| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Мини Хибриден усилвател от Origo  (Прочетена 4877 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Мини Хибриден усилвател от Origo
« -: 04 Април, 2014, 15:20:03 »
И аз мисля че няма смисъл да се слага нещо което е ботафорно. Анодно се получава много лесно, например 300 волта анодно се получава с умножител на напрежение с диоди и електролитни кондензатори с това трафче http://store.comet.bg/Catalogue/Product/10585/ по тази схема:
12079-0
Всички кондензатори са електролитни по 220 микро 200V поларността сам ще се сетиш каква е или ако не се може да симулираш схемата.
След нея получаваш около 350 волта постоянно напрежение, в изхода може да сложиш един електролит 220 микро примерно 400V и след това транзисторен стабилизатор на напрежение и ти е готово анодното напрежение. След това по една ECC88 на канал в SRPP и накрая само транзисторен буфер, имам разработена схема за двутактно транзисторно стъпало с MOSFET транзистори, елементарна схема и блестящо представяне. Получаваш не Мини амп, ами прекрасен хибриден усилвател, такъв слуша един мой приятел от 3-4 години и е много доволен. Ама айде да не ти издавам всички фирмени тайни че туко виж си го патентовал вместо мен и се окаже че трябва да ти плащам патент за произведените бройки :). Относно това как свири ИС няма да коментираме. И според мен с тия ботафорни лампи темата трябва да се премести в бъзикчийския раздел.
« Последна редакция: 05 Април, 2014, 13:52:28 от Pichaga933 »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Re: Двете нови попълнения на ''Мини Амп''
« Отговор #1 -: 04 Април, 2014, 17:51:08 »
Абе не е то до това как звучи, и аз не различавам качествен лампов от качествен транзисторен, просто не обичам ботафорните решения, ако ще тия лампи да ги свърже в някаква схема за буфер на входа, както е дал схема Оги, или като някакъв усилвател или буфер за стрелковите системки, но така само отоплението за да свети ми е много ботафорно. Разбира се щом така се продава, подкрепям! Защо ще си усложнява живота, като постига търсения интерес и така. Това за патента беше майтап, но наистина може да правиш хибридчета, лесно и евтино ще излизат, и доста добре свирят, ще се продават със сигурност. Може за крайно стъпало да ползваш готова ИС, просто й пускаш 100 процента обратна връзка, така най-хубаво започва да свири. Естествено най-добрия вариант е open loop, и както ти казах не става никак сложно, два мосфет-а от комет за стотинки и няколко резистора и потенциометъра.
Ето схемата на хибрида на моя колега:
12096-0
Работи отлично на 100 процента, честотна лента при неравномерност по-малка от 0.1 децибела от 10 херца до 80 килохерца, свири наистина много добре, и изпълнението никак не е скъпо. Изходна мощност 2х40 вата в 4 ома, 2х20 вата в 8 ома. Нелинейни изкривявания под 0.4 процента от лампата, собствени нелинейни на крайното стъпало под 0.2%. Ток на покой 150милиампера (клас ААБ). Нулев коефициент на тока на покой при това изпълнение на термокомпенсация с транзистора на радиатора и TL431 за преднапрежение. Процента на напрежение от транзистора определя компенсацията, може да се настрои за всякакъв температурен коефициент.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Двете нови попълнения на ''Мини Амп''
« Отговор #2 -: 04 Април, 2014, 20:05:09 »
@ Eltehno
Няма проблем да я влагаш в комерсиалните си продукти, стига да ти харесва като звучене и да ти е изгодна като цена :).
« Последна редакция: 05 Април, 2014, 14:05:20 от Pichaga933 »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Re: Двете нови попълнения на ''Мини Амп''
« Отговор #3 -: 05 Април, 2014, 12:50:25 »
трафчето за анодното, отоплението или за крайното стъпало, защото са 3 отделни, ще ти пиша и трите:
За анодното:
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/10588/
За отоплението:
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/11385/
Свързваш отоплението на всяка лампа към отделна намотка, последователно ще трябва и малко съпротивление за докарване точно на необходимия отоплителен ток (трафа е подходящ за лампи P серия).
И за крайното стъпало:
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/8458/
Този е прекалено мощен, зависи от стъпалото, може по-маломощен, а може и друг трансформатор, трябва да получиш двуполярно изправено от +-25 до +-36V трафа си е по твой избор.
Ето и схемата за захранване на анодното, останалото ти е ясно:
12131-0
Успех, насреща съм за въпроси.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Re: Двете нови попълнения на ''Мини Амп''
« Отговор #4 -: 05 Април, 2014, 13:13:55 »
Да :) така е, все пак ако възникнат въпроси или проблеми при оживяването съм насреща, макар че мисля че всичко ще е наред защото схемата е изпълнявана и работи отлично. Като проектираш платките прати за съвети и дискусия по лейаута. Успех.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Мини Хибриден усилвател от Origo
« Отговор #5 -: 05 Април, 2014, 13:57:21 »
За съжаление не  мога да подреждам мненията  както желая та е отзад напред , но е 100% ясно за какво става въпрос.
« Последна редакция: 05 Април, 2014, 14:06:37 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Мини Хибриден усилвател от Origo
« Отговор #6 -: 05 Април, 2014, 14:07:40 »
Да, и аз мисля че е ок.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Мини Хибриден усилвател от Origo
« Отговор #7 -: 09 Април, 2014, 16:44:56 »
Поствам модифицирана и подобрена версия на схемата на захранването, както и допълнена схема на самия усилвател. Това са дребни подобрения които са направени в процеса на експлоатацията на усилвателя. Ето захранването:
12372-0
Тук основното е каскадата - умножителя на напрежение, увеличаващ напрежението 4 пъти е заменен с два удвоителя на напрежение работещи през противоположните полупериоди. По този начин със същите по капацитет и брой кондензатори се получава по-твърда товарна характеристика и 3 пъти по-ниски пулсации. Подобрена е също и схемата на стабилизатора на анодното напрежение, като вместо биполярния транзистор е използван MOSFET транзистор. С това се намалява изходното диференциално съпротивление на стабилизатора, и се подобрява коефициента на стабилизация.
И схемата на усилвателя:
12374-1
Тук промените са минимални, TL431 е шунтиран с 10микрофарада (начертан е неполярен кондензатор но може и да е електролит). Този капацитет се препоръчва за осигуряване на стабилността на регулатора.
В изхода съм добавил и верига на Бушеро.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |