Повечето хора, които се занимаваха с точките по времето на БТК бяха с тотално сбъркано мислене, относно звученето на една звукова програма. За тях звук от 800 - 3000 херца удовлетворява нуждите на слушателите. Разбира се това погрешно мислене се наследяваше от всеки нов техник или оператор в кабелните радиа и от там тръгва лафа СВИРИ КАТО ТОЧКА.
Техническата им обосновка за това е от типа: да не се товари уредбата или други глупотевини, които никой технически подготвен човек не би изрекъл.
Ако имаше и една малка истина в това, конструкторите на усилвателните уредби щяха да ги скопят за горепосочената честотна лента, която отговаря на телефонното качество. Но хората не са ги проектирали по този начин. Проектирали са ги за честотна лента от 30 херца до 16 килохерца при неравномерност 1 dB. Изходните трансформатори са секционирани за да може тази лента да се предаде по дългите фидерните линии с манимални загуби.
Върви го обясни това на полуграмотни монтьори, бивши служители на БТК.
Звуковата програма подавана по фидерната мрежа с лента от 50 херца до 15 килохерца товари еднакво усилвателна уредба с такъв товар или товар говорител. Усилвателите не могат да видят разлика, за тях е еднакво, дали товара ще е говорител или фидерна линия.
Изсъхналите електролитни кондензаторчета на входа на УМ 100 създават проблеми, при ниските честоти. При смяна на второто конзензаторче, проблема е решен, а първото прави точно обратното, че и прави синусоидата правоъгълен импулс. Сменят се и усилвателя става нов.
Само, че малко хора ще тръгнат да се занимават и точката почва да пее като точка.
Да не бъда голословен, ето запис на програма Хоризонт от изход на пулт, от който изход се поддава сигнал към входа на усилвателни уредби.
Ако намерите липса на ниски или високи честоти, пишете, за да ги коригирам.
Има и една уловка в записа на звука, нека видим, кой е с чувствително ухо и ще познае източника на сигнала.
http://global-serverbg.net/Users/DAS/Public/Untitled1.wav