| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: 5,25" Флопи - проблем  (Прочетена 21820 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #15 -: 05 Януари, 2014, 01:02:01 »
Какво точно се опитваш да (на)правиш с 5.25" флопи, включено към това дъно?
Най-напред искам да пробвам дали работи. После искам да спася някои дискети, които имам у нас, което дали ще стане е божа работа. В далечно бъдеще обмислям да се сдобия с Правец 16 и да прехвърям неща на него, но да не се отклонявам.
Освен това ми е чудно как ще подкарам ДОСовска програма под уин7?
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #16 -: 05 Януари, 2014, 01:06:43 »
ако н е си 64 битов, ще я подкараш, ако си ще ти се наложи да бултнеш с досовска дискета за да стартираш програмката, тя е елементарна се едно отваряш команда в CMD.
Колкото до правеца успех с намирането аз продадох една дозина миналата година :)
и ти предлагам да не се занимаваш с големите дискети а да си прехвърляш с малки, правеца поддържа до 720кб :) или си направи серялен или паралелен кабел, но пак ще ти е нужен DOS за да префъргаш между машините инфо, аз така правя супер удобно е, темата с малките дискети вързани към правец съм я чекнал някъде из форума изрови я ще ти е полезна в бъдеще :)

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #17 -: 05 Януари, 2014, 01:29:21 »
За нещастие е 64-битов. Какво да правя при това положение? буутвам ДОС, подкарвам програмата и рескам? Ще се запази ли настройката на биоса и има ли шанс да го прецакам? И ще ми свърши ли работа орязаната буутваща дискета от седмицата или да търся цял дос?

Колкото за правеца-чел съм темите за 3-инчово флопи и бих имал някои въпроси, но всичко с времето си.
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #18 -: 05 Януари, 2014, 01:40:00 »
Такам :) ако ти е по-лесно използваш флашка  вместо дискета, доса може да е съвсем орязан, просто качи програмката при него, че като стартираш направо да я пуснеш.
И да ще се запазят настройките естествено, това е просто команда, която ти прави настройката за флопитата, понеже в биоса ти липсва такава, иначе къв ти е биоса ? AMI, Phoenix, Aword ? моят е АМI и на него действа, спокойно няма да ти скапе нищо, това просо пипа настройката а не флашва :) ако нещо се усере винаги можеш да резетнеш по дефаут настройките. успех ! :) 

Забравих д а допълня, в SETUP на BIOSa няма да ти се появи никаква допълнителна настройка, всичко ще си е както си е по принцип, единствено в бултващото меню по време на пост ще ти се появи "second floppy" което ще ти позволи да бултваш директно от него (поне при мене е така) програмката може и да премахва тази настройка за второ флопи ако ти се наложи :)
« Последна редакция: 05 Януари, 2014, 01:45:25 от FAMICOM_87 »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #19 -: 05 Януари, 2014, 02:19:05 »
Тоз софт, който го зареждате ако не баца от рам, тоест остава В ROM си пише в БИОС от всякъде...

Буут меню-то е част от биос.

Тоест, ако биоса не е от  типовете, които таз порграма потдържа, после може да стигнеш до автоматичен  рековъри флаш от флопи, което не ти го пожелавам щото не всички дъна го потдържат май само AWARD +, че се настройва предварително и в общи линии нямаш никакъв контрол върху процеса, или ако нямаш достъп в най-лошия случай може да опреш до програматор.

Преди да пипаш по  биоса му направи Бекъп на РОМ-а някъде на харда един имидж, има  хиляди програми, да не останеш с  неработещо дънце !!!!

Дънцето ти не съм го разглеждал, но примерно моето  FM2 сокет има освен графичен биос и няколко бекъпа на самия чип на биоса в друг дял не презапис ваем, които може да ги извикаш да се рефлашнат ако омажеш  нещо при модификации или  кофти флаш, ПП и аз май нямам 5,25 флопи B поддръжка... Но с SD четеца за правец8 , не ми е и нужна вече  :D
« Последна редакция: 05 Януари, 2014, 02:28:38 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен pochitatel

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: wonderland
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #20 -: 05 Януари, 2014, 10:59:35 »
Няма никакво значение за флопито дали процесорът е 64 битов или не. Стига глупости. Има много подходящи контролери, с които и 1.44МБ флопи работи идеално на XT (т.е. и правец). Тази жичкаджийска история е мега аматьорска. Дъна и компютри по битаците на килограм претопяват мангалите за по 6-8лв/кг почти всички работещи. Гадове неграмотни. Прехвърляне може дори с laplink да се прави по ЛПТ/rs232 кабел...Oпции много. 

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #21 -: 05 Януари, 2014, 13:26:22 »
БИОСа ми е AWARD, но как е структуриран нямам никаква представа. Свалих имидж на харда. Освен това знам, че самия биос си има някаква вградена програмка (Q-flash) , която служи за ъпдейт по лесния начин. Не съм работил до сега с нея и нямам представа колко е функционална/надеждна.

Преди няколко дни писах мейл и на производителите на дъното. Съмнявам се да помогнат, но не боли човек да опита. 
« Последна редакция: 05 Януари, 2014, 13:33:41 от Cosmiclight »
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #22 -: 05 Януари, 2014, 16:11:32 »
 Здравей. Ти ми писа в  мойта тема но преди това   вчера през  ноща и аз ти писах тук но интересно някъде изчезна мнението ми.  Пробвай само с това с 5.25" флопи дали ти го разчита харда. Би трябвало да тръгне ако всичко е ок.

Цитат
Изчезват, може би защото това не е търговския раздел.
« Последна редакция: 05 Януари, 2014, 21:52:35 от Pichaga933 »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #23 -: 06 Януари, 2014, 00:45:28 »
pochitatel, разбрал не доразбрал! 64битовата операционна няма да подкара онази програмка понеже е досовска, а не че не работи с големи флопита, стига глупави изказвания, жичкаджийската история си е съвсем ок, който иска да пробва всичко съм написал и лично я ползвам тази система, на ауърд биос мисля че става също, само феникса ми се струва че нямаше да стане на него.
ноиначе да, пробвай като за начало дали самото флопи работи на стар комп като е само да се увериш, и го пробвай на 360 и 1.2 капацитети, и ако всичко му е е ок, и вече искаш да си го ползваш на ежедневният комп, вече съм ти показал как става :)

Неактивен pochitatel

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: wonderland
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #24 -: 06 Януари, 2014, 01:55:37 »
Първо, не пиша глупости. Второ, ти не знаеш български правопис. Трето, ако си инженер в моя фирма (макар че се съмнявам да имаш висше техническо образование), те уволнявам незабавно за такова изпълнение. Четвърто, почети малко повече преди да повтаряш на украинците глупостите (дано не ги обиждам незаслужено без да съм доразбрал твоите източници на тези идеи). Цензура Пето, и какво ако е 32 битова вин, мислиш ли, че във V86 режим hipervisor-ът ти обръща  внимание на bios flags в 0:4xxh и ще работи програмката ли?

Цитат
Особенно ми е неприятно като като трябва да правя такива неща.
Pichaga933
« Последна редакция: 06 Януари, 2014, 02:39:19 от Pichaga933 »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #25 -: 06 Януари, 2014, 02:30:01 »
да хитрецо, на 32битовият независимо дали е NT платформа работи, въпреки,че е във виртуална машина, мсля че помогнах на колегата, а ти клкото си щеш се надувай, че си всезнаещ и велик.
освен да се надуваш и плюеш по другите друго не можеш, това е форум за взаимопомощ, а не да се пъчим кой е по-велик! другият път вземи напиши менние което би помогнало на нуждаещият се от помощ ако изопщо можеш.

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #26 -: 06 Януари, 2014, 10:44:33 »
Здравейте! Днес получих нов лентов кабел, с който успях да подкарам флопито, но само като устройство А. Системата го разпознава, мига лампичката докато уиндоуса буутва.  Мога ли вече да заключа, че  устройството е джъмпърнато правилно и единственият ми проблем е в БИОСа ? (Не съм пробвал още дали пише/чете/форматира поради липса на дискети, но скоро ще разбера и това.)
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #27 -: 06 Януари, 2014, 20:56:48 »
сега можеш да сложиш само него като устройство А в BIOSa нямаш никъв проблем щом вече имаш кабел за целта :) та като се сдобиеш с диоскети спокойно го изпробвай,  пробвай го и на двата капацитета, но предполагам дискетите ти ще бъдат 360 особенно ако са български (ние само такива сме произвеждали) така че най-добре дай тоиз капацитет на флопито  :disk:

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #28 -: 08 Януари, 2014, 12:31:01 »
Днес се снабдих с 15 броя дискети, форматирани на 1,2 MB , не знам какво производство са. Използвани са, но са ИЗКЛЮЧИТЕЛНО запазени, без една да е огъната или надраскана. Устройството ги чете, НО само след като залепя малко парченце тиксо в кръгчето по средата. Иначе просто диска не се върти. Виждал съм, че някои дискети имат нещо като пръстенче там. Някой ще ми обясни ли ?
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #29 -: 08 Януари, 2014, 16:21:01 »
Сега пък спря да чете изобщо, иска да форматира но като му позволя експлорера крашва....  ???
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
29126 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2012, 21:40:23
от Ricarq
94 Отговора
51138 Прегледи
Последна публикация 15 Май, 2016, 13:44:10
от Валери
3 Отговора
7622 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
2 Отговора
3824 Прегледи
Последна публикация 12 Август, 2013, 21:21:24
от Валери
3 Отговора
7205 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |