| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ГУ81М и НЧУ  (Прочетена 11382 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
ГУ81М и НЧУ
« -: 18 Ноември, 2013, 11:59:35 »
Преди време гледах тука едни елки34 да се продават за по 30 лв и щот сега гледам в продавалника едни ГУ81М се продават нови за 50 лв

си рекох що да не си взема едно чифте ГУ81 за един бъдещ проект за НЧУ ,примерно по долната схема


по схемата горе анодния ток е около 300ма при киловолт и половина ,вероятно ще докарам синусова мощност по 500вата на канал ? :hi: :blush: :writer:

инак хваща окото ГУ-то ,така на външен вид е сериозно лампе

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ГУ81М и НЧУ
« Отговор #1 -: 18 Ноември, 2013, 12:10:23 »
Сигурно захранващият траф трябва да е 30-40 кг, като за електрожен  :D .

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: ГУ81М и НЧУ
« Отговор #2 -: 18 Ноември, 2013, 18:44:13 »
Simo,ГУ81м е наистина сериозна лампа и отношението към нея трябва да е адекватно!Например за КВ усилвател на мощност аз съм работил стъпала с анодно 3 KV,при аноден ток от 750-800 ма.Та с други думи мрежов траф поне 2,5КW, и то при съотношение на режим 70 на 30% приемане-предаване.Отоплението е 12 V/10А,също едни 120 вата на ламбе….Преди време и аз се бях „назлобил” да сложа 2бр. ”рогатки” за сингъл енд,но честно казано си направих eдна малка аритметика че на „стенд бай”само са си едни 1,2-1,5 КW за изходна мощност 2 х120 вата!!За изх.траф аритметиката отива над 40см2..Такава е истината и си продължих с тях проекти за крайни спъпала и ТВЧ изделия, за което са най-подходящи!!А иначе ГУ81М е една нескончаема лампа с невероятни показатели за емисия и претоварвания!Графитният и анод побелява до бяло и не и пука!
С по-малката и сестричка ГК71, съм правил аудио и се изявява като брилянтен певец!!Също мога да те посъветвам да обърнеш внимание на ГМ70,още по-изразен брилянт.Ако се престрашиш,ще помагам ще ти дам проверени данни за изходни трафове за тях и други тайни тайнички!!  :drinks:

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: ГУ81М и НЧУ
« Отговор #3 -: 18 Ноември, 2013, 19:41:56 »
vangelis ... те изходните трафове ще са два ,щот ще е стерео  :hi:

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Хасково
Re: ГУ81М и НЧУ
« Отговор #4 -: 18 Ноември, 2013, 19:42:54 »
Simo, за да използваш тази голяма по размери лампа си намисли каква мощност искаш да извадиш от нея. Тя може да извади изходяща мощност от 100 до 1000 вата изходяща мощност. ако имаш  намерение да извадиш 1000 вата изходяща, имай предвид, че ще ти бъде много трудно.
Но с 1000 вата изходна мощност бързо ще я съсипеш. Слабото место и е отоплението, което е и катод. А да не говоря за конструкцията на изходящия траф, пък и тон колоните.... не ми се мисли.
vangelis ти казва че я е използвал за КВ стъпало, ама там с товара е много по лесно- антената.
Аз също преди време съм я използвал за КВ стъпало, но тъй като я претоварвах, при мене не издържаше много, казвам ти че слабото и место е отоплението. После минах  на ГУ 43Б и всичко си дойде на место. :)
Ако коментираме схемата, която си дал се вижда, че лампата работи в облекчен режим, заземен катод. 283 Ма аноден ток...ами нищо работа, че атаката е с 6Е6П, слаба атака. Ако искаш такава мощност, то вземи ГУ13Б, ГК71Б, ГМ70 или подобна с доста по малки размери и е по елегантна и ще изглежда доста по добре на вид. Ти си решаваш.
 
Горното го пиша от собствен опит.
ПС:
Който може, го може.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: ГУ81М и НЧУ
« Отговор #5 -: 19 Ноември, 2013, 08:28:14 »
Съвет от опит - това е лампа за ВЧУ. При ниски честоти има редица особенности и е ниско ефективна. Ще харчите тон енергия само за да я топлите. Иначе като усилвател на къси е златна. При един мой човек чифт такива работят вече 17 години, отдавайки 1500W двете. Виждал съм как се къса антената в една зимна буря посред състезание. Ако беше транзисторен усилвателя, щяхме да го видим, чуем и помиришем много бързо. Двете ГУ-та ни сигнализираха за проблема много елегантно - анодите им светнаха в лилалво. Изключихме, дигнахме антената обратно в небето и пуснахме стъпалото отново. Никви грижи. :)
Има много любители, които я ползват на средни вълни в пиратски радиа да усилва АМ. Над 25MHz става тромава и не усилва добре, но надолу е супер.
Тонколоните са кофти товар за ГУ-81, няма да изкарате мечтаните киловати. Виждал съм стъпало с нея, което даваше около 300W синус, но в него бяха вкарани толкова пари и знание, че за мен не си заслужаваше усилието. По-скоро бих се позанимавал с клас D, там е интересно. А има и варианти с лампи... ;)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3550
  • Населено място: Варна
Re: ГУ81М и НЧУ
« Отговор #6 -: 19 Ноември, 2013, 17:37:40 »
Не е много подходяща за нискочестотен усилвател,причини много.По важните са че лампата е проектирана да работи с високи напрежение над 1500 волта.Изходно съпротивление между 3 килоома и 5 килоома.Това предполага много обемист изходен трансформатор със солидна изолация между слоевете и магнитопровода.За нискочестотен усилвател ще работи в клас А което предполага много голям постоянен ток през нея и ниско КПД не повече от 35-40% в най добрия случай.При положение че ще работи в доста тежък постояннотоков режим и то дълго време максималната мощност на анода е максимум 250 вата като сложиш КПД-то става максимум 100-125 вата и то измъчени :) В триодно включване на лампата и по малко.В руските сайтове има много писано за тая дамаджана обаче реални са 35-40 вата качествен звук и то ако го прави човек който знае кое и как.Самата лампа е проектирана като мощна генераторна лампа в клас С или като усилвателна лампа клас С или В.Тия стотици ватове и киловати са реални на къси вълни,там усилвателя е със съвсем друга схема и конструкцията е друга.Успех :)
« Последна редакция: 19 Ноември, 2013, 19:29:09 от lz2xl »

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: ГУ81М и НЧУ
« Отговор #7 -: 19 Ноември, 2013, 17:48:53 »
Е, колгеите казаха, ама и аз да пусна моето "безценно" мнение.
Усилвач за ниска честота с ламБи се слуша на поне половината до три/четвърти мощност, за да можеш да се изкефиш максимално на звук. Ако искаш да се накефиш на такава мощност ще ти трябва и стадион, сам ще ти е тъпо, особено пък и без сцена, ако пък и няма бира - зарежи! Едно приятелско съветче:
Когато идваш към големото село, дръпни една жица ден преди това, ще взема да ти мачна едни ламби за крайно EL36 или 6П3С примерно и си направи един културен пуш-пул усилвач за в къщи, пък това с киловатовите мощности - стискай малко! До концерта на Скорпиънс  не остана много време, пък като дойдат... знаеш си!  ;)
Омраз!

Неактивен Чото

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: Хасково
Re: ГУ81М и НЧУ
« Отговор #8 -: 27 Март, 2014, 19:24:54 »
Привет , случайно видях темата и се сетих че при едно ровене на мазето открих въпросното нещо и такова чудене падна...... Та ако на някой му трябва - има я - подарък!!!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ГУ81М и НЧУ
« Отговор #9 -: 27 Март, 2014, 19:52:30 »
Може ли на мен  :blush: ?

Неактивен Чото

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: Хасково
Re: ГУ81М и НЧУ
« Отговор #10 -: 27 Март, 2014, 20:01:51 »
Ами преди теб ми писа един колега cherwenoarmeec ако не се лъжа , та ако той се откаже.......... иначе няма да е коректно!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ГУ81М и НЧУ
« Отговор #11 -: 27 Март, 2014, 20:07:42 »
Няма проблем  :) .

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: ГУ81М и НЧУ
« Отговор #12 -: 27 Март, 2014, 20:10:44 »
Мога да я отстъпя на колегата Валери, ако ще прави нещо с нея, аз имам една идея за мощен предавател, но поради липса на пари засега няма да мога да се захвана :)

Неактивен Чото

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: Хасково
Re: ГУ81М и НЧУ
« Отговор #13 -: 27 Март, 2014, 20:13:51 »
Ами Валери печели! Айде Валери давай адреса! 0898 701 791 - Йордан

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: ГУ81М и НЧУ
« Отговор #14 -: 27 Март, 2014, 20:17:03 »
Благодаря колега  :drinks: . Аз си мислех като с колекционерска цел да я "ползвам" (поне засега). Никога не съм имал такава голяма лампа и ми е много интересна. Ако наистина ще правиш нещо с нея, няма проблем, нека да е твоя, аз мисля да бъде експонат. Както решиш, така ще бъде  :) .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |