| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радио Христо Ботев помощ за реставрация  (Прочетена 10095 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vlad0bs

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: София
Здравейте,
По препоръка в друг форум, пускам тук темата с молба за съдействие.
Подариха ми старо радио Христо Ботев в много добро състояние на кутията. Отдавна искам да имам подобно, разбира се добре реставрирано, особенно след като малък разпарчетосах нашето, да видя какво има вътре...още ме е яд. Електрониката му не е в добро сътояние, очеводно си е имало квартиранити доста години...
Искам да го реставрирам, като запазая максимума от използваните елементи, но и с въщото време да се ползва по предназначение т.е. радио и краси някоя стая.... Искам да му сложа някакъв УКВ модул, като запазя и реставрирам усилвателната част. Неговият радио модул, е неизползваем, просто е стар, не слушам СВ и ДВ радиа, а и е най-пострадал от времето и квартирантите.
Проблема е, че не разбирам много от лапи и особненно от мешавицата под капака.
Може ли да ми помогнете с подробни съвети от къде да започна, като ще опитам да систематизирам въпросите си;
1. Намерих схмата, но не мога да с еориентирам къде свършва радиото и къде започва усилвателната част. Предполагам усилвателя е с двете лампи EA8C80 и EL84, като EZ80 е захранването, а EM80 само свети за ефект. Останалите две предполагам са към радио модула. Кои елементи следва да запазя?
2. Предполагам следва да подменя всички кондензатори, но не знам какъв тип и на какъв волтаж да са?
3. L12 и L13 за какво са?
4. Двете намотки без означения на трафа са предполагам отопление на лампите?
5. Как мога да разбера дали лампите са работещи?
6. Каква е методологията при подобно реставриране? Смятам, след като разбера кое е усилвателя, да разглобя и разкача всички елемнти и в последстие по схемата ги свържа наново като подменям кондензаторите /разбира се след като почистя и боядисам основата/. Тук смятам, че ще се оправя, но не ми са ясни изводите на изходящия траф, как мога да разбера кой какво е?
7. Надявам се говорителя ще работи, но след толкова години не вярвам, все още не съм почнал да разглобявам. Знам, че е 5 ома, та ако не става скакъв препоръчвате да го заменя?

По отношение на кутията, там е хубавата част, тъй като е много запазена. Няма надуто, изгнило или откъртено, даже лака по страниците си стои.
Тук смятам да изшкуря всичко с финна шкурка /предложете с какви номера и последователност да почна/ по посока на жилките във фурнира, като сваля остатъците от лака така. После с някакъв лак на водна основа /препоръчайте какъв/ да го боядисам няколко ръце. Мисля си първо да използвам безир, тъй като импрегнира добре дървото и после да го лакирам.
Порових се в нета и намерий филмчета за реставрация на фурнир, но на италиански...нищо не разбрах. Ползват някакъв шеллак, който се нанася многократно, но не разбрах какъв, и от къде да си купя. Нито точната методология. Иначе резултата бе уникално красив....Може ли да препоръчате как да подходя за кутията?

Благодаря предварително.
Прикачам и снимки на радиото за нагледност, както и схемата.
Другия вариант е да направя всичко наново, с някаква подходяща пак лампова схема, да е в стила на радиото. Въпросът тук е с трафовете, могат ли да се използват поне те и ако да, може ли да предложите схема?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Радио Христо Ботев помощ за реставрация
« Отговор #1 -: 04 Март, 2014, 20:41:26 »
1 точка.EZ80 е изправителя,EL84 усилвател на мощност и EABC80 предусилвател на нискочестотния усилвател и детектор на радиоканала..Ако елементите са изправни няма нужда да ги сменяш.Трябва само да направиш някой измервания и ще разбереш кое да и кое не :)
2 точка.Кондензаторите са минимум на 250 волта.
3 точка. L12 и L13 са бобините на последния междинночестотен филтър.Работят в радиоканала и нямат отношение към нискочестотния усилвател.Просто го оставяш да си стои.
4 точка.Двете намотки без означения на трафа са за отопление на лампите,едната е по дебела.По тънката служи само за отолпение на изправителната лампа.
5 точка,с лампомер или на друго работещо радио.
6 точка.за разглобяване трябва да имаш някакъв опит и най-важното много внимание,за изходния трансформатор е лесно намотката която е по дебела и с помалко съпротивление е към високоговорителя :)
7 точка,най добре с оригинален,ако няма може с друг в подходящ диаметър.
За другото виж в темите,имаше някъде тема точно за шкуренето и боядисването.
Успех :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Радио Христо Ботев помощ за реставрация
« Отговор #2 -: 04 Март, 2014, 20:44:26 »
Да, писано е много за реставрациите на кутиите и електрониките на старите радиа.  "Хр. Ботев" не е покрито с шеллак, аз лично ги безиросвам и след това лакирвам с безцветен лак. Трябва да се разглоби всичко, да се свали стария лак, да се поизшкурка, лайсните, емблемата и надписа да се излъскат, аз използвам телчета за съдове. Въобще има си работа, трябва да стане горе-долу така:






По електрониката не съм специалист, но може да се използва грамофонния вход за външен сигнал.

Неактивен vlad0bs

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: София
Re: Радио Христо Ботев помощ за реставрация
« Отговор #3 -: 04 Март, 2014, 21:02:56 »
Благодаря за бързите отговори, но пак ще питам някои неща.
По електрониката;
Така ли следва да разкача радио модула от усилвателната част?

Следва ли д аподменя стойността на входния потенциометър, служещ за усилване? Много малко ми се вижда 500+100 ома.
Мога ли да го направя стерео, като добавя още две лампи със съпътващите елементи, реално захранващия траф ще издържи ли? Ще имам два свободни сокета за лампи, като махна радио модула.
Реално за мен ще е по-лесно да го разглобя напълно и свъжа всичко наново, като подменям кондензаторите.
Големият кондензатор зад трафа кой е реално по схемата, не мога да се ориентирам? С какъв да го заменя, изглежда електролитен.
Другите две подобни алуминиеви цилиндъра какво са, някакви бубини  с екран?

За кутията;
С какви номера шкурка да започна? Предполагам някаква по-финна?
Иначе да, всичко ще го разглобя почти напълно. Работа по дървении ми се отдава...:) и ми е приятно.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Радио Христо Ботев помощ за реставрация
« Отговор #4 -: 04 Март, 2014, 21:07:23 »
Какво искате в крайна сметка реставрация на радиото  или изграждане на лампов усилвател ?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Радио Христо Ботев помощ за реставрация
« Отговор #5 -: 04 Март, 2014, 21:10:45 »
Сигурно лампов усилвател в кутия от радио  :) с ФМ-модул вероятно.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Радио Христо Ботев помощ за реставрация
« Отговор #6 -: 04 Март, 2014, 21:15:18 »
Най вероятно ще ползва само усилватела.
Разкачаш захранването тук,другото го остави,не пречи :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Радио Христо Ботев помощ за реставрация
« Отговор #7 -: 04 Март, 2014, 21:18:29 »
Аз бих препоръчал да се реставрира радиото и чрез грамофонния му вход да пуска сигнал какъвто си иска.

Неактивен vlad0bs

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: София
Re: Радио Христо Ботев помощ за реставрация
« Отговор #8 -: 04 Март, 2014, 21:39:55 »
Реално целта ми е да реставрирама мксимално радиото, като използвам само усилвателната му част като добавя ФМ модул за радио. Искам да се ползва като радио постоянно, а не само да краси стаята и му чистя праха. Неговият радио модул е неизползваем в големия град, поради смущения, иска голяма антена и "дългите" обхвати, които никой в къщи не слуша.
Разглобяването на електрониката ще направя за да ми е по-лесно и за да почистя основно основата. Харесва ми нещата, които правя да са изпипани и отвътре, макар че никой няма да го вижда, достатъчно е аз да си знам, че съм го направил читаво.
Идеята за стерео вариант ми дойде сега, след като ще имам два свободни сокета. Искам да използвам оригиналната схема за втория канал, ако намеря елементите /главно изходния траф/. Мога да добавя втори говорител зад решетката до оригиналния, някой широколентов за отворен обем. Не знам дали ще се получи, това опция.

Благодаря за съветите.

Неактивен vlad0bs

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: София
Re: Радио Христо Ботев помощ за реставрация
« Отговор #9 -: 04 Март, 2014, 21:42:06 »
Най вероятно ще ползва само усилватела.
Разкачаш захранването тук,другото го остави,не пречи :)
Така няма ли да изключа и ЕМ80? Искма д аостане да свети, реално не знам за какво е.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Радио Христо Ботев помощ за реставрация
« Отговор #10 -: 04 Март, 2014, 21:57:52 »
Може да я оставиш да свети ако искаш само че полза няма да има от нея.Няма да работи като индикатор,само ще си свети.Може да се включи като индикатор в нискочестотната част,това иска да промениш схемата на включване :)

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Радио Христо Ботев помощ за реставрация
« Отговор #11 -: 04 Март, 2014, 22:05:54 »
Вероятно търсиш нещо такова. Единия канал свири през говорителя, а другия кара индикаторната лампа да светка в такта на музиката. Този орфей съм го преправил защото беше оскубан до дупка. Твоя Ботев обаче е грехота да се прецаква. Най-добре гледай как да го направиш най-незабележимо, последвай съвета на Валери, подкарай го и ползвай грамофонния вход, за да му подадеш сигнал към НЧУ-то.

www.youtube.com/embed/zX_czb3XfJ8


Неактивен vlad0bs

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: София
Re: Радио Христо Ботев помощ за реставрация
« Отговор #12 -: 04 Март, 2014, 22:18:12 »
OK, прави сте, грехота е да го развалям, но с радио модула идея си нямам как да го реставрирам. С НЧУ по-мога да се оправя. В радиото на пръв поглед има скъсани тънките кабелчета от бобините и един отпоен кондензатор. Остава проблема как да почистя основата, без да разглобявам всичко.

Ще разкача основата от кутията и ще питам кое какво е по-конкретно, така гледано отдолу не е удобно. Щ епитам доста, първи опит в реставриране и лампова техника ми е. Надявам се ще сте снизходителни...:)
Ако не става, просто ще му изключа захранването и ще си остане вътре, както предложи колега по-горе.

Между другото, не знаех, че ЕМ80 е цветомузика, яко е, мислех че само свети и се ползва за друго...:)

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1625
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Радио Христо Ботев помощ за реставрация
« Отговор #13 -: 04 Март, 2014, 23:08:40 »
За стеро вариант съществуващия мрежов трансформатор няма да отговори по мощност. С него евентуално могат да се захранят 2бр. ECL82 в триоден режим, но с други изходни тр-ри и то като се сметнат отново токовете.
Мисля, че долната схема е по близка до варианта показан на снимките.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радио Христо Ботев помощ за реставрация
« Отговор #14 -: 04 Март, 2014, 23:42:31 »
Реставрирайте приемника и му добавете един тарнсмитер мъничък с няколко чарка. Ще го убиете така. И има шеллак, просто е тънък. Със малко снимки и измервания последвани от съвети може да се справите. Пък си сложете ФМ модула в трансмитера и си слушайте каквото поискате.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |