| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: радиоприемник Концерт -ремонт.  (Прочетена 16769 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен viktoroti

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 132
  • Населено място: С.Въбел,обл.Плевен
радиоприемник Концерт -ремонт.
« -: 05 Януари, 2014, 11:51:11 »
Донесоха ми радио Концерт, което исках да имам. Външен вид - мн. добър, при преглед на чарковете в него се оказа ,че една от лампите EL84  спукана,окото не свети,а на мястото на EF89,както е по всички схеми които прегледах в нета, е поставена EF85,пък на капака на радиото ,на схемата на лампите е дадена да бъде EBF89. Вижте снимката на капака по долу. Как да процедирам по-нататък?Забравих да отбележа при това положение лови някои станции на средни вълн

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: радиоприемник Концерт -ремонт.
« Отговор #1 -: 05 Януари, 2014, 12:10:12 »
Не е добре да го пускаш със спукана лампа. Намери една и я замени, можеш да ползваш и руския аналог 6П14П без да се налага промяна на краката. Щом лови станции значи просто е ремонтирано и си работи. Извади шасито от кутията, изчисти прахта, лакирай кутията отвътре, може преди лака да я минеш с безир. След това изчисти добре цялото шаси и виж какво е състоянието на кутията отвън. Ако не е много лошо, си го остави така. Ако искаш да смениш тази EF85 с EBF89 първо виж схемите на двете лампи дали не трябва да се налага промяна по схемата и чак тогава реши какво да правиш. Според мен и така си е добре.
Хубава схема на радиото има на сайта на форума:
http://sandacite.com/wp-content/uploads/2012/10/103_Koncert.jpg

Неактивен viktoroti

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 132
  • Населено място: С.Въбел,обл.Плевен
Re: радиоприемник Концерт -ремонт.
« Отговор #2 -: 05 Януари, 2014, 12:43:02 »
 Благодаря! Тепърва ще го оглеждам ,почиствам и тогава ще видя какво трябва да се прави. Въпросът беше дали е възможно оригинално да е с EBF98,като по схема дават EF89 ?

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Re: радиоприемник Концерт -ремонт.
« Отговор #3 -: 05 Януари, 2014, 13:25:42 »
Има модели които са с ЕBF 89,а други ЕF 89.Щом на капака пише типа на лампата значи е така.И на моя "Концерт" лампата е ЕBF 89 като се използва само пентодната част,а диодната е свободна и свързана с шаси.Можеш да погледнеш отдолу цокъла дали е презапойван.

Неактивен viktoroti

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 132
  • Населено място: С.Въбел,обл.Плевен
Re: радиоприемник Концерт -ремонт.
« Отговор #4 -: 05 Януари, 2014, 13:58:50 »
Проверих го. На цокъла изводите са презапоявани за да поставят EF85. Мисля да върна старото,оригиналното свързване и да поставя EBF89,още по-вече че имам от тях.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: радиоприемник Концерт -ремонт.
« Отговор #5 -: 05 Януари, 2014, 15:13:33 »
Щом имаш въпросната лампа, изобщо няма какво да му мислиш. Най-добре е всичко да си е както си е било оригинално.

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: радиоприемник Концерт -ремонт.
« Отговор #6 -: 05 Януари, 2014, 21:26:11 »
Внимай със смяната на Лампата . EВF89 e с по голяма стръмност и може да ти се получи самовъзбуждане .

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Re: радиоприемник Концерт -ремонт.
« Отговор #7 -: 05 Януари, 2014, 22:26:57 »
Много ми е чудно защо са поставяли EBF 89 като детекцията се извършва от ЕАВС 80.Явно тогава на склад не са имали EF 89 и са слагали EBF 89 която е близка по параметри и диодната система са я свързали с катода.Такава модификация съм виждал и при радиоприемниците "Орфей" http://s19.postimg.org/mphshmgdf/P7210003.jpg

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: радиоприемник Концерт -ремонт.
« Отговор #8 -: 06 Януари, 2014, 07:41:36 »
Мисля че на-хубаво ще бъде в случая да се постави EF89 и радиото да се възстанови по оригиналната схема .http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/sch_rx_koncert.pdf
Това радио ми е правило впечатление с изключителната си чувствителност и селективност. Има корекция в усилването с ръчно регулиране на разстоянието между бобините на МЧ трансформатора. До днес не съм чул в моята панелка на средни вълни да работи друго радио освен това и един Грундиг

Неактивен viktoroti

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 132
  • Населено място: С.Въбел,обл.Плевен
Re: радиоприемник Концерт -ремонт.
« Отговор #9 -: 07 Януари, 2014, 15:07:12 »
И аз съм на същото мнение като   PANA. Ще поставя EF89 и  ще я свържа както е по схемата.

Неактивен viktoroti

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 132
  • Населено място: С.Въбел,обл.Плевен
Re: радиоприемник Концерт -ремонт.
« Отговор #10 -: 10 Януари, 2014, 17:15:51 »
 На десния потенциометър за регулиране на тона е скъсан конеца, който издърпва бобините при въртенето му. Как трябва да бъде вързан,т.е. в кое положение ,крайно ляво или крайно дясно ,плъзгачите на бобините са издърпани ?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: радиоприемник Концерт -ремонт.
« Отговор #11 -: 10 Януари, 2014, 17:47:35 »
Не помня как беше, дано тази снимка на моя "Концерт" ти помогне:

Неактивен viktoroti

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 132
  • Населено място: С.Въбел,обл.Плевен
Re: радиоприемник Концерт -ремонт.
« Отговор #12 -: 10 Януари, 2014, 18:07:23 »
Тук връзването ми е ясно .Въпросът е на оста на потенциометъра как е. При въртене на пример  на дясно, по посока на часвниковата стрелка ,отпуска или издърпва бобоните.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: радиоприемник Концерт -ремонт.
« Отговор #13 -: 10 Януари, 2014, 21:54:01 »
Не знам как е при крайно ляво и крайно дясно, но при повдигане на високите, трябва леко да разтройва кръга - широка лента. Вероятно, въртейки по часовата стрелка, трябва да дърпа конеца.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: радиоприемник Концерт -ремонт.
« Отговор #14 -: 11 Януари, 2014, 00:14:11 »
При макс надясно - "пръчките" падат надолу :) Поне така е при Симфонията ми на бюрото.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |