| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радио "Комсомолец" с тонкоректор!!!  (Прочетена 8769 пъти)

0 Потреб. и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Радио "Комсомолец" с тонкоректор!!!
« -: 17 Август, 2013, 13:19:23 »
Здравейте! Тези български радиоапарати са ми много симпатични, имам си три от тях  :) , даже и търся само кутия от такова (когато стане  :D ) :
http://www.sandacite.com/forum/index.php/topic,1649.msg11648.html#msg11648
Онзи ден от аукциона не се стърпях и си купих още едно:
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.31276838
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.31276839
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.31276841
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.31276842
Видях, че има странично копче, помислих си че може да слагано допълнително. Кутията е понатрошена, падало е явно. Когато го разглобих, видях че отвора за страничното копче е с идеални ръбове и е гладък, т.е. това е при отливането на кутията а не е пробивано допълнително от майстори. Така мисля, може и да греша, някой да знае имало ли е такива "Комсомолци". Иначе радиото ще се опитам да го възтановя  8) .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Радио "Комсомолец" с тонкоректор!!!
« Отговор #1 -: 17 Август, 2013, 14:17:50 »
Нали вече имаш Кадет :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Радио "Комсомолец" с тонкоректор!!!
« Отговор #2 -: 17 Август, 2013, 15:56:33 »
Нали вече имаш Кадет :)
Много ще е трудна работата по "Кадет"-а  :) , малко е в застой поради липса на части  ??? , може и да се появят от някъде  :drinks: .
А иначе за "Комсомолец"-а много се чудя дали да не запълня отвора (за тонкоректора) и да си стане като другите!!!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радио "Комсомолец" с тонкоректор!!!
« Отговор #3 -: 17 Август, 2013, 19:24:47 »
Е защо ще го запълваш ако си е бил така оригинално? И имай предвид че тонкоректора е с два потенциометъра и се регулира нивото на ниските и високите отделно, това с един потенциометър му се вика "тонбленда".
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Радио "Комсомолец" с тонкоректор!!!
« Отговор #4 -: 17 Август, 2013, 20:27:58 »
Да, с един потенциометър е, значи тонбленда е  :blush: . Като гледам отвора, наистина ми се струва, че е фабричен, от друга страна, никъде досега не съм виждал "Комсомолец" с тонбленда  :unknown: .

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Радио "Комсомолец" с тонкоректор!!!
« Отговор #5 -: 18 Август, 2013, 00:32:37 »
Дали е с 1 или с 50 потенциометъра - все е тонкоректор!
0878640251

близо до София

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Радио "Комсомолец" с тонкоректор!!!
« Отговор #6 -: 19 Август, 2013, 01:55:59 »
Определено тонкоректора е поставян допълнително. Причините за това ми мнение са поне две:
1. Никъде в литературата няма споменавано за "Комсомолец" с тонкоректор;
2. Потенциометъра е закрепен към кутията много "първобитно". В завода никога не биха го поставили така, по-скоро би бил на шасито. А да се направи гладък отвор с "идеални ръбове" е просто елементарна работа.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Радио "Комсомолец" с тонкоректор!!!
« Отговор #7 -: 19 Август, 2013, 07:51:58 »
Да, и аз никъде не съм срещал да има тонкоректор, затова питах. Възтанових счупената кутия и много се чудех дали да не запълня и отвора, в крайна сметка го оставих. "Гладки ръбове", имах предвид и повърхността на отвора, т.е. гладкостта е същата като на кутията, сякаш е от  отливката. Иначе да, възможно е и допълнително да е поставян, но от какъв зор му е трябвало на някой собственик  :unknown:

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Радио "Комсомолец" с тонкоректор!!!
« Отговор #8 -: 19 Август, 2013, 13:46:16 »
... Иначе да, възможно е и допълнително да е поставян, но от какъв зор му е трябвало на някой собственик  :unknown: .
Елементарно Валери. Хора разни и вкусове разни. Аз например преди близо 50 години "развалих" /от гледна точка на оригиналния му вид/ един "Минск", като му изведох "лупа" на КВ.
Така, че нищо чудно.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Радио "Комсомолец" с тонкоректор!!!
« Отговор #9 -: 19 Август, 2013, 14:09:43 »
Уфф, сега ме е яд защо не я запълних тая дупка с епоксидна смола  :-[ , но нищо, може нещо друго да ми хрумне  :writer: .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радио "Комсомолец" с тонкоректор!!!
« Отговор #10 -: 19 Август, 2013, 17:45:48 »
Тъпи спорове са да се джавкаме дали е тонкоректор или тонбленда, просто от гледна точка на терминологията която е приета тонкоректора има два потенциометъра за регулиране на ниски и високи по отделно. Докато другото е кондензатор свързан през потенциометър най-често и в литературата се среща като тонбленда. А че коригира АЧХ е ясно :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Радио "Комсомолец" с тонкоректор!!!
« Отговор #11 -: 19 Август, 2013, 21:53:49 »
Преди малко довърших електрониката, радиото свирна, още не е напълно готово обаче, може би утре. Тонкоректора е потенциометър от 50 килоома, единият му край е на маса, а плъзгача чрез един кондензатор от 47 нанофарада е свързан към анода от пентодната част на крайната лампа. Бих казал, че работи добре, и на СВ и КВ, тонкоректора има ефект. Измерих на първа решетка от пентодната част на УЦЛ82 дали има някакво напрежение, показа ми минус 2 до 12 волта спрямо маса. Прехвърлящият кондензатор от 22 нано е сменен с чисто нов, когато е намалено докрай е 0 волта, при увеличаване на говора достига отрицателно напрежение до около 12 волта, нормално ли е това  :-[ ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Радио "Комсомолец" с тонкоректор!!!
« Отговор #12 -: 19 Август, 2013, 22:05:31 »
Измерено от първа решетка спрямо маса така трябва да е :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Радио "Комсомолец" с тонкоректор!!!
« Отговор #13 -: 19 Август, 2013, 22:11:22 »
 :drinks:


 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
94 Отговора
55240 Прегледи
Последна публикация 15 Май, 2016, 13:44:10
от Валери
3 Отговора
9132 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
8 Отговора
8885 Прегледи
Последна публикация 07 Септември, 2013, 22:23:22
от Валери
16 Отговора
14952 Прегледи
Последна публикация 08 Август, 2013, 09:28:01
от Валери
2 Отговора
5398 Прегледи
Последна публикация 12 Август, 2013, 21:21:24
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |