| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Моят първи лампов усилвател ..  (Прочетена 12172 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Radiotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Първомай
Моят първи лампов усилвател ..
« -: 28 Април, 2014, 18:59:27 »
Това е ламповия усилвател който направих в рамките на една седмица вкъщи вместо да ида на училище .. Можах да го докарам до моно вариант с крайна лампа 6п14п и пред усилвателна 6н1п.. тока на покой на крайната успех да регулирам на 31 мили ампера .. изчистих всички брумове филтрирах си добре захранването и резултата беше повече от блестящ дори и като моно вариант ... по Късно ще кача и клипче как свири .. Приемам всякакви критики и съвети кутията ми беше доста малка и доста трудно побрах всички неща и изчистих всички брумове ...  :) .. Ето и клипчето как свири
..
« Последна редакция: 28 Април, 2014, 19:36:53 от Radiotehnika »

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Моят първи лампов усилвател ..
« Отговор #1 -: 28 Април, 2014, 19:43:25 »
Поздравления, пусни и схемата да я обсъдим.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Моят първи лампов усилвател ..
« Отговор #2 -: 28 Април, 2014, 19:55:48 »
Гледам отгоре 2 броя ТВ-3  Изходни трансформатори, та предполагам захранващия е вътре в кутията?

Това сигурно ще стане стерео като му забодеш още една ЕЛ84?

Снимки от вътре?

В малка кутия е най-трудно и аз в началото така се мъчих.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Radiotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Първомай
Re: Моят първи лампов усилвател ..
« Отговор #3 -: 28 Април, 2014, 20:02:41 »
Схемата съм я запилял някъде не мога да я намеря ако даже не съм я изтрил беше за сингъл енд със ел84 и 6н1п обаче имаше доста грешки коригирах я доста пъти докато свирне със проба грешка и си я правя по този начин дето си ми е останал в акъла от пробите както е свирнала най добре .. Мога да опиша всеки един компонент как съм го вързал защо и каква роля играе .. :) ако ще е от полза ..  :writer:

На клипа съм снимал и долу в краката ми как на отделна плоскост са електролитите,греца,мрежовия и изходния дето вързах за дросел ...

и ТВЗ-етата са 1-2 Благодарение на един човек който ми ги даде успях да го направя иначе нямаше да мога без изходни за което му и благодаря .. и доста хубаво свирят ..

Снимка отвърте нямам но ето как изглеждаше преди да го преместя в кутията .... Състоеше се от 3 съпротивления и кондензатор един за анода,един за катода и един за първа решетка където вързах и кондензатора където подавах сигнал ... тука е без пред усилвател вързан първото пускане за проба ..
« Последна редакция: 28 Април, 2014, 20:22:56 от mano »

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Моят първи лампов усилвател ..
« Отговор #4 -: 28 Април, 2014, 20:04:35 »
В крайна сметка захранването извън кутията ли е ?

Неактивен Radiotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Първомай
Re: Моят първи лампов усилвател ..
« Отговор #5 -: 28 Април, 2014, 20:05:11 »
Забравих да кажа, че на катода вързах полярен кондензатор към маса 100микро фарада 16 волта ..
Да на отделна плоскост където има Мрежов трансформатор от Радио акорд изходния от радио акорд пуснат като дросел 2 електролитни кондензатора двойни 100+100 микрофарада и 150+50 микрофарада и греца от четири диода 1н4007 ...
Гледайте от 50 секунда натам .. снимал съм долу в краката ми как съм ги навързал ...  :D
« Последна редакция: 28 Април, 2014, 20:21:36 от mano »

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Моят първи лампов усилвател ..
« Отговор #6 -: 28 Април, 2014, 20:24:21 »
Байчо, това не ти е чат канал, старай се да си синтезираш мненията на едно място. Не ме карай да ти ги събирам по 4 в 1.

Неактивен Radiotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Първомай
Re: Моят първи лампов усилвател ..
« Отговор #7 -: 28 Април, 2014, 20:26:11 »
Извинявам се няма да се повтори .. аз от радост да споделя направеното от мен на всяко изречение ново мнение ...  :writer:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Моят първи лампов усилвател ..
« Отговор #8 -: 28 Април, 2014, 20:31:32 »
може да събереш и захранването вътре, е може да ти се наложи да изрешеш отдолу  прозорец, че да стърчи макарата на трафа...

Ми направи и другия канал...

6п14п/EL84
предполагам е по стандартната схема...

6н1п, там вече може да има вариации...ама кат не казваш  :D

Тоя сивия прехвърлящ кондер между 2-те стъпала го изхвърли, че тия руските са много коварни и или пробиват или гърмят и сложи нов на Wima,  от тия:
http://elimex.bg/product/24524/c100n-400v-wima-mkp10.html
« Последна редакция: 28 Април, 2014, 20:39:02 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Radiotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Първомай
Re: Моят първи лампов усилвател ..
« Отговор #9 -: 28 Април, 2014, 20:42:15 »
За пред усилвателя нищо тайно няма 3 съпротивление и 1 кондензатор за едното триодче и 3 съпротивления и 1 кондензатор за другото триодче едно за анода,едно за решетката де подавам сигнал към маса и един кондензатор тоя руския де викаш го хвърля ама нямам никакви други , и едно съпротивление един кило ом през което връзвам катода към маса по същия начин и другото триодче което не съм вързал защото е моно ...  Захранването никога не може се събере вътре на снимките кутията изглежда голяма, но в действителност е 3 пръста висока ...  :)

Ето я и схемата .. пълна е с грешки и не съм я връзвал както е по схемата,  а малко по различно ..  :writer:
« Последна редакция: 28 Април, 2014, 21:03:56 от mano »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Моят първи лампов усилвател ..
« Отговор #10 -: 28 Април, 2014, 20:57:53 »
Е, не е пълна с грешки...

Само местата на R5 и R2  са след R1 и  R8, а не преди тях.

Имай предвид, че схемата е за 12AX7(ECC83) лампа а не за 6н1п. Тоест елементите НЕ стават за нея. Схемата си е вярна ама за друга лампа...


що не я отвориш тая картинка в Пейнт примерно и не напишеш стойностите на елементите като ти си ги наредил?
« Последна редакция: 28 Април, 2014, 22:05:11 от Gabo »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Radiotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Първомай
Re: Моят първи лампов усилвател ..
« Отговор #11 -: 28 Април, 2014, 21:50:50 »
Окей ... знам тази лампа от схемата е аналог на есс83, а той е аналог на 6н?п серия лампите де са съветски ... За да пуснеш есс лампа се иска да дадеш на късо 4 и 5 краче и между тях и 9 да пуснеш отоплението,а при руските 6н?п де са си подаваш на 4 и 5 краче отопление други разлики няма все пак са аналози ... сега компютъра е малко зает от наще по късно или утре ще начертая аз какво съм направил ...  и ще пусна снимка  8)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Моят първи лампов усилвател ..
« Отговор #12 -: 28 Април, 2014, 21:57:16 »
6н1п не е аналог на ECC83(12AX7), за това си мислиш че схеманта ти има грешки....

2п е аналога на ECC83(12AX7) Аноден ток 3ма/1,5ма, вътрешно съпротивление 50к/62к, коефициент на усилване 100

6н1п аналога му е ECC85 ( и двете са с вътрешно съпротивление около10к и аноден ток 10ма,при коефициент на усилване 42-50)

 (Дали няма разлика между 1п и 2п лампите според тия данни а?)

Според тия данни, минималния ти аноден резистор, тоест по твоята схема R4  трябва да е 20к (2 пъти вътрешното съпротивление на лампата)
С промяната на стойсността на катодния резистор (за тестовете ползваш потенциометър, след като докараш стойността го мериш колко е и слагаш такъв резистор) си докарваш съответно анодния ток.  Така се прави това стъпало в такова свързване.

Отопленията са различни между западните и руските аналози, тях не ги коментираме хич, има си  PDF-и където си е казано какво е топлото и на кои крака.

« Последна редакция: 28 Април, 2014, 22:27:22 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Radiotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Първомай
Re: Моят първи лампов усилвател ..
« Отговор #13 -: 28 Април, 2014, 22:07:32 »
Аз си ги знам отопленията .. :)
Шшш оу какво направи ти аз слагам на анода 220 кило ома съпротивление на катода 1 кило ома и на решетката 680 кило ома и руския кондензатор 400 волта 0,1 микрофарада ..
« Последна редакция: 28 Април, 2014, 22:30:56 от Radiotehnika »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Моят първи лампов усилвател ..
« Отговор #14 -: 28 Април, 2014, 23:44:08 »
47k на решетка,  20к на анод,  Катодния  колкото дойде, за да си докараш анодния ток  за съответното анодно напрежение в режим, мисля към 300- ома катоден резистор в тоз случай, трабва да се мерне, не знам колко  ще ти стъпи анодното напрежение с тоз траф...ako e 300v преди  анодния резистор след него-демек на самия анод ще имаш 175в  и трябва да гониш аноден ток към 6ма
« Последна редакция: 28 Април, 2014, 23:55:41 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |