| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: 5,25" Флопи - проблем  (Прочетена 21777 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
5,25" Флопи - проблем
« -: 04 Януари, 2014, 20:31:39 »
Здравейте!
Наскоро се сдобих с едно флопи устройство за 5-инчови дискети за IBM- съвместими машини. Марката му е TEAC, модел fd55gfr, изглежда така :
 
http://i.ebayimg.com/t/TEAC-FD-55GFR-1-2MB-5-1-4-inch-Internal-Floppy-Drive-5-25-Tested-/00/s/NzY4WDEwMjQ=/z/nVsAAOxyRhBSsfUv/$_57.JPG

Проблемът ми е, че не мога да го подкарам на моя компютър. Заедно с него имам и кабел, който може да свърже едновременно 5-инчови и 3-инчови устройства към дъното, но няма усукване преди буксата за 5-инчово устройство. Вързал съм две устройства (5-инчово и 3-инчово). 3-инчовото работи съвсем нормално, но 5-инчовото не се разпознава от системата. като сложа дискета в него и дръпна "ръчката" започва да я върти, но лампичката не свети. Никъде не мога да намеря кабел със усукване пред женската букса (за да го свържа като устройство А:)  Със сигурност знам, че БИОС-ът ми поддържа 5-инчови флопита.
Моля за помощ! Готов съм да предоставя всякаква информация като снимки и каквото друго е нужно. Благодаря предварително!
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен pochitatel

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: wonderland
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #1 -: 04 Януари, 2014, 21:12:42 »
Флопито би трябвало на описания кабел да работи като устройство B: нормално. Но някой е пипал джъмперите на флопито. То трябва да е настроено да работи като второ винаги. А селекцията става именно чрез кабела.

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #2 -: 04 Януари, 2014, 21:26:29 »
Имам и инструкции към него (pdf, на английски) но не мога да се оправя с джъмперите. Освен това не съм съвсем сигурен, че БИОС-ът ми поддържа две флопита, в него имам настройка замо за устройство А: 
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен pochitatel

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: wonderland
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #3 -: 04 Януари, 2014, 21:48:50 »
Не съм чувал за такава BIOS. Сложи ги както пише в таблиците на реда "Strap setting at shipment", но намери точния модел на флопито, че са много.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #4 -: 04 Януари, 2014, 22:13:44 »
Привет, BIOSът ти поддържа само 1 флопи!  :disk: независимо от това дали е голямо или малко, Но имаш един вариянт , лично съм го изпробвал и действува  :blum1:

Обаче трябва малко да помодифицираш :)

Чрез една малко хитра DOS програмка, която настройва CMOSa е възможно това, писана е от един украинец  :)
Понеже в новите BIOSи нямаш настройка за В флопи :(
Единствента възможна конфугурация която  позволява програмката е :
А: 3.5" 1.44МБ
В: 5.25"  1.2МБ

линк : http://dox.bg/files/dw?a=425e5edbd5

Така че, вържи малкото флопи като А (там където е усукан кабела, краят му),
а голямото като В (там където НЕ е усукан кабела)

Но това не е единственото което трябва да сториш,
Понеже флопи контролерите в новите машини са леко подкастрени и не поддържат 2 флопита едновременно е нужно да ползвуваш флопитата по отделно,
това ще рече ще се налага да си ги превключваш чрез едно ключе.
Става по следният начин :) :




Нужно е да вържеш пинове 12 и 16 от голямото флопи към маса, за да използваш голямото флопи, това автоматично забранява малкото , когато ги върнеш в нормална позижия голямото затихва, това ще рече , че няма да можеш да си копираш директно между голямото и малкото з а жалост, но е единственият вариянт.
Използвувай ключе със 2 обособени вериги, че да можеш да даваш на маса 16 и 12ти пинове без те да са вързанни помежду си, когато не са към масата:)

Аз лично не съм пойл директно по флопито, както е сторил създателят на тази програмка, а просто съм бучнал пинове на часта за малко флопи, която споделя и конектора за голямо, на съответните 2 пина.
Много по-удобно е като се налага да го демонтираш, просто измери с мултицед кои пинове отговарят на 12ти и 16ти на конектора за 3,5 инчово :) ще забележиш на снимките.  :good:









 8) ето и резултата

Е това е от мен успех! :)
дано ти работи флопито все пак, аз имам такива няколко и са си главоболие да четат и пишат дискети който не са записвани от самите тях, доста ненадежни са като цяло големите флопита и дискети.
« Последна редакция: 04 Януари, 2014, 22:22:32 от FAMICOM_87 »

Неактивен pochitatel

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: wonderland
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #5 -: 04 Януари, 2014, 22:39:20 »
Баси ужаса. BIOS = Basic Input Output System, т.е. женски род. Като гледам тази жичкаджийска простотия - щом е десктоп по-добре сложете едно старо дъно, ако софтуерно не може да се оправите с две флопита. Сигурно новите EFI тайвански firmware-та са супер окастрени, затова и ги избягвам. Ако задачата е за ДОС - пробвайте 800.COM или още по-добре 2M, които доколкото помня могат да задават и поддържат произволна кобинация от флопита стига наистина всичко да е опроводено до ФДД конектора както едно време.

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #6 -: 04 Януари, 2014, 22:56:50 »
Такааааам

Първо имам питане към FAMICOM_87 , а именно : Видях, че си заземил голямото флопи за кутията. Чудя се дали това е необходимо, при положение че то така или иначе е завинтено за кутията. И въобще каква е тази хава със заземяването на старите флопита? Виждам клема за заземяване ама не мога да си обясня нуждата от нея.

Иначе свалих флопито и намерих точния модел : teac fd-55 142-u (прилагам и снимка)

Оказа се, че в упътването, което намерих няма схема на джъмперите за този модел. Снимах сегашното им положение (не съм ги размествал).


Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен pochitatel

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: wonderland
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #7 -: 04 Януари, 2014, 23:12:51 »
Сложи джъмпер на U1 и пробвай.

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #8 -: 04 Януари, 2014, 23:17:47 »
А на D1 да остане ли ? И със същия кабел ли да пробвам или да търся друг?
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен pochitatel

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: wonderland
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #9 -: 04 Януари, 2014, 23:21:49 »
Да, задължително на D1 , a и всички останали да си стоят - търси джампер от друго място. Същият кабел да бъде, докато не намериш друг - 5.25" флопи e възможно да е само B: с този кабел. Флопито не му е заземено с онзи проводник до болта на флопито, ами си е взел маса оттам за халифакс жичкаджийска(та) система ;)

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #10 -: 04 Януари, 2014, 23:28:42 »
Сега ще се поразровя за джъмпери по кашоните и ще пиша какъв е резултатът. Иначе гледам, че кабелчетата за масата са бял и оранжев пък този за кутията е синьо и бяло. А на другата снимка гледам че са вързани за масата на MOLEX-a. Освен това да пипам ли нещо по CMOS ?
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен pochitatel

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: wonderland
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #11 -: 04 Януари, 2014, 23:33:24 »
Свободен свят - питай каквото искаш ;) За CMOS RAM трябва вече да кажеш що за дъно ползваш.

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #12 -: 04 Януари, 2014, 23:37:58 »
За дъното веднага казвам: Gigabyte GA-EP35-DS3L
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен pochitatel

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: wonderland
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #13 -: 04 Януари, 2014, 23:47:11 »
Какво точно се опитваш да (на)правиш с 5.25" флопи, включено към това дъно?

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: 5,25" Флопи - проблем
« Отговор #14 -: 05 Януари, 2014, 00:26:42 »
хех аз ли не съм обяснил като хората или ти ен сващаш :)
Значи програмката служи за, да кажеш на БИОСа че има А: 3.5 и В 5.25 ,
а жичкаджийската история е, че трябва да свържеш пин 12 и 16 от голямото флопи към маса, за това са тия жици.
Когато голямото е към маса само то работи, но си е В, а коаго голямото не е към маса, само малкото работи и то си остава А.
Просто контролерът, ако не поддържа 2 едновременно се налага тази модификация, ако поддържа е излишна.
Ще забележиш, че голямото флопи свети непрекъснато когато превключиш към маса за да го ползваш , тов а е нормално в случая :)

Така със схема по-ясно ли е?



Трябва ти ключ с 2 обособени превключвателя от ония с 4 или 6 крачета :)
за да не се допират 12 и 16 пин когато не споделят масата.
« Последна редакция: 05 Януари, 2014, 00:38:12 от FAMICOM_87 »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
29097 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2012, 21:40:23
от Ricarq
94 Отговора
50993 Прегледи
Последна публикация 15 Май, 2016, 13:44:10
от Валери
3 Отговора
7583 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
2 Отговора
3788 Прегледи
Последна публикация 12 Август, 2013, 21:21:24
от Валери
3 Отговора
7177 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |