| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся схема на българския лампов радиоприемник "Адмиралъ"  (Прочетена 7525 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 798
  • Населено място: София
Здравейте търся схема на българския лампов радиоприемник "Адмиралъ"
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
и аз отдавна я търся, даже два Адмирала чакат пагони :hi:

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 798
  • Населено място: София
Разполагате ли с някакви технически данни за този радиоприемник? междинна честота, чувствителност в микроволта, виждам че въздушния кондензатор е троен за преселекция. Коя е оргиналната крайна лампа понеже е  заместена с 6П3С. Смесителната лампа също е заместена с лампа със изтрито означение с цокъл "новал". Междинночестотните лампи са от "червената серия" 6F9.
« Последна редакция: 27 Май, 2014, 00:25:40 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 798
  • Населено място: София
  Схеми на преселектори. Това са настроени кръгове или настройваеми кръгове които действат като много тесни band-pass филтри, чиято честота може да местиш из късовълновия обхват и да затихваш всичко освен много тесен прозорец в обхвата,който искаш да слушаш, и то още преди сигнала да влезе в приемника! Преселектор в комбинация с атенюатор могат да направят чудеса за приемането. Този "Адмиралъ" е уникален точно в това отношение!
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
         Здравейте, схема едва ли ще се намери. Аз имам два такива апарата, единия оскубах зверски когато бях 8- 10 годишен, от него остана шаси, кутия и двусекционен променлив кондензатор. Позачистих и лакирах кутията, поставих скала, направена от Мано и с това реставрацията завърши.
Другия Адмиралъ има липсваща лампа, присадени филтри и скала от соц радио. Нямам време и интелект да гледам шаситата и от там да пречертая схемата. Ако има интерес, мога да направя снимки на шаситата.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 919
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Доколкото си спомням  монтажна схема на някакъв Адмирал има на силистренския форум. 6П3С най-често замества  EL3, EL11 , ако се наложи и прехвалените и много търсени ( най-вероятно за Ebay) EL34. Разбира се и някои американски за които не ви се дават 25 или 50 лева.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
6П3С не е подходяща за такава замяна,два пъти по голям аноден ток и два пъти по високо преднапрежение на първа решетка,до 36 ма за EL3 и EL11 срещу 72 ма за 6П3С.Минус 14 волта на първа решетказа 6П3С и минус 6 волта за EL3 и EL11.За EL34 въобще да не говорим,там тия стойности са още по големи.Ако не успеете да опечете изходния трансформатор то кенотрона със сигурност ще успеете :) Четете справочниците бе хора.Ако е за някаква замяна с по лесно достъпна лампа 6П6С е подходяща алтернатива.

http://www.magictubes.ru/sprav/pdf/6p3s.pdf
http://www.r-type.org/pdfs/el3.pdf
http://www.r-type.org/pdfs/el11.pdf

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
моите два са такива , имам макети на скали и капаци, обаче съдържанието е гатанка :hi:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Адмирал,Ира,Бралт и Тулан са копия на схеми на немски приемници от същото време.Само сандъците и шаситата са местно производство :) бях качил преди време в стария форум справочника на Ланге със схеми на радиоприемници.По състава на лампите може да се определи по коя схема е направен приемника.Това разбира се ако на реставратора му "чува петела" :) При интерес пак ще кача линка към справочниците,10 тома по азбучен ред :D

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 798
  • Населено място: София
Здравейте да точно това е "Адмирала" ако може да погледнете на задния капак трябва да пише кои са оргиналните лампи. Точно така пише в литературата че преди девети септември 1944г. в България са произвеждани в малки работилници радиоприемници предимно с вносни части. По вложените лампи лесно може да се проследи в този период от кой немски апарат е копирано това радио. На мен ми е необходимо да знам коя е оргиналната крайна лампа за да мога по вътрешното съпротивление да определя по таблицата  изходното напрежение при 50mw изходна мощност по БДС. 6П3С е монтирана много отдавна. Ще върна оргиналната лампа с оргиналния цокъл както си е било произведено радиото иначе няма  да бъдат коректни измерванията. Така както пише автора на книгата лесно може да се намери междинната честота чрез така нареченото "статично вобулиране". Може да се свали резонансната характеристика на целия междинночестотен усилвател.Снимайте ги тези апарати! Оргиналните междинночестотни филтри са с много голям Q фактор не знам защо сте ги сменили. Да видях ги томовете на Ланге значи лесно ще намерим оргиналната немска схема.
« Последна редакция: 28 Май, 2014, 01:06:32 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 919
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Смяна на една лампа с друга не означава само да се смени цокъла или да съвпаднат едноименните електроди. Ако по принцип се приеме замяната като незбежна избора на " заместилката" е една формалност. Иначе и аз съм чувал , че някои лампи работели с фиксирано преднапрежение. Макар и да е фиксирано ако трябва и то може да се мени. 6П3С съм виждал и в крайно стъпало на КВ предавател , естествено не свръхмощен. Фен съм на тази лампа, защото преди мнооого години (когато всъщност нямаше и голям избор) пуснах с нея първия си усилвател.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 798
  • Населено място: София
Не е точно така! Когато променяш преднапрежението на една лампа ти променяш нейната работна точка във волтамперната и характеристика а това е недопустимо! Вземи един лист милиметрова хартия и начертай зависимоста на анодния ток от преднапрежението на лампата. Това преднапрежение е избрано не само лампата да работи в благоприятен статичен режим а и в динамичен режим. Знаеш ли какво ще стане ако подадеш чисто синусоидален сигнал на входа и промениш работата точка на лампата чрез преднапрежението и. На изхода никога няма да получиш сигнал с подходящата форма. Има една книга на Шишков там е описано: Защо трябва да изберем подходяща работна точка?
« Последна редакция: 28 Май, 2014, 18:44:45 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Колегата 'vasevdeyan' предлага EL11, аз лично си купих AZ11 oт него и съм доволен! Така че няма никакъв проблем да се направи радиото оригинално!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Цоклите са за батерийни лампи 21-ва серия.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
31502 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2012, 21:40:23
от Ricarq
94 Отговора
54869 Прегледи
Последна публикация 15 Май, 2016, 13:44:10
от Валери
3 Отговора
9028 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
8 Отговора
8765 Прегледи
Последна публикация 07 Септември, 2013, 22:23:22
от Валери
3 Отговора
8583 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |