| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: SABA Meersburg Automatic 8  (Прочетена 36774 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #30 -: 25 Април, 2014, 19:01:37 »
С66, който е от потенциометъра към първа решетка на EF86 има в единия край два крака и единия е запоен на решетката а другия на маса. Аз нямам такива кондензатори, дайте акъл какво да го правя. Запоих само към решетката.

Огняне, този за който говориш 100uF на крайната виж какво представлява.
13188-0
« Последна редакция: 25 Април, 2014, 19:13:55 от mano »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #31 -: 25 Април, 2014, 19:13:26 »
Това е кондензатор с екранировка, не го мисли, става и обикновен. Може обикновения да усучеш с едно жило от UTP кабел и да запоиш за шаси ако има някакви ядове, но мисля че няма да има. Електролити в захранването НЕ СМЕНЯЙ ако няма брум и напреженията са в норма. Прехвърлящи - на всякъде където измериш положително напрежение на 1ва решетка спрямо маса по-голямо от 0.5 волта сменяй задължително! Това че при максимално намаляване се чува нещо, зависи колко силно се чува, за да ти кажа дали е проблем или не е. Не знам каква е конструкцията на тоя потенциометър но може да е тръгнал да прекъсва, но засега не го барай.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #32 -: 25 Април, 2014, 19:19:19 »
Origo, да след като го свалих, прочетох че има екранировка, то си пише на него на немски. За сега след смяната на тези два прехвърлящи, нещата тръгват на оправяне. На кои други лампи да меря ?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #33 -: 25 Април, 2014, 19:26:57 »
Ами попринцип на всички които имат хартиени кондензатори към първа решетка. Внимавай в радио частта, не барай много много да сменяш че може да стане беля и да го разстроиш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3540
  • Населено място: Варна
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #34 -: 25 Април, 2014, 19:52:37 »
Момчета вие хубаво давате идей да се сменят елементи,ама това ми прилича на оня виц за руския милиционер дето се качил на една сграда и замерял с тухли пешеходците с надеждата че поне веднъж ще уцели шпионин :) така не става.Мано измери по лампите какво има като напрежения преди да сменяш каквото и да е.Като начало колко волта е на катодния блок на двете крайни лампи.Колко волта имат по решетките и анодите.Същото по лампите на предусилвателя и стъпалата напред :) Давай да видим.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #35 -: 25 Април, 2014, 20:03:58 »
Никъде не съм му казвал да сменя наред. Когато обаче има положително напрежение на решетката спрямо маса при утечен резистор свързан към маса, това е ясен признак че прехвърлящия кондензатор е за смяна.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #36 -: 25 Април, 2014, 20:06:42 »
Измерих 6.2V на първа решетка на ECL80. Да сменям ли кондензатора ? Там има един 250pF, както и един 0.1uF, който всъщност е хартиения.
« Последна редакция: 25 Април, 2014, 20:24:11 от mano »

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1625
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #37 -: 25 Април, 2014, 20:23:34 »
Тая лампа е за управлението на мотора за избор на станциите. С113 0,1мкф е за смяна.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3540
  • Населено място: Варна
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #38 -: 25 Април, 2014, 20:25:46 »
Измерих 6.2V на първа решетка на ECL80. Да сменям ли кондензатора ?
Не,тая лампа има две първи решетки ;) на триода и на пентода.Аз ти написах какво да направиш.Мано измери по лампите какво има като напрежения преди да сменяш каквото и да е.Като начало колко волта е на катодния блок на двете крайни лампи.Колко волта имат по решетките и анодите.Същото по лампите на предусилвателя и стъпалата напред :) Давай да видим.
Origo,забалежката не беше към теб конкретно.По принцип във форума се дават идей да се сменя това и онова без да се измери каквото и да е или измерванията са скромни.Сам знаеш че се мерят режимите на лампите,не само на първа или втора решетка.Как да се даде съвет така от дистанция.
« Последна редакция: 25 Април, 2014, 20:41:20 от lz2xl »

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #39 -: 25 Април, 2014, 20:47:30 »
На катода на крайната EL84 имам 7V, на първата решетка след смяна на прехвърлящия кондензатор имам 0.1V, на анода идват точно 250V.
На Предусилвателната EF86 катода е на маса, на първа решетка има -2.9V, а на анода идват 210V.
Смених онзи 0.1uF, мотора на автоматиката върти доста немощно, намира станциите, но не спира на тях. Освен това когато изключа мотора, станциите които намирам са по-силни.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #40 -: 25 Април, 2014, 20:51:12 »
Ще бъде по-добре съветите да се дават от един човек, че така може да се обърка и добър майстор.  :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3540
  • Населено място: Варна
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #41 -: 25 Април, 2014, 20:58:00 »
Съгласен с Божичко :good: нека Мано прецени как да бъде.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #42 -: 25 Април, 2014, 21:04:50 »
Искам да сменям възможно най-малко чаркалъци, за да се запази радиото най-много до първоначалния му вид. За сега на УКВ хващам станции, въртях другите обхвати, но нямам антена и станциите са много тихи. Важното е да се подменят елементи, които със сигурност пречат на работата на радиото. Двата прехвърлящи свършиха много полезна работа. Третия който смених вероятно също е бил за смяна. Асене, радиото мисля е само с една крайна лампа, дадох ти напреженията й, давай да продължаваме доде не съм заспал :)

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 458
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #43 -: 25 Април, 2014, 21:37:05 »
На катода на крайната EL84 имам 7V, на първата решетка след смяна на прехвърлящия кондензатор имам 0.1V, на анода идват точно 250V.
На Предусилвателната EF86 катода е на маса, на първа решетка има -2.9V, а на анода идват 210V.
Смених онзи 0.1uF, мотора на автоматиката върти доста немощно, намира станциите, но не спира на тях. Освен това когато изключа мотора, станциите които намирам са по-силни.

Моторът ще завърти нормално след като го почистиш и смажеш с прясномасло и зъбчатките с технически вазелин или някаква фина грес. Освен това смениш големите кондензатори, за които ти писах по-горе. При тях точната стойност и липсата на утечка е важна, защото определят тока през намотките, съответно скоростта. Моторът работи на 2 скорости: висока - при бързо превъртане, когато бутнеш превключвателя докрай (вляво или дясно) и ниска скорост в режим на търсене на станция - когато бутнеш стика леко вляво или дясно. Тази полустъпка се усеща с пръста. Друго, много важно за нормалната работа (скорост) на мотора е емисията на ЕCL80. Изтощената лампа не управлява добре. Другите лампи може да са ок, в смисъл радиото да свири добре, но схемата изисква почти винаги добра лампа, новичка за коректна работа на автоматиката. ECL80 малко трудно се намира, аз навремето си взех от Венко Тунгсрам. Но, според мен първо си накарай радиото да свири като хората, накрая ще се занимаваш с мотора. Вероятно ще се наложи и настройка, пипа се филтъра на автоматиката - отзад на шасито, но в никакъв случаи двете крайни врътки. Не случайно немеца ги е запечатал с тиксо.
4-те намотки на мотора са по 1000 Ома.

Визуално и кутията ти изглежда много добре. Браво!
« Последна редакция: 25 Април, 2014, 21:43:41 от dinev66 »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3540
  • Населено място: Варна
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #44 -: 25 Април, 2014, 21:50:19 »
Аз гледам по схема е с две в противотакт,може и да е както казваш.Не е пред мен радиото :) При ремонт се проверява отзад напред,колко волта дава изправителя.После се проверява крайното стъпало,анод катод и първа и втора решетка както в твоя случай.После се мери какво има на предните лампи на нискочестотния усилвател.Анод решетки,катод.Тия неща измери.После ще идем напред,не пипай по фазовото управление и усилвателя на мотора.Колегата Динев правилно ти каза.Всичко което ти написа е абсолютно правилно.Твоето нискочестотно стъпало не съответства ли на схемата от предния лист на темата.Аз мислех че е същата.Въобще давай повече информация да гадаем с колегите тука защото когато не е пред теб и няма как да измериш гадаеш и се чудиш :) Имах такъв случай с приятел от Варна дето му ремонтирахме радиото по телефона.Слабо свирело и така разнебити цялото нискочестотно стъпало на един Адмирал,а то като ги видях на другия ден имало миши говна в говорителя и залепнала мемраната :D
« Последна редакция: 25 Април, 2014, 21:56:33 от mano »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
3620 Прегледи
Последна публикация 24 Април, 2013, 00:31:30
от Любо Божков
1 Отговора
746 Прегледи
Последна публикация 29 Ноември, 2022, 10:53:47
от dinev66
2 Отговора
858 Прегледи
Последна публикация 20 Януари, 2023, 15:21:28
от rolling_heads
30 Отговора
3232 Прегледи
Последна публикация 13 Юли, 2023, 23:35:35
от dragan
5 Отговора
556 Прегледи
Последна публикация 27 Декември, 2023, 15:00:26
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |