| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 132855 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: За радиоточките...
« Отговор #705 -: 11 Август, 2024, 11:59:02 »
На практика не можем да предизвикаме запалване, дори и да използваме бензин или дори барут. :bomb:
Дали тази женица не се е закачила някак на фидерната линия за 240 волта. При обикновени условия няма как по абонатната линия да се предаде енергия, която да предизвика загряване или дъга...

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #706 -: 11 Август, 2024, 14:23:18 »
В моят скромен опит бих казал че обикновен високоговорител включен в електрическата мрежа ще се чуе пукот и до там.Няма да има нито гърмежи нито загрявания.Ако самата радиоточка бъде включена директно в фидерната мрежа също няма как да предизвика пожар.Дори включена в 220 волта ще се чува мрежовият фон и след известно време ще прекъсне трансформаторчето на радиоточката.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1336
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #707 -: 11 Август, 2024, 14:42:46 »
Защо мислите че високоговорител който е включен директно в теминалите за радиоточка не може да се запали, особено ако е бил високоомен? Случая е преди 8 години и няма много информация, но това са казали от пожарната служба:

https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/5722323

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: За радиоточките...
« Отговор #708 -: 11 Август, 2024, 15:24:04 »
Защо мислите че високоговорител който е включен директно в теминалите за радиоточка не може да се запали...
За самия високоговорител не знам, но абонатната линия не може да прехвърли толкова енергия, че да предизвика загряване или дъга. С фидерната линия може и да има начин. Там при моментни прекъсвания и допиране съм наблюдавал доста солидни искри. Имаше и някакви клипове с такива искри и дъги...

При мен има действаща радиоточка и направих опит в затъмнено пространство да окъсявам. Не се наблюдават и най- малки искри или загряване.
 
С линия за стационарен телефон също не може да се предизвика огън. Колеги са разказвали, че в миналото е правен опит да се стовари вината за пожар на телефонната линия, но не се е получило...

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1636
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #709 -: 11 Август, 2024, 15:28:29 »
Може и да се запали - ако подпалвачи са зелените човечета... :master2:

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1336
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #710 -: 11 Август, 2024, 15:45:37 »
За самия високоговорител не знам, но абонатната линия не може да прехвърли толкова енергия, че да предизвика загряване или дъга. С фидерната линия може и да има начин. Там при моментни прекъсвания и допиране съм наблюдавал доста солидни искри. Имаше и някакви клипове с такива искри и дъги...

При мен има действаща радиоточка и направих опит в затъмнено пространство да окъсявам. Не се наблюдават и най- малки искри или загряване.
 
С линия за стационарен телефон също не може да се предизвика огън. Колеги са разказвали, че в миналото е правен опит да се стовари вината за пожар на телефонната линия, но не се е получило...

Е че какъв е максималния ток който може да протече когато се дадат на късо 30-волтовите терминали на радиоточката? Питам защото за да се запали хартия не е нужна нито дъга, нито искра, а само нажежена жичка до червено. А да се нажежи такава жичка каквато е в говорителя и 1 ампер е предостатъчен.
« Последна редакция: 11 Август, 2024, 16:10:18 от CVT »

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1636
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #711 -: 11 Август, 2024, 16:30:26 »
Е че какъв е максималния ток който може да протече когато се дадат на късо 30-волтовите терминали на радиоточката?...
Не зная как е сега, но навремето на отклоненията към абонатите се поставяха последователно съпротивления от 250 - 470 ома. Същите служеха като предпазители срещу окъсяването на линията от страна на абоната или включването директно към отклонението на високоговорител без съгласуващия трансформатор.

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: За радиоточките...
« Отговор #712 -: 11 Август, 2024, 16:44:39 »
...а само нажежена жичка до червено...

Както казах, не се наблюдават и най-малки искри или загряване. Не мисля, че могат да се постигнат токове, близки до 1 ампер. Дори и за 100 милиампера съм скептичен...

Съпротивленията 250 - 470 ома отдавна никой не ги поставя, но и без тях положението е същото.
« Последна редакция: 11 Август, 2024, 16:58:59 от BatKoce »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1336
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #713 -: 11 Август, 2024, 17:17:17 »
Както казах, не се наблюдават и най-малки искри или загряване. Не мисля, че могат да се постигнат токове, близки до 1 ампер. Дори и за 100 милиампера съм скептичен...

Съпротивленията 250 - 470 ома отдавна никой не ги поставя, но и без тях положението е същото.

Без тези съпротивления, ако абонатната линия не може да подаде повече от 100 милиампера, което при 30 волта е само 3 вата, как тогава би могла да захрани 30 абоната, всеки от които е закачил 1-ватов апарат?

Със защитните съпротивления съм съгласен че няма как да стане запалване. Най-вероятно не са били сложени, тъй като при 1 ампер не е никакъв проблем да се получи запалване.
« Последна редакция: 11 Август, 2024, 17:31:52 от CVT »

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: За радиоточките...
« Отговор #714 -: 11 Август, 2024, 21:21:56 »
Абонатната линия може да се разглежда като източник на енергия с високо вътрешно съпротивление. При мен има действаща абонатна линия без последователен защитен резистор. Как ли не се опитвах да предизвикам загряване и не можах! Правих късо, пробвах с различни резистори и не става!


Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1336
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #715 -: 11 Август, 2024, 21:58:52 »
Абонатната линия може да се разглежда като източник на енергия с високо вътрешно съпротивление. При мен има действаща абонатна линия без последователен защитен резистор. Как ли не се опитвах да предизвикам загряване и не можах! Правих късо, пробвах с различни резистори и не става!

А какъв ток измерваш като я дадеш на късо? Трябва да мериш променлив ток и да има сигнал под формата на говор или музика.

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: За радиоточките...
« Отговор #716 -: 11 Август, 2024, 22:58:53 »
Не мога да го измеря коректно. Оказа се, че стрелковият уред не работи, а на цифровите дискретизацията им пречи.
Преди доста време правих опит да сложа изправител на линията и да видя колко ток ще мога да черпя, без да смущавам останалите абонати, но се оказа, че е нищожен и не може да се ползва за нещо реално. Масовите радиоточки са с номинална мощност 0,3W, което значи, че при реално слушане рядко надвишават приблизително 0,2W ...

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 359
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #717 -: 12 Август, 2024, 08:27:10 »
Според мен в случая журналистите нещо не са доразбрали, и го представят неточно. На мен израза "самоделна радиоточка" ми говори, че най-вероятно става въпрос за самоделно радио, вкарано в кутия от радиоточка, и което, ако не е направено както трябва, е напълно вероятно да запали пожар. И разбира се, ако това е било така, това устройство се е захранвало от мрежата.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: За радиоточките...
« Отговор #718 -: 12 Август, 2024, 08:52:47 »
Цитат
Според мен в случая журналистите нещо не са доразбрали, и го представят неточно. На мен израза "самоделна радиоточка" ми говори, че най-вероятно става въпрос за самоделно радио, вкарано в кутия от радиоточка, и което, ако не е направено както трябва, е напълно вероятно да запали пожар. И разбира се, ако това е било така, това устройство се е захранвало от мрежата.

И захранено с китайско трафче от зрънчо  :---

Неактивен todorkk

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #719 -: 14 Август, 2024, 17:27:33 »
Статията е от почти 8 години. По онова време уличната електроинсталация бе с голи проводници. Един или два скъсани от буря жици, лесно може да попаднат върху трасето на  радиоточката. Трафа в нея бързо се нагрява. Виждал съм стопени и опушени доста точки, греещи фидерни трансорматори, подпалени усилвателни стъпала. Не се чудете всичко може да се случи!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |