| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Схема за лампов усилвател  (Прочетена 58954 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dany_iv

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #105 -: 08 Март, 2016, 15:47:04 »
Аз не съм пробвал с 6Н9С по простата причина, че нямах такава лампа (вече имам, колегата Динев ми подари няколко  :) ), използвал съм 6Н8С+6П6С, схемата може да се каже, че аз си я съчиних  :blush: , без да се хваля на 8-Омови колони звучи много добре. Така, че съм съгласен с колегата Червеноармеец за 6Н8С.

Здравейте,
Мисля, че и за мен вече е назрял момента за лампов SE усилвател.
Вашата схема ми хареса. 46969-0
Лампите, по този начин, са си точно в режимите, а и не ми харесва параленото свързване на 6Н9С.
Другата, която първоначално мислих да опитам е със 6Ж4 + 6П6С.  http://www.radiolamps.ru/articles/se/tubeamp_21.html
46967-1
Какво ще кажете за използването на тази лампа?
Изходните ще са ТВЗ 1-9 ( в процес на издирване )
Захранването ще е 2 бр. ДР5 и кенотрон ( в същност май ще е повече за красота. :) )
Поздрави.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #106 -: 08 Март, 2016, 16:12:06 »
6Н9С ми харесва повече от 6Н8С за тази работа.6Ж4 също става,аз не съм аудиофил.ТВЗ 1-9 ги имаше в старите лампови телевизори.Успех!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #107 -: 08 Март, 2016, 18:21:51 »
По тази схема с тези лампи имам няколко корекции на стойности и топология които бих направил лично аз:

Катодните резистори на двете половинки 6Н8С да станат еднакви със стойност 220 ома.
Резистора в анода на предусилвателя да се намали от 10к на 4.7к.
От анода на горния триод на предусилвателя към маса да се свърже кондензатор 47 микрофарада 400 волта.
Отоплителното напрежение за 6Н8С трябва да се повдигне с резистивен делител захранен от анодното напрежение, така че потенциала му спрямо маса да стане около 70 волта. (няма проблем това да се направи дори отоплението да е общо за предусилвателната и крайната лампа). От средната точка на делителя към маса е добре да се постави кондензатор 1 - 10 микрофарада да кажем за съответното напрежение.
По този начин:
- предусилвателя става класическа схема SRPP с всичките й предимства
- увеличаваме анодния ток на предусилвателя на 9 милиампера
- получаваме 260 волта анодно напрежение за предусилвателя, допълнително филтрирано
По отношение на крайната лампа, там какъв режим ще изберем много зависи от това какъв изходен трансформатор се използва, при какъв ток се насища и всичко останало. В момента е избран ток около 30 милиампера, с конкретните ти изходни трансформатори ще трябва да пробваш и в зависимост от това дали амплитудата се ограничава относително симетрично може да се наложи да се промени този ток към увеличение евентуално.
Прибавяне последователно на всички първи решетки на всички лампи на грид стопер резистори със стойност около 1к против самовъзбуждане може да се наложи ако се забележи склонност към нестабилност.
Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #108 -: 08 Март, 2016, 20:06:11 »
Колеги, предлагам който иска, нека да я реализира схемата така както съм я начертал. След това, ако искате, опитайте с някои други стойности на елементите. Усилвателят работи много добре, 6П6С свири много чудесно.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #109 -: 08 Март, 2016, 21:10:25 »
Аз пък силно препоръчвам да се реализира с модификациите цитирани от мен. Веднага ще се аргументирам.
1.6Н8С ще бъде значително по-линейна с по-голям аноден ток.
2.Схемата на стъпалото е SRPP което по замисъл е да се захранва от източник на напрежение, това противоречи на това което е направено тук с резистора в анода без никакъв кондензатор към маса. С поставянето на кондензатор на маса анода вече е захранен с източник на напрежение за променливите сигнали.
3. Горните две модификации ще доведат до значително по-ниско изходно съпротивление на стъпалото, което е основната идея на SRPP. То от своя страна ще подобри честотната лента (евентуално но по-малко вероятно) и със сигурност ще намали възмприемчивостта на схемата към брум.
Относно повдигането на отоплението - то е задължително дори да не се пипат режимите, просто така изолацията катод - отопление на горния триод работи над граничните си възможности и рано или късно има риск да дефектира, особено с някои екземпляри лампи.
Ако Валери има аргументация за избраните режими и схемно решение с резистор в анода на предусилвателя, нека ги сподели, и така конструктора сам ще може да си избере по коя схема и режими да работи. Без аргументация на схемното решение, то за мен е по-скоро неправилно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #110 -: 08 Март, 2016, 21:21:03 »
Няма да стане без кондензаторите в анода на горния триод,това е усилватела на Манаков.Често го копират.Вариант с 6Н9С и 6П13С.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #111 -: 08 Март, 2016, 21:25:02 »
Ориго, най-вероятно си прав, сигурно с промените схемата би била по-удачна. Аз, когато го правих този усилвател, захранващият му траф е доста малък и целта ми беше да не се товари трафа. Така работи доста икономично бих казал, мисля, че бях пробвал с по-малко анодно съпротивление от 10 кило на 6Н8С, както и по-малко катодно съпротивление на 6П6С, но се увеличаваше консумацията и трафа грееше.

Неактивен dany_iv

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #112 -: 08 Март, 2016, 23:18:39 »
Колеги,
Благодаря за бързите отговори.
В тази схема, усилването на 6Н8С достатъчно ли е?
Правили ли сте експеримент с 6Н1П например или ECC85?

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #113 -: 08 Март, 2016, 23:35:38 »
Колеги,
Благодаря за бързите отговори.
В тази схема, усилването на 6Н8С достатъчно ли е?
Правили ли сте експеримент с 6Н1П например или ECC85?

6н1п е новият вариант на 6н8с
а 6н2п на 6н9с
Вторите имат 2 пъти по-голямо усилване.

Неактивен dany_iv

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #114 -: 09 Март, 2016, 11:03:15 »
6н1п е новият вариант на 6н8с
а 6н2п на 6н9с
Вторите имат 2 пъти по-голямо усилване.

Да. Аналог е, но е с усилване 35.
6Н8С е със 20

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #115 -: 09 Март, 2016, 11:33:46 »
Ще направя един преходник на цоклите и ще пробвам с 6Н2П как свири усилвателя  8) .

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #116 -: 09 Март, 2016, 13:15:34 »
С риск да задам въпроса не на място, за което моля да бъда извинен, в темата преди няколко страници видях схема на безтрансформаторен лампов усилвател - някой пробвал ли е такова нещо или това е само теоретична постановка? Защо не се правят такива?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #117 -: 09 Март, 2016, 13:31:19 »
Защото са голям проблем високоговорителите,по 400-800 ома.Там по 4 или 8 ома не стават.Не е теоретична,даже има лампи разработени за такъв режим като например 6П18П.

Неактивен dany_iv

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: София
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #118 -: 09 Март, 2016, 13:53:12 »
Ще направя един преходник на цоклите и ще пробвам с 6Н2П как свири усилвателя  8) .
Супер.
Така ще може да се види разликата при еднакви други компоненти.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Схема за лампов усилвател
« Отговор #119 -: 09 Март, 2016, 14:02:14 »
Трябва да кажа, че на същият усилвател съм пробвал крайни 6П3С и EL34, изводите им съвпадат. Втората звучеше по-добре.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |