| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Въпрос за Riaa коректор.  (Прочетена 14958 пъти)

0 Потреб. и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3551
  • Населено място: Варна
Въпрос за Riaa коректор.
« -: 19 Април, 2014, 09:56:59 »
Преди много време ми попадна разбит грамофон Aiwa.Остана ми платката на Riaa коректора.За съжаление са свалени доста елементи от нея.Въобще схемата е класическа с интегралната схема C1228HA аналог на TA7325P и mPC1228.Интересува ме знае ли някой стойностите на кондензаторите в обратните връзки.При мен са свалени от платката.Схемата по долу е със нормалните корекций за предусилвател за  магнетофонна глава.Както Riaa коректор има оше една RC група.Модела на грамофона не го знам,коректора беше вграден фабрично на шасито.Ако някой знае кое как е или има такъв ще съм благодарен на всякаква помощ.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #1 -: 19 Април, 2014, 11:55:39 »
Мисля че не си заслужава, поне според мен. Ако ти трябва RIAA коректор според мен най-добре е да направиш някоя съвременна схема с ОУ, ако имаш интерес кажи да ти пратя линк. Тук освен че имаш готова печатна платка с чип със съмнително качество, не виждам какво друго има в полза на проекта. Според мен резултатите няма да бъдат достатъчно добри за да оправдаят начинанието. Освен ако разбира се не го правиш само за спорта.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3551
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #2 -: 19 Април, 2014, 12:20:09 »
Въобще схемата не е толкова древна,C1228HA е доста по добър от повечето операционни усилватели от тоя тип.Превъзхожда  TA7325P и mPC1228 като качество въпреки че конфигурацията на външните елементи е идентична.По справочника ги дават идентични и пълни аналози.Това не е съвсем така,C1228HAе с едноредов корпус с осем пина, TA7325P и mPC1228 са с девет пина и шумят повече.Имат една маса в повече.Разбира се има и много по добри.Не ми трябва някакъв супер наточен Riaa.Тази платка смятам да я вкарам под шасито на G602.Предполагам ще свърши работа за нормалко слушане на плочи.Не търся прецизно аудиофилско качество :) да речем за спорта.Аз имах една такава Aiwa която си работеше много прилично обаче я подарих.Остана ми разбитата която беше донор :) Дай линка,аз приемам всяка информация за полезна :)
« Последна редакция: 19 Април, 2014, 12:43:43 от lz2xl »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #3 -: 19 Април, 2014, 12:29:27 »
http://my.ece.ucsb.edu/York/Bobsclass/2C/Tutorials/App%20notes/an-346.pdf
Схемата е на страница 3. Резисторите от реда E96 се получават с много малка грешка от паралелно съединение на два резистора от реда E24. Ако нямаш програмата калкулатор която ги смята, да ти я пратя. Този RIAA предусилвател го използвам от 4 години за моята Unitra G-602 и съм много доволен от звученето. Аз лично схемата съм изпълнил с NE5534.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3551
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #4 -: 19 Април, 2014, 12:42:45 »
Благодаря,при мен е точно по схема 2а.Това става,след обед се се занимавам с него :good:

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #5 -: 19 Април, 2014, 12:56:34 »
Асене ,мога да ти препоръчам този вариант. При мен също  е вграден в G602 ! Според мен е много добро решение,на всичко отгоре има и платка за повторение!Аз съм го изпълнил с 5534.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3551
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #6 -: 19 Април, 2014, 16:30:32 »
Това разбира се е много по добро.Има една подробност,иска двуполярно захранване :) Моят е GS464,там е еднополярно.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #7 -: 19 Април, 2014, 18:13:55 »
Почти всички изискват двуполярно. Ако мислиш да го храниш от същото трафче от което управлението и мотора не мисля че е разумно. GS464 ми позволи да се съмнявам че има място вътре да свреш RIAA предусилвател.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3551
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #8 -: 19 Април, 2014, 18:17:12 »
Няма проблем със захранването :good: всичко е наред.Място отдолу има бол.Наместих го.

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #9 -: 19 Април, 2014, 18:35:24 »
Не мислете че знаете повече от инженерите дето са конструирали тази интегрална схема,в даташиита и има РИАА коректор,просто го повторете!
0878640251

близо до София

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #10 -: 19 Април, 2014, 18:41:27 »
Следвайки тази логика ние от нищо не знаем повече от някого си и само трябва да повтаряме готови решения като по този начин не се развива мисленето и творческата дейност. Опита и знанията се придобиват когато се правят нови решения, виждат се техните недостатъци и се разбира защо е решено по друг начин в готовите схеми. А повтаряйки готови схеми никога няма да придобиеш допълнителни познания.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #11 -: 19 Април, 2014, 19:33:45 »
Изразявам мнение и нескромно ако звучи... от доста опит!Сотон,позволи ми категорично да не съм съгласен с репликата ти-"Не мислете че знаете повече от инженерите дето са конструирали тази интегрална схема,в даташиита и има РИАА коректор,просто го повторете"!Повечето стандартни IC - RIAA -C1228HA , TA7325P ,mPC1228.... са постни и безвкусни на слушане!!Вярно е че си свирят,но....Никъде,ама никъде, няма да ги срещнеш във високите класове аудиоапаратури!Просто са си предназначени за "масовка", и на инженерите им възложено да проектират нещото за масова употреба !Не на последно място,да са и икономически изгодни,с минимален брой външни елементи.Надявам се , и на теб като "стара кримка" са ти известни правилата при масовото производство!Има далеч по-добри IC ,със свръх ниски собствени шумове , скорост на нарастване и други глезотийки,така че ние "болните"си предпочитаме нестандартните решения. Отделно, най-добрите решения са изпълнени с  подбрани дискретни елементи. Асен точно си е формулирал изискванията и просто му се ще да си възстанови съществуваща платка,както го е рекъл -за спорта. Аз бих му препоръчал отново това схемно решение,разликата е космос,а пък той е достатъчно опитен и печен, та да се справи с елементарни схемички и захранвания!  :hi:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3551
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #12 -: 19 Април, 2014, 20:21:41 »
Тук влизаме в дискусия която не ми е приятна,има една епитафия.
Руски форум,   Задаваш въпрос-отговарят ти
Еврейски форум,  Задаваш въпрос-отговарят ти с въпрос
Български форум,  Задаваш въпрос-дълго ти обясняват колко си тъп.
Мисля че с това е казано всичко по въпроса!
Нека се уважаваме взаимно :drinks:
Колкото до инженерите,това нека всеки сам да реши сам за себе си по писаното във форума кой колко му чува петела!
Аз не съм специалист в аудиотехниката,тя е доста специфична за това потърсих мнение от хора който се занимават с това.Целта ми наистина не е да откривам наново топлата вода :)
Благодаря на Origo,линка се оказа действително много полезен и ми свърши работа :drinks: данните от едната схема се оказаха подходящи :good: Втора страница,фигура 2а.
vangelis,това което показа е деиствително много по добро от ширпотреба на Aiwa.Имам една идея за следващите дни и това ще ми свърши доста добра работа.Хубаво е че има и платка,ще ми спести доста труд.Даже вече съм заплюл захранващ трансформатор,от един стар безжичен телефон.Малък колкото изходен от Веф 206.Има обаче на изхода 2Х15 волта със среден извод.Точно каквото трябва :good:

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #13 -: 19 Април, 2014, 21:59:18 »
и аз съм с gs464, има място но си трябва друго захранване, след филтрация остава малко и куца динамиката.
друг кофти момент при него е пластмасовия държач на дозата, има някакъв кофти резонанс около 3-4 khz и украсява неприятно звука. понеже не можах да измисля адекватен начин да го отстраня, нито да намеря подходящ накрайник за право рамо смених рамото с такова от g602, разликата е много сериозна.
отделно и металния шел екранира кабелите до дозата и брума е по-малък, особенно като си доближиш ръката :) не че някой слуша с ръка до дозата, само отбелязвам :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3551
  • Населено място: Варна
Re: Въпрос за Riaa коректор.
« Отговор #14 -: 19 Април, 2014, 22:26:15 »
Грамофона  Fonika GS464 е с шаси G602 и всичко си е метално по рамото.Брум от рамото няма,работи си нормално.Шаси G602 във всичките си модификаций се ползва успешно в много грамофони.Българския вариант Студио 2 с шаси G602 в сравнение с GS464 е като дялан с брадва.Дори руските версий Электроника и Вега с това шаси са с далече по добър дизайн.Нашия е като бурдюр :)

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
37 Отговора
3033 Прегледи
Последна публикация 19 Септември, 2022, 18:21:12
от CecoRx2

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |