| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: АЗЛК - Москвич  (Прочетена 22090 пъти)

0 Потреб. и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен naneobratmu

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Sofia
АЗЛК - Москвич
« -: 06 Декември, 2012, 14:19:50 »
Случайно попаднах на този интересен клип
http://www.youtube.com/v/hMTT4jTj7Qs
« Последна редакция: 07 Декември, 2012, 16:18:01 от gabo »

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: АЗЛК - Москвич
« Отговор #1 -: 06 Декември, 2012, 14:28:36 »
Вижте в какво се е превърнал завода сега... Подобно на нашите заводи :( всичко тъне в развалина.

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: АЗЛК - Москвич
« Отговор #2 -: 06 Декември, 2012, 15:36:23 »
Това е явно закономерно, защото фирмата собственик на завода едно време произвеждаше пародии на автомобили, а за последно е имала модерно оборудване и технология, когато са реквизирали като репарации оборудването за производство за Опел Кадет след войната. Така че как може една съветска фирма без технологичен капацитет и каквато и да е основа за конкурентоспособност да просперира в условията на пазарната икономика? Не е чудно, че заводът е опустял.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: АЗЛК - Москвич
« Отговор #3 -: 07 Декември, 2012, 15:21:24 »
Владиславе, ще те трепя! Това че им е стара технологията не значи че колите им са лоши, нали именно това е нашата идея във форума.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: АЗЛК - Москвич
« Отговор #4 -: 07 Декември, 2012, 18:21:03 »
Ориго, да се дообясня. Аз си умирам за стари неща, включително мотори, коли и парни локомотиви. С огромно удоволствие бих се хванал за реставрирам стар москвич, особено ако е от по-старите модели. Но това не значи, че москвичите, които се продаваха по наше време, бяха хубави коли. Мисля, че и ти си напълно наясно, че особено моделите от семейството на Москвич 408 бяха пълни боклуци, на които ламарините ръждясваха за една година, а управлението например им е толкова прецизно, че използването на колата си е направо опасно за живота. Вярно, че се правят лесно и например като ти се скапе бензиновата помпа, може да си купиш ремонтен комплект и да си я направиш - и така всяка година. А горките руснаци и пр. съветски граждани и за тези ковчези пак чакаха по 20-30 години.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: АЗЛК - Москвич
« Отговор #5 -: 11 Декември, 2012, 22:12:36 »
Не съм съгласен че са лоши коли и че употребата им е опасна за живота. Я ми кажи колко човека седмично са загивали в ПТП по онова време, ами сега? Кои коли се по-опасни според статистиката? Тук не говорим само за самата кола, а и за чувството на човека зад волана и скоростите които вдигаш. С Москвича си знаеш че е с по-лошо управление и сцепление към пътя, не се правиш на майстор по пътищата и стигаш жив, а със съвременните коли, викаш си леле колко надеждна машина, тва и 200 не са му проблем, и се изтрепваш в първото крайпътно дърво, защото 200 километра в час са си 200 километра в час, и ако е заледен или мокър пътя и с Москвич и с Бентли ще се изтрепеш по един и същи начин. Относно гниенето - чудно как все още е останало нещо от осмаците след 40 години, ако изгниват още след първата година, и защо ли се срещат екземпляри които са в по-добро козметично състояние от Опели на по 10 години? Така че ако обичаш, не обиждай возилата, дали са повече от колкото може която и да е западна кола. И ако изобщо тия съвременни боклуци с пластмасови двигатели могат да бъдат наречени коли.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: АЗЛК - Москвич
« Отговор #6 -: 24 Декември, 2012, 21:34:08 »
Хайде още малко. Ориго, пак казвам, че ако ми попадне интересен стар москвич, с удовоствие бих се хванал да го реставрирам. Но не мисля, че трябва да си кривим душата, като твърдим, че бричките от технологично катастрофиралия СССР са по-хубави от съвременните коли. Сигурен съм, че много добре знаеш, че двигателите на ладите и москвичите едва изкарваха по 100000 км. и отиваха за основен ремонт с престъргване на ризи и смяна на бутала, сегменти, лагери на коляновия вал и разни други части. Редовните анализи на сп. Аутобилд, показват, че детайлите в двигателите напр. на Фиат (давам тази марка за пример, защото и аз карам Фиат) на 100000 км. изглеждат като нови - следите от хонинговането на цилиндрите са напълно запазени и видими и други белези на износване почти не могат да се открият. И аз съжалявам, че в днешните двигатели има толкова много електроника, но да се каже, че съветските били добри, а днешните - пластмасови, си е направо тенденциозно. При положение, че междуремонтният ресурс на един съвременен двигател е в пъти (!) по-голям от двигателя на ладата, че е по-икономичен, по-мощен, по-тих и с много по-добри експлоатационни показатели.

Познавам хора, които караха москвичи. Един от тях е инженер и казва, че да караш москвич е философия и начин на живот. Беше сменял гърнета на всеки 10 месеца, а с ръждата по купето беше се отказал да се бори на третата година.

Неактивен mityo krika

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: София
Re: АЗЛК - Москвич
« Отговор #7 -: 24 Декември, 2012, 22:17:15 »
За москвичите и аз да се изкажа.
И двамата ми дядовци караха москвичи.Баща ми караше москвич но го откраднаха,после лада 1300.Аз самият имам 3 москвича и един хипотетичен+ладата 2105.Истината е че все още в България тези коли вървят,а и не само тук.Истината е че при пазарно стопанство от 23 години насам,при по-евтини от москвичите в момента опели,волксвагени и фиати хората все още поддържат и карат москвичи и лади.Само някой да смее да каже че това е носталгия или от беднотия.Че за голф 2 или 3 в момента частите са за 50 стотинки,подаряват се направо,а москвича си е къде-къде по-скъп като поддръжка и части и нормално-все още се движат модели прекратени от производство през 70-те и 80-те и частите се свършват.Но те още вървят.
Много от соц-автомобилите не устояха на времето-от кога не съм виждал зазка,вартбург,полски фият или пък някоя стара дачия да върви?Но по улиците все още се разминават лади и москвичи и още дълго време ще е така.А след 30 години Владо,твоят фият къде ще е?Дори носталгия няма да предизвиква.А съм сигурен че и тогава ще вие трансмисията на някой зелен или син ловешки звяр по пътя.

Неактивен deniz5612

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 305
Re: АЗЛК - Москвич
« Отговор #8 -: 27 Декември, 2012, 19:26:21 »
За москвичите и аз да се изкажа.
И двамата ми дядовци караха москвичи.Баща ми караше москвич но го откраднаха,после лада 1300.Аз самият имам 3 москвича и един хипотетичен+ладата 2105.Истината е че все още в България тези коли вървят,а и не само тук.Истината е че при пазарно стопанство от 23 години насам,при по-евтини от москвичите в момента опели,волксвагени и фиати хората все още поддържат и карат москвичи и лади.Само някой да смее да каже че това е носталгия или от беднотия.Че за голф 2 или 3 в момента частите са за 50 стотинки,подаряват се направо,а москвича си е къде-къде по-скъп като поддръжка и части и нормално-все още се движат модели прекратени от производство през 70-те и 80-те и частите се свършват.Но те още вървят.
Много от соц-автомобилите не устояха на времето-от кога не съм виждал зазка,вартбург,полски фият или пък някоя стара дачия да върви?Но по улиците все още се разминават лади и москвичи и още дълго време ще е така.А след 30 години Владо,твоят фият къде ще е?Дори носталгия няма да предизвиква.А съм сигурен че и тогава ще вие трансмисията на някой зелен или син ловешки звяр по пътя.
EEEE , все още има полски фиати  :D
https://plus.google.com/photos/112689839263995608211/albums/5826673211354514865/5826674354680343794?authkey=CMfmnffDl6TRogE

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: АЗЛК - Москвич
« Отговор #9 -: 12 Февруари, 2013, 19:31:08 »
Евала Митьо! Няма какво повече да се каже! Само искам да кажа че почти всички познати които карат Лади и Москвичи двигателите им са на по 100 хиляди километра и повече без основен ремонт. Напълно неуместно е да сравняваш тестовете на аутобилд и немърливия собственик който е искал колата му да върви на квото има. Имай предвид че тези лади и москвичи които на 100 хиляди са го докарали до основен ремонт, собствениците им са били някакви идиоти, карали са ги с по-нискооктанов бензин, не са сменяли редовно маслото (ако изобщо са го сменяли някога) а и с какви масла вървят? Тия новите брички трябвало да бъде специално не знам си какво точно синтетично ала бала... При адекватна поддръжка и обслужване, тия двигатели изкарват по 300 - 400 хиляди без основен ремонт. Не казвам че съвременните не изкарват повече, но чак в пъти не съм съгласен. Въпросите с мощността няма да ги коментирам, това са си особености на технологията, и не виждам с какво свалят качеството на двигателя, това са яки машини, както каза Митьо и след 40 години ще се движат москвичи произведени преди 30 години... пък нека са неикономични. Ами запознат ли си с теста на Фиат 500 в аутобилд, като му задра бутало в цилиндъра преди да е направил и 50 хиляди мм?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: АЗЛК - Москвич
« Отговор #10 -: 12 Февруари, 2013, 20:41:26 »
Москвич 408 съм шофирал доста време в зората на демокрацията. Имам много приятни спомени от този автомобил, някак ми беше приятен за шофиране. Волана имаше половин оборот свободен ход, спирачките бяха меки, мотора работи като парен локомотив, ускорението е като на волска кола, а звука от трансмисията като на гладна мечка :) И въпреки това беше приятен автомобил. Понякога когато изпреваря някой Москвич ми минава щурата идея да си купя един  :flag_of_truce:
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: АЗЛК - Москвич
« Отговор #11 -: 12 Февруари, 2013, 23:08:43 »
Eла изпревари моя да те видя :) ще ми дишаш бензиновите пари  :D
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Nasko-Kan4ok

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Varna
Re: АЗЛК - Москвич
« Отговор #12 -: 22 Март, 2013, 16:04:10 »
Здравейте, няма да споря. Има неписано правило "най-надеждните автомобили са такива с манивела"...
Баща ми имаше Лада 1600 след близо 32 г вярна служба я пенсионирахме като здравите части продадохме, а изгнилото шаси отиде за скрап. Колата като я бракувахме беше на около 220 000 км. На двигателя са му правени смяна на разпределителен вал, защото пишмян майстор го е пренатегнал и са се износили гърбиците и кобилиците, гумички на клапаните, както и зъбното колело на делкото. Такива работи като смяна масла филтри, кондензатори, запалителни кабели, запалителни свещи не ги броя.
Всеки двигател с адекватната поддръжка си изкарва километрите без да се налага извършването на основер ремонт.
Имам познати, които имат Москвич, возил съм се в такъв автомобил и за времето си е бил приличен и не е отстъпвал на "западните" автомобили. Това за голям свободен ход във волана и лошото управление си е намек да се сменят кормилните шарнири.

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: АЗЛК - Москвич
« Отговор #13 -: 22 Март, 2013, 20:50:33 »
Ех, носталгична тема! Ако имах къде да го държа и сега бих си купил Москвич. Моя го купих 1972 година. Продадох го 2005, защото и аз си взех Съвременна кола. Но Москвича никога не е ходил на ремонт, защото всичко можех да си оправя сам. Проблема с управлението го имаше, защото кормилната кутия беше по-трудна за реглаж. Тя беше със зъбна предавка, а не както на повечето съвременни с рейка, не говоря за хидравлики и т.н. А къде е ходил за риба, си е истински ужас. Е сега ако имаш джип спокойно можеш да минеш по такива пътища, но не и със нормална кола.

Неактивен Кирил

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Добрич
Re: АЗЛК - Москвич
« Отговор #14 -: 22 Март, 2013, 22:01:08 »
Както и да погледнем технологията на москвича си е остаряла доста преди създаването му, да сравним с някоя западна кола по удобство, разход на гориво, технология? Дядо ми е имал чисто ново Жигули и при първата му лятна почивка с Жигулито отива с него и се връща с влак, като плаща транспорт и на колата обратно.. Аз помня като малък беше продал вече Жигулата и имаше Москвич 412 няма такъв боклук, ежедневни ремонти, удобство никакво неможеш да си чуеш приказката по време на движение от виене и вибрации да не говорим за радиото .. Аз имах ВАЗ 2104 комби лятото произведена 1988г. Няма такъв боклук поне си пренесах строителните материали и после я засилих...  Мога да сравня Лада-та комби с един по-стар представител на VW, който баща ми караше до преди време. Автомобила беше VW Passat 83-та година и нямаше изгнило, беше доста по-удобен от ладата, и минаваше през пресечен терен без притеснения. Имаше си и Ел. стъкла, Ел. огледала фабрични и др. удобства за каквито ВАЗ не са чували по него време. За жалост Passat-а катастрофира и се наложи разпродаване.
Нищо лично към никой нямам, това са лични впечатления!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |