| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем със звука на Blaupunkt  (Прочетена 8357 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Проблем със звука на Blaupunkt
« -: 07 Юни, 2014, 00:05:00 »
Телевизора е blaupunkt 14 инча(модел утре ще кажа), шасито е grundig CUC6300.
Въпросното ТВ го купих преди две седмици без проблеми. Започна да прави проблем със звука. На всеки 10-15 секунди звука изчезва и веднага идва, понякога по-силен, по някога по-слаб. Видях из форумите, че този проблем се явявал при омазана памет. Сложих празна 24C04, без промяна. Започнах да меря какво се случва при изчезване на звука, импулса за силата на звука пропада и пак идва. Откачих R842, за да не идва проблема след процесора, но НЕ, пак пропада импулса от 35-ти крак. 5-те волта са стабилни и не се променят. Пропускам ли нещо или процесора е дефектен?

Схема: http://archive.espec.ws/section310/file18369.html

Неактивен A.Z.Jordanov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 23
  • Населено място: Около-София
Re: Проблем със звука на Blaupunkt
« Отговор #1 -: 07 Юни, 2014, 00:12:58 »
 :)Гледам импулс мериш, значи свали пдф-а на процесора и виж работните точки , сам ще разбереш дали е наред . Да не би да не си сменил електролитите ,че и с тях съм брал ядове.Тези край процесора и край усилвателя ,че са коварни. :master2:  Успех
Не съм тъп обичам да задавам тъпи въпроси,да дразнЪ . И всичко това е защото ме мързи да мисля .

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Проблем със звука на Blaupunkt
« Отговор #2 -: 07 Юни, 2014, 20:41:43 »
Проблемът беше от ключа за допълнителната верига ON/OFF! Всичко си е на мястото  :drinks:

Неактивен A.Z.Jordanov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 23
  • Населено място: Около-София
Re: Проблем със звука на Blaupunkt
« Отговор #3 -: 07 Юни, 2014, 20:48:19 »
 :D Дет се вика стара техника тъпи проблеми .  :crazy:
Не съм тъп обичам да задавам тъпи въпроси,да дразнЪ . И всичко това е защото ме мързи да мисля .

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем със звука на Blaupunkt
« Отговор #4 -: 12 Юни, 2014, 22:37:13 »
  И аз се разправях със абсолютно същия дефект но на 21 инчов телевизор. Схемата на процесора ми не беше една от най четливите .Но включих телевизора в АV режим и наблюдавах с осцилоскопа как прекъсваха импулсите на ЦАП в такт с прекъсването. С повече ровене в мрежата намерих дискусия по този въпрос в руските сайтове. Тогава разгледах веригите около синхронизиращия контакт за превключване на дежурния режим и аз смених ключа и всичко дойде на мястото си.Определено може да се каже че дефекта си е пищов но досега не съм го имал. Дори си имам и ключ за спомен . И останах с впечатлението че май само аз не съм знаел за този дефект.

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Проблем със звука на Blaupunkt
« Отговор #5 -: 13 Юни, 2014, 14:10:52 »
Какво е специалното на ключа, съпротивление ли има,капацитет, или е като позистор? Не е прекъсвач,защото като го замостя може да се включва само от дистанционното. От един друг форум ми казаха, да сложа кондензатор вместо ключ, за да стартира при включване в мрежата.
« Последна редакция: 13 Юни, 2014, 14:18:26 от eset2 »

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем със звука на Blaupunkt
« Отговор #6 -: 13 Юни, 2014, 21:30:02 »
Аз го мерих тоя ключ с най високия обхват на омметъра. Даде 90 мом утечка ако разгледаш колко са високоомни веригите на входа на транзистора нищо чудно че се появява такъв дефект.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 359
  • Населено място: София
Re: Проблем със звука на Blaupunkt
« Отговор #7 -: 14 Юни, 2014, 14:22:29 »
Тази допълнителна секция на мрежовия ключ всъщност е един бутон, който затваря веригата си, докато се натиска ключът, и след това веригата му остава отворена, независимо дали ключът е включен или изключен. Тоест, това е старт-бутон за процесора. Когато има утечка, процесорът се шашка (активира mute, при някои модели и затъмнява изображението) и се получават тия ефекти на телевизора.
Идеята с кондензатор е добра, но не съм я пробвал. При пускане ще протече заряден ток през кондензатора, и това ще се приеме от процесора като команда старт. След като се зареди кондензаторът, не протича ток и процесорът си работи както обичайно.
Ако само се елиминира тази секция на мрежовия ключ, пускането на телевизора е възможно само с пулта за ДУ.

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем със звука на Blaupunkt
« Отговор #8 -: 14 Юни, 2014, 19:37:11 »
Мисля че с малко повече игра едно трафче изправител и реле работата ще заспи . Но все още такива ключове се продават и не са скъпи. Не зная само но предполагам че новите ключове са на една въздраст горе долу с действащия така че може и той да е с утечка. Така че релето да се окаже по добър вариант.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем със звука на Blaupunkt
« Отговор #9 -: 14 Юни, 2014, 19:48:12 »
Бе то хубаво с кондензатор, ама като спира и идва тока пак ще ти се пуска телевизора което е твърде нежелателно. Какъв е проблема да се пуска само от пулта за ДУ? Ако тоя контакт е с чак токлова голяма утечка, не е ли възможно да сложиш някъде по схемата съпротивление към маса, с което да намалиш импеданса на входната верига и да елиминираш влиянието на такива утечки в ключа?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Проблем със звука на Blaupunkt
« Отговор #10 -: 14 Юни, 2014, 23:11:36 »
Не съм пробвал да сложа резистор към маса, направих го с кондензатор и няма проблеми, може и без него. Колко ома да този резистор?

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 359
  • Населено място: София
Re: Проблем със звука на Blaupunkt
« Отговор #11 -: 15 Юни, 2014, 12:20:45 »
Ами то резистор към маса си е направо утечка, нали нея мъчим да премахнем! Вярно е, че когато се направи с кондензатор при спиране на тока, след това ще се включва, но тук идеята е да тръгва телевизора, когато се включи от мрежовия ключ, което предполага, и че ще се гаси от там. Иначе - да, може да се пуска с ДУ, а най-добре да се смени самият мрежов ключ.
При някои модели ключове тази допълнителна секция може да се извади, да се почисти и отново да се постави.

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Проблем със звука на Blaupunkt
« Отговор #12 -: 15 Юни, 2014, 13:41:26 »
Някой ден като нямам работа ще потърся в скрапа с шаситата, за някой такъв ключ, ако и той е здрав де.

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем със звука на Blaupunkt
« Отговор #13 -: 15 Юни, 2014, 19:40:35 »
Oргинален срещу 3 лева във Викиват Пловдив

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Проблем със звука на Blaupunkt
« Отговор #14 -: 15 Юни, 2014, 21:23:26 »
Като върви няма да го бараме, все пък сме в България  :D :D

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
7 Отговора
21453 Прегледи
Последна публикация 05 Февруари, 2013, 18:42:39
от soton
5 Отговора
4583 Прегледи
Последна публикация 13 Май, 2013, 08:42:05
от Fisher
7 Отговора
3633 Прегледи
Последна публикация 15 Януари, 2015, 12:58:16
от Валери
11 Отговора
4570 Прегледи
Последна публикация 29 Март, 2015, 18:05:39
от Pichaga933
2 Отговора
2869 Прегледи
Последна публикация 22 Януари, 2016, 23:10:52
от silver_bolt

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |