| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 82 - за реставрация ?  (Прочетена 18805 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #30 -: 01 Април, 2021, 00:51:51 »
Най-вероятно цокъла ти прави проблем. И какво означава това "не мога да го прочета като 2716", след като работи на компютъра трябва да можеш да го прочетеш с програматор. Друг е въпроса до колко софта на програматора ти е съвместим с операционната ти система.

Колкото и странно да звучи съм имал случаи 2716 ( не руско ) да се чете различно на различни програматори ( не се чете правилно на евтин китайски например ) и не е проблема в цокъла .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #31 -: 01 Април, 2021, 21:56:31 »
колегата ми си купи китайси програматор от найновите заради нандовете по гигабайт-два дето ги има в телевизорите , последен  вик на техниката име приставки даже за презаписване на софтуер на матрици и други глупости , сам разпознава крачетата на чиповте и тества какво ли не.Както и да е  явно руски-2716 не чете , чете ги вярно ,  като го настроя на 2732. След това вече прочетеиня , бин не мога  да го запиша на празен2716 , а само на 2732.
При шесте чипа на дъното се получи , само със знаковия набор , не! За това търся свален готов качествен ,
Сега видях че началника ми е писал ,да проверя в библиотеката .За което Благодаря!

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #32 -: 02 Април, 2021, 16:15:12 »
Има няколко варианта на (съдържанието на) епромите. По спомен поне 2-3 варианта, които се различават по знаковия генератор и ако не се лъжа D8.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 287
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #33 -: 02 Април, 2021, 23:14:15 »
Цитат
и не е проблема в цокъла

Имам в предвид цокъла на дъното, не на програматора  :batt:

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #34 -: 03 Април, 2021, 22:53:47 »
Относно Правец82 , днес се сдобих с още 2 броя , единия го подкарах , а с другия стигнах до там,че клавиатурата не пише верните букви и цифри например като натисна 8 - изписва 0 ,а от 1-7 си ги пише вярно, ресета - червения бачка , и още десетина букви са грешни???
Всичко което е на цокъл съм сменил от работещ , включетелно и двата вида клавиатури пробвах , но същата работа ,сменя нормално кирилица и ланиница!
Този от който го взех със сигурност е обръщал куплунга на клавиатурата даже и краче е счупил , но аз сложих друг кабел не е от това според мен някой 74 257 се е издънил ,но не знам , ако някой се е сблъсквал с такъв проблем моля да сподели!?!

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 160
  • Населено място: Самоков
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #35 -: 04 Април, 2021, 11:50:15 »

Здравейте,
Прочетох EPROM-ите на моя Правец, но те имат доста разлики, :( /особенно ЗГ/ с тези които публикувах по-рано.
Имам съмнение, че с времето част от информацията в руските чипове К573РФ2 се е променила.
В DS на руския чип пише време на съхранение: 25г. а те са записвани преди 1988г.
За съжаление мога да тествам ЕПРОМ, в момента нямам монитор за Правец-а.
Направих сравнение на оригиналните "APPLE ][" от тук: "https://macgui.com/downloads/?file_id=23998" и те съвпадат публикуваните по рано с изключемие на един байт в "D8" и няколко байта в "F8" където вероятно е текста "Правец 82".

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #36 -: 04 Април, 2021, 21:36:16 »
Работата е ясна , прав се оказах относно руските чипове.Нито мога да  ги изтрия ,нито да ги запиша .Дъжал съм ги с часове на срашно мощни уве , бактерицидни и дезинфекционни лампи , дето имам в болницата , но не се затриват! При полужение,че другите се трият ,извода е един РАЗВАЛЯТ СЕ С ГОДИНИТЕ!!!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #37 -: 04 Април, 2021, 21:41:58 »
Относно пишещия не верни символи 82 , подмених 3-броя 74 257 , дето са около куплунга на клавиатурата и прописа , вярно!
Итерестно , бяха западни чипове , не руски?

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #38 -: 11 Април, 2021, 22:19:51 »
Здравейте  , мога ли да помоля ако има някой програмка за тест на правец 8  да я сподели , за да направя някой тестове с моите машини. Аз имам само една програма за тест и проверка на флопита,изтеглен от интернет образ който съм направил на дискета и работи безупречно!Знам , че има и други програми , за тест на паметта например.
Има епълски ,но не знам коя как се казва и дали ще тръгне , Моля споделете опит!
БЛАГОДАРЯ!!!

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #39 -: 11 Април, 2021, 23:15:29 »
Епълските ги има на Азимов:

https://mirrors.apple2.org.za/ftp.apple.asimov.net/images/disk_utils/diagnostics/

Правешката е превод на една от тях.
За 82 програмите за 2 и 2+ трябва да свършат работа.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #40 -: 11 Април, 2021, 23:37:27 »
 :disk:

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #41 -: 12 Април, 2021, 09:45:51 »
Благодаря - на RETROTRONICS.info , за бързата намеса.Ще пробвам програвката!
Че ми попадна разшерителна карта за памет на 82, къде се вади един от чиповете на паметта и се набучва конектора от платката ,и първия епром е на нея!За това ми трябва програмка за да видя разлика с платка и без платка , как е?Дали ще севдигне паметта до 64к.

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 160
  • Населено място: Самоков
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #42 -: 13 Април, 2021, 12:39:10 »
къде се вади един от чиповете на паметта и се набучва конектора от платката
В предишното ми съобщение "EPROMs.jpg"
От групата RAM памети до ЕПРОМ-ите се демонитра най-лявата 565РУ3, която е на сивия цокъл.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1336
  • Населено място: София
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #43 -: 14 Април, 2021, 20:42:49 »
Здравейте,
Прочетох EPROM-ите на моя Правец, но те имат доста разлики, :( /особенно ЗГ/ с тези които публикувах по-рано.
Имам съмнение, че с времето част от информацията в руските чипове К573РФ2 се е променила.
В DS на руския чип пише време на съхранение: 25г. а те са записвани преди 1988г.
За съжаление мога да тествам ЕПРОМ, в момента нямам монитор за Правец-а.
Направих сравнение на оригиналните "APPLE ][" от тук: "https://macgui.com/downloads/?file_id=23998" и те съвпадат публикуваните по рано с изключемие на един байт в "D8" и няколко байта в "F8" където вероятно е текста "Правец 82".

И моя Правец 82 е с белите СССР чипове, но ги проверих и се оказаха идентични на тази които са дадени в техническата библиотека тук: https://biblio.sandacite.com/biblio/items/show/148

Тъй като нямам програматор, написах една проста програмка на Бейсик да ги записва на диска:

10 PRINT CHR$(4);"BSAVE D0.BIN,A$D000,L$800"
20 PRINT CHR$(4);"BSAVE D8.BIN,A$D800,L$800"
30 PRINT CHR$(4);"BSAVE E0.BIN,A$E000,L$800"
40 PRINT CHR$(4);"BSAVE E8.BIN,A$E800,L$800"
50 PRINT CHR$(4);"BSAVE F0.BIN,A$F000,L$800"
60 PRINT CHR$(4);"BSAVE F8.BIN,A$F800,L$800"

Прикачвам и диск имиджа.
« Последна редакция: 14 Април, 2021, 21:03:30 от CVT »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1336
  • Населено място: София
Re: Правец 82 - за реставрация ?
« Отговор #44 -: 16 Април, 2021, 00:20:34 »
Благодаря - на RETROTRONICS.info , за бързата намеса.Ще пробвам програвката!
Че ми попадна разшерителна карта за памет на 82, къде се вади един от чиповете на паметта и се набучва конектора от платката ,и първия епром е на нея!За това ми трябва програмка за да видя разлика с платка и без платка , как е?Дали ще севдигне паметта до 64к.

Колега, успя ли да подкараш картата?

И аз днес се сдобих с една такава и реших да я включа, обаче нещо не се получи и компютъра започна да бибитка и да мига произволни букви по екрана. За щастие като я изключих и върнах обрано чипа всичко беше наред.

Не знам какво не правя както трябва! Също не знам трябва ли да има някакъв PROM чип на самата платка, защото има празен цокъл за такъв.

Ето как я свързвам: слагам я в най-близкия слот до захранването и свързвам кабела по следния начин, който изглежда да е точно по диаграмата. Също гледам на диаграмата че пише F8 на празния цокъл на картата. Това означава ли че трябва да преместя F8 PROM чипа на нея? Преместих го за проба на нея и пак не тръгва.

« Последна редакция: 16 Април, 2021, 00:44:49 от CVT »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |