| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на LG32X1R  (Прочетена 10300 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 177
  • Населено място: София
Ремонт на LG32X1R
« -: 08 Март, 2014, 23:13:55 »
Ако ви попадне този модел и не иска да тръгне от стенбай, проверете захранващият блок.

Ако само на 9 пин на CN 804 има 5 волта st 5v, смело и безотговорно сменете ам блок следните 14  боя електролитни кондезатори от захранващият блок
2200uf 10v x 1
1000uf 35v x 4
1000uf 25v x 2
1000uf 10v x 3
680uf   25v  x 2
100uf   50v  x 2
« Последна редакция: 08 Март, 2014, 23:22:23 от mjet »
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Ремонт на LG32X1R
« Отговор #1 -: 09 Март, 2014, 08:14:44 »
Да, това е полезна информация, благодаря  :hi: . Веднъж обаче, човърках един ЛСД-монитор, имаше изображение, но подсветката не работеше. Беше с две лампи, горе и долу на матрицата, не можах да го пусна. Та мисля тук е мястото да попитам: тези лампи на подсветката имат ли някакъв живот, т.е. изгарят ли, как се проверяват. Мисля, че работеха на високо напрежение  :unknown: ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на LG32X1R
« Отговор #2 -: 09 Март, 2014, 08:37:32 »
Стареят както стреят всички луменисцентни лампи.Могат да се проверят като им се подаде напрежение според конкретния тип лампа по спраочник.По често се поврежда трансвертера.

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 177
  • Населено място: София
Re: Ремонт на LG32X1R
« Отговор #3 -: 09 Март, 2014, 08:38:09 »
Да, това е полезна информация, благодаря  :hi: . Веднъж обаче, човърках един ЛСД-монитор, имаше изображение, но подсветката не работеше. Беше с две лампи, горе и долу на матрицата, не можах да го пусна. Та мисля тук е мястото да попитам: тези лампи на подсветката имат ли някакъв живот, т.е. изгарят ли, как се проверяват. Мисля, че работеха на високо напрежение  :unknown: ?

Източникът на светлина в LCD монитор са специални лампи разположени в самата матрица зад течнокристалния панел, известни главно с наименованието лампа за монитор или лампа за подсветка. Техническото име на тези лампи е CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp) - флуоресцентна лампа със студен катод.

Всички CCFL лампи за подсветка имат определен ресурс, който производителите дават като часове в режим на работа. Признак за изтичане ресурса на лампите е понижаване на яркостта и червеникаво оцветяване на изображението, като това е силно изразенио в ъглите на екрана. При забелязване на тези признаци трябва веднага да потърсите сервиз за ремонт на монитори, защото изтощените лампи претоварват захранващия ги инвертор и вероятността да го повредят е много голяма, при който случай ремонтът ще се оскъпи ненужно.

В мониторите обикновено има вградени четири лампи за подсветка и често се случва да изгори една от тях, което води до преминаване на инвертора в режим на защита - изгасват всички лампи и екранът е тъмен.

Всички лампи за подсветка са монтирани в течнокристалната матрица и за да се подменят, е нужно цялостно разглобяване на матрицата. Поради тази причина, подмяна на лампа за подсветка е една от най-сложните операции при ремонт на монитори.

При подмяна на CCFL лампа, в случаите когато не може да се намери оригинална лампа за подсветка, се подбира от наличните на пазара съответстващ по основни параметри аналог.
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Ремонт на LG32X1R
« Отговор #4 -: 09 Март, 2014, 08:58:54 »
Да, благодаря колеги за информацията. Точно така е, лампите са разположени в матрицата, трябваше да я разглобя за да ги извадя. Само две са, това е един от първите модели такива монитори, марков беше "Сони" мисля. Нямаше никаква подсветка, мисля, че не можах да определя дали е от инвертора или от лампите (беше преди няколко години). Сега е на тавана  :blush: , когато ми дойде музата може да се захвана отново с него  :master2: .

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 177
  • Населено място: София
Re: Ремонт на LG32X1R
« Отговор #5 -: 09 Март, 2014, 09:13:44 »
Да, благодаря колеги за информацията. Точно така е, лампите са разположени в матрицата, трябваше да я разглобя за да ги извадя. Само две са, това е един от първите модели такива монитори, марков беше "Сони" мисля. Нямаше никаква подсветка, мисля, че не можах да определя дали е от инвертора или от лампите (беше преди няколко години). Сега е на тавана  :blush: , когато ми дойде музата може да се захвана отново с него  :master2: .

Успех.
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Ремонт на LG32X1R
« Отговор #6 -: 09 Март, 2014, 15:33:34 »
Ето едно много удобно за тестове на къси тръби инверторче

http://www.reset.bg/catalog/37/3701/3701068/



Същия "ремонт" съм го правил и на моето Нео, то се превърна в рециклиране като смених и Електролитите на основната платка....
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Чото

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: Хасково
Re: Ремонт на LG32X1R
« Отговор #7 -: 10 Март, 2014, 10:29:57 »
Здравейте колеги, може ли някой да ми каже как се почистват тия LCD матрици от попаднал върте прах? Не ми се изхвърля телевизора само заради това. Става въпрос за CROWN модел TFT LCD 32765, с два тунера е и си работи идеално, но тези петна ме дразнят! Благодаря предварително!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Ремонт на LG32X1R
« Отговор #8 -: 10 Март, 2014, 17:26:50 »
Петната не са прах.  Не може да ги почистиш.

Отделни зони от клетките в матрицата почват да светят по слабо... Няма оправия

Причината е физически натиск. Понякога даже произхода на този натиск е  монтажа още в завода.





Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Чото

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: Хасково
Re: Ремонт на LG32X1R
« Отговор #9 -: 10 Март, 2014, 19:59:22 »
Прах е бе колега - доказано, само че в моя град Хасково никой не се наема да разглоби матрицата! Замърсих го с пушек от камината! А някой може ли да ми каже с каква матрица е?

Неактивен Чото

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: Хасково
Re: Ремонт на LG32X1R
« Отговор #10 -: 11 Март, 2014, 14:43:16 »
Привет отново , дано не стана досаден но пак имам питане - имам един Тошиба 32 AV 500P поразен от гръмотевица докато беше още в гаранция , естествено не я признаха - платките са треснали и ми казаха че ремонта ще е много скъп , та въпроса ми е може ли матрицата му която е чисто нова да се монтира на Кроуна? На нея пишеше Sharp. Моля за помощ щото имам уж два телевизора а всъщност нямам и един годен! Пак ли да се набутвам с нов! Моля за съдействие - ще съм много благодарен! Естествено че ще си платя ремонта.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Ремонт на LG32X1R
« Отговор #11 -: 11 Март, 2014, 16:51:22 »
Да, правилно си разбрал, матрицата МОЖЕ да се разфасова. Правил съм го с големи и малки екрани. При тебе трябва да се махне  бялото платно отзад и да се почисти.

Интересно ми е как си успял да вкараш вътре частици, понеже пакета е много добре у плътнен, но явно  се е промъкнал пушека...

ПП, Трябва мноого внимателно първо да я извадиш цялата матрица, да я полижиш върху ГОЛЯМА маса с мека подложка  и да поченеш да развасоваш пакета - почва се от металната шина която го обхожда от страни и после став апо интересно има видеа в Ю-туб...

По втория ти въпрос- зависи от матриците. Ако е изобщо е здрава тая гръмотвичната...

Интересна ми е таз мания да се пази старото та даже изгоряло толкова зверски...  Мятай го в кофите. Или раздлено събиране- пласмаса на една страна, метал на друга  платки на трета и пак в пункта.

Пп ако е ДОКАЗАНО здрава матрицата може и да се врътнат, тоест електроникатаот здравия да се пренесе в  ударения...

НО  даже и да съвпаднат матриците и да се преработят подсветки и тн.  ако има разлики, накрая не знам дали " новата електроника" ще поддържа разделителната способност на старата матрица, та много работа за неустановено добър ефект...

Ако беше в София , поне да ги погледан да ти кажа ама така си мноого  далече.  Носи го по сервизите в твоя град.  :-[
« Последна редакция: 11 Март, 2014, 16:57:35 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Чото

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: Хасково
Re: Ремонт на LG32X1R
« Отговор #12 -: 11 Март, 2014, 17:10:34 »
Благодаря колега , така е ама само телевизори ли да купувам и да изхвърлям - пък и момента......... една студентка и една кандидатстудентка , балове , туалети ...... Така - отворих ги и двата - единият е с CHUNGHWA CLAA320WB02 тайван  а другият - LK315T3LA31 на шарп - май не са взаимозаменяеми а? Ще подарявам ли частите от тошибата? :(

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Ремонт на LG32X1R
« Отговор #13 -: 11 Март, 2014, 17:27:29 »
Виж конекторите за сигнала дали са еднакви, Ама те са на самата матрица, кабела се вади от самата матрица. На разфасования може да  разгледаш по-лесно.

После виж броя на лампите дали е еднакъв.

Щеше ми се с такъв някакъв д апробвам вместо подсетка, да  му махна  бялото платно и да сложа плекси- тоест да видя как ще е на дневна светлина като  подсетка- 1 вид  като новвите прозрачни ТВ-та дето сега излизат  8)
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Ремонт на LG32X1R
« Отговор #14 -: 11 Март, 2014, 17:31:42 »
Трябва да може да стане

И 2 та са 8 битови LVDS  С еднаква разделителна.

Остава подсветките да съвпаднат, щото на гръмналия май вероятно не му е читава и подсветката, ако изобщо е здрава матрицата де, то може и да не си личи...


http://beyondinfinite.com/lcd/Library/Chungwa/CLAA320WB02.pdf

http://www.panelook.com/LK315T3LA31_SHARP_31.5_LCM_overview_9268.html
« Последна редакция: 11 Март, 2014, 17:37:05 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |