| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ИМКО 4  (Прочетена 22342 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ИМКО 4
« Отговор #105 -: 09 Март, 2023, 19:15:26 »
Видеокарта работеща на VGA монитор и поддържаща дъното на имко-4.
Джъмпера j1 в положение 3-2.
RT-3202


166010-0
73!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: ИМКО 4
« Отговор #106 -: 11 Март, 2023, 18:05:58 »
Картите които тръгват на тези дъна,трябва да са с два биос-чипа,например като тази в предния пост!Има и триденти такива и доста други марки,но всички имат по два биоса!Има Триденти които имат джъмпер да 8 и 16 битова шина,но като са произвезени с един биос-чип не тръгват посмъртно.Тези с двата биоса си местиш джъмпера на описаното положение за 8-бита и тръгват перфектно,на модерен монитор.И положението на дип-превключвателите 5 и 6 на дънната платка е важно да се намести!Говорим за дъна на Правец 16 независимо дали е вносно дъното или Българско!
« Последна редакция: 11 Март, 2023, 18:31:41 от lopesbroko »

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: ИМКО 4
« Отговор #107 -: 12 Март, 2023, 09:26:39 »
Цитат
Картите които тръгват на тези дъна,трябва да са с два биос-чипа

Какви два биос-чипа те гонят колега  ;) ? Има платки с два чипа на които е записан биоса, но те са сравнително рядко срещани и доста дърти, а точно тази от горния пост не е такава. Единият чип е биос, но другият е RAM-DAC.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ИМКО 4
« Отговор #108 -: 12 Март, 2023, 14:56:31 »
Аз съм подкарвал няколко VGA видео карти в ИМКО 4 , поддържащи 8 битов режим . И Няма такова нещо с 2 биоса  :unknown:

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: ИМКО 4
« Отговор #109 -: 12 Март, 2023, 16:19:27 »
Цитат
И Няма такова нещо с 2 биоса  :unknown:

Ето примерна снимка от нета за такова нещо с два биоса, но както писах по-рано, тези карти са доста старички и по-рядко срещани и дали ще тръгнат на 16-ка не се знае. Имаше някъде страничка където ентусиасти представяха опитите им с различни модели карти.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ИМКО 4
« Отговор #110 -: 12 Март, 2023, 21:18:51 »
О да сега се сещам, Имах подобна карта от същата фирма с 2 BIOSa, комбинирана EGA/CGA/VGA , а може би и монохромна, зависи настройката на ключетата, която така и не разучих. Дадох я на един приятел и така и не си я взех обратно.  :hi:

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: ИМКО 4
« Отговор #111 -: 14 Март, 2023, 14:26:33 »
Имам и още доста които не съм снимал,но общо взето тези които са на снимките работят на Правец16.За обща информация.Едната има и vga,cga,ega,режимите се превключват с дип ключета описани на гърба на картата в табличка.Тя работи на всички компютри които имат isa.Двата тридента въпреки,че има джъмпер за 8/16 бита шина,посмъртно не тръгват на Правец 16.А на други компютри по нови-работят перфектно.Явно са окастрени ефтетни модели с липсващи фабрично елементи,проектирани за по новите за времето си компютри.
Забалажете на двата биоса пише-bios hi,bios low!
На жълтата и бяха повредени паметите,че ги смених и четерите,правеше вертикални черти и други глупости,така ми попадна-повредена.В момента работи коректно и перфектно.Долу в десния ъгъл са и джъмперите да 8/16 бита шина,за работа.
« Последна редакция: 14 Март, 2023, 14:57:28 от lopesbroko »

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ИМКО 4
« Отговор #112 -: 15 Март, 2023, 09:40:04 »
От двата Тридента имам долния, отказва да тръгне на имкото4. Имам още един модел видеокарта на която дори пояех джъмперите,резултат нямаше. Тези триденти обаче работят на дъно Жуко.
73!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ИМКО 4
« Отговор #113 -: 16 Март, 2023, 13:23:11 »
ИМКО4 си е капризен по начало  :D А пробвал ли си тия карти на АТ машини но в 8 битов слот ? (понякога имат такива дори 486-ци) а ако нямаш такъв слот, залепи на задната част на картата тиксо, че да не контактува със слота , за тест.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: ИМКО 4
« Отговор #114 -: 16 Март, 2023, 14:17:50 »
Пробвал съм!Щом пиша тук и споделям информация,значи съм прекарал цели безсънни нощи в проби и тестове,навремето!Ха ха.
Интересен е факта,че картите които работят на 8-битова шина си работят и на 16,но обратното-не.Даже съм ги пробвал на маркови АТ-машини 8-битови.Няма братче.Няма ли втори вегеа-биос записан, не палят.За 486,е същата работа,с изолация,без изолация.Като я вкарам цялата без изолация на по съвременна машина с 16-битов слот - тръгваг всички.Тук понеже темата е за Имко-4 и за това е важно,да разберем с кои и какви карти-бачка.Всеки прави снимки и споделя опит.Аз бях до тук с моите изводи.Картите с два биос чипа тръгват на Имко-4.Знам,че два биос чипа е силно казано,просто давам пример.Два големи КАТО биос чипове!То е ясно,че единия не е биос,а има и някякъв запис в него за да стартира на 8-битова шина.Не съм изслезвал обстойно как работи.Преди години споделяхме с колегата HELP40 тази тема и той щеше да се залавя да прави някаква доработка с чип на обикновенна вегеа карта която да стартира и да бачка в 8-битова шина,но до къде е стигнал,не знам.Минаха години от тогава.
Имам и 486-тици на които старите карти стартират само на един от многото слотове,щото чука и избира irq,при стартиране и ако се засече с нещо друго устройство или платка може и памет-няма палене! Сладко беше преди години някой колега новобранец,бачкащ в сервиз за компютри  - бучи платка,не светне па я изхвърли в кашона при повредените. Пък аз събирах повредени платки за части.МмМмМм.Имаше едни години който се хване отваря фирма за компютри ,назначаваха млади момчета уж да се учат и имаше бного брак-части.Сегашно време тия части станаха ценност и ние интусиазтите правим опити от любов към спорта.
« Последна редакция: 16 Март, 2023, 14:30:03 от lopesbroko »

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ИМКО 4
« Отговор #115 -: 16 Март, 2023, 15:10:40 »
Някой има ли схема на РАМ платките за имкото? Идеята е да се увеличи Рамта от 256кв  до 384 кв (заедно с другата 256кв платка да станат общо 640кв).
Дали някъде има проект направо за 384кв или 640кв платка със схема?.
73!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ИМКО 4
« Отговор #116 -: 16 Март, 2023, 15:23:38 »
Както казах ИМКО4 си е капризен на него дорви Windows не върви :D . Имам една много яка 8 битова ISA VGA дето бачка на него, но не съм пробвал други 16 битови дето имам, та ще ги пробвам. Принципно някои от тях вървят на другото ми малко ХТ тайванско дъно , нищо че са 16 битови . Дори не се налага, да пипам на картите нищо, и не са с "2 биоса" . 
Колкото до платката памер за ИМКО4 зависи от размера на чиповете и настройката на ключетата, моята си е 640КВ пълна

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ИМКО 4
« Отговор #117 -: 16 Март, 2023, 15:35:33 »
На моята си е написано до ключетата че е за 256кв. Интересно ми е дали при замяна на всички рам чипове с по-голям обем без преработка, те ще се видят от имкото. Нещо ме съмнява това но може да се пробва от любопитство :).
Ако някой има хубава снимка от двете страни на платка за 640 кв нека я качи тука.
73!

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: Самоков
Re: ИМКО 4
« Отговор #118 -: 16 Март, 2023, 16:00:04 »
В този сборник на ELTEC има схеми на техите клонове на Apple II и IBM XT.
Платките на XT приличат на нашите, подозирам, че и схемите са близки.
Поне може да помогне за ориентир. Нa стр. /по Acrobat Reader/ 59 - vdc2; стр.67 - mfc; стр.71 - RAM
Имаше тема за настройка ключетата на платката RAM640, но не мога да я намеря :(
Снимката не е моя, свалена е от интернет.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ИМКО 4
« Отговор #119 -: 16 Март, 2023, 16:15:28 »
Благодаря,ценен документ!
73!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |