| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Схема за лампов усилвател  (Прочетена 60280 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #120 -: 09 Март, 2016, 14:18:26 »
В този режим е пълно безумие да слагаш EL34. Виж с EL84 теста си заслужава, малко по-нискоомна е. Но като цяло какво очаквате да се промени при смяна на лампи само? Параметрите на един лампов усилвател зависят и са ограничени основно от изходния трансформатор. Лампата е от второстепенно значение за звученето, поне в общи линии, не че не може да придаде характерен отенък обаче основните параметри зависят от трансформатора. Ако изходния е от радио или телевизор и AD1 да му сложиш за крайна лампа ще свири сходно с другите решения. Вече съответно някои лампи си имат предимство пред други когато се използват с добре проектиран трансформатор за тях.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #121 -: 09 Март, 2016, 14:24:52 »
Разбира се, че само за тест съм ги поставял, EL34 си е сериозна лампа. Иначе във въпросната схема, 6П6С дава много меко звучене.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #122 -: 09 Март, 2016, 17:12:06 »
И PCL86 да сложиш същото звучене ще получиш според мен :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #123 -: 09 Март, 2016, 18:50:59 »
Всяка лампа си иска да я вкараш в режим за да свирне добре също така трансформатор,товар....
Пробвал съм дори телевизионни лампи като 6п36с,6п41с а скоро ще пробвам със 45с.
Всяка лампа можеш да я докараш да свири меко или бистро или с повече високи.
Но на слух не е обективно

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #124 -: 09 Март, 2016, 18:56:12 »
Да, така е. 6П45С е прекрасна лампа в триоден режим! Много линейна и нискоомна, решил съм да я ползвам в следващия си лампов проект. Определено си заслужава. Естествено както си казал трябва да е в правилен режим и със съответния импеданс на анодния товар.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #125 -: 09 Март, 2016, 19:42:18 »
Направих си преходник и пробвах с 6Н2П, след това с 6Н1П. Разбира се свири си добре, но 6Н2П има доста голямо усилване и около края на усилването с потенциометъра, малко започва да криви, чува се малко гъгнене, същото се чува и с 6Н9С. С 6Н1П и 6Н8С, това кривене и гъгнене го няма, но свири по-слабо.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #126 -: 09 Март, 2016, 20:38:11 »
Валери!-1.5 ,-1.5 ,-8 ,-2 волта на р1.  2.3 ,1.8,9,2.3 ма аноден ток.Не може да се каже коя лампа свири по-добре само с преходник.Коректно ще бъде ако на макетно шаси се направят предусилвателите като всяка лампа се окоплектова с необходимите по стойност резистори кондензаторите да бъдат с еднаква стойност и производител.Сигнала да се подава с еднаква стойност и честотна лента.На изходите да се смъкнат честотната характеристика и усилването на стъпалото.Много академично и трудоемко....но така вече може да се каже:лампа ...има по-добро звучене.Много добър вариант е 6Н9С и 6П6С.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #127 -: 09 Март, 2016, 21:20:48 »
Разбира се, всичко което правя са си опити. Иначе си го слушам с 6Н9С и 6П6С, перфектна комбинация  :) .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #128 -: 09 Март, 2016, 21:30:16 »
Правилната :drinks: Поне на мен ми харесва,ама така и не му направих кутий за трансформаторите.

Неактивен dany_iv

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #129 -: 09 Март, 2016, 22:59:24 »
Разбира се, всичко което правя са си опити. Иначе си го слушам с 6Н9С и 6П6С, перфектна комбинация  :) .

Бях останал с впечатление, че използвате 6Н8С, която е с по-ниско усилване (20). Затова и предложих  6Н1П (35) или ECC85.
На 6Н9С стига ли и тока, като не е в паралелно включване, за раздвижване на 6П6С?

Поздрави

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #130 -: 09 Март, 2016, 23:23:58 »
Стига и напрежението за една 6П6С,не си гледал снимките в предните страници.Ползвам само по една половина на 6Н9С.

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #131 -: 10 Март, 2016, 00:10:19 »
Бях останал с впечатление, че използвате 6Н8С, която е с по-ниско усилване (20). Затова и предложих  6Н1П (35) или ECC85.
На 6Н9С стига ли и тока, като не е в паралелно включване, за раздвижване на 6П6С?

Поздрави
Не включвай в паралел 6н9с-има голям входен капацитет ще ти утрепе високите.
Освен ако така по ти харесва.
При пентодно включване на 6п6с един триод от 6н9с раздвижва крайната лампа.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #132 -: 10 Март, 2016, 11:10:51 »
Честно-казано използвам и двете лампи 6Н8С и 6Н9С  :) . Отначало ползвах само 6Н8С защото нямах другата. Все пак мога да кажа, че макар и малко по-слабо, 6Н8С сякаш се представя по-добре, някак си по-мек ми се струва звука, но тук вече си е и индивидуална преценка, и двете лампи са добри за 6П6С, която също е супер лампа.

Неактивен dany_iv

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #133 -: 10 Март, 2016, 11:36:40 »
Не включвай в паралел 6н9с-има голям входен капацитет ще ти утрепе високите.
Освен ако така по ти харесва.
При пентодно включване на 6п6с един триод от 6н9с раздвижва крайната лампа.

Това е ясно.
Въпроса ми беше към колегата валери, понеже на снимката, схемата беше с 6н8с, а тя е с малко усилване, но пък уж я водят по-добра.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #134 -: 10 Март, 2016, 11:54:53 »
И клипче бях правил, със 6Н8С е на него (ввентилаторчето съм го махнал  :) ):
http://www.vbox7.com/play:71a24d15c2

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |