| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ИМКО 4  (Прочетена 24344 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 125
  • Населено място: Варна
Re: ИМКО 4
« Отговор #60 -: 27 Юли, 2021, 16:27:15 »
Да моя грешка, 1 праймъри.

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: ИМКО 4
« Отговор #61 -: 01 Август, 2021, 00:06:52 »
Заради биос-а на 286-цата явно не тръгват PHOENIX (88/01/15) - Adrian Digital Basement (YouTube) https://youtu.be/KHhEdgd7shk беше показал как чете 1кб и до там, явно и при мен е така.
Боцвам ЛАН с XTIDE и тръгват всички карти... иначе почват и увисват (явно след като изчетат 1к)

Adrian беше записал QUADTEL BIOS от 90-та за 286 и стана, сега търся 32 кб ЕЕПРОМове (някой да каже ще станат ли или трябва да търся УВ изтривалка?)

https://ibm.retropc.se/bios/BIOS_30MAR90_QUADTEL_ENHANCED_286_BIOS_3.05.01.zip

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ИМКО 4
« Отговор #62 -: 08 Юли, 2022, 00:33:47 »
След доста дни игра...
Най накрая нещото проработи  :D.
Подкарахме с Грет  Имкото,донесе си машинката от вкъщи за проби заедно с ремонтираното от него резервно  дъно което навремето му подарих.След установена повредена рам памет,две не работещи видеокарти и сменено мое резервно дъно резултата е налице.
Първоначално след стартиране даваше грешка в три от Епромите изписани като адреси. Повредена писта блокираше адресната шина. Често отказва да стартира,обаче ползвам захранване от Правец8С което е доста по-слабо от оригиналното. Не е до някоя писта или цокъл,просто си стартира когато му скимне при включване,все пак има вградена защита за напряжение.С оригинално захранване това не се наблюдаваше.
Интересна реакция при включен/изключен 1 джъмпер на дъното което отговаря за хард диска. Когато посочиш че няма дъното само се рестартира след проверка на РАМа  :unknown:.
Засега бачка с първата 256к докато ремонтирам втората 256к платка.

158542-0 158544-1
« Последна редакция: 08 Юли, 2022, 00:44:42 от lz1tka »
73!

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: ИМКО 4
« Отговор #63 -: 08 Юли, 2022, 10:16:33 »
Да, съживи се старецът :drinks:
Не остана време, но пусни му един CheckIt в тази минимална конфигурация да се види, дали всичко по дъното е наред.
Преди това бих сложил кварц и батерия на часовника в MFC-то, да се тества и то.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ИМКО 4
« Отговор #64 -: 08 Юли, 2022, 10:41:04 »
Да, съживи се старецът :drinks:
Не остана време, но пусни му един CheckIt в тази минимална конфигурация да се види, дали всичко по дъното е наред.
Преди това бих сложил кварц и батерия на часовника в MFC-то, да се тества и то.
Благодаря за помоща Грет! МФЦ то ще го оправя. Повредената пътечка се оказа на кофти място под един цокъл.Осцилоскопа си свърши работа при търсенето.Остана да подкарам и първото  запалило се дъно.
73!

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: ИМКО 4
« Отговор #65 -: 09 Юли, 2022, 15:15:33 »
Понеже стана дума за документация и схеми, ето на този адрес има огромно изобилие от такава информация за IBM 51хх.
ИМКО 4 много прилича на 5150, както и модулите за него... $:о)
А ето и схемата на MFC-то.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ИМКО 4
« Отговор #66 -: 10 Юли, 2022, 12:17:26 »
Мерси за схемата,ще си поиграя. 256КВ рам я ремонтирах,имам си вече 512.
В момента боря флопито,дъното се държи странно при избор на броя на флопита и тотално отказва да подкара дори едно.Включа ли джъмперите да покажат че има монтирано флопи,дъното отказва да стартира.При условие че няма включен джъмпер демек няма флопита,дъното стартира но флопито свети постоянно.Самото дъно праща сигнал за четене при опит първоначално да зареди Дос от дискета преди да чете от епромите. Светещото флопи си завърта дискетата без да я прочете. Дискетите са форматирани под 720 кв с качен софтуер.
Хард диска захапа след инициализация и форматиране,кварца който монтирах на дъното се оказа проблемен,прекъсваше от самосебеси и ми причини доста главобол докато схвана причината.

По повод кварца,на моменти честотата на кварца играеше от 9 до 29 мегахерца  :D. След  вибрация по дъното се оправяше на 4,77. Бях решил че е лош контакт на някой цокъл.
Оказа се че ако дъното не стартира изобщо то самия процесор 8088 започва силно да грее,въпреки това издържа и оцелява.
« Последна редакция: 10 Юли, 2022, 12:24:59 от lz1tka »
73!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: ИМКО 4
« Отговор #67 -: 15 Юли, 2022, 00:03:56 »
Два въпроса ме мъчат с това имко-4
1.Повече от 640 кб рам не прочита при стартиране въпреки,че има монтирани два модула.колега ми спомена,че при нужда използувал другите 640,Катко и да настройвам джъмперите четенето в началото стига до 640кб.
2.С флопитата е трудна работа.Имало неписан закон когато флопито е със зелен светодиод - то е 1.2мб,а когато е с червен-360кб.Струва ми се вярно като сверявам моите по интернет!Как да накарам флопи 1.2мб да чете нормално 360кб дискети.Винаги ми дава накакви грешки или няма дискета или трудно прочита и едва стартира файловете или иска диска да бъде форматиран,а понякога чете нормално?Главите съм ги почиствал заедно с плъзгач-оста.Всичко ми се струва наред.Всъщото време черно флопи с червен светодиод-360 кб чете същата дискета без проблеми.Проблема ми се явява с няколко бели 1.2мв флопита!Всички са Японски или тайвански,няма как да има проблеми с оборотите - изпипани са както пише в дебелите книги!Имам монтирато такова 1.2мб флопи в компютър 486,като второ и под уиндоус пак прави подобни проблеми въпреки,че в биоса съм му опоменал 1.2мб.Ако запиша дискета с него ,после едва се чете от 360-килобайтовото.

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 125
  • Населено място: Варна
Re: ИМКО 4
« Отговор #68 -: 15 Юли, 2022, 12:00:29 »
Здравей.
Повече от 640кб само като екстендед (или май беше експандед - на български май термина беше разширена и добавена памет) все ги бъркам.
1.2 МБ флопита въртят на 360 оборота за минута, освен ако няма джъмпер за превклюване.
http://minuszerodegrees.net/diskette/some_floppy_maths.htm
Но ако са за 360 оборота се съмнявам изобщо да успее да прочете нещо. При мен поне не се получава :)
Поздрави.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 565
  • Населено място: град Добрич
Re: ИМКО 4
« Отговор #69 -: 15 Юли, 2022, 14:16:13 »
Фатката е да мога да използувам 1.2 мегабайтово флопи като 360кб,поне да са потребни иначе е безмислено да ги монтирам защото такива дискети - нямам.Като гледам има доста джъмпери по платката явно ще изтегля инфо за да се види какво може да се преработи!Ще постна и снимки,някой колега може да се е сблъсквал с тия проблеми.

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: ИМКО 4
« Отговор #70 -: 15 Юли, 2022, 14:36:46 »
Препоръчва се за четене и писане на 360кб дискети да си се ползва 360кб устройство. Главата на 1.2МБ-овите е двойно по-тънка защото пътечките са 80 вместо 40 и съответно 360кб-ово флопи писано на 1.2МБ устройство ще се чете трудно защото пътечките ще са тънки независимо дали са 40 или 80. Не че не може да използва и за двата формата, просто е по-ненадеждно и особено като всичките устройства вече са по на 30 години трябва доста фина настройка за да се калибрира главата като хората.

Също ако дискетата преди е била писана на 360кб устройство, дори и да се форматира на 1.2МБ-ово, старите данни донякъде остават непокътнати защото дебелите им пътечки не се презаписват напълно от новите по-тънки пътечки и става мазало.
« Последна редакция: 15 Юли, 2022, 15:05:13 от Nprod »

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
Re: ИМКО 4
« Отговор #71 -: 15 Юли, 2022, 16:58:58 »
Два въпроса ме мъчат с това имко-4
1.Повече от 640 кб рам не прочита при стартиране въпреки,че има монтирани два модула.колега ми спомена,че при нужда използувал другите 640,Катко и да настройвам джъмперите четенето в началото стига до 640кб.
...
Със стандартните модули (RAM256, RAM640 и MFC) за Правец-16 не може да се постигне повече от 640КВ, защото техните адресни декодери са съобразени с оригиналната архитектура на IBM XT и не могат да "позиционират" оперативна памет над адрес А0000h. Има една конфигурация на RAM640, при която модулът предлага 256КВ след адрес 80000h, която хипотетично предлага 768КВ. На практика последните 128КВ не могат да бъдат адресирани и те не съществуват за системата. Има варианти за увеличение до 706КВ, ако се използва монохромен адаптер или до 736КВ, ако се използва CGA. За целта е необходим подходящ хардуер и софтуерен мениджър на паметта. В Мрежата има примери за подобни решения от средата на 80-те, както и по-нови такива.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ИМКО 4
« Отговор #72 -: 15 Октомври, 2022, 20:55:34 »
Кр580ББ55А може да замени 82С55 на Имко4. Работи стабилно, тествах на няколко игри.

161466-0
73!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: ИМКО 4
« Отговор #73 -: 15 Октомври, 2022, 21:32:09 »
На каква цена ги намираш?

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ИМКО 4
« Отговор #74 -: 15 Октомври, 2022, 22:24:40 »
Подариха ми ги :).
73!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |