| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Запитване за ремонт на Пирин  (Прочетена 9631 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Михов

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: Нова Загора
Запитване за ремонт на Пирин
« -: 09 Юли, 2014, 11:44:03 »
Здравейте колеги! След дълго търсене се сдобих с едно запазено Пиринче. От начало работеше нормално с някой забележки по геометрията, но нищо сериозно. Реших обаче да го почистя от прахта и след моята намеса стана някакъв фал. Звука изчезна, а когато му пусна сигнал от кабеларката кинескопа потъмнява все едно яркостта е на минимум и нищо не се вижда. Огледах навсякъде, но не можах да видя нещо разкачено. Иначе при чистенето свалях лампите една по една. Не изключвам варианта там да е станал фал, но не мога да го локализирам. Всички лампи светят, при размърдване няма промяна. Едва ли ще се справя сам понеже имам много скромни познания в тази област и искам да ви попитам има ли колеги от Сливен, Стара Загора, Велико Търново, които могат да съдействат за ремонт срещу заплащане и доставка на място на телевизора. От Нова Загора съм, но тук сервизите ми отказаха съдействие. Поздрави :)
« Последна редакция: 09 Юли, 2014, 17:52:15 от Gabo »

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Запитване за ремонт
« Отговор #1 -: 09 Юли, 2014, 11:53:42 »
Погледни да не би да си разместил местата на някоя лампа.
Също така след като са вадени  лампи виж дали има някоя побеляла в горният край.

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Запитване за ремонт
« Отговор #2 -: 09 Юли, 2014, 12:30:19 »
Студени спойки на цоклите за лампите не е изключен вариант.  :)

Неактивен Михов

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: Нова Загора
Re: Запитване за ремонт
« Отговор #3 -: 09 Юли, 2014, 13:05:24 »
Лампите със сигурност не са разменени понеже ги вадих по една, почиствах и поставях обратно. Няма побелели, всички светят. Относно цоклите започнах да презапоявам, но ми се струва, че най-добре ще е да ги подменя всичките. А може ли да ме ориентирате евентуално към конкретна лампа или група лампи, на които да наблегна. Предполагам, че проблема няма да е по платката за развивките така че я оставям настрани.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Запитване за ремонт
« Отговор #4 -: 09 Юли, 2014, 16:01:22 »
в пирините студени спойки колкото искаш... Да не кажа 80% от всички

Да натрупаш опит в областта , има теми за ремонт на пирин прочети.

Темата на ricarq   е направо ръководство за ремонт.

Понеже и аз имах давам 2 жокера: Първо смени всчики елктролитни кондери по платките и Всички неполярни кондензатори в нано  с нови wima.PCL86 за звука  схемат и е бясно проблемна, каоработи не я пипай, че май винаги са с преработка.


При мен се спукаха всчики спойки на платката но цокъла на кинескопа ... та там пои здраво... също ми се скъса жилото във високоволтовата шапка... , абе има да се забавляваш.

ПТК-то е за основна реставарация, всчико дето е в пико фаради вътре е с променена стойност и е за кофите...

Бих ти препоръчал да го тестваш директно със водео сигнал на Видео усилвателяи на нчу с аудио сигнал, Обхватите ги зарежи..


Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Запитване за ремонт
« Отговор #5 -: 09 Юли, 2014, 17:08:31 »
Ако му се чете на колегата, нека разгледа и моята тема  :blush: :
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=473.0

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #6 -: 09 Юли, 2014, 19:20:41 »
Пичага и ти едни съвети си дал... не трябва да категоризираш така.
1. Най-важният съвет е че телевизора е ГАЛВАНИЧЕСКИ свързан към мрежата, и шасито се офазява при включване на щепсела в едната от двете посоки, така че трябва МНОГО да се внимава при работата с него.
2. За това колко работи НЧУ и какви проблеми прави е друга тема, не мисля че е правилно да заключиш колко яко проблемна е лампата и как не работи.
3. Не е задължително да има 80 процента студени спойки в Пирина, попринцип в цялата апаратура от това време има доста студени спойки но нищо по-специално в Пирин, дори имам противоположните впечатления, но не искам да се изказвам защото съм работил само с 2 телевизора на пиринско шаси.
4. Не е толкова трагично положението с ПТК, даже напротив, ако не си го местил от чуждо МЧУ си работи повече от добре, пък и вече не става въпрос за приемане на ефирни слаби канали а за подаване на сигнал с модулатор или сендер, за целта си изпълнява функциите. И като казваш реставрация - ако си мислиш че може да смениш пикофарадните кондери в ПТК и да стане тунер от него много се лъжеш, едно че няма от правилния тип и стойност кондензатори сега, второ че иска сериозна настройка, която повярвай ми не се прави с отверка и мултицет, ако му прочетеш процедурата за настройка и необходимата апаратура в някоя книжка ще се откажиш от варианта да пипаш ПТК.
5. Наистина електролитните кондензатори по платките и неполярните хартиени са безпрекословно за смяна до един! В никакъв случай да не се пипат електролитите в захранването дето са големи и са на шасито. Те са италиански ITT в повечето случаи и са отлични - сега не можеш да намериш кондензатор с толкова добри параметри.
6. Вслушай се в съвета за лъскавите „шапки“ на лампите, виж дали на някоя не е станала като бял прах по балона, това е знак за разхерметизиране.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #7 -: 09 Юли, 2014, 19:53:28 »
@ origo

Аз не случайно го насочих към темата на рицаря за ремонт на лампови ТВ...

Това за ПТК-то го беше писал г-н Савов в момент на просветление за Оперите, не мисля че е лош съвета, беше също казал, че после не се нужда е от настройка... какво да ти кажа в определни случаи имам склонност да му вярвам. Аз лично моето ПТК единственото нещо което направих като го разфасовах е да почистя с гумичка всички пъпки на барабана и контактни пластинки, но не  работеше много стабилно въпреки това... Все тая.

Момента с офазеното шаси направо си го пропуснах, аз като ръчках по моя , си бях бележил щепсела и разклонителя и винаги започвах с фазовера....

Схемата/схемите понеже са няколко разновидности  около НЧУ е отврат и мах в 90% от случайте е преработена с 3к катоден резистор просто за да бачка... Самата лампа Пцл 86  е страхотна , не бих си позволил лоша дума за нея.

Препоръчвам Да пчоисти всчики цокли със спрей за потенциометри MOTIP . Към 10лв е в Практикер / Бриколаж и тн. и не е  агресивен към покритието а само към патината. и гмеча. После като изветрее презапояване на всички елемнти.

Моя пирин беше в чудесно състояние, Взех го от Мано, Явно беше седял в отопляем акъща понеже на вид беше като свален от витрината, но 80% от спойките бяха сдали багажа...кондензаторите ги вадех за смяна само с леко разклащане без поялник, явно са ползвали много скапан припой.

На моя му беше къс кабела за високото от тхо, и се късаше и ли откачаше при отваряне на кутията.

На първо време:

Списък с всички кондензатори   в нано диапазона и Елетролити по платките и поръчка  на Фуджикони и Wima + спрея за почистване.

Отварянето на кафеза на ТХО е кофти ама и тм се събира яко гмеч, аз до там не стиганх... не ми издържаха нервите.

ECH81 на всякъде да я смени с чисто НОва руския аналог 6И1П , това поне при мене реши 3-4 проблема
« Последна редакция: 09 Юли, 2014, 20:07:42 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #8 -: 09 Юли, 2014, 20:06:08 »
Не се съмнявам и никога не съм се съмнявал в компетентността на г-н Савов, съветите му са полезни, но не е необходимо да се абсолютизира. Вярно е че и ПТК и МЧУ на телевизорите от по-старото поколение вече са разстроени поради стареене на въпросните кондензатори И на феритните сърцевини в бобините. Но Пиринчетата са все още нови и тоя проблем не е толкова ясно изразен при тях. И въпреки това, дори при Оперите не е толкова драстичен проблема, вярно имат повлошена чувствителност, малко се разминават изображение и звук, но нали ще предаваш със сендер, имаш сигнал в излишък, няма проблем просто. А това че не се нуждае след това от настройка или ти нещо не си доразбрал, или не знам, но не съм чувал по-голям виц. Настройката е неминуема след подмяната на кондензаторите. Предполагам че това което си спомняш е че не може да се прави настройка преди да се подменят, което също в някои случаи не е точно така. Не трябва да се драматизира, това е най-важното те някои казаха че и гетинакса на платките е остарял вече променил си е до там параметрите че не стават за нищо и трябва да им се правят нови платки, но това също не е така в такава драстична степен. Нещата не са черни и бели, сухата теория не винаги съвпада с практиката.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #9 -: 09 Юли, 2014, 20:09:33 »
Да няма да е лошо някой да нарисува нови платки... Направо един кит. със все елемнтите настроен. Сваляш слагаш и готово. Което важи за всички  с пиринско шаси... Ех мечти  :D
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #10 -: 09 Юли, 2014, 20:11:50 »
Ми мога и да го направя, ама няма кой да инвестира в подобна инициатива. Бобините с екраните на НЧУ филтрите ще са проблем.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #11 -: 09 Юли, 2014, 20:15:45 »
Те тези са доста проблемни и сега на старите платки...

То един такъв комплект платки да е ограничен само до монитор + нчу и празно за останалите блокове  пак става , щото така или иначе Със цифровите примници това е май чистия начин да му подадеш сигнал. Вече нама ефирна аналогова.

А това може да направи доста от старците работещи

Трябва да се почистят 2 платки от елементите, да се сканират, да се конвертират и да се принтнат на кафяво оцветен текстолит.

Останалото е въображение в избора на набора елемнти. В зависимост дали е пирин софия, мизия и тн.

По последно инфо НЧУ прави проблем от пробив в самия гетинакс...

може да се окаже че имаш начална клиантела за един такъв комплект от около 50-тина комплекта.
+ една платка за кинескопния цокъл + една за мрежовите електролити  със нови електролити.... :D ДА не за бравяме и Селена който се скапва вече масово и се мсеня с диод + гасящо съпротивление , абе една платка  захранване не е лоша идея.

Трафовете е лесно да ги хванеш дали са ок..

ЗА ХО има лампи бол. Въпреки че една платка ЗА ХО с ТХО изпълнена с лампи, ще го масовизира и към не много напредналите хобисти.

Та в крайна с/Ка да ти трябва само кутия  с .кинескоп . Траф за ВО, Дросел и Изходен за НЧУ  работещи. Ако е щипнат Изходния за НЧУ може да се ползва и 24/220 всякакъв май, е няма да е цвете във свирнята ама ще е лесно за ремонт и евтино.

Колко голяма инвестиция е разработката на такава платка?

В бг Аудио форума постоянно се правят и цифрови и аналогови платки за всякакви цели и там бройките си стигат  до 50-тина... за дадения проект Обикновенно разработкчика инвестира време  и труд  ако се наберат се наберат достатъчно желаещи.

Може да пуснем и тука една тема ...?
« Последна редакция: 09 Юли, 2014, 20:31:58 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #12 -: 09 Юли, 2014, 22:24:04 »
Кондензатори на "wima" в момента, на пазара, са на същото ниво както на по-неизвестните марки, всичко е късмет както при полупроводниците!

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #13 -: 09 Юли, 2014, 22:33:39 »
Най добре е да работи със цифров приемник вместо кабеларка

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Запитване за ремонт на Пирин
« Отговор #14 -: 10 Юли, 2014, 08:35:00 »
Нека и аз да дам един съвет .Първо изтегли си книгата на Маргарит Серафимов за телевизорите. Там Пирин е описан от игла до конец. Вземи един руски стрелкови прибор с около 20 ком. на волт . Започни да измерваш все още не мога да разбера защо в този форум хората не казват какво измерват . Мериш разсъждаваш и диагностицираш. Всеки съвет може да те подведе .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |