| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: 5,25" Флопи - проблем  (Прочетена 22298 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #30 -: 08 Януари, 2014, 23:09:42 »
Би трябвало да можеш да прочееш 1.2 дискети , през БИОСА го намести на тоз капацитет, но аз имам такова флопи и ми прави проблем с 1.2 капацитета имах една такава, може и тя да е била проблемна, в крайна сметка преформатирай на ново, и  ако неще пробвай капацитет 360 и се прежали да преформатиаш на него, макар и да намалиш пространствот 4 пъти. странно че не ти "захапва дискетите като хората, че го янам този одебелен пръстен.

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #31 -: 08 Януари, 2014, 23:27:15 »
Не ще да ги форматира, директно рестартира експлорера... в началото ги отваряше, а сега на всички ми пише че не са форматирани ?!?!
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #32 -: 08 Януари, 2014, 23:48:12 »
предлагам ти да забравиш за експлоръра щом упре до дискети и то големи! използвай добрият стар команден ред :) от там си ги форматирай! най добре е даже през DOS да стане тая работа, бултни с флашка да кажем  с DOS 5 или 6.22. и от там дай Format A: /? и ще видиш всичките ключове (опции) какви капацитети и формати и тем пдобми имаш , успех!

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #33 -: 09 Януари, 2014, 12:26:42 »
Под дос резултатът не е по-добър :
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/v/922580_10200331138921162_359757282_o.jpg?oh=580eb4dd0f914573f82502e6fe78f3fd&oe=52CFFEF4&__gda__=1389373652_078a47d6e7a8f34971435f2369ed1505
какво му стана на това устройство, първата дискета я прочете без проблем и после запецна...
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #34 -: 09 Януари, 2014, 14:44:39 »
Флопито май е сдало багажа, Пробвай с Друго и ли с 1.44 да видиш дали контролера и кабела са ок.

Що не го почистиш + главата, В една  друга тема пише как се почистват тия глави итн. Всчкакъв прахоляк е бесно вреден, механиката трябва да е иделано почистена и смазна.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #35 -: 09 Януари, 2014, 15:10:09 »
наистина тия флопита са адски капризни, явно няма да ги разчетеш, пробвай да разцъкаш както казах капацитетите и дирекрно пробвай да форматираш, а не да се опитваш да разчетеш дискетите, форматни само една , ако неще на 1.2 то на 360 дано стане. но ако флопито вече неще да върти, тогава лошо извади го извън кутията и го наблюдавай, какво рпави, дали врти и дали движи главата , и както каза колегата по-горе, верно внимателно почисти главата с клечка з ауши и спирт и псле я избърши с другата страна на клечката, но както казах много внимателно  ;)

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #36 -: 12 Януари, 2014, 20:32:25 »
Здравейте колеги! Реших да направя малко профилактика на флопито. Почистих му много внимателно главите, смазах му релсите (искрени благодарности за съветите) и то взе че тръгна!!  :) От 15 дискети спокойно пише/чете на 9, които са на 1,2 МБ . Останалите по незнайни причини иска да ги форматира, но вече не крашва експлорера. Ще ги пробвам и през ДоС на различни формати когато ми се занимава. Единствената забележка е, че за да завърти диска трябва да притискам с пръст притискателната "челюст" . сигурно или има луфт от някъде или някакво уплътнение е сдало багажа ?  :unknown:
На едно от флопитата имаше някаква програма, която на уиундоус 7 не тръгна, нямам представа каква е.
Ако някой има идея как да оправя механизма, който захапва самата дискета нека сподели, иначе искрени благодарности на всички, които ми помогнаха!
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #37 -: 13 Януари, 2014, 13:25:22 »
Разгледай механизма, не може да нямаш регулация някъде, най вероятно на винт. Даже може да си я пипнал при разглобяването за почистване и за това сега да ти прави ядове... на Регулациите обикновено се маркира с някаква боя болта.

Е сега , софта от Оно време от 5.25" дискети не мисля някой очаква да тръгва от Раз на WIN7..., но дос ега напредъка е значителен. УСпех.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #38 -: 13 Януари, 2014, 13:31:33 »
Сигурен ли си че проблема е механичен? Т.е. сигурен лиси че завърта диска без да захваща дискетата, ако е така търси от къде може да се регулира или нагласи, а ако изобщо не завърта значи може би някой от датчиците е зацапан или изместен. Прегледай и дали не се е разхлабила/сплескала пружината която притиска пластмасована шайба в центъра, тази която затиска дискетата.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #39 -: 14 Януари, 2014, 22:00:25 »
Проблемът наистина е в пружината, която притиска шайбата, но за да стигна до нея трябва да махна главите, а после наместването им не е лесно... Някакви идеи?
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 650
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #40 -: 14 Януари, 2014, 23:03:44 »
Я снимай да видим.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #41 -: 15 Януари, 2014, 00:35:46 »
пробвай, да напънеш пружината по някакъв начин без да разглабяш цялата история, че после ще се видиш в чудо!  навярно накой е забравил флопито в заключено положение за страшно дълъг прериод от време ,да кажем с години и това му е съсипало прижината и тя си е загубила еласичността. :( опитай с няква отверка или нещо от сорта да разтегнеш таз пружина, или да натъпчеш нещо барабар с нея , че да го държи напрегнато това дискче дето захапва дискетата.
хаха аз па се разписах  :writer:

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #42 -: 15 Януари, 2014, 12:40:05 »
Истината е, че някой хитрец преди да го взема упорито се беше опитвал да сложи компактдиск във флопито и беше натискал ръчката толкова, че като го извадих беше на сол  :D . Явно от това се е сплескала пружината  :D :D :D
Иначе се опитах да заснема някои неща и горе-долу се вижда какво представлява механизмът.
http://postimg.org/gallery/45pxtdh6/d38bef32/
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #43 -: 15 Януари, 2014, 13:03:37 »
На оста на шпиндела отгоре имаш C образен клин. Вадиш го с 2 отвертки плоски(има 2 жлеба за инструмент с който се вади, но става и с отвертки или с 2 чифта малки клещи), гледаш да не го разтегнеш много. После вадиш пружината отдолу  и и намираш заместник, по-дълга или я разтягаш ... После събираш по обратния ред.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #44 -: 15 Януари, 2014, 13:08:18 »
хех имам абсолютно същото флопи с липсващо лосчте и бщо взето повредено и скапано, но частта която ти трябва е ок ,ако искаш ще ти го подаря :) иначе имам ое 3 такива работещи и съм ги командировал по различни компютри :) даже на персоналният ми съм с тоз модел

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
9138 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
8 Отговора
8890 Прегледи
Последна публикация 07 Септември, 2013, 22:23:22
от Валери
16 Отговора
14964 Прегледи
Последна публикация 08 Август, 2013, 09:28:01
от Валери
2 Отговора
5405 Прегледи
Последна публикация 12 Август, 2013, 21:21:24
от Валери
3 Отговора
8742 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |