| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Миксер RG28E-ремонт  (Прочетена 15704 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Миксер RG28E-ремонт
« -: 14 Ноември, 2012, 15:49:36 »
Този миксер още се ползва, обаче му е изгоряла първата степен, а голямата работи и реших да го оправя и смажа, че е изсъхнал.
Като го отворих видях, че чипа ST103 е пукнал и на големия кондензатор едната клема е избила с черно. Да питам с какво да сменя този ST103 тиристор или ще трябва корекция в схемата? Мисля това са спецификациите http://www.americanmicrosemi.com/information/spec/?ss_pn=ST103/6


Тук има и други снимки http://www.ebay.de/itm/Reparatur-RG28-RG25-Supermix-Combifix-Polyfix-Multifix-DDR-AKA-Mixer-/120910642284?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item1c26d5fc6c

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Миксер RG28E-ремонт
« Отговор #1 -: 14 Ноември, 2012, 15:50:22 »
От origo:
Слагай BT151 като същевременно подмениш повредените пасивни елементи и според мен няма да имаш проблеми. За пръв път виждам миксер с тиристорно управление, обикновено просто има отделни изводи от статорните намотки не ми е ясно какво е наложило да се слага тиристорно управление, сигурно за да вкарва повече смущения в мрежата :D

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Миксер RG28E-ремонт
« Отговор #2 -: 14 Ноември, 2012, 15:50:56 »
И аз не съм обяснил много хубаво. Моят е RG28E и е с плавно регулиране на оборотите. Накрая има превключване, при което двигателя е свързан директно, избягва се управлението и е на максимални обороти. Другата версия мисля RG28S е с превключвател с 4 степени, както ти говориш с изводи в статорните намотки.http://cdn01.trixum.de/upload2/1600/1466/1/14b6c52d2f45000b361668abfbc98f199.jpg
Сега взех си BT151, но не мога да разбера дали изводите им съвпадат. На ST103 първото краче е свързано с охладителя на платката. Второто минава през диод, който е за смяна, също второто краче беше мушнато на платката, но не беше запоено. Третото е свързано с проводника от мрежата.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Миксер RG28E-ремонт
« Отговор #3 -: 14 Ноември, 2012, 15:51:54 »
От origo:
Консултирай се с datasheet-а на двата тиристора.
Това което минава през диод най-вероятно е гейта, но сигурен ли си че това е диод а не динистор, или диак? Преди да сменяш увери се че знаеш какъв е елемента и че ще го замениш с подходящ аналог или същия.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Миксер RG28E-ремонт
« Отговор #4 -: 14 Ноември, 2012, 15:53:09 »
Най накрая го намерих в нета ST 103, тъкмо се чудех че на моя е изтрита стрелкичката.

Пишат за него:
Цитат
The case is similar to TO220, Pin assignment is AGK, the
Cooling surface is connected to the anode.
Разчертах схема на платката. Въпросният диод има два сини пръстена, мисля че единия показва катода. При мерене в права и обратна посока показва 20 ома. Ако е обикновен 3А диод трябва да стигне.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Миксер RG28E-ремонт
« Отговор #5 -: 14 Ноември, 2012, 15:53:56 »
Така... Пробвах с обикновен диод и в двете посоки, и нищо не става. Отчаях се и пак почнах да търся в нета и открих немците как са умували http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.mikrocontroller.net%2Ftopic%2F210601&hl=bg&langpair=auto|en&tbb=1&ie=UTF-8. Въпросното нещо се оказа, че било диак. Сега ще закупя DB3 и утре ще пробвам, и ще пиша. :)

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Миксер RG28E-ремонт
« Отговор #6 -: 14 Ноември, 2012, 15:56:46 »
Вече миксера функционира както трябва :). Благодаря на origo за помощта.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Миксер RG28E-ремонт
« Отговор #7 -: 19 Януари, 2013, 17:42:44 »
Хах за кухненски миксер ставало въпрос , а аз си помислих , че за звуков миксер , в смисъл смесител  :D . Аз предложих вчера на mano , но той нещо не му се понрави , и тук да предложа да се въведе отделен раздел за ел. уреди и домакинска техника , които да се различават от темите за друга ел. техника. И това за мен са също сандъци , особенно пералните и хладилниците. Иначе заглавието н раздела за мен не е никак правилно , визирам това " Техника извън електрониката"  И в много стари западни уреди има електроника !  Този сравнително малко има. Я отворете един такъв миксер  PHILIPS от началото на 90-те  :D
« Последна редакция: 19 Януари, 2013, 17:51:00 от Ricarq »

Неактивен Koleto

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: гр.София
Re: Миксер RG28E-ремонт
« Отговор #8 -: 09 Юли, 2014, 11:44:36 »
Здравейте,
Аз също имам такъв миксер вкъщи, RG28S пише на оранжевия корпус,но е с три степени.Преди седмица отказа да работи.Отворих го и установих,че е изгорял кондензатор 0,1 mF,намира се на входа на веригата и през него минава захранване без да работи електро-двигателя,само при включен кабел в мрежата.Намерих такъв,смених го,но и новия изгоря...
Вероятно е изгорял и някой друг елемент,който защитава въпросния кондензатор.
Бихте ли помогнали с някакви идеи какво да направя?

Неактивен miroton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Пазарджик
Re: Миксер RG28E-ремонт
« Отговор #9 -: 10 Юли, 2014, 13:49:10 »
Може и без него.

Неактивен Koleto

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: гр.София
Re: Миксер RG28E-ремонт
« Отговор #10 -: 10 Юли, 2014, 17:50:41 »
Благодаря,ще го махна  ;)

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 630
Re: Миксер RG28E-ремонт
« Отговор #11 -: 20 Юли, 2014, 15:13:24 »
А аз имам такъв подобен миксер производство наГДР ,който е със степени и още си работи и с него забърквам палачинките.Така ,че това производство въобще не са "уродки" както беше писал един писател,ами си беше най-качественото производство в соц лагера.Аз се досещам ,защо ги беше кръстил така-защото е тарикат.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София
Re: Миксер RG28E-ремонт
« Отговор #12 -: 20 Юли, 2014, 15:51:02 »
        И аз си имам RG 28 S, работи до ден днешен, само шестогранчето за пасатора е размазано, а колегата ги нарича "уруТки", което преведено от соц жаргон означава уред, апарат, а не нещо уродливо.

Неактивен Koleto

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: гр.София
Re: Миксер RG28E-ремонт
« Отговор #13 -: 21 Юли, 2014, 22:36:16 »
Миксера RG28S е уникална машинка!Аз искам да го върна отново към живот,поради две причини:
1.Сантиментална стойност.
2.От уважение към ГДР-производителя.
Съмнявам се,че някоя друга марка би издържала 36 години!

Неактивен miroton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Пазарджик
Re: Миксер RG28E-ремонт
« Отговор #14 -: 22 Юли, 2014, 11:30:55 »
И у нас има 2 но не се използват,още работят.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |