| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Запитване за ремонт на Пирин  (Прочетена 9630 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Михов

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: Нова Загора
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #15 -: 10 Юли, 2014, 10:50:03 »
Благодаря на всички за съветите  ;) Ще си пробвам способностите. Ето и някоя друга снимка, че не обичам теми без фото материал.





Иначе ПТК-то не е проблемно. С кабеларката картината беше учудващо добра за мен. Както казах по-горе забележките, които виждах бяха свързани с отклонения в геометрията или по-точно хоризонталната развивка. Но това ми е ясно, че след смяна на кондензаторите ще се оправи. Впоследствие като разглобих ПТК-то стана ясно, че контактните пластините са в много добро състояние. Явно предишните собственици не са били от барникащите и веднъж настроен телевизора е бил само пускан и спиран.


Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #16 -: 10 Юли, 2014, 12:40:53 »
Абе Оги всичко което си написал е супер, ама ние не правим работещ телевизор ами реставрираме, така новите платки с друга схемотехника и разположение, направо ми звучи отвратително, същия ефект ще имаш ако вградиш едно друго шаси, не виждам разликата. Пирин няма платка на кинескопа, всичко е запоено директно на цокъла. Селенови стълбове се намират тук там, а и няколко фирми в света ги произвеждат все още, основно в Индия.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #17 -: 10 Юли, 2014, 13:01:56 »
  Хубаво е че ги реставрирате ама мисля че реставрацията включва и това телевизора да работи. А този екземпляр с тези черни кондензатори по платката с развивките трудно ще изкараш качествена картина. Те още по мое време когато бяха в употреба бяха пълна скръб та сега още повече. Селена също какъвто и да сложиш той все е стар. Все пак трябва да има нещо ново и технологично в дискретно изпълнение. Не достигнеш ли номиналните захранващи напрежения не чакай качество .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #18 -: 10 Юли, 2014, 13:26:03 »
Кондензаторите са за смяна до един, по този въпрос сме постигнали консенсус много преди тая тема да бъде повдигната. В реставрацията естествено че се включва телевизора да работи. Селена не винаги е умрял, имам Пирин с оригинален селенов стълб напреженията са си съвсем в норма. Както споменах произвеждат се и в момента селенови изправители, е дали е постижимо да се поръчат малко бройки не знам. Не е изключено да се намери стар селен с добри параметри... естествено накрая се слага диод с гасящо съпротивление ако всичко останало удари на камък.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #19 -: 10 Юли, 2014, 15:43:19 »
Много се отклонихте от темата, моя съвет е автора да започне от захранването! На шасито може да ПОПАДНЕ фаза спрямо щепсела в контакта, ако не знаете! :)
« Последна редакция: 10 Юли, 2014, 15:49:24 от eset2 »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #20 -: 10 Юли, 2014, 17:28:58 »
Ако са занижени захранващите напрежения всичките, сменяй селена с диод 1n4007 или HER108 и 20 ома 20W резистор след него.  Аз ползвах за пирина и оперите едни малки  жълти в алуминиев корпус които се монтират с термопаста към шасито за да отдават  топлината ефективно
« Последна редакция: 10 Юли, 2014, 19:12:10 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3550
  • Населено място: Варна
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #21 -: 10 Юли, 2014, 18:16:24 »
Нека и аз да дам един съвет .Първо изтегли си книгата на Маргарит Серафимов за телевизорите. Там Пирин е описан от игла до конец. Вземи един руски стрелкови прибор с около 20 ком. на волт . Започни да измерваш все още не мога да разбера защо в този форум хората не казват какво измерват . Мериш разсъждаваш и диагностицираш. Всеки съвет може да те подведе .
Защото е по лесно да се бърбори вместо да се разсъждава логически.Книгата я имам и ако колегата който ремонтира този сандък има интерес мога да му я подаря.Не е нова,но върши работа.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #22 -: 10 Юли, 2014, 21:58:57 »
Относно гасящото съпротивление на шасито е малко гадно, защото напича шасито от там и филтровите електролити в захранването с което им се скъсява живота. От селена се отваря достатъчно място за да се сложи на шпилка достатъчно мошен руски резистор от тия като тръбичка. Е разбира се това в случай че селеновия стълб се маха, ако се остави в телевизора за съхраняване на визията на монтажа, наистина най-добре е да се сложи резистор на шасито за охлаждане. И да спомена - захранващите напрежения се мерят при изправно работеща схема и номинално мрежово напрежение 220 волта. Ако са понижени с по-малко от 10 процента не е необходима замяна на селеновия стълб.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #23 -: 10 Юли, 2014, 23:16:04 »
Във селеновия стълб вътре може да се сложи Диода, някой така го беше правил. Относно съпротивленията Tesla   на тръбичка е най-добрия вариант.

Това със загряването на шасито  :D, то така се напича  от лампите в затворено състояние пък и директно кондерите се напичат от лявата платка  , че не би оказало никакво влияние.

Сега по стандарт сме 240 а не 220, та и при мялко умрял стълб пак ще си по-близо до истината. Намирал съм и скапани филтрови кондери в захранването на пирина, при мене имаше 2 броя, единия прекъснал другия със сериозно намалял капацитет...

Голямото двойно съпротивление зелената тръба до селена прави моооощен яд, променя си стойността. Аз си търсих ново. Ако то не е читаво мноого ядове ще имаш. После си реставрирах оригиналното , пренавих го и го боядисях, сега само го подхвърлям по кутиите с резистори.
« Последна редакция: 10 Юли, 2014, 23:22:51 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #24 -: 11 Юли, 2014, 13:12:08 »
Дидодите се крият в селеновите изправители на радиата дето са в общ корпус, но тук не виждам къде ще го скриеш, а то и не си личи особено, колко е голям един изправителен диод :) Стандарта у нас е 230 волта а не 240 но толеранса на напрежението е друг, така че си е чиста формалност, така или иначе мрежовото напрежение циркулира в същите граници по стандарт както и преди това, просто по някаква дебилна евро причина са сменили номиналната стойност. Със зеления резистор който е двоен и се намира над селеновия стълб при отворено шаси не съм имал проблеми, да остарява, боята между намотките се напуква и започва да пада намотките също се разхлабват и теоретично е възможно да окъси и да си измени стойността, но такова нещо до сега не ми се е случвало. Имай предвид че понякога изменената стойност е причинена от външна намеса. Примерно съм виждал такъв резистор надраскан с молив за понижаване на съпротивлението с цел повишаване на отоплителния ток.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Михов

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: Нова Загора
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #25 -: 06 Май, 2018, 22:05:01 »
И така след има няма 5 години и няколко неуспешни опита да подкарам оригиналното шаси и да постигна желания ефект (къде поради липса на подходящи части в комбинация от незнания, къде поради липса на време да задълбоча) направих "няколко" модификации:
Попадна ми читаво шаси от Респором Т5001 и успешно го вградих.



По самото шаси имаше много малко да се прави. Повечето беше презапояване на спойки и чистене на прах. Резултата ми допадна много:
Изпълних си една детска мечта дори и малко пораснал :D



Послушах си и хубава музика (снимката е размазана не е от кинескопа)  8)



Наредил съм потенциометрите отгоре-надолу: Звук, яркост и контраст. Относно каналния превключвател.. Прибрал съм оригиналния, както и всички останали части. Имам подобен, които ще пригодя да използвам като ключ, а отзад ще са потенциометрите за настройка на каналите. Вероятно ще са 8 че имам от София 11. Строго се придържам към оригиналната визия. Като цяло плюсовете са доста. Може да гледаш часове наред без притеснения (ако си в такова настроение.. Всички знаем, че това си е хоби в комбинация с топли спомени). Връзката с декодер е лесна поради наличието на дециметров обхват. Имам какво още да правя, но рядко успявам да отделя време..   :-[
Лично аз съм доволен от постигнатото до сега. Каквото и да се направи за съживяването на една отминал епоха си е постижение по един или друг начин.
Ето и едно клипче:

https://www.vbox7.com/play:8cab254ed7

Поздрави и знам, че не на всеки му допада този вариант, но все пак си е опция и то много добре работеща. Да не забравяме, че и по оригиналното шаси, за да се постигне този ефект трябва да се сменят и доработят доста неща. Кабеларките също са отживелица и подаването на сигнал се превръща в проблем. Сега на практика гледам каквото си пожелая от малкия екран :) Единствено не мога да намеря резервно ТXO за респромското шаси, но се надявам да изкочи от някъде :)

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #26 -: 06 Май, 2018, 22:17:42 »
Много сполучливо се е получило харесва ми.
Тоя същият номер съм го правил някъде около 2000 година.Имах такъв пирин и бях решил тогава да го модернизирам :D

Неактивен sawow

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #27 -: 07 Май, 2018, 09:09:59 »
И така след има няма 5 години и няколко неуспешни опита да подкарам оригиналното шаси и да постигна желания ефект (къде поради липса на подходящи части в комбинация от незнания, къде поради липса на време да задълбоча) направих "няколко" модификации:
Попадна ми читаво шаси от Респором Т5001 и успешно го вградих.



По самото шаси имаше много малко да се прави. Повечето беше презапояване на спойки и чистене на прах. Резултата ми допадна много:
Изпълних си една детска мечта дори и малко пораснал :D



Послушах си и хубава музика (снимката е размазана не е от кинескопа)  8)



Наредил съм потенциометрите отгоре-надолу: Звук, яркост и контраст. Относно каналния превключвател.. Прибрал съм оригиналния, както и всички останали части. Имам подобен, които ще пригодя да използвам като ключ, а отзад ще са потенциометрите за настройка на каналите. Вероятно ще са 8 че имам от София 11. Строго се придържам към оригиналната визия. Като цяло плюсовете са доста. Може да гледаш часове наред без притеснения (ако си в такова настроение.. Всички знаем, че това си е хоби в комбинация с топли спомени). Връзката с декодер е лесна поради наличието на дециметров обхват. Имам какво още да правя, но рядко успявам да отделя време..   :-[
Лично аз съм доволен от постигнатото до сега. Каквото и да се направи за съживяването на една отминал епоха си е постижение по един или друг начин.
Ето и едно клипче:

https://www.vbox7.com/play:8cab254ed7

Поздрави и знам, че не на всеки му допада този вариант, но все пак си е опция и то много добре работеща. Да не забравяме, че и по оригиналното шаси, за да се постигне този ефект трябва да се сменят и доработят доста неща. Кабеларките също са отживелица и подаването на сигнал се превръща в проблем. Сега на практика гледам каквото си пожелая от малкия екран :) Единствено не мога да намеря резервно ТXO за респромското шаси, но се надявам да изкочи от някъде :)

Здравей Г-н Михов,
Ако ми изпратиш или донесеш оригиналното шаси и каналния на Пиринчето, след месец-два ще си ги получиш във фабричен вид и работещо перфектно състояние. За труда пари не взимам, но евентуално ще заплатиш частите (предимно кондензатори и лампи), които са употребени за ремонта. По мои прогнози, сумата едва ли ще навиши двадесетина лева. При желание, можеш да ми се обаждаш по телефона, на имейла или тук на лични.
инж. Григор Савов
0885 077 650
София, 1309
Зона Б-19
Блок 7
sawow@abv.bg

Неактивен Михов

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: Нова Загора
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #28 -: 07 Май, 2018, 21:34:16 »
Здравейте инж. Савов. Ще се възползвам от вашите услуги със сигурност. Ще ви докарам частите на място, след като ви информирам предварително разбира се.

Поздрави!

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #29 -: 17 Май, 2018, 17:12:59 »
Имам няколко ТХО за респром.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |