| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Tърся дискета с MS-DOS  (Прочетена 20967 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #15 -: 03 Януари, 2014, 00:44:50 »
С картинки е къде къде по-прегледно и приятно :)
ето различни команди за различни контролери :  http://support.microsoft.com/kb/60089

В сайта на майкрософт са обяснили :)

И една поправка, който иска да слага windows на правеца (ако правеца му е с 8088/8086) версия 3.0 е последната и то с CGA драйвер независимо от видеокартата!
За EGA/VGA е нужен 286 и оп висок, или просто да изровите специален пачнат VGA драйвер ,който работи с 8086 инструкции писан от ентусиясти :)
Моят опит обаче показва ,че нито един windows (1 2 и 3) не върви на българско правешко дъно (от големите със слотската памет) въпреки че покриват иизскванията от към процесор и памет, просто при стартиращият екран с картинката дето пише microsoft и версията на windows , просто увисва и няма никаква активност.
Предполагам колегата няма да има този проблем с неговото малко дъно, извесно като JUKO :)

Успех !

 :)
« Последна редакция: 03 Януари, 2014, 00:55:25 от FAMICOM_87 »

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #16 -: 06 Януари, 2014, 21:06:34 »
С картинки е къде къде по-прегледно и приятно :)
ето различни команди за различни контролери :  http://support.microsoft.com/kb/60089

В сайта на майкрософт са обяснили :)

И една поправка, който иска да слага windows на правеца (ако правеца му е с 8088/8086) версия 3.0 е последната и то с CGA драйвер независимо от видеокартата!
За EGA/VGA е нужен 286 и оп висок, или просто да изровите специален пачнат VGA драйвер ,който работи с 8086 инструкции писан от ентусиясти :)
Моят опит обаче показва ,че нито един windows (1 2 и 3) не върви на българско правешко дъно (от големите със слотската памет) въпреки че покриват иизскванията от към процесор и памет, просто при стартиращият екран с картинката дето пише microsoft и версията на windows , просто увисва и няма никаква активност.
Предполагам колегата няма да има този проблем с неговото малко дъно, извесно като JUKO :)

Успех !

 :)
Малко дъно.
win3.10 Инсталирасе без проблем,при автоматично стартиране дава грешка и трябва ръчно да се подкара.След това върви без проблеми и забивания но гадното е чернобялата картина на екрана.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #17 -: 06 Януари, 2014, 22:05:14 »
win 3.0 на правец 16 с малко дъно(турбото).Стандартен режим.
В реален режим win /r зарежда само една икона в левия долен ъгъл и дотам.
« Последна редакция: 06 Януари, 2014, 22:13:53 от lz1tka »
73!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #18 -: 06 Януари, 2014, 22:47:18 »
Как стои въпроса с мишок и др. такива глезотии като посочващи устройства?

Бенгата ми беше разправял, че  е бая модване  докато подкараш мишка на сериен интерфейс на 16 ка ... тука гледам няма...?

ПП Серийни мишки още се намират нови тук там...

3.11 не ги ли поддържа като хардуер?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 648
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #19 -: 06 Януари, 2014, 23:03:46 »
Никакъв проблем нямаше да се подкара мишка на RS232 порта, просто всяка мишка си вървеше с дискета с драйвер, който се зареждаше или в config.sys или в autoexec.bat (в зависимост от вкуса на производителят ѝ).
Май още ми се търкаляше някъде един трибутонен Genius, трябва да го потърся.
(Освен Windows, навремето имаше и доста други графични среди като GEM, DeskView и пр., но баче Били ги надцака всичките)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #20 -: 06 Януари, 2014, 23:24:16 »
с мишоците никъв проблем, просто определяш през setupa на windows къв интерфейс да е и готово :) (serial или PS/2)
ако щете вервайте, но на моят комп а и на всеки съвременен ако позволиш в BIOSa USB legacy ще можеш да подкарваш USB мишоци с досовски драйвери под DOS! (ще ги интемпретира като PS/2 или серялна, дори безчицни мишоци бачкат, онези  приемничето на USB  8)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #21 -: 06 Януари, 2014, 23:31:18 »
Друг е въпроса къде под ДОС  в кое приложение ще я ползваш таз мишка... Аз май само в ЕДИТ видях някакъв смисъл от нея..
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #22 -: 07 Януари, 2014, 01:31:08 »
има сумати графични и не графични фаилови менажери, игри, пгоргами за рисуване/рчертане, абе квот се сетиш, явно не си запознат с възможностите на тази операционна :) , но са повече от това което предполагам подозираш.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #23 -: 07 Януари, 2014, 03:47:56 »
Най-много си дадох зор да гледам Divx Avi-та без хард, директно от CD под DOS, като зареждам всчико от дискети, флашване и модификация на биоси, Модификация и флаш на биоси на графични карти и някои епълски, После вече не ми беше интересен.

Реално моята сериозна заигравка с ОС почна с 98... Като може да предположиш , DOS ми беше по скоро средството да си поддържам 98 в добро здраве...

В момента на дъното даже нямам флопи контролер...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #24 -: 07 Януари, 2014, 03:58:21 »
хех мисля че даже знам коя програмка си използвал за гледане на филми :) QUICK  VIEW
Има още една много яка обаче за гледане на всякакви картинки и тяхното конвертиране във всякакви формати както и редуциране на цветовете - PICTURE VIEW. Две от любимите ми програми (в тях впрочем не се ползва мишка, но чудесна работа вършат и са удобни,
П.С
Аз започнах от 3.1ца после 95 98 2000 ХР и все още съм с последният, наскоро се забърничках и със старите NTта (3.х и 4) голям зор с драйверите като не са плъг енд плей  ???
но са къде къде по-стабилни от 9х, срамота че чак версия 5.0 (2000) е сплъг енд плей  :hi:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #25 -: 07 Януари, 2014, 04:09:44 »
на NT може спокойно да ползваш повечето драйвери за 2000 и доста от ранните за XP...

Какво е това плъг Н плей, Да не е някаква допълнителна брошурка на Плейбой  :D ?

Ръчно инсталвам всички драйвери от време оно, обикновенно понеже въпросните не са за дадената ОС  :D :D :D

Програмките отдавна съм забравил как се казват. От време на време ме налегне носталгията  пускам си емулатор и сядам да инсталвам някой архаичен прозорец. Последно преборих  там Win от 1  до 3  ;) , че колегата Скафандър  пък мъчеше да ги инсталва на релана машина  и трябваше да им видя тарикатлъците , знаеш как е.

98се имах няколко случая да го инсталирам без включен монитор...но това сеи беше тренирано занимание, като го правиш по 3 пъти в седмицата в продължение на няколко години, ориентирането е по звуците на харда...

На 3.11 за пръв път видях що е то графична среда... на монокристален монитор 386 с копроцесор.

98се ми е любимеца, точно го оправиха и излязоха тъпите DVD та и техните рипове с файлове по 2гб... ФАТ32 СЪКС... Хайде скачай на профешунал NT... XP Беше манна небесна в сравнение с предишното, още го ползвам , ама вече няма офицялно Директ Х поддръжка и за игрите ни отрязаха всичките Фенове....

новия 8 ми се задържа на компа точно 20 минути и беше затрит с неописуема радост  от самия факт.
« Последна редакция: 07 Януари, 2014, 04:14:59 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #26 -: 07 Януари, 2014, 04:17:58 »
хех да и аз обичам да инсталвам ръчно драйвери , но все пак plug and play (нека така го напиша ,че да не ме бъзикаш  :D :blum1:) е доста полезен и удобен, защото имаш device manager и знаеш какво инсталираш в крайна сметка, и даи устройството работи и има ли конфилкти с ресурсите. просто без този менажер е кошмар като цяло от което страдат 3.х и NTтата преди 5цата (2к) , от друга страна 9х пък въпреки че притежават plug and play и device manager често не успяват да се оправят автоматично със ресурсите, особенно на по-новите устройства, това го елиминираха чак в 2000, а ХРто направо с него се преродихме понеже сичко само си намираше поне в началото, но дори и до сега квато и видео карта да у сложиш стига хардуерно да поддържа 16 битов цвят или поне 256 цвята , ще ти ги покаже! за разлика от 2000 и надолу , където трябваше сами да се борим ,че да не ни изтичат очите на 16 цвята  :D

а нека добавя фат 32 поддържа до малко под 4ГБ фаил :) 2та ГБ бяха лимита на фат 16 за цял дял .

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #27 -: 07 Януари, 2014, 04:25:20 »
До излизането на SP1 за ХП, си беше бая бъгава история, и не си кривя душата като го казвам. Толкоз сини екрани  то не бяха хардуерни конфликти , то не бяха драйвери, то не беше софт. Тая ОС  даваше Син екран само ако почне да ти танцува захранващото напрежение или усети, че днеска не си на кеф и трабва да ти досъсипе деня.  Всчиките ,  Нет фреимуъркове,  Ц++, и кави ли не среди които имах някой и друг файл дето трябва д аходи по системните папки я крашваха нонстоп. То щом по това време LInux  беше по- юзър френдли от джама... Виж след Сп1  вече се видяхме юзерите с нормална за употреба ос.

Забравил съм ги размерите по файловите ситеми  сега си ги пише по разните софтове  тогава в FDISK трябваше да си знаеш , имаше тогава проблеми в риповете и не можеше да се стои повече на фат 32... След това почна  миграцията масово. Е и ест рязнаха поддръжката. Plug n Play  имаше в ME  по известен като( the milenium Shit) кръстоската с NT, но пък пак само поддръжка на Фат,,,
« Последна редакция: 07 Януари, 2014, 04:30:25 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #28 -: 07 Януари, 2014, 04:33:04 »
аз използвам от сървис пак 1 ХР и не помя да беше толкоз бъгав , в последствие естествено преминах към 2 и сега съм с 3, колкото до фат 32то все още съм на него (системният ми дял къдто се подвизава ХРто) другите ми дялове са си НТФС разбира се. Ще попиташ защо, може би! еми просто н мога да живея ако не мога да си бърничкам и сменям системни файлове под ДОС, не че не използвам и НТФС драйвер за под ДОС, но той не е особенно стабилен, става колкото да си свършиш неотложна работа, я да спасиш некой файл я нещо подобно. та такам, компа ми си има хем ДОС хем джам и си избирам  чрез НТ лоудъра кво да заредя :) често зареждам ДОСа да погледна някой телефон да кажем или друга бележка писана в ноутпада  :D, мсто да чакам сумати време да ми зарежда   :blum1:

МЕ ли хаха това го бях пробвал от любопитство, платформата е 9х а експлоръра е на 2к верно си бе хибрит и то много дразнещ, понеже нямаше "ресарт то дос моде" в сърдауна , голема тъпотия, слд като платформта лежи на ДОС! с нея се опитаха малко да допродължат живота на това семейство ,но същевременно да ни отдалечат от ДОСа , доста недомислено решение

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Tърся дискета с MS-DOS
« Отговор #29 -: 07 Януари, 2014, 04:40:58 »
Ще ти пусна ако го намеря един любим син екран , който просто е като реклама на XP
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |