| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Схема за лампов усилвател  (Прочетена 59012 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #45 -: 22 Март, 2014, 13:17:11 »
Тук го обсъждахме  :) :
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=1491.msg15544#msg15544
Съвсем лек брум има, почти не се чува, свири много добре.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #46 -: 22 Март, 2014, 14:14:47 »
Въобще Пичагата правилно обърна внинамие.Ще видим накрая когато приключа как ще е :drinks:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #47 -: 23 Март, 2014, 14:28:58 »
Днес му чух гласът,на OTM 1-02 звучи добре :) сега остава да му направя лицевия панел и другите неща по външния вид.Работата продължава :drinks:

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #48 -: 24 Март, 2014, 00:39:24 »
Поздравления за напредъка, изглежда добре!

Това си е същата схема само че на един триод.Правих някой експерименти с 6Н8С и 6Н9С.6Н9С с вързани в паралел две триодни системи е същото като с една триодна система на 6Н8С.Работата е там че 6Н9С има по малък аноден ток и почти на половина стръмност.От друга страна е малко по шумяща.Шума и на двете обаче е мизерен,вижда се с осцилоскопа обаче толкова ниско ниво че и да го коментираме няма смисъл.Триодното включване не го долюбвам за крайната лампа въпреки че е за препоръчване :) За сега продължавам с тенекеджийските работи,утре смятам да приключа с тях.После ще правя кутийте за трансформаторите.Мисля да направя една обща за трите с преграда между трите.Днес успях да ги подредя на шасито така че да няма магнитни наводки от мрежовия към изходните.6П3С работят добре със 220 ома в катода.Поиграх си със сигналгенератора на входа и под активен товар 4 ома подбрах два ТВЗ 1-9  еднакви,оказа се че за честоти под 200 херца различните екземпляри се държат различно.Нагоре до около 16-18 кхц биват,даже се учудих :) Явно произведените в различни години имат някаква разлика.Утре ще ги мисля.
6Н9С според мен не е от най-добрите за аудио лампи. Правил съм доста усилватели и експерименти и според мен има малко "телефонно" звучене, тоест изкуствено повдига средните честоти, както и много други лампи, но специално 6Н9С ги прави да звучат като през мегафон. 6Н8С е съвсем друга работа, там звученето е линейно, кристално, според някои хора звучала хладно, но според мен по-скоро точно, неукрасено. Тези разлики обаче могат да се чуят само на добри говорители и озвучителни тела. Като по-евтин вариант препоръчвам елипсите с изместен магнит като средночестотни говорители, а защо не и като високочестотни, така може да се направи двулентово тяло само като се подпре елипсата с един басов говорител. Пробвал съм го много пъти, става екстра. Само че трябва да отрежеш ниските честоти на елипсата с един кондензатор (филтър първи ред) на около 200-250Hz и да сложиш бобина на нискочестотния, за да свири само ниските честоти. Но да се върна на 6Н8С, тя няма достатъчно усилване за да "разклати" 6П3С, но анодният ток й е достатъчен, дори да използваш само половинката, 6Н9С пък няма достатъчно тяга (аноден ток) за 6П3С, затова в тази схема са запаралелили двете половинки, за да го докарат на ток. Според мен по-добрият усилвател ще бъде с едната половинка на 6Н8С и с 6П6С (или по-добре 6Ф6С, ако я имаш) за крайна. Но пробвай и сам ще се убедиш. Има една лампа, която ми е любимка в предусилвателните стъпала и тя е 6Г7С, същата като 6Г7, но в стъклен балон. Въпреки че има доста противоречиви параметри, си заслужава опита с нея. Свири много интересно, кристално, прозрачно, но същевременно плътно и сякаш те пренася в 50-те години. В металния балон звучи малко по-тъмно и мудно.

Малко се отклоних и забравих най-важното - ТВЗ трафчетата ще се наситят при 6П3С, гарантирам. Освен ако не намалиш анодния ток драстично или не увеличиш немагнитния зазор, от което ще пострадат ниските честоти. Изобщо тези трафчета са си предназначени за 6П14П, 6Ф5П, 6П6С и други от този калибър. 6П3С е сравнително мощна лампа и си иска едни 10-тина кв.см. сечение на магнитопровода :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #49 -: 24 Март, 2014, 04:14:43 »
:drinks:  :bravo: :bravo:

Мале, колко е продеден  :o ,анаправо ме удари в земята с тоз монтаж.  :bravo:

Моя изглежда вътре нацвълкан като от бавно развиващ се китаец  в сравнение с твоя монтаж  :hi:

Прилича ми твоя на Стрите лампови ампове от едно време монтажа, много яко.  :drinks:

Да попитам каква схема ползваш за индикаторите, като къде си ги заакчил и всичко? Понеже и аз сега мисля един индикатор ама нещо не съм доволен от схемите дето до сега съм пробвал, а те не са малко...

+1 да Пробваш с 6п6с ( само един катоден резистор МАЙ беше разликата) :blush:, Ще се влюбиш в звука на дарт вейдъра  :D

Предусилвателните като гледам си използвал 6н8с  :good:. Както  казват над мене по-добрия избор е.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #50 -: 24 Март, 2014, 10:42:34 »
Началния ток на 6П3С съм го ограничил на 45 ма,трансформаторите имат достатъчна въздушна междина за да не се наситят.Анодния резистор около 50 к е малък за една система 6Н9С.Анодния ток ще и дойде в повече за една система.За 6Н8С обаче е точно и на изхода на предусилвателя излиза около 30-35 волта размах към решетката на 6П3С.Там работата е ясна,сигнал генератор отпред,резисторен товар отзад и с осцилоскопа лазене кое как и къде какво ще криви.Ако криви ще си покаже.
Индикаторите имат три схеми на свързване на изправителя,средна стойност,максимална стойност и изобщо без нискочестотен детектор.Последната отпада,изображението е много размито с него и не ми хареса.Ще видим кой ще ми хареса.Точно там не съм го решил как ще бъде.Има много схеми в нета и много теория.Ще го решим като видя коя как работи.Пробвах снощи варианти,не ми хареса.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #51 -: 24 Март, 2014, 11:12:37 »
Аз не съм пробвал с 6Н9С по простата причина, че нямах такава лампа (вече имам, колегата Динев ми подари няколко  :) ), използвал съм 6Н8С+6П6С, схемата може да се каже, че аз си я съчиних  :blush: , без да се хваля на 8-Омови колони звучи много добре. Така, че съм съгласен с колегата Червеноармеец за 6Н8С.

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #52 -: 24 Март, 2014, 11:53:12 »
Анодния резистор около 50 к е малък за една система 6Н9С.
То и за двете в паралел е малко недостатъчен, 90к е вътрешното съпротивление на едната, двете в паралел правят около 45к, 150-180 килоома е оптимума. Но ако го докарва на усилване бива, даже ще има повече динамика, но и по-големи нелинейни изкривявания. Ако имаш 6С2С или 6С5С пробвай с тях, по-добро разделяне на каналите и (според мен) малко по-отворен звук.

Валери, схемата изглежда добре, но ако искаш измери колко ти е напрежението върху крайната лампа (не анодното, а това между анода и катода) и пада на напрежение на катодния резистор, за да видим какъв ти е режима. Струва ми се че работиш с малък аноден ток и можеш да намалиш малко стойността на резистора в катода (примерно на 470 ома), но ако трафчетата са ти слаби, може и да се наситят. Ако пък ти харесва така го остави както си е :)
« Последна редакция: 24 Март, 2014, 12:14:32 от Chervenoarmeec »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #53 -: 24 Март, 2014, 13:44:31 »
Правих опити, промених катодния резистор на 310 Ома, анодния ток се вдигна, но никаква разлика в  звученето и мощността нямаше (мисля, че в темата посочена по-горе го писах), така работи много добре.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #54 -: 24 Март, 2014, 18:40:53 »
Да попитам каква схема ползваш за индикаторите

Сега гледам и умувам,то общо взето няма много варианти.Като индикацията  на магнитофона Мамбо,нещо опростено,или ламповата Unitra ZK140.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #55 -: 24 Март, 2014, 21:14:49 »

наскоро ми попаднаха лампи 6П7С , много ефектни са на външен вид, едри, цуцулести кат ЕЛ34-те, мерих ги на лампомера 100ма аноден дават без особен зор , та ... по темата , дайте добра практически реализирана схема с тях  :hi:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #56 -: 24 Март, 2014, 21:23:24 »
Схемата е като за 6п3с, само гледай да разместиш правилно краката дето са разменили руснаците, иначе елементите са си същите.
Като я гледам вътре е баш като 6п3с...

Анодни капчаки имаш ли?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #57 -: 24 Март, 2014, 21:26:27 »
Това което правих работи и с 6П7С.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #58 -: 24 Март, 2014, 21:49:42 »
ами имам и 6П13С  ама те с много малко анодно напр. ги дават - 200волта по справочник !??
а някакви данни за изходния траф !??
между другото имам доста 6п13с , чудя се на колко да ги пусна в базара  - на 5лв бива ли ? :hi:

Неактивен Сашо123

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 164
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #59 -: 24 Март, 2014, 21:55:16 »
 :D Пичага двете лампи са с различно вътрешно съпротивление което си влиае  :D Все едно вместо  6п3с да лепна 6п14п без да барна схемата  ;) ще свири но тука се пита как ще свири.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |