| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 82 - за реставрация ?  (Прочетена 18808 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1336
  • Населено място: София
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #45 -: 16 Април, 2021, 01:06:56 »
Получи се! Вече имам 64К и ProDOS 2.4.1 тръгна. Наистина F8 трябва да се премести на картата - това го има в инструкциите. Обаче това което не са написали и не бях направил е да сложа и сваления RAM чип на свободния цокъл на картата!
« Последна редакция: 16 Април, 2021, 01:20:28 от CVT »

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #46 -: 16 Април, 2021, 01:44:22 »
F8 не винаги трябва да се премества. Има една модификация - прекъсва се една писта (на повечето карти е прекъсната в завода) и тогава EPROM-а си остава на дъното. За да не се разваля оригиналния вид на платката може да се извие само крачето на чипа ако е на цокъл. Модификацията беше описана в един брой на "Компютър за Вас"

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #47 -: 17 Април, 2021, 22:17:16 »
Мойта карта я извадих от друг правец и на моя извадих епрома последния ф8 и една памет - първата както беше на другия , и всичко тръгна!
Дали наистина вече паметта е 64 кб не знам как да проверя , май е фъс-работа , но компютъра си тръгва с платката  идеално чете си епълдос от флопи и т.н.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1336
  • Населено място: София
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #48 -: 18 Април, 2021, 05:46:24 »
Най-лесния начин е да заредиш ProDOS 2.4.1. Преди да сложа картата не тръгваше и пишеш че трябват поне 64К RAM. Сега просто си работи.

Прикачвам имиджа:

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 277
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #49 -: 18 Април, 2021, 09:05:58 »
С Locksmith също може да се провери - има тест на допълнителните памети.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1336
  • Населено място: София
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #50 -: 18 Април, 2021, 11:15:06 »
Да, стана. Версията която тръгна на моя Правец е LockSmith 6.0 Rev.A: https://mirrors.apple2.org.za/ftp.apple.asimov.net/images/disk_utils/locksmith/Locksmith%206.0%20rev%20A.dsk

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #51 -: 18 Април, 2021, 14:38:58 »
мерси сега почвам пробите първо на 8ц и 8а ,че 82-ойките са ми на друго място! 8ц-то има един слот за принтер тъкмо ще закача един стар матричен панасоник, та да видя дали ще мога да го подкарам! Намерих такъв кабел от едната страна да влезе в слота дето пише центроникс , а от другата има жак да влезе в принтера!!!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #52 -: 18 Април, 2021, 15:19:38 »
като натиснах -  ktrl z , както казва програмата  Locksmith  - ето какво принтира принтера-панасоник!
За сега тестовете са успешни!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #53 -: 18 Април, 2021, 15:29:52 »
Благодаря на всички помогнали с програмки и съвети, сега трябва да намеря принтерконтролер за 82 и да подкарам матричния принтер както на 8ц-то!
Ще проверя и как се справя с кирилицата , мисля,че не трябва да има проблем.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #54 -: 02 Май, 2021, 13:55:47 »
F8 не винаги трябва да се премества. Има една модификация - прекъсва се една писта (на повечето карти е прекъсната в завода) и тогава EPROM-а си остава на дъното. За да не се разваля оригиналния вид на платката може да се извие само крачето на чипа ако е на цокъл. Модификацията беше описана в един брой на "Компютър за Вас"
Дайте една снимка да видиме всички и да знаем коя писта се прекъсва, че е трудна рабита да четем статии,като те удари някоя буква може да нанесе непоправими последствия :D

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #55 -: 02 Май, 2021, 20:14:13 »
В статията ("Компютър за Вас" брой 4 от 1986) си има и снимки, но щом трябва ...:

146335-0   146337-1

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1336
  • Населено място: София
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #56 -: 06 Май, 2021, 19:30:36 »
Малко ъпдейт на разговора за съветските бели УВ ЕПРОМ чипове от предишната страница...

Днес забелязах че Правеца ми забива на Бейсик LIST командата, но само когато е бил включен повече от десетина минути. Въртях RAM тестове, но винаги минаваха без проблем. След това реших да прочета всички ЕПРОМ-и и да ги сравня с оригиналните BIN файлове от библиотеката. Оказа се че при загрял компютър Е8 променя понякога един, понякога два бита от 0 на 1, демек стават като изтрити.

Имам набор от резервни чипове, така че подмених Е8 със западен и нещата заспаха. Обаче забелязах че лепенката на проблемния чип не покриваше идеално прозорчето. Има още 2 други чипа, които също не са добре покрити, но те не дават променени битове за сега.

« Последна редакция: 06 Май, 2021, 19:37:20 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #57 -: 06 Май, 2021, 22:27:07 »
При мен на единия 82 -  Е0 ,ми правеше подобни номера , но още в началото ,без да е загрял-Мига маркера ,но доста команди не изпълнява и преминава в мониторен режим ако запустна програма от флопи!Стотици проби правих,чип по чип докато стигнах до него и с подмяна на друг записан всичко се оправи?Стария беше жълт руски.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #58 -: 23 Ноември, 2022, 17:25:44 »
Днес оживих едно дъно на 82.като вадих паметите за почистване,чак крачета имаше ръждясали и изгнили в цоклите.Също ив цоклите където са седяли някога руски епроми имаше и доста части от жълти крачета!Смених цоклите на епромите,запоих процесора без цокъл и монтирах нови памети.Имаше и липси няколко чипчета,набавих ги и всичко стартира.
Контсатирах следния дефект!При включване - пълен екран с боклуци синволи!Понякога някой мигат други-не.След повторно включване компютъра стартира и си влиза в бейсиг.Понякога тръгва от раз,но доста пъти се повтаря първия проблем?
Всички монтирани от мен чипове,са тествани  на съседен -работещ правец !Освен комплекта памети,Които даже не съм тествал с нищо понеже,на мястото където го ремонтирам нямам нито флопи нито нищо!Не вярвам сам да съм си създал - дефекта!
ТЕСТ-2 като монтирам продос платката и една червена-рам на първи слот,след стартиране казва че няма 64кб памет за да продължи.Това на другия до него тестови правец го - няма и продоса-си стартира нормално.Той също е 82 и се нуждае от допълнителната рам за да трътне продос-платката.
Дали е възможно да има лоша памет или контакт на някой от чиповете,въпреки че пръсках със спрей цоклите?Или да пробвам банка по банка?Тия бг-цокли не ми вдъхват никакво доверие,всички ги знаят що за стока са.За това избягвам многото вадене и слагане на чипове в тях.
Този дефект със нормалното стартиране се сереща при доста Правеци.На две или три включвания в мрежата стартира нормално веднаж.Може ли с ресетите да прави нещо? Дайте насоки...Или да има два дефекта?
« Последна редакция: 23 Ноември, 2022, 17:37:49 от lopesbroko »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #59 -: 25 Ноември, 2022, 14:47:05 »
днес продължих д тестовете,на 15 крак на осемте чипа на едната банка има 2.5 волта ниво,докато на другите две банки е високо нивото към 5 волта?
Смених  к555ла1 и ls139,без резултат за сега.
Всички крачета на паметите с мултицета си пискат както трябва - по веригите.
Дъното винаги стартира със допълнителната платка памет!Червената платка вкарана на 1-ви слот.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |