| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на TV-шасита "Vestel"  (Прочетена 27591 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Ремонт на TV-шасита "Vestel"
« -: 22 Септември, 2013, 21:24:25 »
Здравейте! Въпросния ТВ е с шаси 11АК19В-1, като това:
http://monitor.espec.ws/section1/topic111436.html
Както си работеше, изведнъж загуби говор и картина и светодиода започна да мига със зелената светлина около 2 пъти в секунда. Може да се изключва нормално. Разпоих вторичните вериги след импулсния траф, сложих на 150-те волта една крушка 220 В, 100 вата, крушката мигаше с честотата на светодиода. Пак запоих останалите вериги -14, +14 волта, оставих крушката на 150-те волта, пак същото правеше. После както си беше с крушката, запоих диода Д816, изведнъж крушката светна и ТВ тръгна. Поработи малко, отпоих крушката, работеше си както трябва. После затворих капака и го пуснах, пак същото примигване и не работи  :( . Какво да правя, къде да проверя  ???  ?
« Последна редакция: 27 Септември, 2013, 22:01:02 от Валери »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: TV "Vestel 5171" с проблем
« Отговор #1 -: 22 Септември, 2013, 23:49:48 »
Как така ще разпояваш D816 :o така игнорираш обратната връзка и захранването излиза извън режим.Тия глупости ги е казал някой във форума че се правят като се разкачва нещо си някъде да се сложи лампа за товар и започва едно разпояване на жици по метода проба грешка без да се мисли :batt: Като разпоиш диода на изправителя спираш всичко назад.Като махнеш диода C829 остава без напрежение,съответно R823 и всичко под него.Съответно TL431 и оптрона след него,като резултат шима надува колкото може,добре че е задействала защитата и не си го напъвал иначе щеше да си опукаш импулсното.Нищо му няма му импулсното ти,имаш лоша спойка по шасито,търси я.
Мислете преди да ровите бе хора.

Неактивен waffenss

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 62
  • Населено място: Сливен
Re: TV "Vestel 5171" с проблем
« Отговор #2 -: 23 Септември, 2013, 09:20:10 »
Абе колега научете се като почнете да поправяте нещо преди всичко да измерите основни неща ,аз никъде не видях да си написал вторичните напрежения какви са +Б колко волта е ,проверен ли е крайния на ХО .

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: TV "Vestel 5171" с проблем
« Отговор #3 -: 23 Септември, 2013, 11:28:43 »
Крайния транзистор за ХО е наред, по-вероятно е да има некачествена спойка. Като ми го донесоха даваше следния проблем: изчезваше изображението, т.е. екрана ставаше тъмен, а говор си имаше, съвсем леко като се докоснеше платката отново се появяваше, оказа се спукана спойка. Въобще съм забелязал, че проблеми със спойките доста често се явяват на тези шасита.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: TV "Vestel 5171" с проблем
« Отговор #4 -: 23 Септември, 2013, 17:30:19 »
Доста често,тинола с който е запоявана често не покрива добре спойките.Браво :drinks:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: TV "Vestel 5171" с проблем
« Отговор #5 -: 23 Септември, 2013, 21:14:16 »
 :) :) :) Направих го  :master2: . Беше станало следното: вместо лоша спойка, имаше спукана, прекъснала писта на платката. Тази писта която захранва ТХО-то от Д816 с 150 волта. Доста ме заблуди защото на Д816 си имаше напрежението от 150 волта, въобще не ми минаваше през ума да поставя волтметъра на крачето на ТХО-то  8)  . Пистата към него е боядисана отгоре с бяла боя фабрично и нищо не се виждаше, пукнатината е микроскопична и затова понякога е тръгвало. Когато запоявах товар крушка на Д816, тя светваше и захранването тръгваше нормално, а без нея със спуканата писта товара го нямаше и затова примигваше диода и не тръгваше. Та това е, вече няколко ТВ поправям  :blush: , половината бяха с дефекти като лоши спойки или прекъсвания  :o . Благодаря на всички взели участие в темата  :drinks: .

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: TV "Vestel 5171" с проблем
« Отговор #6 -: 27 Септември, 2013, 10:27:43 »
Валери късметлия си вчера завърших едно JVC 11АК36А8 .Телевизора седи само в дежурен режим . Всички напрежения си излизат няма грам пулсации по захранванията .Но не тръгва .Проблема беше в паметта трябваше да му търся бин и представи си само това му беше дефекта . Преди време кагато си правих LC измерителя си направих и нов програматор за програмиране на  PIC контролера тогава му добавих и цокълче за 24Схх .Сега без проблеми за отрицателно време ги програмирам. След като го прегледах Това JVC ми направи впечатлание че е гледано от майстор но не го е завършил. Затова си късметлия не всякога са дефектите видими .

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: TV "Vestel 5171" с проблем
« Отговор #7 -: 27 Септември, 2013, 11:11:56 »
Така е, колега пана, ако беше някакъв друг дефект като този който описваш (въобще не знам какво е "бин" и "пик"-контролер  :blush: ), изобщо нямаше да се справя. ТВ-тата които съм оправял са на приятели или на хора които не могат да си позволят да ги занесат на истински майстор, абсолютно нищо не съм искал за ремонта. Веднъж нямах един транзистор за ХО, написах на човека какъв е, той си го купи за 4-5 лв. и не можа да повярва, че само това му струва.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: TV "Vestel 5171" с проблем
« Отговор #8 -: 27 Септември, 2013, 14:12:25 »
Тия Vestel-ски шасита :) аз днес правих 11AK19P.Стой в дежурен режим и включва.Ще го мъча в понеделник.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: TV "Vestel 5171" с проблем
« Отговор #9 -: 27 Септември, 2013, 15:57:18 »
Дойде вчера с опукан BA159 във вертикалната корекция,групата от студения край на ХО бобини.Сега не товари след като смених диода,но не се запуска.Стой в stb.

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: TV "Vestel 5171" с проблем
« Отговор #10 -: 27 Септември, 2013, 19:40:53 »
  Най - напред виж за изсъхнали кондензатори в импулсното захранване . Ако не пробвай с нов запис на паметта . Поне при мен  така беше при мен . Дори  мисля че беше правен от някой  личеше си  бяха сменяни доста кондензатори но до там . Това шаси също е Вестелско  но се води 11АК36А8.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: TV "Vestel 5171" с проблем
« Отговор #11 -: 27 Септември, 2013, 19:44:44 »
Споделете после как е минал ремонта, все нещо ще научим  :) .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: TV "Vestel 5171" с проблем
« Отговор #12 -: 27 Септември, 2013, 20:19:21 »
Няма проблем,ще пишем,аз предлагам да оформим темата като ремонт на Vestel-ски шасита :) и без това ги слагат почти във всички известни марки телевизори.

Pana,тоя телевизор дойде при мен с дефект в хоризонталното.Голям звяр с 32 инчова тръба.Задействаше защитата обаче след това не тръгна.Получи се нещо много странно.На изхода на импулсното B+ е около 5-10 волта.След D812 има 14 волта.След D811 обаче има 2-3 волта,всичко там е здраво и диода и кондензатора и пистите :D луда работа.Оставих го за десерт в понеделник.Проца явно е без захранване.Ще видим какво е това чудо невиждано :D

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Ремонт на TV-шасита "Vestel"
« Отговор #13 -: 27 Септември, 2013, 22:07:14 »
Да, това е добра идея, промених заглавието на темата  :) . Искам да задам един въпрос за лаик като мен :blush: : кое от всичките изходни напрежения е В+  :unknown: ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на TV-шасита "Vestel"
« Отговор #14 -: 27 Септември, 2013, 23:56:38 »
Напрежението което захранва хоризонталното отклоненение в случая 150/115 В.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
29126 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2012, 21:40:23
от Ricarq
94 Отговора
51123 Прегледи
Последна публикация 15 Май, 2016, 13:44:10
от Валери
3 Отговора
7622 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
2 Отговора
3818 Прегледи
Последна публикация 12 Август, 2013, 21:21:24
от Валери
3 Отговора
7205 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |