| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Самоделен лампомер  (Прочетена 11104 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Сашо123

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 164
  • Населено място: София
Самоделен лампомер
« -: 07 Май, 2014, 21:34:34 »
Привет на всички искам с ваша  помощ да създам така наречената джаджа лампомер .  :D И както би следвало  почвам с размисли по захранването .  Да се направи транзисторна стабилизация на отоплението и на анодното . Ето какво начертах като стабилизатор, според мен анодното ще да е от 0до 300 волта а отоплението от 0 до 60 волта .  :hi: Мерси за акъла и помощта .
« Последна редакция: 07 Май, 2014, 21:45:02 от Сашо123 »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Самоделен лампомер
« Отговор #1 -: 07 Май, 2014, 22:14:43 »
Е ти един универсален стабилизатор който , с 2 потенциометърчета не стига че ще стабилизаира  ами и му ппроменяш изходното напрежение:

http://www.reuk.co.uk/LM317-Voltage-Calculator.htm

ако толкова ти се налага да стабилизаираш отоплението де, по скоро бих го ползвал това, за да  регулирам изхода  за каквато лампа ще меря...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Сашо123

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 164
  • Населено място: София
Re: Самоделен лампомер
« Отговор #2 -: 07 Май, 2014, 22:19:44 »
СигУрно ще прозвучи алчно и стиснато, но бих_искал да го направя с налични компоненти .  :) И по възможност да не се налеят много пари в това чудо .  :D Иначе чипа е добра идея .
За схемата която съм драснал нищо не каза .
« Последна редакция: 08 Май, 2014, 21:24:24 от Gabo »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Самоделен лампомер
« Отговор #3 -: 07 Май, 2014, 22:28:35 »
LM317,  се среща доста често , по телевизори, пц захранвания и др, тоест може да го изкопаеш от скрап сравнително лесно, с 2 броя  по 1к потенциометри да му гласиш  изходното си готов... за всчики лампи с индиректно отопление... Виж, тия с директното не знам как ще ги топлиш.

Анодното също трябва да ти е Регулируемо, освен да е стабилизирано. което се постига пак с подобен регулатор ил ис траф с мнооооого  вторични  изведени.

От това което знам до сега, Цоклите са проблема за такъв уред- да си ги намериш всичките видове.

Ти с какъв траф ще го правиш тоз уред? Явно ти е под ръка?

Имаше стара  схема за лампомер DIY май в силистренския сайт: Kn34pc

Относно схемата: Не харесвам трансизтори и те мене не ме харесват...   :D

Ако ти е до меренето тока на ламбите по амповете има много по лесен номер- едно преходниче от 2 цокъла( музжки и върху него женски- тоест на опаки сложени), което се боде в ампа и в него лампата  и така ги сравнявай и мери кавито искаш буркани.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Сашо123

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 164
  • Населено място: София
Re: Самоделен лампомер
« Отговор #4 -: 07 Май, 2014, 22:35:48 »
 :crazy: :crazy: Цоклите които ще ползвам са най-обикновени. Утре ще споделЯ
Да ама не трафа не ми е под ръка.
Ще го винта или приспособявам някой  :D За сега съм само на разучаване и чертаене на схема и план.  :master2:
« Последна редакция: 08 Май, 2014, 21:27:07 от Gabo »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Самоделен лампомер
« Отговор #5 -: 07 Май, 2014, 22:50:22 »
То нужда реално от лампомер има ако си набарал склад лампи примерно.... За някакви от сорта на 100-200 броя и то от еднакви или близки серии си  правиш схемата по PDF връзваш уреда и мериш една след друга , после местиш елемнти , мериш другите и пишеш...

+ Да не казвам ,че не съм чул за транзисторно стабилизиран лампомер от лампово време, щото тогава транзистори просто не е имало.

Ето ти схемата на един истински да придобиеш малко гледна точка по въпроса.

Рално ,разлинитте отоления и анодни могат да се компенсират с такива линейни регулатори за да ти илезе по евтино, а не да ти правят спецялен траф за целта
 от сайта на кн34пц
http://www.kn34pc.com/sch/sch_device/kyoritsu_tube_tester_mod_k_119.html

+ ето ти един регулатор за анодното:

http://www.learningelectronics.net/circuits/high-input-voltage-linear-regulator.html

LR8n3 може да си го поръчаш в Комет да ти го доставят от моузер
http://bg.mouser.com/ProductDetail/Supertex/LR8N3-G/?qs=fAemwt7pb8mfOvPhoAlXTA==
но е само до 20ма  изходен ток, та ще трябва някой да се изкаше как и с какув транзистр да се подпре, за да подава повечко ток.

И всичко това може да го направиш с който и да разделителен лмапов траф отт някое радио.... какъвто ти попадне.
« Последна редакция: 07 Май, 2014, 23:15:17 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Самоделен лампомер
« Отговор #6 -: 07 Май, 2014, 23:01:40 »
Сашко ето ти проста и изпитана схема :)

Неактивен Сашо123

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 164
  • Населено място: София
Re: Самоделен лампомер
« Отговор #7 -: 08 Май, 2014, 15:16:40 »
 :) Намерих този траф :напрежения входни 127 ,220 волта . Изходни 110 ,30, и 4 волта ако ги вържа паралелно стават към 150 волта и ако ги удвоя мисля ,че с еполучават към 360 волта което май си е перфекно . Вие кажете добре ли е .  :) За отопление на лампите ще навия трафа, защото съм със големи претенции към него .  :) 

П.С. някой може ли да ми помогне със смятането на  тафа дето ще топли лампите.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Самоделен лампомер
« Отговор #8 -: 08 Май, 2014, 15:51:36 »
Сигорно ще прозвучи алчно и стиснато но бихискал да го направа с налични компоненти .  :) И по възможност да не се налеят много пари в това чудо .  :D Иначе чипа е добра идея .
За схемата която съм драснал нищо не каза .
Е какво искаш да ти кажат за тая схема дето си драснал. Не си обозначил поляритета и стойността на на входното напрежение, не си обозначил какви са транзисторите, не си писал какъв изходен ток очакваш от схемата и в какъв диапазон искаш да се изменя изходното напрежение, обаче много добре е че всички резистори и потенциометъра си имат стойности, вероятно изчислени чрез хвърляне на боб.... какво може да се каже с тия данни които си дал?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Сашо123

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 164
  • Населено място: София
Re: Самоделен лампомер
« Отговор #9 -: 08 Май, 2014, 16:13:31 »
 :DMи ето ти я с данните  . Извинявам се просто съм дал по-стария вариянт когато още не бяха означени транзисторите и стабилитрона ето я вярната .  :blush:   Напрежението което ще влиза ще около 300-350 волта . а на изхода съм написал че искам да е от 0-300 волта . И същата схема с други транзистори разбира се ще е на отоплението на входа ще са около 50-100 волта на изхода пак от 0 - 60 или 80 волта колкото дойдат но не по малко от 60 волта .

П.С. Ти май четеш през ред през два . :D
« Последна редакция: 08 Май, 2014, 16:26:08 от Сашо123 »

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 390
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Самоделен лампомер
« Отговор #10 -: 08 Май, 2014, 16:29:56 »
Привет на всички искам с ваша  помощ да създам така наречената джаджа лампомер .  :D И както би следвало  почвам с размисли по захранването .  Да се направи транзисторна стабилизация на отоплението и на анодното . Ето какво начертах като стабилизатор, според мен анодното ще да е от 0до 300 волта а отоплението от 0 до 60 волта .  :hi: Мерси за акъла и помощта .
Колега, първо си задай следните въпроси:
- За каквото ти е да правиш лампомер? - От любопитство, за да видиш как работи, за да мериш параметри на лампата, да  подбираш лампи
- Какви параметри на лампите искаш да мериш? - Емисия, стръмност, усилване, подбиране по параметри или друго
- С каква точност искаш да са измерванията? - Годна/негодна или с някаква що-годе прилична точност?
- Какви лампи искаш да мериш? Какви да е, батерийни или обикновени, кенотрони, газотрони, усилвателни, генераторни, маломощни или мощни? С какви цокли? С какви отоплителни напрежения?
Ако не определиш какво искаш да постигнеш и защо искаш да го правиш, с голяма степен на вероятност ще си загубиш времето. Потърси из интернет схеми на лампомери, упътвания за работа с тях, запознай се с теорията. Виж в старите списания Радио. В тях има доста интересни схеми за любители. Схемичката на lz2xl е добро начало. Само част от едно от твоите изречения "Да се направи транзисторна стабилизация на отоплението" означава, че въобще не си запознат с лампите, освен ако не си имал в предвид да мериш батерийни лампи. Направата на един лампомер е 90% механична работа - корпус, цокли, превключватели, връзки, трансформатор/и. Електрониката се свежда до един или няколко стабилизатора и евентуално генератор/ако много задълбаеш, може и компютър да включиш :)/. По принцип сърцето на един лампомер е трансформатора /или трансформаторите/. Той е най-сложната и скъпа /или трудоемка, ако си го правиш сам/ част, от която зависи всичко друго. Неговите параметри зависят от отговорите на въпросите, които поставих по-горе - какви лампи ща мериш и какво ще им мериш. Ако отговориш на поставените въпроси, вероятността да получиш компетентен отговор е доста по-голяма.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Самоделен лампомер
« Отговор #11 -: 08 Май, 2014, 16:38:43 »
Полярността на напреженията отново отсъства, ще приема че знаеш каква трябва да е, но не съм сигурен че знаеш! Това дето сега си сътворил с двата ценера не знам от де ти дойде на ума но да знаеш че ще гръмне ЗДРАВО! Двата резистора този в изхода 1к и другия от базата към маса има няма по 90 вата ще греят, не знам това предвидил ли си го :) Трябва да ги сложиш между емитер и база на транзисторите, тогава няма да има такива изцепки.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Сашо123

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 164
  • Населено място: София
Re: Самоделен лампомер
« Отговор #12 -: 08 Май, 2014, 16:39:22 »
 :D Наистина нищо не съм казал като хората.
Искам да им меря емисията и ако може още нещо ще е добре  :hi: .
Искам да ми е с транзисторно захранване, написал от колко до колко.
Батерийни лампи надали ще меря но нека да има и тази опция.
Цокли за лампите, които ще мерЯ съм си подготвил, а тези за които нямам цокЪлче ще си направЯ една джаджа със щипки и ще си боцкам на необходимИте места.
Лампомер искам да си направЯ не от любопитство, мерил съм си лампичките и на пробна площадка (емисията съм мерил).
Искам като регенерирам една лампа да знам на кЪде отиват нещата - към зле или към добре . Тоест докато правЯ регенератора да мога да пробвам и да гласЯ .
След малко качвам идеята си за схема .   :drinks:   

П.С. Бих искал да ми помогне някой. Приеми ме в скаипа намерих ти го, пише го в силистренсиКят саит . :)
« Последна редакция: 08 Май, 2014, 21:33:04 от Gabo »

Неактивен Сашо123

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 164
  • Населено място: София
Re: Самоделен лампомер
« Отговор #13 -: 08 Май, 2014, 17:22:14 »
 :blush: Ето ми я идейката: Всички неща които съм нарисувал са налични (имам предвид това ще са цоклите, с които ще е )
На отоплението не съм нарисувал стабилизатора, понеже ще дърпа доста ток над 3 ампера и повече, затова предпочитам вие да ми дадете схема .  :) А къде ще вържа мили амперметъра не знам, но според мен ,последователно на плюса т.е. между плюса на захранването и анода на лампата .  :blush: Моля да ми кажете дали съм разбрал правилно . :hi:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Самоделен лампомер
« Отговор #14 -: 08 Май, 2014, 17:50:11 »
Не си разбрал, резисторите в изхода на анодния стабилизатор продължават да си пекат по 90 вата парчето. Трафчето сигурно ще се окаже слабо. 3 ампера отопление при 60 волта входно, си е ненормалност да очакваш да стане с линеен стабилизатор, е не че няма да стане но щом ти се иска да ти грее над 150 вата в радиатора на транзистора (транзисторите) в най-честия режим при 6.3 волта отопление.... добре. Не знам дали знаеш колко са 150 вата топлина разсейвана от полупроводников елемент и дали знаеш как се разсейва, но послушай ме няма да стане така. Щом ще си навиваш така или иначе ти отоплителния траф си го изчисли с нужните изводи за стандартните отоплителни напрежения които ти трябват, и това е, не се занимавай не е за тая работа линейния стабилизатор. Със стабилизатор може - да, но импулсен, а такъв няма да можеш да сътвориш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |