| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ламповия Усилвател на Сашо123 с транзисторен тонкоректор и светодиоден индикатор  (Прочетена 18141 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Транзисторен,интегрален ТОН КОРЕКТОР.
« Отговор #15 -: 18 Април, 2014, 11:15:12 »
Абе за трафа не е толкова страшно, ще го опече, като изпуши и изгори предпазителя (дано има) ще разбере защо не става и ще се научи. За съжаление сашето е от тоя тип както вече ти спомена другия такъв образ васето, пита и после ти обяснява как се прави, няма шанс да му влееш нещо като съвет и опит в главата поне на настоящия етап. Надявам се да е още ученик, като попорастне ще му дойде акъла и ще започне да се вслушва в съветите.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Транзисторен,интегрален ТОН КОРЕКТОР.
« Отговор #16 -: 18 Април, 2014, 11:18:55 »
А аз си мисля, че младежът не прави нищо, а просто скучае и като му омръзнат SKYPE и FACEBOOK пише тук за забавление, като запазва стила на "грамотност".
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Транзисторен,интегрален ТОН КОРЕКТОР.
« Отговор #17 -: 18 Април, 2014, 12:15:49 »
@ vangelis

Е то влизането в правата вяра не е току така, трябва малко да се побута... за съжаление опита е най-добрия учител. Пък щом го кефи кривоча де да знаеш може никога да не влезе ами да стане китарист  :unknown:

@ Ориго

Тоя траф , със сигурност ще приключи, оригинално да е за 2 Крайни ел84 в пуш пул най-много... Тука е сложил 4 броя ... от къде това анодно, въпреки че не съм ги мерил какъв ток могат да изкарат тези, но дълбоко се съмнявам че му харесват 4 лампи в най-добрия случай по 50ма,  за което не съм сигурен понеже не съм видял схемата. Отоплението на 4 такива крайни лампи излиза  3.06A, което май си е макса на трафа а има и още пред усилвателни... Ще иска зменка с ТС180/200/270
На кенетрона  му виждам предимство в мекия и плавен старт само...

« Последна редакция: 18 Април, 2014, 12:21:22 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3551
  • Населено място: Варна
Re: Транзисторен,интегрален ТОН КОРЕКТОР.
« Отговор #18 -: 18 Април, 2014, 12:43:14 »
Сашко е младо момче,не го съдете строго.Важното е че има мерак :good: Може да счупи това онова,важното е да има положителен резултат накрая :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Транзисторен,интегрален ТОН КОРЕКТОР.
« Отговор #19 -: 18 Април, 2014, 12:51:49 »
Да, трафчето безусловно е силно претоварено, няма спор в това, най-вече са зле от към първичната намотка тия трафчета тя е хилава, вторичните са малко по-яки пък се и охлаждат малко по-добре от първичната която най-трудно се охлажда. Разбира се при това претоварване със сигурност и на вторичните им идва в повече. Относно кенотрона, освен мекия старт си има и други предимства. 1. Идеално плавна характеристика на превключване, нещо което напълно отсъства при полупроводниковите диоди. Нулево време за въстановяване и високо вътрешно съпротивление, нисък капацитет. Всичко това води до по-тиха работа на изправителя. Полупроводниковите диоди колкото и бързи да са с имат време на възстановяване, и то заедно със стръмната им характеристика води до много рязко запушване което предизвиква колебателен преходен процес във веригата разсеяна индуктивност на вторичната на трансформатора, капацитет на прехода. Този високочестотен преходен процес се редуцира до по-нискочестотен с включване на паралелни кондензатори на диодите (това за мен е абсолютно задължително за всеки грец). С което вредата му се намалява. Остава ниското вътрешно съпротивление, при диодно изправяне единствено вътрешното съпротивление на трафа и филтровия кондензатор ограничава пиковия ток на заряд във върха на синусоидата. Токовия импулс става с по-малка продължителност, по-стръмни фронтове и съответно по-богат хармоничен състав, като повярвай ми веднъж генерирани тези високочестотни смущения се разпространяват и по въздуха излъчени от проводниците, и през паразитните капацитети на платката, и филтрови кондензатори не помагат много защото си имат паразитна индуктивност. Още повече че все пак в един НЧУ говорим за отношения сигнал - шум над 100 децибела, знаеш ли колко е лесно да ти влязат "игли" на -100 децибела? Иди филтрирай после. Затова аз съм за кенотрона плавно превключване, високо вътрешно съпротивление, по-продължителни токови импулси с по-малка амплитуда и почти идеална форма на полувълни синусоида с паузи между тях, минимално количество хармонични съставки които да започнат да ти се разхождат из целия усилвател, и не на последно място чара на лампата изправител, един лампов усилвател заслужава и изцяло лампово в духа на ламповата ера захранване. Още повече като има и предимства. Не си мисли че спестяваш кой знае какво като използваш грец. Спестяваш малко прозорец от мрежовия трансформатор това е, не мисля че си заслужава да махнеш кенотрона заради малко по-компактен мрежов траф. То като си тръгнал по тая логика можеш да направиш и импулсно захранване на усилвателя (каквото беше и тръгнал да правиш си спомням по едно време) но не мисля че трябва. При хибриден усилвател може да използваш полупроводници в анодното захранване, но в изцяло лампов мисля че не е уместно. Както беше казал някой „Броя на полупроводниковите елементи в един лампов усилвател отразява броя на компромисите в конструкцията му“
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Сашо123

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 164
  • Населено място: София
Re: Транзисторен,интегрален ТОН КОРЕКТОР.
« Отговор #20 -: 18 Април, 2014, 20:27:18 »
 :D Никога не съм правил импусно, нито съм почвал да правя. Моля ви спрете да ме сравнявате с други хора. Не съм нито Васил, нито Иван или който ще да съм.
Аз съм нов в тая техника и да не харесвам да ми е с кенотрон , правя лампови усилватели, защото обичам лампите и ме кафят как светят в мрака :-)
Не искам да правя амп с лампи които само да ми светят, а и работата си е моя. Ако искам изцяло с лампи, ако искам с една лампа ще е. Усилвателя си е лично за мен :) .

Пише се: правЯ, светЯт, нито, а не - права, светът, нит. Имената на хора, градове, държави се пишат с Главна буква. Ново изречение се пише на нов ред. И в общи линии, ако си над 6-ти клас, язък за гащите дето си изтъркал по чиновете. А ако си по-малък, най-добре е, първо да научиш основните неща в граматиката и правописа, а после да отделиш време и на електрониката.
от Администратора
« Последна редакция: 19 Април, 2014, 15:17:35 от Gabo »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Транзисторен,интегрален ТОН КОРЕКТОР.
« Отговор #21 -: 18 Април, 2014, 20:50:37 »
Сашенце, говоря с Пичагата, никой не говори на теб.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Транзисторен,интегрален ТОН КОРЕКТОР.
« Отговор #22 -: 19 Април, 2014, 10:02:18 »
 :flag_of_truce:  :master: Ти пък,.... Ориго,кат  не обичаш лампите да те кефат как светът в мрака..що са бъркаш???!!

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Транзисторен,интегрален ТОН КОРЕКТОР.
« Отговор #23 -: 19 Април, 2014, 19:08:20 »
Няма такова понятие като "плавна характеристика на превключване"

При лампите не се е мислело за време за възстановяване когато са измислени и производителите не говорят за такива параметри,защото това е интересно само при високи честоти.

Капацитетите на диодите са по малки от ламповите

Софт старта  не е   предимство а недостатък.

Изобщо смисъла от кенотроните е само в това че светят.
0878640251

близо до София

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Транзисторен,интегрален ТОН КОРЕКТОР.
« Отговор #24 -: 19 Април, 2014, 19:25:11 »
Аз продължавам да не разбирам, защо го приемате толкова сериозно този малчуган, да, добре е да се помага на човек, който наистина засвидетелства интерес и желание да се научи, но такъв, който се държи арогантно, преднамерено пише неграмотно, дори подигравателно, според мен не заслужава никакво внимание. Дори си мисля, че е под нивото да му се обръща внимание, докато не промени манталитета си, ако изобщо има желание за това......
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Транзисторен,интегрален ТОН КОРЕКТОР.
« Отговор #25 -: 19 Април, 2014, 19:34:29 »
Плавна характеристика на превключване означава че ВАХ е много по-плавна от тази на полупроводниковите диоди. Ето ВАХ на кенотрон EZ80:
12922-0
То си е чист резистор, забележи че оста на тока е в линеен мащаб.
Тук прилагам ВАХ на силициев изправителен диод 1N4007:
12924-1
Оста на тока е в логаритмичен мащаб, и всичко става за има няма половин волт разлика в напрежението анод - катод. Ако се начертае в същата координатна система при ВАХ на кенотрона ще изглежда като вертикална линия. Толкова стръмна характеристика определено е нежелателна от гледна точка на смущенията които генерира изправителя. Поставяйки последователно на диода съпротивление със съответната стойност за да емулираш характеристиката на кенотрона е възможно  да постигнеш добри резултати, но защо трябва да ти греят резистори като можеш да си сложиш лампата, просто губиш предимствата на полупроводниковото изправяне.
Относно времето за въстановяване - не е представлявало интерес при ниски честоти но не можеш да отречеш че при кенотрона въстановяването е мигновенно. Освен това твърдението че при изправител на 50 херца времето на въстановяване не оказва влияние е твърде погрешно, оказва си влияние точно толкова колкото и при високи честоти, но докато при високи честоти диода няма да служи като такъв, то при 50 херца се получават само кратки токови пикове които генерират смущения при превключване. И както вече споменах, основното нещо е чара на лампата, и при положение че има и други предимства които да правят по-желателно присъствието й защо да не я сложа?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Транзисторен,интегрален ТОН КОРЕКТОР.
« Отговор #26 -: 19 Април, 2014, 19:52:24 »
Наско, удивен съм!!!Това ще влезе в историята като постулат!!  :nea: След този цитат-" Изобщо смисъла от кенотроните е само в това че светят"...... .Единственото което ми идва на ум е  ???   :spam:  :hi:

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Транзисторен,интегрален ТОН КОРЕКТОР.
« Отговор #27 -: 19 Април, 2014, 20:03:53 »
Наско, удивен съм!!!Това ще влезе в историята като постулат!!  :nea: След този цитат-" Изобщо смисъла от кенотроните е само в това че светят"...... .Единственото което ми идва на ум е  ???   :spam:  :hi:

В един друг форум, Наско, др. SOTON, ми каза на мен и на други колеги, че не иска да говори с нас, защото, той се занимава само с "висша електроника", а не като нас, с обикновенни схемички. На въпроса ми, що е то "висша електроника", той, разбира се не ми отговори, така че.....без коментар....
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен Сашо123

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 164
  • Населено място: София
Re: Транзисторен,интегрален ТОН КОРЕКТОР.
« Отговор #28 -: 19 Април, 2014, 20:07:31 »
Спрете да ми създавате грешки в постовете .Защо обърнахте темата на заяждане и базикане , исках един отговор кой тон коректор е по-добър . Името го написах с малка буква защото Вангелис го беше написал така също явно така сте му викали . Защо започнахте със заяжданията от самото начало исках един отговор вие започнахте да коментирате захранването какво да е , как не бивало да има тон коректор и  какво ли още не моля модератора да или да смени заглавието или да изтрие темата или ако иска да изтрие ненужните мнения. Мерси предварително. Захранването съм си го направил с тц 200 диоди дросел и електролити  . :) Мерси за нормалните отговори.
« Последна редакция: 19 Април, 2014, 20:14:56 от Сашо123 »

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Транзисторен,интегрален ТОН КОРЕКТОР.
« Отговор #29 -: 19 Април, 2014, 20:22:27 »
Спрете да ми създавате грешки в постовете ......

Тях си ги създаваш сам, никой не ти е виновен, че си скаран с правописа и граматиката....
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |