| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Въпрос за Riaa коректор.  (Прочетена 14960 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #30 -: 22 Април, 2014, 07:40:58 »
това за "дългото S образно рамо" не е много коректно :) . че рамото е по добро от на фониката няма коментар, но е по късо :)
а поне като звук mf100 ми допада повече от 101, сравнима е със конкуренцията, не знам моята от кой период е преди или след 85-та :)
сега слушам с ортофон om5e, разкошна е за нискобюджетна доза :)

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #31 -: 22 Април, 2014, 10:16:33 »
Саше,не оспорвам мнението ти,просто съм забелязал че върховите модели шасита са с S дълго рамо!Едва ли е случайно!??Относно Ortofon ,аз също си ги харесвам Датските окраски,имам категорично добро мнение за тях! Според моите уши са леко приповдигнати и искрящи среди и високи ,ама на вкус и на цвет......... :) Все пак,да не го обръщам на аудиофилски съждения тук,идеята е да споделим практическата част на въпроса-разновидности схемотехника!  :hi: От мен още една елементарна и сравнивтелно добра RIAA -Lenco W7, този път със силициев сантимент ! ;)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3551
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #32 -: 22 Април, 2014, 17:09:09 »
Тази последната какво усилване има.

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #33 -: 22 Април, 2014, 20:37:35 »
това е  отчасти схемата която ползвам в момента, т.е. ползвам от нея честотната корекция, емитерния кондензатор на т2, и естествено стойността на емитерния резистор на т1. останалата част от схемата е на дуал tvv46, наскоро я промених, понеже прецаках единия кондензатор 3.9nf на дуалската, нямах под ръка, а 3.3 имах :)
звука на тази е с по отчетлив и нисък бас, но и с двете схеми са леко кресливи високите и високите среди, но и с предишната ми доза бяха такива, така че не бързам да виня ортофона, най вероятно коректора не е много точен. за да бъда прецизен съм решил да си направя една инверсна риаа и да снема характеристика тогава, да коригирам недъзите и когато имам доказано добре работещо транзисторно риаа да дам и точна схема :)
в интерес на истината ми е мерак да си направя и коректор с пасивна корекция, за да видя каква аджеба е разликата по която всички се прехласват, ама пусто времето ми е дефицит :)
а относно рамената, знам че разсъжденията са ми малко суховати, ама честно казано не мога да си представя каква принципно може да е разликата в звука между s-образно и право рамо. според мен нещата опират изцяло до изглед и удобство - кривото рамо изглежда по-готино, а и стандарта на сменяемите шелове е с прав накрайник, т.е. могат да се куплират механически само към s-образно рамо.
иначе дължината на рамото има пряка връзка с ъгловата грешка на дозата (или какъвто е точния термин) т.е. колкото е по-дълго рамото, толкова по малка е тя. а честно казано това е единствения параметър в настройката на грамофона, неточността в който ясно чувам.
готиното е че като резултат от огромното изобилие на материали в нет-а човек може да прочете доста материал за грамофони, и съответно да оптимизира удачно (или не :) ) системата си.
аз стискам палци на всички мераклий, в крайна сметка удоволствието от хубавата музика ни зарежда с положителни емоции, а нали точно това е идеята :) по-щастливи човеци за по добро ежедневие :)
наздраве сандъкчий :) ;)

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
37 Отговора
3033 Прегледи
Последна публикация 19 Септември, 2022, 18:21:12
от CecoRx2

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |