| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: УКВ антена  (Прочетена 51491 пъти)

0 Потреб. и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: УКВ антена
« Отговор #75 -: 09 Април, 2020, 09:36:05 »
Здравей,
Определено не е толкова страшно, колкото го представяш - имам антена за 144/432 на един бум от 2м и се закрепва точно от едната страна - нищо и няма. Ако това ти се вижда много сложно, ето ти тук едно нормално яги със сгънат вибратор (колко е широколентово е друга тема), правено за 88-108: http://radio.meteor.free.fr/us/yagi_fm.html


Поздрави,
lz3sf

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: УКВ антена
« Отговор #76 -: 09 Април, 2020, 12:31:13 »
И защо не погледнете "квадратите"? Преди години с двоен швейцарски квадрат в Провадия хващах "Хоризонт" и от Варна, и от Слънчев бряг. Някои сигурно знаят града в каква котловина е. Варненския предавател го слушах на отразен от едното плато сигнал. Няма ги проблемите със закрепването, вместо "самолет" с разпереност на крилото около 2 метра имаме почти куб със страни 0,9 м. Прекрасна насочена антена за далечно приемане!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: УКВ антена
« Отговор #77 -: 09 Април, 2020, 13:15:06 »
Нека да пробвам първо "ягтата" с дипол . Гледах ги квадратите в горния калкулатор , но излизаха доста по-големи размери ,може нещо да не съм задал както трябва. Ако си спомниш нещо по конкретно ще съм благодарен.     Събота и неделя това ще ми е заниманието !

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: УКВ антена
« Отговор #78 -: 09 Април, 2020, 13:33:31 »
Здравей,
Защото и квадрата, както и ягито е като цяло теснолентова антена, за един обхват. Това са 20МХц лента - няма друга по-ефективна антена, която да покрива толкова широка лента, КСВ-то да е добро в целия обхват и усилването да е прилично, пак в целия обхват. Всичко останало е компромис. То така или иначе, накрая пак ще е компромис, но въпроса е принципен.


Поздрави,
lz3sf

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: УКВ антена
« Отговор #79 -: 09 Април, 2020, 15:40:14 »
Нека да пробвам първо "ягтата" с дипол . Гледах ги квадратите в горния калкулатор , но излизаха доста по-големи размери ,може нещо да не съм задал както трябва. Ако си спомниш нещо по конкретно ще съм благодарен.     Събота и неделя това ще ми е заниманието !

Сгрешил си нещо. Това са си по принцип четвърт вълнови антени. По спомен диполът на баба Яга за УКВ обхвата излизаше за 100 MHz около метър и осемдесет, значи квадратът е бил със страна около 90 сантиметра. Истина е, че е теснолентова антена квадратчето, но пък и предавателите са пръснати в различни посоки. За да хващат повече радиа антената трябва да се върти, което за слушане на музика ми се вижда малко реално. Така че аз по онова време слушах ХОРИЗОНТ, но не помня да съм смятал антената точно за тая програма. Сметките са били вероятно за споменатите 100 MHz, което е горе-долу средата на обхвата.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: УКВ антена
« Отговор #80 -: 09 Април, 2020, 16:28:48 »
Здравейте,
Всъщност квадратите са целовълнови антени, но ако се вземе размера само на едната страна, е четвърт вълна.
Като цяло, най-простата ефективна антена е половин вълновата антена (така наречения дипол). И това е така от тока, който тече по повърхостта. Половин вълна е защото само единия полупериод от синусуидата тече по антената, от там  единия максимум от цялата синусуида е представен. Дори четвърт вълновите вертикали, реално погледнато са половинвълнови антени - четвърт вълнов вертикал + четвърт вълнови радиали. Всичко останало е компромис - някои по-добри компромиси от други, но все пак компромиси.


Поздрави,
lz3sf

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: УКВ антена
« Отговор #81 -: 11 Април, 2020, 21:39:39 »
Събрах за пробата една 3 елементна "ЯГА" точно по размери от калкулатора и ефекта е на лице ! Всички местни радиа се изчистиха нивото на сигнала е на макс , но нищо от търновските . Насочих я към местния предавател и може би заради това.Заслужаваше си експеримента ! Проблем имах с монтажа на кабела , защото не е с жична оплетка а с медна ламарина която е станала много крехка или пък си е такава и много лесно се чупи. Наложи се да увия многожилен проводник около нея стегнах го плътно и за сега държи. Не съм мерил нищо , защото нямах търпрние , а всъшност мога ли да измеря нещо с уред , имам 2 стрелкови едно "флуке" и един "масетеч" . Мисля си за съпротивление от буксата между екрана и активния , не знам ?
 Утре ще търся  географските точки на търновския предавател и да се опитам да  уцеля посоката  с компаса  на телефона.
Ще опитам да удължа  кабела за да вдигна антената с още 4м !
 Приемам всякакви съвети за всичко !     

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: УКВ антена
« Отговор #82 -: 11 Април, 2020, 22:02:51 »
Здравей,
Ако нямаш поне КСВ метър, който да покрива и тези честоти, няма какво да мериш.
Ако си си правил ягито с елементите и размерите, които е сметнал калкулатора и го захраниш с кабел с подходящо съпротивление - трябва да е ОК. Най-много да направиш някой баун от подходящ ферит за симетриране горе при антената.


Поздрави,
lz3sf

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: УКВ антена
« Отговор #83 -: 11 Април, 2020, 22:12:40 »
Нямам , не съм се занимавал с антени от преди 25...30г тогава правех един усилвател с BFR91A за сръбската телевизия , но всичко ми е мътилка вече ! На кабела нищо не пише , как мага да разбера колко ома е ? И импеданса на антената какъв е за да навия  балуна ?
 Размерите на антената  са точно по горния калкулатор , само дето не съм свалил изолациата на кабела .

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: УКВ антена
« Отговор #84 -: 12 Април, 2020, 00:44:14 »
Здравей,
Ако става въпрос за DL6WU Yagi, не намерих точни данни, но може да видиш този линк и всички дадени в него:

https://www.vk5dj.com/yagi.html

Ако питаш мен - след като ще е само за приемане и като въртиш антената виждаш, че има изразен максимум и затихването напред назад си го има, а също и настрани - не пипай. За приемане, ще е доволно добре.

Гледам си сложил антената хоризонтално - би било по-добре да я слажиш вертикална, тъй като УКВ предавателите обикновено са с вертикална поляризация. От друга страна, ако е отразен сигнал - вече не се знае какво и от къде идва и с каква точно поляризация, та ще трябва да си поиграеш и да видиш точно какво ше ти върши работа.



Поздрави,
lz3sf

Неактивен ian

Re: УКВ антена
« Отговор #85 -: 04 Октомври, 2023, 19:57:39 »
Здравейте!
Искам да възстановя тази УКВ антена, та въпроса ми е съвсем каишки:
Трябва ли елементите да са галванично свързани към "тялото" или трябва да са изолирани от него?

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: УКВ антена
« Отговор #86 -: 04 Октомври, 2023, 20:10:29 »
Няма значение както го направиш или възтановиш както си е било. Там по средата потенциала е нулев. Носещия трегер изпълнява само механична функция да носи и държи на точното отстояние дипола и другите елементи. Може би си виждал антени с пласмасови профилчита където лягат тръбите на елементите. Това е само с цел по стабилно захващане когато са завити да не може да се въртят от вятъра или кацнали птици.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 368
Re: УКВ антена
« Отговор #87 -: 04 Октомври, 2023, 21:44:32 »
Само да поясним! Няма УСИЛВАНЕ с никакви децибели! Всеки директор дава по-тясно НАСОЧВАНЕ на сигнала, приет или предаден, което резултира в повишена привидна ефективност на антената. Тези 3дБ означават едно - 3дБ подобрение в посоката на приемане/предаване СПРЯМО ИЗОТРОПЕН (НЕНАСОЧЕН) ИЗТОЧНИК. Не може да имате усилване в една пасивна система, в която не се вкарва енергия.  :hi:
МОЛЯ ВСИЧКИ С ЖЕЛАНИЕ ДА НАУЧАТ И РАЗБЕРАТ ВЪЛНОВИТЕ ПРОЦЕСИ ДА ГЛЕДАТ ТОВА У-Н-И-К-А-Л-Н-О ВИДЕ ОТ ПРЕДИ ПОЛОВИН ВЕК!
/>
...си мислех - 28 минути, няма да го изгледам ама да видим... Гледах го четири пъти комплект и накрая го запксах. Само като си помисля за една много симпатична ми тогава препидавателка и за нейните възможности да ни представи интерференция,рефракция, стоящата вълна, резонанса.... майко мила! Благодаря ти!Чакай, че трябва да го гледам пак!
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен Baxandal

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: Гоце Делчев
Re: УКВ антена
« Отговор #88 -: 04 Октомври, 2023, 21:47:36 »
...си мислех - 28 минути, няма да го изгледам ама да видим... Гледах го четири пъти комплект и накрая го запксах. Само като си помисля за една много симпатична ми тогава препидавателка и за нейните възможности да ни представи интерференция,рефракция, стоящата вълна, резонанса.... майко мила! Благодаря ти!Чакай, че трябва да го гледам пак!
:rofl:

Неактивен morski

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 100
  • Населено място: Варна
Re: УКВ антена
« Отговор #89 -: 04 Октомври, 2023, 22:42:36 »
Казаното е абсолютно вярно, но не противоречи на тезата на тези които казват че антената има усилване поради простата причина,че когато тази антена се ползва с предавателно или приемателно устройство, то те стават едно цяло в което вече има отдадена или генерирана енергия, което не противоречи на казаното в клипчето.В крайна сметка всичко се свежда до това на колко малки сегмента ще разбием устройството независимо дали е предавателно или приемателно, а както знаете там в този комплекс има и още нещо, фидера който също не е за подценяване като свързващо звено.
Мисля че е просто, сама антената не значи нищо, но заедно с предавателя става вече съвсем друго.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |