняваш проблема с голямата консумация от неизправност в някоя  от веригите според теб ?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #109 -: 08 Февруари, 2013, 23:05:35 »
Рицарю, задаваш ми въпроси на които не мога отговоря, не съм специалист. Намалих съпротивлението само за опит, сега съм си със селена. Задавам простички въпроси за проблема, защото толкова знам, това ми е първият лампов ТВ който отварям. Но както и да е, когато (ако) го оправя, ще пиша. 

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #110 -: 09 Февруари, 2013, 19:21:26 »
Днес вече може да се каже, че го пуснах  :) . Цял ден си се занимавах с него, по едно време нещата се объркаха доста, както беше пуснат, отоплението на кинескопа, на ПЦЛ86 и на едната ЕСН81 (Л302) угасна, другите лампи продължиха да светят. Разнене се мирис на изгарящо съпротивление и пушек от ПТК и едното мощно съпротивление 100 Ома (т.Е) захранващо РУ88 също запуши. Оказа се, че ПЦЦ88 е дала вътре някъде на късо и затова другите лампи светят. Смених я, като се огледах добре видях, че и другата ЕСН81 (Л301) не свети, оказа се, че тя също има вътрешно окъсяване. След смяната и вече сякаш картината се стабилизира  :) , почти на всеки канал хващаше някаква програма без говор, само със шум, явно заради стандарта на ПАЛ. Геометрично горе-долу картината не е много добре, когато я разпъвам в горния край с потенциометъра, много се удължават горните части на изображението, а долните остават по-сбити. Явно трябва някой кондензатор да се смени, но не знам кой точно  :( . Утре ще го сглобявам и ще се опитам да снимам картината.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 356
  • Населено място: София
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #111 -: 09 Февруари, 2013, 19:52:15 »
Рицаря ги е описал:
....сменяй направо с нови:
.......
C325 - 100n
C327 - 10n
C328 - 33n
C326 - 68n
....

А освен тях, и електролитния кондензатор в катода на PCL85 - С329 - 50 (47) мкф

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #112 -: 09 Февруари, 2013, 20:50:17 »
Браво, вече си го оправил, сега смени тези кондензатори и ще заспи работата. :yes:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #113 -: 09 Февруари, 2013, 21:15:28 »
Утре  :) , обаче съм много зле с кондензаторите, вече нищо ново не ми остана  :( , ще трябва да пробвам със стари, от други платки.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #114 -: 09 Февруари, 2013, 21:37:15 »
Днес вече може да се каже, че го пуснах  :) . Цял ден си се занимавах с него, по едно време нещата се объркаха доста, както беше пуснат, отоплението на кинескопа, на ПЦЛ86 и на едната ЕСН81 (Л302) угасна, другите лампи продължиха да светят. Разнене се мирис на изгарящо съпротивление и пушек от ПТК и едното мощно съпротивление 100 Ома (т.Е) захранващо РУ88 също запуши. Оказа се, че ПЦЦ88 е дала вътре някъде на късо и затова другите лампи светят. Смених я, като се огледах добре видях, че и другата ЕСН81 (Л301) не свети, оказа се, че тя също има вътрешно окъсяване. След смяната и вече сякаш картината се стабилизира  :) , почти на всеки канал хващаше някаква програма без говор, само със шум, явно заради стандарта на ПАЛ. Геометрично горе-долу картината не е много добре, когато я разпъвам в горния край с потенциометъра, много се удължават горните части на изображението, а долните остават по-сбити. Явно трябва някой кондензатор да се смени, но не знам кой точно  :( . Утре ще го сглобявам и ще се опитам да снимам картината.


Мале Валери каква глупост  си написал  :o. Явно нямаш много телевизори у Вас , да взема да ти подаря някоя София 31 или Юност. Е простено ти е , щом не си запознат. Голяма изцепка е това , че нямаш звук заради системата PAL , за  :--- си  :D

Ти не си ли чувал за съвместимости в телевизията:

НАЙ ВАЖНО УСЛОВИЕ - ПРОГРАМИТЕ НА ЦВЕТНАТА ТЕЛЕВИЗИЯ ДА СЕ ГЛЕДАТ НА ТЕЛЕВИЗОРИТЕ С ЧЕРНОБЯЛО ИЗОБРАЖЕНИЕ!
И как мислиш гледам  Нова телевизия или btv от местния ретранслатор на моя Пирин , София 21/31 или Юност  402 - със или без звук :D

Нашета система PAL е със стандарт на звука D/K  излъчващ звука на същото отстояние на честотата на звука от картината , от когато съществува телевизия у нас. В смисъл трябва да ти работи и звука - търси причината в телевизора !

Относно оня варистор за вертикалното - има регулировка за свиване и разширяване на картината по вертикален размер - управлява се размаха на трионообразното напрежение по вертикала - нормална картина - голям трион все едно за дърва , свита картина - малак трион за клони. Като махнеш варистора - става свръх - голям трион , че чак от високото напрежение прескачат искри на качулката на пентода за вертикалното и картината мислч че няма да може да се свива. Свива ли се и да позволява да се регулира от регулаторите  , значе всичко е ок !

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #115 -: 09 Февруари, 2013, 21:53:03 »
Е, не знам как да се изразя за това, че няма говор, нали се слагат такива приставки. Има само шумене, свистене или бръмчене на различните канали. Юности имам два, София 22, Респром Т5001, Електрон Ц280Д, всичките съм ги ремонтирал по схема, работят, лампов за пръв път ремонтирам. Разбира се, че за който знае, моите въпроси и разсъждения са смешни, но нали за това са форумите да питаме и да обсъждаме (и да се смеем  :) ).

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #116 -: 09 Февруари, 2013, 21:54:09 »
Нали Валери каза, че гледа на кабелната, тогава стандарта е друг и няма звук.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #117 -: 09 Февруари, 2013, 22:07:09 »
Абе каква кабелна бе , тоз телевизор няма дециметров обхват. Може да се гледа само ефирна телевизия на него без допълнителни приспособявания !!! И кабелна - ок -, виж настройките за звук и промени от PAL B/G на PAL D/K.  Значе ти директно подаваш видеосигнала  и изключваш ПТК-то ?

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 313
  • Населено място: София
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #118 -: 09 Февруари, 2013, 22:08:56 »
Да така прочетох и аз  , че го гледа на кабелна  . Значи няма да се притесняваш нормално е да няма звук , там е на 5,5 мх и ти трябва платка звук от 5,5 на 6,5 MHz .  Не гледа каквото има от 1 до 12 канал и ползва Птк-то

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: ТВ "ПИРИН"
« Отговор #119 -: 09 Февруари, 2013, 22:13:46 »
Да така прочетох и аз  , че го гледа на кабелна  . Значи няма да се притесняваш нормално е да няма звук , там е на 5,5 мх и ти трябва платка звук от 5,5 на 6,5 MHz .  Не гледа каквото има от 1 до 12 канал и ползва Птк-то

Ако е към Bulsatcom , никва допълнителна платка не му трябва , ами да промени настройките за звук на системата PAL  в менюто на приемника ! Повечето вкл. и нашия у нас има такава опция .И приемниците към другите оператори би следвало да позволяват същото !

Ха да видим кой ще черпи сега :D

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
29131 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2012, 21:40:23
от Ricarq
"София 81 "

Започната от Bengata История

6 Отговора
27556 Прегледи
Последна публикация 17 Февруари, 2019, 19:42:16
от Shreek
50 Отговора
29467 Прегледи
Последна публикация 08 Юни, 2023, 02:29:43
от iss
7 Отговора
32846 Прегледи
Последна публикация 17 Февруари, 2013, 17:30:47
от ONZI
65 Отговора
25131 Прегледи
Последна публикация 07 Април, 2013, 19:35:15
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |